Spojte se s námi

Basketbal

Katar v roce 2027 uspořádá další světový šampionát, tentokráte basketbalový

Po házené, cyklistice, atletice či fotbalu následuje basketbal. Mezinárodní basketbalová federace (FIBA) v pátek oznámila, že Katar se za čtyři roky stane dějištěm další vrcholné sportovní události, a to mužského mistrovství světa. Země přitom už v minulosti z mnoha důvodů čelila kritice.

Publikováno

dne

Po házené, cyklistice, atletice či fotbalu následuje basketbal. Mezinárodní basketbalová federace (FIBA) v pátek oznámila, že Katar se za čtyři roky stane dějištěm další vrcholné sportovní události, a to mužského mistrovství světa. Země přitom už v minulosti z mnoha důvodů čelila kritice. Zároveň jsme se dozvěděli, že v roce 2026 se ženská špička sportu pod bezednými koši představí v německém hlavním městě.

Dlouho před startem loňského fotbalového svátku byl Katar coby pořadatel tohoto významného turnaje kritizován. Mohla za to údajná korupce, nedodržování lidských práv v tomto emirátu i náročné podmínky, kvůli nimž se v předešlých letech některé významné události musely přesunout na nezvyklý termín.

Velké horko ve dvoumilionovém emirátu komplikovalo život účastníkům MS v silniční cyklistice 2016, tři roky nato se například maratonci museli na atletickém mistrovství vydávat na trať v nočních hodinách. Obě akce se navíc potýkaly s nízkou návštěvností.

V souvislosti s MS v házené mužů 2015 se v médiích řešila především cesta do finále v podání domácí reprezentace, za níž hrál jediný rozený Katařan a která nikdy nepatřila k nejlepším na světě. Vše proběhlo za řady podivných okolností, přičemž se hovořilo o zmanipulování zápasů ze strany rozhodčích.

Dosud poslední globální akcí v Kataru bylo zmiňované MS ve fotbale, které v závěru minulého roku nakonec proběhlo bez větších problémů. V roce 2027 bude v metropoli bohaté země k vidění nejlepší mužský reprezentační basketbal.

Všechny haly, v nichž si zahraje 32 týmů, jsou už v Dauhá postaveny. Basketbalová federace označila turnaj oficiálně nazvaný FIBA Basketball World Cup 2027 jako uhlíkově neutrální.

„Důležité je, že se organizace ujme kvalifikovaný a zkušený tým, který má vynikající výsledky na široké škále hlavních mezinárodních sportovních akcí, včetně mistrovství světa nebo pohárů více než tuctu dalších nejlepších olympijských sportů,“ nechal se pro oficiální stránky FIBA slyšet její generální tajemník Andreas Zagklis.

Účast má automaticky zajištěnou katarská reprezentace. Jejími nejlepšími dosavadními výsledky jsou dva bronzy z mistrovství Asie 2003 a 2005. Aktuálně jí na světovém žebříčku patří 89. příčka z celkových 161.

Bez zajímavosti není fakt, že na největším světadílu se MS v basketbalu odehraje potřetí v řadě. Před čtyřmi lety v Číně český výběr vybojoval šesté místo, na letošním šampionátu pořádaném Filipínami, Japonskem a Indonésií se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga nepředstaví.

Na mítinku v Manile vrcholná basketbalová organizace také oznámila, že ženské MS se za tři roky uskuteční podruhé v historii v Německu. Všechny boje závěrečného turnaje budou hostit dvě berlínské arény.

Zdroj: FIBA

Reklama

Oblíbené