Kam zmizely z FAČR peníze na podporu nejlepšího mládežnického turnaje v ČR?

Je více než evidentní, že vedení FAČR svým počínáním zasáhlo nejrůznější úrovně domácího fotbalu. Například mezinárodní juniorský klubový turnaj All Stars Cup. Ten se v koronavirovém roce 2020 nakonec stejně neuskutečnil, ale i kdyby mohl, plánovaný příspěvek asociace by pořadatelskou agenturu All Stars Team dostal do nemalých problémů. Chystalo se totiž jeho dramatické snížení.

Zdroj: ruik.cz

All Stars Cup je turnaj pro kategorii do 16 let, pořádaný v České republice agenturou All Stars Team už od roku 2009. Jde o skvěle obsazenou, prestižní akci, jíž se účastní špičkové zahraniční a nejlepší domácí kluby.

Jde o jeden z nejlépe hodnocených juniorských turnajů v evropském i celosvětovém měřítku, což dokládá pravidelná účast akademií FC Barcelona, Arsenal FC, Paris Saint-Germain, FC Porto, Juventus FC, Borussie Dortmund, atd., atd.

Pro náš mládežnický fotbal jsou podobné akce nesmírně důležité. Vedení FAČR si to ovšem nemyslelo, a místo podpory letošního ročníku pouze politikařilo.

Rok 2019 byl ještě od FAČR finančně podporovaný smlouvou, která byla vyjednána v době, kdy příslušný úsek mládeže zastřešoval posléze odejitý Michal Prokeš. Když jsme jednali s jeho nástupcem Jiřím Kotrbou a předsedou Martinem Malíkem o podpoře pro rok 2020, přišel pouze vágní příslib, navíc se silně poníženou částkou.

Jako bychom se najednou pro asociaci stali neznámým subjektem, přitom s ní spolupracujeme po celou dobu existence turnaje. Nechci zacházet do podrobností, ale plánovaná podpora spadla na částku, za niž bychom akci na odpovídající úrovni nedokázali uspořádat,“ uvedl ředitel turnaje Jaroslav Novák.

Zarazilo mě také, že při jednání s panem Malíkem jsem ani v nejmenším necítil chuť, natož snahu nám pomoci – na rozdíl od jeho předchůdce Pelty. Dokonce jsem si vyslechl, že podobných turnajů má český fotbal víc než dost. Které to jsou, je mi záhadou,“ podivuje se Novák.

Samozřejmě nelze spojovat vše se vším, ale když se pak objeví zpráva, že zatčený místopředseda FAČR Roman Berbr měl ve svém trezoru nemalé finanční částky v hotovosti, velké množství drahých kovů, vytvářel fiktivní faktury za nikdy neuskutečněné semináře mládeže, je člověku smutno.

Zvlášť, když si uvědomí, že tatáž organizace odmítá adekvátně podpořit lidi, kteří jsou schopni do České republiky přilákat kluby typu Barcelony či PSG a nabídnout našim nejtalentovanějším mladým hráčům možnost si proti nim zahrát.

Snad si nově zvolené vedení FAČR po příští valné hromadě bude více vážit výjimečných mezinárodních projektů jako je All Stars Cup. Příležitostí pro měření se s těmi nejlepšími není pro naše mladé fotbalisty nikdy dost a jen tak se jejich sportovní výkonnost může posouvat.

Třeba až k profesionálnímu angažmá ve vyspělé fotbalové Evropě. Zeptejte se Alexe Krále, několikanásobného účastníka All Stars Cupu, v současnosti hráče Spartaku Moskva, jaké to bylo, nastupovat v dorosteneckém věku proti top týmům z Evropy, Asie či Ameriky.

Bezpochyby zkušenost k nezaplacení. Jistě i ta mu pomohla splnit si svůj fotbalový sen.

Zdroj: All Stars Cup, Epeníze

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. To, co celou dobu od prvotního zatčení Berbra říkám a píši do komentářů, aby se OČTŘ podívali na hospodaření FAČR. Bohužel, jeho správcem je milionář, poctivý policista Platil z dob socialismu, tchán předsedy Malíka… To se nám to hoduje a utrácí honosné mzdy z eráru za dotace na mládež a desítky milionů do mládežnických akademií, jejichž podporu zrušil právě Berbr vyhozením Prokeše a jeho týmu ! KDE JSOU TY INVESTOVANÉ PROSTŘEDKY OD MŠMT, UEFA a ÚŘADŮ KRAJSKÝCH I STATUTÁRNÍCH MĚST…?

  2. Berbr a spol jsou zločinci největšího kalibru. Jen se bojím, že se opět řekne, že odposlechy byli protiprávní. Jak to u mafiánů bývá běžným zvykem. Na korupci má obrovské finanční prostředky, soudům a soudcům nevěřím!!!
    Čistého a kvalitního fotbalu se my již nedožijeme!!! Je stejně špinavý jako politika!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!