Spojte se s námi


Extraliga

Kluby mají převzít řízení extraligy. Proč ano a proč ne?

KOMENTÁŘ – V zásadě to žádné mediální zemětřesení nepřineslo, přesto je tohle rozhodnutí velkým krokem pro extraligu. Jestli krokem vpřed či zpátky, to ukáže až budoucnost. APK (Asociace profesionálních klubů) si na poslední lednové valné hromadě odhlasovali to, po čem už několik let touží – dostat vedení soutěže zpátky do svých rukou.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – V zásadě to žádné mediální zemětřesení nepřineslo, přesto je tohle rozhodnutí velkým krokem pro extraligu. Jestli krokem vpřed či zpátky, to ukáže až budoucnost. APK (Asociace profesionálních klubů) si na poslední lednové valné hromadě odhlasovali to, po čem už několik let touží – dostat vedení soutěže zpátky do svých rukou.

Je to sice velký krok, ovšem nikdo tak nějak doteď neví, co to bude vlastně ve finále znamenat. Nicméně se nejedná o takové překvapení. Kluby na tuto změnu tlačí už léta.

Když se navíc po estébácké aféře rozhodl současný prezident svazu Tomáš Král složit v červnu funkci, jasně zdůraznil, že tohle je jedna z jeho posledních hokejových akcí, kterou chce ze své pozice dotlačit až za brankovou čáru.

Důvod touhy APK je pochopitelný. Majitelé shánějí sponzory, kde se dá, pumpují do svých klubů těžké miliony, ale sami si vlastně nemohou o ničem zásadním rozhodovat.

UZAVŘÍT ČI NEUZAVŘÍT

Otázka však je, co se pod vedení klubů v české nejvyšší soutěži změní. Kdekoho asi jako první napadne počet účastníků a hlavně, jestli zůstane Tipsport Extraliga nadále otevřená, jak co se týče cesty do ní, tak i zpět. Není žádným tajemstvím, že mnoho majitelů by nejraději soutěž uzavřelo tak, aby z ní nemohli po jednom nepovedeném ročníku spadnout.

Jenomže tohle některé kluby potřebují. Ideálně názorným příkladem je letos Zlín. Co letos, už posledních několik let. Rok co rok se krčí v suterénu tabulky, v extralize se zachraňují doslova za pět dvanáct. Podle všeho to vypadá, že letos už jim nepomůže ani zázrak, anebo vlastně možná jen ten.

Má ale smysl držet v české nejvyšší soutěži klub, který už tolik let strádá? Ano, pro byznys majitelů by uzavření soutěže mohla být spása. Opačný efekt by však už nastal v otázce kvality extraligy. Letos jasně vidíme, že dominantně ekonomicky i herně slabé kluby jsou jen přítěží.

Na druhou stranu je fakt, že kdyby sponzoři, kteří váhají, jestli do klubu nasypat peníze, věděli, že Berani z elitní soutěže nespadnou, možná by se tvářili štědřeji. Ale jen možná.

STŘET ZÁJMŮ?

O nápadu s názvem uzavření extraligy se hovoří už řadu let. V podstatě to je svaz, který zatím tuhle myšlenku úspěšně hází každou chvíli do koše. Svým způsobem to tak může zůstat nadále, neboť bez jeho souhlasu se nic takového nestane, ani když vedení soutěže převezmou kluby. Taková je podmínka.

Druhá věc je, kdo bude vlastně po červnu ve vedení českého hokeje sedět? Stále jsou na stole dvě varianty. Buď bude v červnu plánována hodnotící konference změněna na volební, nebo zbývající volební období do roku 2024 převezmou viceprezidenti.

Těmi jsou momentálně Petr Bříza, Aleš Paclík a Libor Zábranský. Že jsou dva z nich majiteli extraligových klubů a mohlo by to zavánět střetem zájmů? Však jsme taky v Česku, nic nového. Celkově doteď tvrdím, že by ve výkonném výboru Českého hokeje neměli sedět lidi, kteří zároveň vlastní extraligové kluby, nebo v nich zastávají vysokou manažerskou funkci. 

Že se kluby a jejich majitelé bijí za svůj extraligový byznys, to je správně. Ale hokejový svaz by se měl vždycky bít především za kvalitu českého hokeje. To v našich rybníčcích zkrátka chybí, možná proto jsme se taky dostali do fáze, kdy náš hokej připomíná zkaženou smradlavou rybu.

MUSÍ TO DÁVAT SMYSL

Aby mělo převzetí extraligy do rukou majitelů ten správný efekt, je třeba nastavit podmínky, které tomu přispějí. Ať už jde o ekonomiku soutěže, ale taky o její kvalitu. Ta viditelně v posledních letech strádá.

Není samozřejmě dáno, že by případné uzavření soutěže extraligu muselo zákonitě kvalitu zlikvidovat. Hlavně by tím asi utrpěla soutěživost a atraktivita na spodu tabulky. Slabší týmy by se nemusely ničeho bát, i kdyby získaly v sezoně 15 bodů, žádnou katastrofu by to nepřineslo.

Těžko říct, jestli je česká mentalita na tohle připravena. Zároveň by bylo tedy nutné, aby kluby fungovaly v ekonomické a konkurenceschopné kondici, aby to byla základní podmínka.

Takové Kladno a Zlín letos mezi elitu nepatří. Bez ohledu na jejich tradici a přínos v minulých letech. Jen podporují přísun béčkových cizinců a snižují kvalitu soutěže. A možná bychom mohli označit i někoho dalšího.

Extraliga potřebuje ekonomicky zdravé kluby, které budou soutěži, konkurenci i českému hokeji prospívat. Ať je jich třeba dvanáct! Tento počet je v posledních letech mnoha experty označován jako ideální. Ať už co se počtu kvalitních hráčů týče, tak z finančního hlediska.

Ať extraligu hrají opravdu jen TOP kluby, které na to mají kvalitou. Finančně, ale i co se důstojného zázemí týče. Není možné donekonečna udělovat výjimky organizacím, které nesplňují základní licenční podmínky.

Jenomže na tomhle se bude muset shodnout všech čtrnáct účastníků, kterých bude česká nejvyšší soutěž od příští sezona mít. Znamená to, že by se někteří z nich ocitli v ohrožení, že by se jejich byznys mohl do několika let (nebo dokonce hned) zhroutit. 

Ke zkvalitnění soutěže ale bude extraliga i český hokej nejspíš potřebovat taky nějaké ty oběti. Tak jako letos při redukci mládežnických kategorií. Těžko říct, jak by se při vyjednávání na tohle téma tvářily kluby jako Litvínov, Kladno, Zlín, Olomouc, ale i Mladá Boleslav, která i přes týmovou kvalitu hraje v prostředí, které dlouho nesplňovalo minimální požadovanou kapacitu stadionu pro 5000 diváků. Až celkem nedávno bylo tohle číslo nesmyslně sníženo na 4200.

Těžko říct, jestli jsou na to členové APK skutečně připraveni, případně jakou budoucnost vidí ve svých představách pro následujících X let. Tohle bude zkrátka zásadní. Až poté můžeme hodnotit, jestli je tento krok správný.

Zdroj: Český hokej

Reklama

Extraliga

Obrovská ztráta pro Spartu! Opouští ji druhý nejproduktivnější hráč

Pražská Sparta v dnešních dopoledních hodinách oficiálně potvrdila odchod jejího druhého nejproduktivnějšího hráče sezóny. David Tomášek míří do švédské ligy. Pražský celek bude muset hledat adekvátní náhradu.

Publikováno

dne

Pražská Sparta v dnešních dopoledních hodinách oficiálně potvrdila odchod jejího druhého nejproduktivnějšího hráče sezóny. David Tomášek míří do švédské ligy. Pražský celek bude muset hledat adekvátní náhradu.

Sedmadvacetiletý forvard David Tomášek i přes platný kontrakt odchází do švédského klubu BK Färjestad. V hlavním městě měl ještě podepsáno na dva roky, ale využil výstupní klauzuli.

Tomášek svou kariéru v extralize zahájil v pardubickém Dynamu. To ho vytáhlo do finského JYP Jyväskylä, kde se mu v první sezóně dařilo. Jenomže druhou dobře nezačal a tak ho angažovala právě Sparta. Odsud si v sezóně 2021/22 odskočil do Chabarovsku. Jenže kvůli válce se vrátil k Pražanům a teď po roce a půl znovu odchází.

187 centimetrů vysoký útočník v letošní sezóně patřil k nejdůležitějším členům celého kádru. V 53 duelech dokázal vsítit 16 branek a na 23 přihrál. Ve statistice +/- si připsal šest plusových bodů.

„Nechtěli jsme Davidovi bránit v tom, aby dál rozvíjel svou skvěle rozjetou kariéru. Využil klauzuli ve smlouvě a my mu samozřejmě přejeme hodně štěstí. Je to pro něj další krok. Doufáme, že se naše cesty jednou znovu protnou,“ sdělil pro klubový web člen představenstva Divíšek

Forvard má také bohaté reprezentační zkušenosti. Odehrál několik utkání v Euro Hockey Tour, ve kterých si připsal dva góly a tři nahrávky. Letos se poprvé představil na šampionátu, zde pomohl čtyřmi přihrávkami.

Tomášek se Spartou loučí v přátelských vztazích. „Beru zahraniční angažmá jako další velkou výzvu ve své kariéře. Se Spartou se loučím jenom v dobrém, klukům budu dál moc fandit a věřím, že se zase vrátím. Chtěl bych všem sparťanům poděkovat za dlouhodobou podporu,“ vzkazuje fanouškům pro web klubu.

Kdo za Tomáška přijde není zcela jasné, ale fanoušci se v nejbližších dnech dočkají. „Dotahujeme přestupy, bude jasno v nejbližších dnech,“ říká člen představenstva pro klubový web.

Zdroj: HC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Dvě zvučné posily pro hokejovou Spartu! Přichází Kanaďan i český reprezentant a účastník letošního MS

HC Sparta Praha buduje kádr pro příští sezonu, v níž chce konečně po letech získat mistrovský titul. Dopomoct jí k tomu nově mají Aaron Irving a Filip Chlapík. Tím ale posilování klubu z hlavního města rozhodně nekončí.

Publikováno

dne

HC Sparta Praha buduje kádr pro příští sezonu, v níž chce konečně po letech získat mistrovský titul. Dopomoct jí k tomu nově mají Aaron Irving a Filip Chlapík. Tím ale posilování klubu z hlavního města rozhodně nekončí.

Irving je 27letý kanadský obránce, který přichází ze švýcarského Davosu, v jehož barvách v uplynulém ročníku nastoupil k 11 zápasům, v nichž zaznamenal jednu asistenci.

V nedávno skončené sezoně hrál také za finský celek SaiPa, kde vykonával funkci asistenta kapitána a ve 42 duelech tam nasbíral 23 kanadských bodů (5+18).

Druhou velkou posilou sparťanského mančaftu je Filip Chlapík, jenž se objevil i na světovém šampionátu v Lotyšsku a Finsku, kde naši hokejisté vypadli ve čtvrtfinále s USA.

25letý reprezentační forvard se do klubu vrací po jedné sezoně, kterou strávil ve švýcarském HC Ambri-Piotta.

Chlapík na mistrovství světa zasáhl do čtyř utkání, ani v jednom z nich nebodoval. Na začátku turnaje jej trápily zdravotní obtíže, které mu komplikovaly start.

Těmito dvěma přestupy ovšem Sparta zdaleka nekončí. Podle zdrojů deníku Sport je velmi blízko příchod dalšího českého reprezentanta a také jednoho útočníka z nejvyšší finské soutěže Liigy.

Zdroj: Deník Sport, HC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Zvučná posila pro Mladou Boleslav! Přichází zkušený finský reprezentant

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Publikováno

dne

Hokejová Mladá Boleslav v letošním přestupním období vůbec nešetří novými posilami. Bruslařský klub si plácl s finským útočníkem Juhamatti Aaltonenem, kterého jsme mohli sledovat v národním týmu.

Juhamatti Aaltonen se stal již osmou letní posilou bruslařského klubu. Tento sedmatřicetiletý finský útočník naposledy působil v Jukuritu.

184 centimetrů vysoký Aaltonen se může pochlubit bohatou klubovou a reprezentační kariérou. Středočeský klub je pro něj už desátým. Také si zahrál čtyřikrát hokejovou Ligu mistrů.

Klubová kariéra

Svou kariéru nastartoval v Kärpät Oulu. Kde získal dva mistrovské tituly v letech 2007 a 2008. Poté se stěhoval do Lahti, kde si výbornými výkony vybojoval místo v ruském Magnitogorsku.

Jenže v KHL se moc neprosadil. Tak po dvou letech šel hrát švédskou ligu za Rögle, ve kterém si připsal nejbohatší bodovou sezónu v kariéře. Na sezónu se vrátil do Kärpätu, kde se stal dokonce nejlepším hráčem play-off.

Na dva roky byl opět součástí KHL, jelikož hrál za Jokerit. Po tomto angažmá hrál v hlavním městě Finska. V následující sezóně přišel návrat do Rögle, jenže v průběhu ročníku odešel do švýcarského Bernu. Tam odehrál pouze pět zápasů a opět měnil působiště, když zamířil do švédské Skelleftey.

Hokejový cestovatel se však vrátil do dvou klubů Kärpät a Lahti. Před minulým ročníkem přijal nabídku Jukuritu, zde byl i kapitánem. V květnu letošního roku kývl na nabídku Mladé Boleslavi.

Reprezentace

V národním týmu odehrál několik desítek utkání. Ve svém životopise má zapsané účasti na pěti světových šampionátech. Na kterých si připsal celkem 24 (7+17) kanadských bodů. Naposledy se v reprezentaci objevil v roce 2023 na švédských hokejových hrách.

Od Aaltonena si sportovní ředitel Martin Ševc slibuje zkušenosti. Ty by měl předávat do relativně mladého týmu. „Juhamatti má už ledacos za sebou, ale pořád je velmi odhodlaný a má zájem zkoušet nové věci,“ dodává Ševc na adresu útočníka pro klubový web.

Juhamatti se především těší na český styl hokeje. „Mladá Boleslav o mě projevila zájem a já si řekl – proč ne? Českou extraligu jsem nikdy nehrál, ale vždycky se mi líbila. Líbí se mi, jakým stylem Češi o hokeji přemýšlí,“ říká Aaltonen pro klubový web.

Zdroj: BK Mladá Boleslav

Pokračovat ve čtení

Oblíbené