Spojte se s námi


Bundesliga

Když horká krev začne přetékat. Salihamidžič jde přes mrtvoly. Byla minulá sezona Bayernu předvojem ústupu ze slávy?

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

Publikováno

dne

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

V Bayernu zanechal stopu jako hráč, od roku 2017 je sportovním ředitelem

Brazzo ve své hráčské kariéře prošel kluby jako Hamburk či Juventus. Nejvýznamnější stopu však zanechal v Bayernu Mnichov. S bavorským celkem vyhrál mimo jiné v roce 2001 Ligu mistrů a také šest německých ligových titulů.

Nyní tento balkánský bouřlivák a bojovník, čímž byl známý především v průběhu své hráčské kariéry, působí ve strukturách nejvyššího vedení Bayernu. Od roku 2017 je jeho sportovním ředitelem. Jeho jmenování si velmi pochvaloval tehdejší dlouholetý výkonný ředitel klubu Karl-Heinz Rummenigge. Od roku 2021 je ovšem výkonným ředitelem Oliver Kahn.

Balkánské kořeny Salihamidžič nezapře. Může za odchod Flicka?

Hasan Salihamidžič však své balkánské kořeny občas nedokáže zapřít ani při osobním jednání a přístupu ke svým kolegům či podřízeným. To se doposud nejrazantněji projevilo v průběhu let 2020/21. Vyvrcholilo to tak trochu vynucenou rezignací veleúspěšného trenéra Hansiho Flicka. Ta vzbudila velmi negativní ohlasy v kabině Bayernu a stejně tak u klubových fanoušků.

Jednalo se totiž o odchod z klubu po sezoně, ve které se bavorskému gigantovi podařilo vyhrát treble (Bundesliga, Liga mistrů a DFB pokal) a následně i MS klubů.

Konflikt mezi Flickem a Salihamidžičem se týkal především náborové politiky, kterou Brazzo zastřešuje. Flick spor potvrdil vyjádřením a popíchnutím sportovního ředitele, že kádr Bayernu byl lepší v předcházející sezoně, než v tehdy začínající sezoně 2020/21.

Existenci sporů nepřímo potvrdili i Rummenigge, nebo třeba legenda Bayernu s přístupem k mnoha „inside“ informacím Lothar Matthäus. Matthäus pro německý deník Bild uvedl, že vztah mezi Flickem a Salihamidžičem už nejde napravit.

Je zřejmé, že sportovní ředitel Bayernu rozhodně nebere sám sebe a svoji funkci za nějaký poradní orgán. Stojí si za svými názory a je připraven jít „přes mrtvoly“ (ve významu odchodu názorových oponentů z klubu).

Byl Boateng další z „mrtvol“? Flick předem varoval Nagelsmanna

Další nepříjemné konverzace měl mít bosenský bouřlivák s Jeromem Boatengem. Tomu měl při setkání do očí dost striktně oznámit, že mu nebude prodloužena smlouva. To opět zvedlo ze sedaček mnoho fanoušků Bayernu. Nesouhlasil s tím ani tehdejší trenér Flick, jenž si chtěl zkušeného stopera v kádru ponechat.

Zde je však nutné říci, že sám Boateng je známý svými nevybíravými výroky směrem ke sportovnímu řediteli. Tyto antipatie byly delší dobu vzájemné.

O Salihamidžičově rostoucí „oblíbenosti“ hodně vypovídá i další fakt. Mluvčí fanouškovské základny Bayernu Michael Frosz pro deník AFP uvedl, že ať už bude v budoucnu trenérem Bayernu Mnichov kdokoliv, bezesporu bude s osobou Bosňana v určité fázi jeho působení na lavičce Bavorů v konfliktu. Kvůli povaze Salihamidžiče je to prý nevyhnutelné.

Před svým odchodem stihl ještě Hansi Flick svého nástupce a Salihamidžičem vyhlídnutého kouče Nagelsmanna varovat, aby si dával pozor na přestupovou politiku Bayernu. Nový reprezentační trenér Německa se vyjádřil stylem, že vždycky stejně nakonec vyhraje klub a nezáleží na tom, jaké hráče upřednostňuje kouč.

Vzhledem k úspěchům, oblíbenosti a schopnostem Hansiho Flicka je především z pohledu fanoušků Bayernu tato situace opravdu na pováženou. Není divu, že mnoha z nich leží Salihamidžič v žaludku.

Jak si Bayern povede v nové sezoně?

Velmi zajímavé, a to z vícero důvodů, bude sledovat, jak si Bayern Michov povede v sezoně 2022/23. Sezona 2021/22 sice skončila bundesligovým titulem (10. v řadě), v Lize mistrů však klub skončil již ve čtvrtfinále a herní projev v mnoha ligových zápasech působil velmi rozpačitě.

Uvidíme, s jakým kádrem Bayern Mnichov do letošního tažení za dalšími tituly vyrazí. Už nyní došlo k výraznému posílení (Mané z Liverpoolu, Gravenberch a Mazraoui z Ajaxu).

Došlo však také na jeden velmi výrazný odchod, a to sice Roberta Lewandowského do Barcelony – tedy legendu, která by svůj vztah s Hasanem Salihamidžičem také nejspíše nenazvala „přátelstvím na život a na smrt“.

Současný CEO Oliver Kahn a Salihamidžič jsou sice bývalí spoluhráči, kteří se vzájemně dost podobali svým agresivním pojetím hry. Ve velkoklubech typu Bayern je však velmi tenká hranice mezi tím, co považujeme za malý odklon od cílů a velké selhání, za které někdo ponese odpovědnost.

Bylo by zajímavé sledovat, kam by tento klub dokráčel v případě, že by zůstali Flick i Lewandowski. A neméně zajímavé bude sledovat, jak to bude na hřišti a v kabině fungovat bez nich. První sezona po odchodu Flicka již mohla být předvojem možného ústupu Bayernu ze slávy a Salihamidžič s Nagelsmannem mohou mít brzy po odchodu dalšího oblíbence fanoušků (Lewandowského) pomyslný nůž na krku.

Zdroj: The Guardian, Bavarian Football Works, FC Bayern

Reklama

Bundesliga

Skvělá zpráva pro tápající Leverkusen. Klíčový supertalent začal trénovat s míčem a pracuje na návratu do sestavy

Florian Wirtz patří k největším talentům světového fotbalu, nicméně od března neměl šanci svůj talent i své kvality dále prokazovat a rozvíjet. Utrpěl totiž vážné zranění. Nyní by se ovšem mohl stát spasitelem. Leverkusenu se nedaří a právě Wirtz může být tím hráčem, který to změní.

Publikováno

dne

Florian Wirtz patří k největším talentům světového fotbalu, nicméně od března neměl šanci svůj talent i své kvality dále prokazovat a rozvíjet. Utrpěl totiž vážné zranění. Nyní by se ovšem mohl stát spasitelem. Leverkusenu se nedaří a právě Wirtz může být tím hráčem, který to změní.

Vynikající zpráva nejen pro Leverkusen, ale pro celý německý fotbal. Největší talent německého fotbalu se totiž zotavuje z vážného zranění a v pátek poprvé trénoval s míčem.

Florian Wirtz prožil fantastickou minulou sezonu. Byl klíčovým hráčem Leverkusenu, spolu s Moussou Diabym a Patrikem Schickem tvořil nejvýznamnější a nejkvalitnější součást týmu. Jenže v březnu si přetrhl ještě coby 18letý talent křížový vaz.

Očekávala se dlouhá absence a očekávání se naplnila. Do hry se vrací po šesti měsících. Nicméně to ještě nic neznamená. Wirtz bude muset nejdříve nabrat kondici a pořádně se rozehrát.

Jakmile se to ale podaří, bude to pro Leverkusen velká posila. Pokud se dokáže rozehrát brzy a naváže na své výkony z minulé sezony, mohl by zabojovat i o místo v reprezentaci na nadcházejícím mistrovství světa.

Za zmínku stojí, že Wirtz měl v minulé sezoně vynikající čísla. Ve 31 soutěžních zápasech nastřílel 10 gólů a přidal 14 asistencí. Byl víceméně dvorním nahrávačem Patrika Schicka.

Wirtz je navíc velice univerzální. Kromě ofenzivního záložníka zvládne také hru z křídelních prostorů či přímo v srdci záložní řady. Bude zajímavé sledovat, co bude jeho návrat znamenat pro Adama Hložka.

Zdroj: Bayer Leverkusen, Bild, Bulinews

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Alex Král naštval vedení Schalke! Jezdí si v Lamborghini v době, kdy se lidé bojí o ceny elektřiny, ozývá se z klubu

Český reprezentant Alex Král je aktuálně hráčem bundesligového Schalke a byť se k německému celku přidal teprve před 2 měsíci, stačil už naštvat jeho vedení. Důvodem je totiž jeho žlutočerné Lamborghini Huracán.

Publikováno

dne

Český reprezentant Alex Král je aktuálně hráčem bundesligového Schalke a byť se k německému celku přidal teprve před 2 měsíci, stačil už naštvat jeho vedení. Důvodem je totiž jeho žlutočerné Lamborghini Huracán.

Reprezentant českého národního týmu momentálně nastupuje v bundesligovém Schalke 04, za které zatím naskočil do 5 ligových zápasů a celkově si tak v jeho dresu připsal 339 minut. Kromě utkání proti Stuttgartu a Bochumi tak doposud zasáhl do všech duelů nového ročníku.

Král totiž na začátku července využil možnost pozastavit svou smlouvu ve Spartaku Moskva. Mezinárodní federace FIFA zavedla tuto speciální výjimku zahraničním fotbalistům, kterým není příjemné působit na půdě Ruské federace v průběhu rusko-ukrajinského konfliktu.

V klubu z Gelsenkirchenu má Král podepsanou smlouvu do konce letošní sezóny, a tedy do 30. června 2023.

Součástí klubu je tak zhruba dva měsíce, i za tu dobu už ale stihl pořádně naštvat jeho vedení. Jedná se totiž o to, že v době, kdy se obyčejní lidé bojí o ceny energií, především tedy elektřiny, si jejich hráč jezdí ve velmi drahém voze Lamborghini Huracán.

To aktuálně vyjde na zhruba 220 tisíc eur, což v přepočtu na naši měnu dělá necelých 5 a půl milionů korun. Z klubu se tak ozývá, že tohle posílá špatný signál nejen fotbalovým fanouškům, ale jak už výše píšeme, i všem obyčejným pracujícím lidem.

Nutno podotknout, barva Králova vozu je žlutočerná, což je ikonické zbarvení Borussie Dortmund, a tedy úhlavního rivala Schalke.

S informací přišel bundesligový komentátor Derek Rae, jenž o tom dal vědět na svém twitterovém účtu, jak si ostatně můžete níže povšimnout.

Zdroje: Derek Rae – Twitter, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Snaha odradit zájemce? Dortmund nastavil obří cenu za svou hvězdu

Jude Bellingham bude příští rok jedním z nejžádanějších hráčů na světě. Nedávno oslavil teprve 19. narozeniny, ale už stihl odehrát 100 zápasů za Borussii Dortmund. A ta svůj klenot nechce pouštět pod cenou, a tak nastavila ohromnou částku.

Publikováno

dne

Jude Bellingham bude příští rok jedním z nejžádanějších hráčů na světě. Nedávno oslavil teprve 19. narozeniny, ale už stihl odehrát 100 zápasů za Borussii Dortmund. A ta svůj klenot nechce pouštět pod cenou, a tak nastavila ohromnou částku.

Dortmund umí perfektně zhodnocovat své hráče. Levně koupit, draze prodat, to je filozofie Borussie. Jadon Sancho přišel z Manchesteru City za 20 milionů eur, o čtyři roky později jej Borussia prodala za 85 milionů eur.

Dříve zase přivedla Ousmana Dembélého za 35 milionů eur a po pouhém roce jej prodala Barceloně za 125 milionů eur. I na Haalandovi vydělala (20mil€ – 65mil€), ovšem cena vzhledem k jeho kvalitám byla dost nízká, byla však způsobena výkupní klauzulí.

Tu Bellingham nemá a Borussia má tak neomezený prostor na vyjednávání. Svého hvězdného hráče se nechce zbavovat, ale nikdy své hráče nedrží za každou cenu a pokud přijde odpovídající nabídka, nechá své hvězdy udělat další krok v kariéře.

Tak nějak se počítá i s odchodem Bellinghama, i když o tom zatím nechtějí v Borusii vůbec slyšet. Nicméně už příští rok má klepat na dveře Liverpool, Manchester City, Manchester United a Real Madrid. Skutečně elitní výběr.

Nejpřirozenější by byl asi návrat do rodné Anglie, nicméně Real Madrid je další krok a o Bellinghama hodně stojí. Pomalu se totiž loučí s legendární zálohou Casemiro – Kroos – Modrič, první jmenovaný už odešel, další dva mají před sebou poslední roky kariéry.

Los Blancos už se postupně připravili Valverdem, Camavingou a Tchouaménim, zbývá však poslední díl do skládačky. A tím má být Bellingham. Jenže na to si Florentino Pérez bude muset připravit pořádný balík.

Dortmund totiž dle renomovaného deníku The Athletic stanovil na Bellinghama cenu 150 milionů eur.

19letý záložník má v Signal Iduna Parku smlouvu do roku 2025. Z Birminghamu přišel za 25 milionů eur, už teď je jasné, že Borussia jej znovu pořádně zhodnotí.

Zdroj: The Athletic

Pokračovat ve čtení

Oblíbené