Reklama

Kluci do pohody, nesprávný trenér a změny v kádru. Jaké problémy musí Sigma ihned začít řešit?

Sigma Olomouc nakonec vsadila vše na jednu kartu. Zbytečně a marně. Postup do finále MOL Cupu jí totiž nevyšel a bude tak jen dohrávat skupinu o udržení, kde je však vesměs na 99 % jisté, že nesestoupí a baráži se vyhne. Co s ní bude dál a jaké problémy musí začít řešit nejlépe ihned?

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Hanákům sice ještě po vypadnutí z MOL Cupu zbývá dohrát pět utkání ve skupině o udržení, nicméně je zřejmé, že v klubu musí zkrátka dojít k několika změnám a téměř jisté je, že k některým i dojde. Tak proč čekat až na začátek nové sezony, když se lze na změny připravovat již nyní?

Látal není ten pravý, koho za něj?

V první řadě musí dojít ke změnám na postu trenéra. Radoslav Látal i jeho asistent Jiří Neček jsou evidentně myšlenkami jinde, než v Olomouci. Navíc jim to v Sigmě zkrátka nejde. Takticky nejde vidět žádný jejich rukopis, hráči jsou psychicky labilnější než dříve a v kabině evidentně není to klima, jaké by být mělo.

Nejlepší by bylo, kdyby ke změně došlo ihned, aby nový trenér měl příležitost poznat svůj tým během baráže a aby některé hráče motivoval k setrvání. Přeci jen všichni chtějí vědět, co bude v další sezoně a mají-li někteří z hráčů tendence odejít, možná jen i kvůli Látalovi, pak by bylo dobré zajistit, aby je nějaký nový kouč motivoval k setrvání.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Jenže kdo by to měl být? Volný je Václav Jílek, o jehož návratu nedávno na O2 TV Sport ve studiu hovořil Horst Siegl. Navíc bývalý kouč Sigmy v Olomouci tráví svůj čas a na nové angažmá čeká. Dávalo by to smysl. Ve hře ale stále může být David Holoubek, který od února vede reprezentanty do 19 let. Kdyby ale dostal nabídku, mohl by ji zvážit.

Hubník namísto Jemelky? Pouze krátkodobé řešení

O odchodu Václava Jemelky se mluvilo již v zimě. To však nedopadlo a místo něj šel pryč David Zima. Dá se tak předpokládat, že pokud přijde nabídka na ryšavého stopera během léta, nebude příliš váhat s balením kufrů. Už jen kvůli tomu, jak se k němu klub v zimě zachoval. Koho ale za něj?

Hodně se s příchodem do Sigmy spojuje jméno Romana Hubníka, který chce v Olomouci dohrát kariéru. To by sice nebyl špatný krok, ale vzhledem k tomu, že je Hubníkovi 36 let a Beneš v srpnu oslaví 32. narozeniny, se nejedná o perspektivní řešení. Zajisté má stoper Plzně stále obrovské kvality a zkušenosti, bude však muset přijít i někdo mladší.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Jan Štěrba na postu stopera nepůsobí přesvědčivě a Greššákem to také nelze v srdci obrany lepit dlouhodobě. V mládeži pak sice je mnoho talentovaných mladíků, ale z obránců se zde zatím nenachází nikdo, kdo by byl na takové úrovni, aby mohl z fleku naskakovat pravidelně, nebo alespoň sbírat vedle Hubníka s Benešem zkušenosti.

Hrozí odchod Housky, zalepí díru po něm další navrátilec?

Sigma bez Davida Housky? Donedávna nepředstavitelné. Jenomže v posledních dnech se mluví o tom, že by technicky nadaný záložník mohl udělat další krok v kariéře a odejít do zahraničí. Zájem je prý hlavně v sousedním Polsku a neambicióznost Hanáků je záminkou, proč tento krok zřejmě podstoupí.

Přeci jen bude koncem června slavit 27. narozeniny. Je v nejlepším fotbalovém věku a pro klub toho už udělal mnoho. Vždyť za moravský celek odehrál už přes 200 zápasů! Už zkrátka nemá na co čekat a dokud se situace v Olomouci nezlepší, výš se jinak než odchodem neposune.

Zdroj: sigmafotbal.cz

Střed zálohy sice má Sigma celkem kvalitně obsazený, jenže hráč typologicky podobný Houskovi se v týmu nenachází a musí přijít náhrada. Tou by mohl být další navrátilec z Plzně. Je jím Tomáš Hořava, který se ve Viktorii stal členem širšího kádru a ve svých 32 letech by mohl chtít ještě někde hrát klíčovou roli. O jeho návratu se mluví už rok.

Juliš zřejmě odejde, musí přijít střelec

Až do jeho příchodu Hanákům chyběl střelec. Juliš tuto úlohu plnil náramně a v devíti zápasech dal 8 gólů. Prakticky jako jediný z útočníků se dokáže dostávat do šancí. Navíc působí velice kriticky, umí správně i s nadsázkou pojmenovat problémy, díky čemuž je užitečný do kabiny. Kde by jen bez něj Sigma byla?

Jenže pravděpodobnost, že by se jeho hostování změnilo v trvalý přestup, je minimální a jiného útočníka Olomouc nemá. Yunis snáší od fanoušků tvrdou kritiku a vzhledem k jeho statistikám se není čemu divit. Nešpor je dlouhodobě zraněný a že by to byl ostrostřelec, to se také říci nedá. Zbývá jen Chytil, jenž ale odvádí černou práci a svádí souboje.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Jiný útočník v týmu není a tak by měla začít Sigma nějakého hledat. Případně udělat vše pro to, aby setrval Juliš, jehož spolupráce s Chytilem by při správné taktice s dobrým psychickým rozpoložením týmu mohla být velkou zbraní na několik let do budoucna.

Kluci do pohody úspěchů nedosáhnou, musí přijít vůdce či drzý spratek

Beneš či Breite. To jsou dva hráči, kteří mají vůdčí povahu a měli by umět tým posunout dopředu, pořádně jej vyhecovat a dokázat jej povzbudit. Jenže jakkoliv ani jeden nepodává špatné výkony, roli lídrů neplní dle představ. Spíše jejich vůdcovská povaha tak nějak v týmu z Hané zapadla.

Nicméně to může být výše zmíněným rozpoložením v kabině, které dle všeho není ideální. Přesto se na to nedá spoléhat a Sigma by se měla postarat, aby někdo takový přišel. Možná by v tomto ohledu byl obrovským plusem výše zmíněný návrat Romana Hubníka, jenže otázkou je, zdali to zezadu dokáže tolik ovlivnit.

Přeci jen je hlavní problém v ofenzivní části hry. Všichni se bojí na sebe vzít zodpovědnost a na to Moravané velice dojíždějí a trpí. To by zřejmě ani příchod takové persony, jakou Roman Hubník bezesporu je, nemusel nijak změnit k lepšímu.

Zdroj: sigmafotbal.cz

Když už nepřijde lídr, musí přijít aspoň sebevědomý ofenzivní hráč. Drzý spratek, který hru oživí. Nikoho takového v kádru Sigma nemá. Dá se říci, že všichni v týmu jsou takoví “kluci do pohody”, jenže s tím se úspěchy udělat nedají. Je třeba přivést dravost.

Dojde konečně ke změně majitele?

Nekonečné téma na konec. Hanákům prostě chybí finance a z prodejů vlastních odchovanců se dlouhodobě žít nedá. To jest také jeden z mnoha důvodů, proč se z týmu, který hrával pravidelně o Evropu, stal celek, od něhož už nečeká téměř nikdo nic.

V posledních týdnech se mluvilo o návratu Josefa Lébra coby staronového majitele, který se k tomu sám přihlásil v médiích. Ten je však v olomouckých kruzích kontroverzní postavou. Že má peníze, o tom nikdo pochybovat nemůže. O jeho záměrech či minulosti v klubu už ale pochybuje nemalá míra fanoušků Sigmy.

Koneckonců nikdy z klubu úplně neodešel, leč oficiálně ano. Právě on totiž měl stopnout v létě 2018 příchod nového investora z Opavy, který měl se Sigmou zajímavé plány. Tohle se zkrátka musí vyřešit. Přeci jen je vždy důležité, aby bylo zdravé vedení. Bez něj to nemůže nikdy fungovat na hřišti. Nikde však není napsáno, že to opravdu nemyslí dobře.

Zdroj: sigmafotbal.cz

Bude zajímavé sledovat, jaké pravomoce a jakou roli do budoucna bude mít David Rozehnal, který se nově stal členem výboru spolku SK OLOMOUC SIGMA MŽ, z.s. a na jehož čestnost a férovost fanoušci Hanáků spoléhají.

Sigmu zkrátka nečeká snadné období a bude zajímavé sledovat, jak se s ním popasuje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené