Reklama

Julian Nagelsmann píše historii! Čím je nový kouč Bayernu Mnichov výjimečný?

Julian Nagelsmann v létě oslaví teprve 34. narozeniny. Přesto bude v sezoně 2021/22 novým koučem Bayernu Mnichov. Bavorský gigant tak získal zřejmě nejtalentovanějšího trenéra současnosti a společně je může čekat veleúspěšná budoucnost. Čím je Nagelsmann výjimečný?

Zdroj: Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0

Julian Nagelsmann má teprve 33 let. Přesto už je věhlasným koučem, o kterého se zajímal nejeden velký klub. V minulosti odmítl Real Madrid s tím, že na trénování takového klubu ještě není připraven.

Nyní se o něj zajímal například Tottenham. On ale upřednostnil setrvání v Německu a od nové sezony povede slavný Bayern Mnichov.

Nový kouč bavorského giganta je výjimečný hned z několika důvodů.

Kariéra Juliana Nagelsmanna

Nagelsmann začal s trénováním poté, co ve 20 letech ukončil kvůli svému zdraví hráčskou kariéru. Zprvu nechtěl mít s fotbalem nic společného, což se ale časem změnilo.

Měl pouhých 28 let, když se stal v únoru 2016 novým trenérem Hoffenheimu. Odvážný krok celku, který bojoval o udržení v Bundeslize. Nagelsmann se tak stal nejmladším trenérem v historii soutěže.

A sázka se navíc Hoffenheimu rychle začala vyplácet. Nagelsmann dokázal v první sezoně tým zachránit, v druhé jej dostal na čtvrté místo, což znamenalo kvalifikaci do Ligy mistrů. V té ale Hoffenheim neprošel přes Liverpool, dostal se tak “pouze” do Evropské ligy.

Třetí sezona byla ještě lepší. Hoffenheim skončil třetí a přímo se kvalifikoval do Ligy mistrů. Poprvé v klubové historii. Nagelsmann se stal historicky nejmladším trenérem v soutěži. Vynikající počin.

Nešlo se divit, když udělal Nagelsmann další krok v kariéře a podepsal kontrakt v Lipsku. Za dobu jeho působení v Hoffenheimu získaly více bodů pouze týmy Bayernu a Dortmundu. Až tak moc byl úspěšný v malém týmu z malého městečka.

A v Lipsku si Nagelsmann nevedl o nic hůře. Naopak. V první sezoně dotáhl RB na třetí místo ligové tabulky, dlouho přitom sváděl boj o druhou příčku s Dortmundem. Mimo to se však dostal s Lipskem do semifinále Ligy mistrů! Stal se nejmladším koučem, kterému se to povedlo.

Ve své druhé a poslední sezoně dokáže Lipsko s největší pravděpodobností udržet na druhé pozici, přičemž Bayernu dlouho dokázal šlapat na paty a dlouho to vypadalo na dramatickou titulovou bitvu. A to i před odchod nejednoho klíčového hráče Lipska.

Díky podpisu pětiletého kontraktu s Bayernem Mnichov se pak z Nagelsmanna stane nejdražší kouč v historii fotbalu. Bavorský celek má za jeho uvolnění zaplatit 25 milionů eur.

Nagelsmannova výjimečnost

Jestli je něco, čím lze Juliana Nagelsmanna charakterizovat, pak je to neuvěřitelná taktická vyspělost a všestrannost. Kde trénoval, tam dokázali jeho hráči, ať už stáli jakékoliv peníze, předvádět atraktivní a ofenzivní fotbal, který navíc nebyl závislý na jednom hráči či na jedné určité taktice.

Nagelsmann je v oblasti taktik velkým inovátorem a také velkým perfekcionistou. Aby totiž dokázal vštěpit svým hráčům taktiku pořádně pod kůži, zařídil si již v Hoffenheimu “footbonauta”. Při tréninku natáčel své svěřence drony a navíc na tréninkové hřiště nechal nainstalovat velkou obrazovku, na níž hráčům mohl ihned vysvětlovat, co dělají špatně a jak co dělat správně.

Když jej chtělo získat Lipsko, byla instalace tohoto systému jednou z hlavních Nagelsmannových podmínek.

Ostatně právě tento systém Nagelsmannovi velmi pomáhá v tom, aby dokázal svým hráčům vštěpit více taktických variant a aby se jeho svěřencům co nejrychleji vryly pod kůži.

Pro všechny týmy je velmi těžké čelit Nagelsmannovým svěřencům. Má rád univerzální hráče. Někdy používá taktiku na tři obránce, jindy na čtyři. Někdy hraje s útočníkem, někdy bez něj. Zkrátka stále dělá změny. I když je zveřejněna sestava a hráče znáte, nevíte, jakou taktiku očekávat.

Nagelsmann také umí skvěle reagovat na průběh zápasu. Nebojí se brzkých střídání, nebojí se změn. Jakmile si uvědomí, že něco nefunguje, jak má, ihned dělá změny. A daří se mu to náramně.

Od léta nový kouč Bayernu také nutí své svěřence, aby se nebáli přebrat zodpovědnost. Dokonce jim ponechává pravomoce volit kapitána týmu či stanovovat klubové cíle.

Co od Nagelsmanna čekat v Bayernu?

Nyní Nagelsmanna čeká skutečná výzva. Poprvé bude v klubu, který má jen ty nejvyšší ambice a který chce pouze vyhrávat. Poprvé bude pod tlakem. Navíc jej přebírá po veleúspěšném Hansi Flickovi, který vyhrál během dvou let vše, co se vyhrát dalo.

Díky tomu, že mu bude teprve 34 let, lze očekávat od vedení Bayernu větší dávku trpělivosti. Celé vedení bavorského klubu se shodlo, že Nagelsmann je tím pravým mužem a tak lze čekat, že dostal maximální důvěru.

Bude však zajímavé sledovat, jak bude fungovat přestupová politika. Není tajemstvím, že Flick doplatil na špatný vztah se sportovním ředitelem Hasanem Salihamidžičem, který odmítl Flickovi přivést hráče, které si přál.

Nedá se čekat, že by mladý Nagelsmann měl mít u Salihamidžiče větší respekt než Flick. Nicméně je možné, že chce talentovaný trenér kupovat spíše mladší a levnější hráče, které bude moci zapracovávat do své koncepce, namísto nákupů větších hvězd.

První sezona možná bude ze strany Bayernu spíše zahřívací, seznamovací. Ovšem Nagelsmann se umí velmi rychle přizpůsobit a vše bude záležet na tom, jak si v létě povede bavorský gigant na přestupovém trhu. Očekávají se některé velké odchody, o příchodech se zatím víceméně mlčí.

Zdroje: Bundesliga, Transfermarkt, UEFA

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené