Spojte se s námi


La Liga

Kluivert: Pokud hráč ukazuje své dovednosti, je dobré, aby bez ohledu na věk dostával šance v prvním týmu

Publikováno

dne

V interview pro oficiální klubová média se bývalý barcelonista a současný šéf mládeže Patrick Kluivert ohlédl za tím, jaké byly jeho první měsíce v této roli. Odchovanec Ajaxu, který v Barce působil mezi lety 1998 a 2004, v nichž nastřílel 145 branek napříč třistaosmi utkáními, se do Katalánska vrátil poté, co působil jako hlavní trenér, asistent a technický ředitel v různých klubech a také reprezentacích.

http://gty.im/1159183386

Jak proběhlo několik předchozích měsíců v FC Barceloně?

Dobře, velmi dobře. Když přijdete někam, kde už to je úspěšné, je důležité poznat lidi zevnitř a způsoby práce a to jsem udělal v každém oddělení. První je třeba si vyslechnout, jak probíhají věci a pak se pustit do práce.

Proč jste si vybral Barcu?

To je velmi snadné – protože tento klub znám. Působil jsem zde 6 let jako hráč a cítím s klubem a fanoušky. K tomu zde hraje můj syn. Mám pocit, že mohu La Masii přinést spoustu věcí a nemusel jsem příliš dlouho přemýšlet nad přijetím nabídku klubu.

Jedním z vycházejících talentů z mládežnického systému jsou Ansu Fati nebo také Carles Pérez. Jak důležité je pro klub, že se objevují tito hráči?

Je opravdu důležité pro takové hráče, že pocházejí z akademie. Pokud demonstrují své kvality, jako tomu v případě Ansua a Carlese Péreze je, nezáleží na tom, jak mladí jsou a je pro ně dobré, že dostávají minuty v prvním týmu, kde můžou ukázat svou hodnotu.

Jak udržujete nohama na zemi hráče, kteří jdou z výběru do devatenácti let rovnou do A-týmu a prakticky tak přeskočí Barcu B?

Musíte se o ně v takových případech start. Naštěstí je Ansu klukem, který vidí věci tak, jak jsou a stojí nohama na zemi. Hodně jsem s ním mluvil a i on si je pouze vědom své situace. Naší prací je zajistit, že nesejde z této cesty a je mu stále jasná jeho role. Ansu je hráčem, který ví, co chce a co může a zvykne si na to hrát více zápasů s áčkem.

Jak důležité je, aby všechny týmy hrály stejným stylem a se stejným systémem?

Je to nezbytné. Když hráči postupují kategoriemi a týmy, je důležité, aby následovaly stejnou fotbalovou filozofii. Je zřejmé, že se svým růstem vyvíjejí hru a pilují svůj talent, ale to stále ve stejném herním stylu. Musíme respektovat Cruyffovu filozofii a klubové hodnoty a my jsme tu od toho, abychom tohle všechno bránili. Máme jednu z nejlepších fotbalových škol a z tohoto důvodu musí trenéři a hráči táhnout za jeden provaz.

http://gty.im/1140838409

Z La Masie vzešla za ty roky (barcelonská akademie letos slaví 40 let od svého otevření, pozn. přek.) spousta důležitých hráčů jako Valdés, Puyol, Busquets, Piqué, Messi, Xavi či Iniesta. Co se dá dělat, aby pořád vycházeli takoví fotbalisté?

Je zřejmé, že kvalita hráčů není každým rokem stejná. Máme v La Masie hodně kvality, ale talenti se nemohou objevit všichni najednou. Existují tací, kteří potřebují strávit čas mimo a vrátit se. Naším cílem je mít ty nejlepší, aby co nejvyšší číslo mohlo dosáhnout hlavního mužstva. Pro A-tým je nezbytné mít domácí odchovance. Já a ti zodpovědní za mládežnický fotbal musíme hledat diamanty a pracovat s nimi. Všem dáváme stejnou šanci být úspěšní.

Letos v létě byl podepsán De Jong, talent z Ajaxu. Je důležité sledovat cizí talenty, kteří by mohli zapadnout do filozofie Barcy?

Ajax má stejný herní styl jako Barca a tak jsme si těchto talentů vědomi. Není pro něj tak těžké se přizpůsobit, nicméně hrát za Ajax není stejné, jako představit se na Camp Nou před 100 tisíci lidmi. Hraje velmi dobře, jelikož figuruje na svém postu, je opravdu talentovaný a obklopený těmi nejlepšími. Vypadá, jak kdyby za Barcu hrál celý život.

Miniestadi už patří minulosti a nyní disponujeme stadionem Johana Cruyffa. Co si o něm myslíte?

Estadi Johan Cruyff je opravdu pěkný a pro hráče devatenáctky, béčka a ženského týmu je důležité mít stadion poblíž La Masie. Hráči si na něj začínají zvykat a je rovněž důležité, aby zde chodily také mladší týmy a sledovali, jaké to je zde hrát a snít o tom nastoupit nejprve tady a později na Camp Nou.

Jakou radu byste dal mladým hráčům?

Je opravdu důležité, aby si mladí hráči nemysleli, že tím, že jsou v Barce, končí jejich práce. Je velice důležité tvrdě pracovat, následovat svůj sen, soupeřit a učit se od svých trenérů. Talent je důležitý, ale není vším. Musíte každý den makat a tlačit se k limitům. Pokud si všechno dobře sedne, přijde šance zahrát si v prvním týmu a to je naším povoláním.

Reklama

Fotbal

Kterým hráčům končí v Barceloně smlouva a Camp Nou pravděpodobně opustí?

Hned sedmi hráčům v Barceloně končí v létě smlouva a reálně jim hrozí, že se po konci sezóny stanou volnými hráči. Se kterými fotbalisty už katalánský klub nepočítá?

Publikováno

dne

Od

Hned sedmi hráčům v Barceloně končí v létě smlouva a reálně jim hrozí, že se po konci sezóny stanou volnými hráči. Se kterými fotbalisty už katalánský klub nepočítá?

Memphis Depay

Memphis Depay svou misi na Camp Nou bezpochyby splnil. Nizozemský útočník přišel do Barcelony v létě 2021 a za úkol dostal posílit bezmocný útok katalánského klubu.

To se mu povedlo, hned v první sezóně vstřelil 12 branek a přinesl svěží vítr do ofenzivních řad španělského klubu.

Depay předváděl dobré výkony i nadále, bohužel pro něj však doplatil na příchod vytoužených posil. Dostat se tak do sestavy přes Lewandowského, Raphinhu nebo Dembélého je pro něj aktuálně nemožné.

Hector Bellerin

Fanoušci se poměrně těšili na návrat Hectora Bellerina, bohužel ten svými výkony spíše zklamal. Trenér Xavi nemá se španělským bekem žádné další plány, klub se jej tak v zimě bude pokoušet prodat.

Marcos Alonso

Poněkud odlišná situace se týká Alonsa. Ten je do sestavy pravidelně nasazován a je tak plnohodnotným hráčem týmu. S týmem však při svém přestupu podepsal jednoroční kontrakt, ten nyní vedení plánuje prodloužit.

Sergi Roberto

O odchodu Sergiho Roberta se spekuluje již delší dobu. Ze sestavy se prakticky vytratil a nyní tak může jen předávat zkušenosti v kabině Barcelony.

Rozhodně se nedá očekávat, že by se Roberto zpět prosadil do základní jedenáctky, odchod z klubu by tak měl být vcelku logickou variantou.

Sergio Busquets

V létě může nastat den, kdy Busquets opustí Barcelonu. Vytáhlý středopolař je už legendou klubu, nicméně sám cítí, že vzhledem k pokročilému věku už nedává týmu tolik, kolik by chtěl.

To je také spojené s kritikou ze strany některých fanoušků. Na stole je nabídka od klubu z MLS, kterou španělský záložník zvažuje.

Inaki Pena

V tomto případě se jedná o třiadvacetiletého brankáře, jenž kryje záda ter Stegenovi. Přes německého brankáře se nyní nemá šanci dostat, proto Pena je nakloněn odchodu. Klub ale hodlá udělat vše proto, aby si tohoto talentovaného brankáře smluvně pojistil.

Arnau Tenas

I Arnau Tenas je brankářem a jak je vidno, konkurenci má v Barceloně obrovskou. Proto není divu, že jednadvacetiletému španělskému talentovi chybí zápasová praxe. Tu by rád našel v jiném týmu a do Barcelony se třeba v budoucnu vrátil.

Zdroj: Livesport, Tribuna

Pokračovat ve čtení

Fotbal

FC Barcelona expanduje do Madridu, kde otevřela svůj první fanshop. K propagaci využila Raúla. Drzá provokace, zuří kolemjdoucí

Španělské kluby Real Madrid a FC Barcelona jsou odvěkými rivaly, kteří spolu soupeří jak na hřišti, tak i mimo něj. Katalánský velkoklub ovšem nyní expanduje na území svého nepřítele, tedy do Madridu, kde otevřel 1. prosince nový obchod.

Publikováno

dne

Španělské kluby Real Madrid a FC Barcelona jsou odvěkými rivaly, kteří spolu soupeří jak na hřišti, tak i mimo něj. Katalánský velkoklub ovšem nyní expanduje na území svého nepřítele, tedy do Madridu, kde otevřel 1. prosince nový obchod. K tomu navíc použil poměrně kontroverzní formu propagace „Raúl es Culer“.

První Barca Store v Madridu byl oficiálně otevřen krátce po 123. výročí založení klubu, které se slavilo 29. listopadu. Největší rozruch ale vyvolal způsob, jakým se ho rozhodla Barcelona propagovat.

Využili totiž velké plachty na domě, kde je nápis „Raúl es Culer“. Tím tak naráží na již 4 roky starou událost, kterou řešil i španělský deník Mundo Deportivo.

V ní se probírala legenda Realu Madrid a jeden z nejlepších útočníků Španělska všech dob Raúl, u něhož se řešilo, zda je fanouškem Barcelony či nikoliv. Sám hráč ovšem tyto spekulace nikdy logicky nepotvrdil. Když šlo o situaci médii vytrženou z kontextu.

Marketingový tah katalánského klubu se proto nezdál ani kolemjdoucím, kteří ho označili za čistou provokaci. Z výrazu mnohých pak bylo jasné, že je tento krok Barcelony štve a dá se určitě počítat s odezvou.

Fanouškům Bílého baletu navíc určitě leží v žaludku fakt, že má jejich největší konkurent aktuálně náskok dvou bodů v tabulce La Ligy.

Zpětné reakce se ale Kataláncům dostalo od Madr7dismo, kteří zareagovali na již 4. transparent Barcelony tím, že oni za několik posledních měsíců získali 4 tituly.

Do Madridu už tento ročník barcelonští fotbalisté nezamíří, když příští El Clásico se uskuteční 19. března na Camp Nou. Katalánský celek ovšem zamíří do Madrid hned z kraje ledna, když se utká ve druhém ligovém zápase příštího roku s Atlétikem Madrid.

Zdroj: Instagram, Twitter, Mundodeportivo

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Zářící Enzo Fernández aneb To nejcennější, co Argentina aktuálně má, možná uvidíme brzy v dresu Realu Madrid

Enza Fernándeze začala poznávat Evropa teprve až od tohoto léta, když za 12 milionů eur přestoupil z argentinského celku River Plate do Benfiky. Už nyní je ale jasné, že na něm portugalský celek dříve či později hodně vydělá!

Publikováno

dne

Enza Fernándeze začala poznávat Evropa teprve až od tohoto léta, když za 12 milionů eur přestoupil z argentinského celku River Plate do Benfiky. Už nyní je ale jasné, že na něm portugalský celek dříve či později hodně vydělá!

O tom vůbec nepochybuje redaktor deníku Marca Juan Castro, který věří, že 21letý záložník se příští rok stane nejdražším hráčem Argentiny. Tímto se zatím může chlubit Gonzalo Higuaín, za kterého zaplatil Neapoli 90 milionů eur v roce 2016 Juventus.

Jeho výkupní klauzule je přitom 120 milionů, přičemž 25 % z případného prodeje bude ještě vyplaceno argentinskému celku River Plate. To je opravdu vysoká částka za tohoto talentovaného univerzála.

Jenomže Fernandéz zápas za zápasem na obdiv svoji výjimečnost, kvůli které ho sleduje většina evropských velkoklubů v čele s Realem Madrid.

Po tomto šampionátu jich bude určitě ještě více, když si 178 cm vysoký rodák ze San Martína připsal již třetí start, přičemž proti Mexiku přispěl gólem k výhře 2:0 a proti Polsku se zaskvěl asistencí.

„Je to hráč, který může být klíčovou postavou Realu Madrid po dobu 10 let,“ nepochybuje Castro, který zároveň prozradil, že se o něj Bílý balet zajímal ještě než přišel do Evropy, možná tak bude jednou litovat, že si Fernandéze nezajistil s předstihem stejně jako Viníciuse Jr.

Jeho přestup do Realu Madrid se i vzhledem k několika nákupům do středu hřiště neočekává, když jde o ohromnou investici do stále ještě mladého hráče, který potřebuje především herní praxi a pokračovat ve svém růstu.

Vzhledem ke svým nesporným kvalitám, které ještě určitě ukáže, ať už na šampionátu v Kataru ,nebo v Benfice, se dá očekávat, ostatně jak věří Castro, že se příští rok bude snažit o jeho získání řada top týmů.

Zdroj: Marca, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené