Reklama

Kdo se může na nejbližších LOH a ZOH dostat mezi nejúspěšnější české olympioniky historie?

Letos nás čekají odložené 32. LOH v japonském Tokiu a hned o pár měsíců později 24. ZOH v čínském Pekingu. Pojďme se podívat trochu do historie a připomenout si, kdo jsou nejúspěšnější čeští olympionici a kdo se na těchto dvou OH mezi ně může dostat?

Zdroj: Stefan Brending, CC BY-SA 3.0 de

LOH

1. Věra Čáslavská

Československá sportovní gymnastka získala na OH mezi lety 1960 – 1968 celkem 11 medailí (7 – 4 – 0) a je tak celkově nejúspěšnější českou sportovkyní historie na OH.

2. Emil Zátopek

Atlet, který se na dvou OH v letech 1948 a 1952 zapsal do historie celkem 5 medailemi (4 – 1 – 0) z vytrvalostních disciplín. Nepřekonatelným rekordem je vítězství na 5000m, 10000m a maratónu na jedněch OH 1952 v Helsinkách.

3. Jan Železný

Bývá považován za nejlepšího oštěpaře všech dob, protože dokázal získat zlatou medaili na třech po sobě jdoucích olympiádách mezi lety 1992 -2000.

Předtím ještě v roce 1988 získal stříbro a k tomu drží stále platný světový rekord výkonem 98,48m. Jeho celková bilance je tedy 3 – 1 – 0.

v Tokiu se budou snažit rozšířit svoji sbírku medailí další oštěpařka Barbora Špotáková, která má zatím bilanci 2 – 0 – 1 a také skifař Ondřej Synek s bilancí 0 – 1 – 2. Pro oba to bude pravděpodobně poslední účast pod pěti kruhy.

ZOH

1. Martina Sáblíková

Stále aktivní sportovkyně jistě neřekla poslední slovo a určitě bude chtít uspět i příští rok v Pekingu a rozšířit tak svojí medailovou sbírku, která čítá 6 cenných kovů (3 – 2 – 1).

2. Kateřina Neumannová

Může se pyšnit stejným počtem cenných kovů. O druhém místě rozhodl menší počet zlatých medailí (1 – 4 – 1) . Olympijskou vítězkou se stala v závodě na 30 km volně v Turíně v roce 2006.

3. Ester Ledecká

Česká “obojživelnice” se zapsala do historie jako první žena, která dokázala získat olympijské zlato ve dvou odlišných sportech. Její medailová bilance 2 – 0 – 0 se tak může rozšířit nejenom v Pekingu, ale klidně i na dalších olympijských hrách.

V Pekingu bude moci rozšířit svoji medailovou sbírku i Eva Samková, která zatím na dvou ZOH získala jednu zlatou a jednu bronzovou medaili.

Zdroj: Wikipedie

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené