Spojte se s námi


Fotbal

Když hvězdy jako Falcao či Fabregas, ani Liga mistrů netáhnou. Proč má Monako návštěvnost jako pražská Dukla?

Publikováno

dne

AS Monako je tradiční a úspěšný klub. Ve svém týmu pravidelně mívá velice kvalitní až hvězdné hráče a můžeme jej nepravidelně vídat i v evropských pohárech. Přesto mívá zpravidla nejnižší návštěvnost v rámci Ligue 1 a stejně tak třeba i v Lize mistrů. Proč tomu tak je? 

Návštěvnost jako pražská Dukla? To je možná nadnesené, ovšem na poměry francouzské ligy by to zřejmě odpovídalo. Samozřejmě, kluby v Ligue 1 v posledních letech řešily úbytek příznivců na tribunách obecně, nicméně v této sezoně se to proti těm minulý zlepšilo. Ne však u Monaka.

To má v právě probíhajícím ročníku průměrně na svém svatostánku pouhých 6 641 diváků, což může být zarážející. O trochu méně zarážející to jest v případě, že si uvědomíme, že Monako je městský stát čítající okolo 38 000 obyvatel, a to ještě jen přes léto. V zimě toto číslo klesá na zhruba 9 000. Nicméně vyprodaný stadion by na takovém klubu člověk čekal vícekrát než čtyřikrát za sezonu. I když má kapacitu 18 523 míst.

Navíc jen okolo 20 % obyvatel je opravdu z Monaka. Zhruba stejné procento populace zde tvoří Francouzi, o něco méně Italové a pod 10 % již jdou Britové. Město pak tvoří lidé se 140 různými národnostmi. Již to samo o sobě musí mít vliv na to, že knížecí klub zkrátka není něčím, čím by městská populace zrovna žila.

Je to tak vesměs po celou dobu existence klubu. Ve svém okolí však má Monako několik měst či vesnic, kde by fotbal mohl a mě táhnout. Přesto tomu tak není. Většina lidí se spíše přiklání k Nice, které se nachází nedaleko městského státu. Vedení AS se však neustále snaží přitáhnout lidi na stadion a především zlepšit atmosféru. Stále neúspěšně.

Většina fanoušků, kteří na zápasy Monaka chodí, ani nepochází přímo z města samotného. Město je pro příznivce velice drahé. V roce 2016 byly například tamní životní náklady o 87 % vyšší než ve Velké Británii, zatímco rozdíl v nájmech činil až 746 %. Ve srovnání s Českou republikou bychom se tak dostali do zajímavých čísel.

Navíc má Monako nejvyšší HDP na jednoho obyvatele na světě, žije zde nejvíce milionářů. Prakticky každý třetí člověk ve městě je milionář. Za to může i fakt, že se jedná o evropský daňový ráj. V roce 1869 došlo ke zrušení daní z příjmů a ostatní daně pro jednotlivce či firmy a společnosti jsou velice nízké.

Na zápasy knížecího klubu se tak sjíždí lidé nejen z celé Francie, ale také z Evropy. Napříč kontinentem i světem Monako nemá fanoušků zas tak málo, jenomže vzdálenost či finance jim nedovolí navštěvovat pravidelně každý zápas. Ani největší hvězdy nepřiměly boháče bydlící v předraženém městě navštěvovat zápasy, natož fandit. Proto ze strategie kupování hvězd klub částečně ustoupil.

Dá se tak říci, že Monako má zkrátka málo opravdových fanoušků. Nicméně o to cennější je jejich podpora. Často cestují na zápasy svého milovaného týmu přes celou Francii třeba 10 hodin a to každý druhý víkend. To se zkrátka pořádně ocenit nedá. Přesto je smutné, že klub, který rozhodně má potenciál, kvalitu i tradici, musí řešit takovéto potíže. Přeci jen se fotbal hraje právě pro fanoušky a bez nich to není ono.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.