Spojte se s námi


Fortuna liga

Kdo je lepší – Radek Bejbl, nebo Tomáš Souček? Hráli jsme jiný fotbal, odmítá srovnávat vicemistr Evropy 1996

Publikováno

dne

Radek Bejbl, vicemistr Evropy 1996, má ke Slavii pořád hodně blízko, byť už nikdo z rodiny v ní nepůsobí. A nemíní srovnávat mužstvo ze své éry s nynějším, je jiná doba. Po deseti letech mu bez vysvětlení nebyla asociací obnovena smlouva u reprezentačního výběru mládeže, užívá tedy volna. „Vypláchl jsem si od fotbalu hlavu,“ nachází výhody nezaměstnaného.

Zdroj: koláž Ruik.cz – Slavia.cz

Slavii nadále sleduje a její výkony a dobyté trofeje ho těší. „Mám z ní samozřejmě radost,“ přiznává. „Před půl rokem prošla výměnou kádru, kdy trenér musel řešit odchod klíčových hráčů do zahraničí. Myslím, že se mu podařilo je nahradit, doplnil mužstvo. Mužstvo předvádí atraktivní zajímavý fotbal, který přináší nejen kvalitní projev ale i výsledky,“ rozebírá.

Do Edenu se však často nedostane. „Naposledy jsem byl na podzim na Lize mistrů,“ nepopírá. „Důvod není, že by mě nelákala, ale jako trenér reprezentačních mládežnických výběrů jsem musel sledovat hodně utkání jejich kategorie, přesycenost byla někdy až veliká. Nebyla ani chuť jít se dívat zase na fotbal,“ vysvětluje.

Lepší nebo horší?

V hospodách probíhají zajímavé debaty: uspěla by mistrovská Slavia z roku 1996, semifinalista Poháru UEFA, která měla v kádru pět vicemistrů Evropy – Radek Bejbl, Jan Suchopárek, Karel Poborský, Vladimír Šmicer a Pavel Novotný – proti současnému týmu?

„Takové srovnávání je těžké,“ uvědomuje si Bejbl. „Musíme si především uvědomit, že tehdejší fotbal byl dost jiný, za těch 24 let se vyvinul. Kdybychom předváděli tehdejší hru, tak bychom vůbec neměli šanci,“ připouští.

„I my jsme měli dost natrénováno, ale řekl bych takovou volnou formou. Dneska jsou hráči mnohem lépe fyzicky připravení, aktuální potřeby dnešního evropského fotbalu jsou někde jinde. Byla by to asi zajímavá konfrontace, třeba bychom byli i kreativnější, ale netvrdím, že bychom mohli dnešní tým porazit. To v žádném případě,“ dokládá.

Mistry z roku 1996 držel v záloze neúnavný bojovník Radek Bejbl, dnešní Slavii posunul výše ze stejného postu Tomáš Souček. Nabízí se velká podobnost. „Já Tomáše vnímám od mládežnických reprezentací, od zhruba jeho sedmnácti let,“ upozorňuje Bejbl.

„Tenkrát více hrával stopera a my probírali, na kterém místě je asi jeho budoucnost. Nakonec se správně vysunul na pozici středního záložníka. Mně se na něm líbí, že ač neměl jasnou urovnanou cestu, musel si ji projít okliku přes Viktorii Žižkov a Liberec, prosadil se,“ chválí svého nástupce.

Oba dokázali přispět k výsledku i přesnou trefou. „Já taky nějaké góly dal, měl jsem schopnost se do zakončení dotáhnout, nebo využít standardku,“ připomíná Bejbl svých 31 ligových tref ve slávistickém dresu. „Tomáš je ovšem vyšší, z toho určitě těží, také z dobrého odhadu a výskoku. Rozdíl je snad v tom, že já začínal jako útočník, on z druhé strany sestavy,“ nachází odlišnosti.

Silná vazba

Ke Slavii má jeho rod nesmírně blízko. Děda z matčiny strany Josef Pajkrt získal v jejím dresu titul v roce 1948, tchán Bohumil Smolík byl legendárním levým obráncem v 60. letech minulého století, červenobílý dres oblékali i jeho synové. Nyní však žádná stopa v klubu není.

„Tak to prostě je,“ netrápí se tím Bejbl. „Synové ve Slavii vyrůstali, starší Ondřej se dostal do kádru A mužstva, i když ligový start nemá, mladší Martin hrál ještě před dvěma lety za béčko. Hodně však stál pro zranění, už o něj zájem nebyl. Nyní je v rezervě Mladé Boleslavi a zase má zdravotní potíže. Jak říkám, tak to někdy je. Ke Slavii velký vztah však naše rodina má, to se neztrácí,“ podotýká.

V bohaté kariéře prošel rovněž slavným španělským klubem Atlétikem Madrid, který si letos dělal naději, že konečně dobude Ligu mistrů. Vypadl ovšem ve čtvrtfinále s Lipskem.

„Z utkání jsem viděl polovinu, Lipsko v určitých pasážích mohlo být lepší. Ale jinak vyrovnané střetnutí, kde se v jednom zápase k někomu víc přikloní štěstěna. Atlético dostalo gól minutu před koncem po tečované střele. Smůla. Mohly postoupit oba,“ rozebírá bývalý záložník španělského klubu, jenž v jeho dresu nastoupil ke 106 zápasům.

Odmítá i nálepky, že Pohár mistrů či nyní Liga mistrů jsou pro Atlético zakleté.„Nedělal bych z toho, že ještě tuhle nejprestižnější soutěž nevyhrálo, žádnou tragédii,“ nermoutí se nad tímto faktem.

„Z mnoha pohledů je Atlético ve Španělsku až třetím klubem v pořadí, za Realem a Barcelonou. Přitom před šesti lety je obralo o titul, dvakrát bylo v nedávné době ve finále Ligy mistrů, kde podlehlo po velkém boji Realu Madrid. Je fantastické, co trenér Diego Simeone v těch podmínkách dokázal, Atlético pod ním zažívá fantastické časy,“ vypichuje naopak úspěchy.

Deset let působil u reprezentačních mládežnických výběrů, nejprve jako patron, později ve funkci trenéra. Smlouva mu však nebyla obnovena. „Přiznávám, že mě to docela překvapilo, neboť mě několikrát technický ředitel asociace Jiří Kotrba ubezpečoval, že se se mnou počítá a smlouva mi prodloužena bude. Nakonec se tak nestalo,“ posteskne si Bejbl.

Pídil se po vysvětlení. „Když jsem se ptal, proč mi nebyla obnovena, bylo mi řečeno, protože skončila. Přitom mi z odborného hlediska nic vytknuto nebylo,“ odhaluje.

Povídá se, že se dostal do nemilosti vedení, protože spolu s dalšími trenéry mládežnických výběrů před dvěma lety podepsal petici proti odchodu technického ředitele Michala Prokeše, jehož odvolal vládce českého fotbalu Roman Berbr. A mnoho z nich bylo poté z FAČRu odejito. „To nevím, to nemohu říct, jen bych spekuloval a to nechci,“ nehodlá se vyjadřovat.

Najednou je bez fotbalu. „Jsou prázdniny, užívám si volna. Jezdím na kole, chodím na golf, vyčistil jsem si od fotbalu hlavu,“ nehroutí se vicemistr Evropy 1996.

Zdroj: Stanislav Hrabě

Reklama

Fortuna liga

Náhradník Krejčí? Jako obránce má větší šanci uspět, podobně jako Kováč či Sivok, myslí si Folprecht

Kapitán a nejdražší hráč týmu na odpis? Ladislav Krejčí nezapadá do nového systému Briana Priskeho a Sparta řeší, kam s ním. Do zálohy totiž dánský kouč přivedl Kaana Kairinena, jenž týmu nabízí větší kreativitu.

Publikováno

dne

Kapitán a nejdražší hráč týmu na odpis? Ladislav Krejčí nezapadá do nového systému Briana Priskeho a Sparta řeší, kam s ním. Do zálohy totiž dánský kouč přivedl Kaana Kairinena, jenž týmu nabízí větší kreativitu.

Ladislav Krejčí celý podzim promarodil. Když se vrátil na utkání se Zbrojovkou Brno, dvakrát skóroval, po zbytek první části ročníku však strávil opět v péči lékařů. Zranění zad vystřídaly svalové problémy.

Zimní přípravu již kapitán absolvoval s týmem a proti Sigmě Olomouc začal v sestavě, přestože ještě zdravotně nebyl stoprocentně v pořádku. A na výkonu to bylo znát, Krejčí ve středu pole nestíhal.

„Dle mého názoru by mohl mít lepší kariéru jako levonohý stoper než jako střední záložník. Zůstala by mu fotbalovost, je vysoký a má velkou výhodu v levé noze viz Radek Kováč či Tomáš Sivok ze Sparty, kteří následně uspěli i v Evropě,“ řekl v pořadu Fotbal fokus podcast Zdeněk Folprecht.

Krejčí na Hané nastoupil na úkor Kaana Kairinena, finskému záložníkovi se přitom příprava povedla na jedničku. Zdálo se, že v něm konečně Brian Priske našel konstruktivního záložníka, jenž ve Spartě chyběl.

To pro Krejčího nemusí znamenat konečnou, místo totiž zbylo po zranění Asgera Sorensena v defenzivní trojici. Kapitán by se svou kvalitní levačkou mohl plnit roli levého stopera, pravděpodobně by se neztratil ani uprostřed.

„Vybavuju si mistrovství Evropy do let, kde hrál stopera, a pro mě to byl náš nejlepší hráč neúspěšného turnaje,“ pokračoval záložník Vlašimi a fotbalový expert.

V obraně Krejčí vedle zmíněného mistrovství odehrál i čtyři zápasy v Evropské lize, nespočetněkrát zde zaskakoval i v lize. O víkendu proti Mladé Boleslavi by mohl dělat parťáka Filipu Panákovi a Martinu Vitíkovi.

Vznikla by nejen trojice s kvalitní rozehrávkou, ale též obrana s obrovským potenciálem do dalších let a teoreticky i do reprezentace. To už je ale hodně kdyby najednou, vždyť trenéři mohou kapitána nasadit i ve druhém jarním kole do středu hřiště.

„V systému 3-4-3 nevyužije svou největší přednost – doplnění do vápna, které ho dělá gólovým. On potřebuje volnost chodit nahoru, což tady nemůže. Platnější bude v defenzivě,“ dodal Folprecht.

Zdroj: Fotbal fokus podcast

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Ať žije Slavia! Říkám to správně? Sešívaní ukázali zákulisí příchodu Zafeirise

Christos Zafeiris je nejnovější posilou pražské Slavie. Jako velká hvězda byl představen na stadionu v Edenu jen pár minut před zápasem s Jabloncem. Jak se na své setkání s fanoušky představoval?

Publikováno

dne

Christos Zafeiris je nejnovější posilou pražské Slavie. Jako velká hvězda byl představen na stadionu v Edenu jen pár minut před zápasem s Jabloncem. Jak se na svém setkání s fanoušky představoval?

Petr Hronek, David Pech, Igoh Ogbu a Christos Zafeiris, to jsou zimní posily pražské Slavie. Právě řecko-norský záložník je tou největší hvězdou a stal se také třetím nejdražším hráčem v historii klubu.

Potenciál má obrovský, je mu navíc teprve 19 let a pokud vše dobře půjde, Slavia jej za pár let několikanásobně zpeněží.

Jeho přestup se dotáhl v neděli odpoledne, Slavia si tak jeho představení připravila těsně před zápasem s Jabloncem v zaplněném Edenu. Zároveň se klubový marketing rozhodl, že fanouškům bude přinášet videa ze zákulisí.

„V jarní části sezony vám na #slaviatv budeme přinášet netradiční ohlédnutí za soutěžními duely, které svěřenci Jindřicha Trpišovského odehrají. V pilotním dílu nového formátu se můžete těšit na atmosféru Edenu v prvním jarním duelu proti Jablonci. Hlavním motivem je samozřejmě přivítání Christa Zafeiria,“ uvádí Slavia na klubovém webu.

Zafeiris prochází klubovým tunelem ve chvíli, kdy se jeho budoucí, teď už současní spoluhráči rozcvičují na hrací ploše. Cestou do kabin prohodí pár slov i do kamery. „Mám velkou radost, moc se těším, až začnu. Nemůžu se dočkat, až budu na hřišti s týmem,“ říká Zafeiris.

A jak se těšila nová posila na představení před 14 tisíci fanoušky? „Jsem nadšený, zní to dobře. Doufám, že řeknu všechno správně,“ popisuje trochu nervózně norský talent.

„Ahoj, ať žije Slavia. Bylo to dobře?“ ptá se Zafeiris pracovníka klubu. „Takže vyjdu na hřiště, dojdu na střed k míči, a pak půjdu trochu pozdravit fanoušky?“ rekapituluje si své představení rodák z Athén při převlíkání, zatímco si stále opakuje: „Děkuju, ať žije Slavia“.

Zafeiris po představení zamíří do VIP prostorů, kde sleduje zápas. S výhrou i výkonem svého týmu je spokojený, po utkání zamíří za novými kamarády do kabiny.

Ihned si sedá vedle Ogba, také nové posily Slavie, kterého zná z norské ligy. „Atmosféra dneska byla úžasná, tým hrál opravdu dobře a fanoušci byli skvělí. Opravdu se těším, až zítra začnu,“ uzavřel Zafeiris.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slavia osekává kádr. Talovjerov odchází na hostování do Rakouska

Velké příchody, na které musí navazovat zároveň i odchody. Maksym Talovjerov by si v nabitém kádru Slavie nezahrál, a tak na jarní část sezóny odchází na hostování do Rakouska.

Publikováno

dne

Velké příchody, na které musí navazovat zároveň i odchody. Maksym Talovjerov by si v nabitém kádru Slavie nezahrál, a tak na jarní část sezóny odchází na hostování do Rakouska.

Maksym Talovjerov v minulé sezóně nastupoval za Slavii celkem pravidelně. Ovšem ne na stoperu, což je jeho post, ale ve středu zálohy, kde se z něj Jindřich Trpišovský snažil udělat druhého Tomáše Součka.

Pozice středního záložníka mu však vůbec nesedla, Talovjerov nepředváděl dobré výkony a v létě tak odešel na hostování do Liberce. Na severu Čech jej Luboš Kozel používal výhradně ve stoperské dvojici a rázem jeho výkony vzrostly a všichni si jej ve Slovanu pochvalovali.

Slavia si tak svého kmenového hráče stáhla v zimě na přípravu zpět, ovšem konkurence v kádru sešívaných je obrovská. Na stoperu mají přednost Aiham Ousou, Eduardo Santos, Igoh Ogbu a Taras Kačaraba, ve středu zálohy je ještě více možností.

Na pozici štítového záložníka je totiž momentálně jedničkou Jakub Hromada, na šanci čeká Oscar Dorley a to se ještě má vrátit uzdravený lídr Tomáš Holeš.

Pro Talovjerova tak nezbylo místo a odchází na hostování do LASKu Linz. V Rakousku se potká s Mosesem Usorem, jenž do třetího týmu rakouské Bundesligy odešel nedávno na hostování s opcí.

Talovjerovo hostování je bez opce, v létě by se tak měl ukrajinský fotbalista hlásit znovu v Edenu.

„Vzhledem k tomu, že by Maksym nedostával takovou porci minut na hřišti, kterou ve svém věku potřebuje, je hostování před letním mistrovstvím Evropy do 21 let logickým řešením. Ve hře byly možnosti české i zahraniční, po domluvě s hráčem, který preferoval Linec, ale míří do Rakouska,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel Slavie Jiří Bílek.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené