Spojte se s námi


Hokej

Jiří Dopita: Olympijský vítěz z Nagana se snaží vrátit v roli trenéra Vsetín zpět mezi elitu

Publikováno

dne

Rodák ze Šumperka, jenž se v průběhu své kariéry stal hokejovou legendou. Alespoň v České republice. V NHL se sice pořádně neprosadil, nicméně v reprezentaci patřil vždy mezi přední hráče a koncem devadesátých let byl dokonce považován za nejlepšího hráče působícího mimo zámořskou smetánku. Nyní vede Vsetín, který se snaží vrátit zpět mezi hokejovou elitu. Podívejme se na životopis jednoho z legendárních olympijských vítězů v Naganu z roku 1998.

http://gty.im/995975

Šikovné ruce, pracovitost v ofenzivní i defenzivní činnosti, týmovost a pomyslný mistr na vhazování. Přesně tak si můžeme pamatovat Jiřího Dopitu, jenž s hokejem začínal ve svém rodném v Šumperku, než se ve věkové kategorii do 18 let přesunul do Olomouce, aby coby mladík postupně okusil druhou nejvyšší ligovou soutěž v Československu.

Po dvou letech v Olomouci si jej vytáhla prvoligová Dukla Jihlava, za niž odehrál v sezoně 1989/90 pět mistrovských zápasů. V dané sezoně se kvůli malému hernímu vytížení stěhoval do druholigového Tábora, v němž se předvedl ve skvělém světle – 38 zápasů, 37 kanadských bodů. Právě v dané sezoně postoupila již zmíněná Olomouc mezi celorepublikovou elitu a Dopitova vydařená sezona znamenala, že se vrátí zpět do klubu, v němž poprvé okusil dospělý hokej.

Právě v moravském celku se mu na nejvyšší ligové úrovni v Československu neskutečně dařilo. Rychle se zařadil mezi největší hvězdy soutěže. Ve třech sezonách před svým odchodem do Německa nastřádal 94 kanadských bodů ve 108 utkáních. Jednou pomohl týmu i do play-off, kde ve třech duelech bodoval pětkrát. Nelze se tak divit, že si jeho kvalit všimli v zahraničí. V roce 1992 byl draftován Bostonem na 133. místě, ale v dresu Bruins nikdy nakonec nepůsobil. Namísto toho Dopita podepsal smlouvu s Eisbären Berlín, tedy klubu hrajícím nejvyšší německou ligu.

Ani tam se neztratil. Když do týmu přišel během rozehrané sezony, zvládl sesbírat 15 bodů v 11 duelech. V druhé sezoně v základní části i v play-off bodoval 52x v 46 zápasech. Dokonce se pak ihned po konci jeho týmu v německé ligy vrátil na play-off do Olomouce, aby tamní Moře pomohl k prvnímu a doposud jedinému historickému titulu na nejvyšší úrovni. Za Kohouty odehrál 12 zápasů a připsal si 12 skvělých bodů. Patřil mezi hlavní strůjce velkolepého úspěchu Hanáků a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem play-off.

Fantastická Dopitova sezona znamenala první nominaci do reprezentace České republiky a to na mistrovství světa 1994. Šikovný útočník ale nastoupil jen do tří zápasů. Nicméně byl to teprv počátek jeho budoucích reprezentačních úspěchů. Ještě na jednu sezonu si po nevydařeném šampionátu odskočil do Německa, opět do Berlína.

V jeho dresu se stal nejproduktivnějším hráčem soutěže, kdy si připsal ve 42 zápasech 55 bodů, což mu pomohlo k tomu, aby dostal více prostoru na mistrovství světa v roce 1995. Odehrál osm zápasů a čtyřikrát bodoval.

Následoval návrat na Moravu, tentokráte do Vsetína. V jeho dresu strávil hned šest sezon v kuse, tedy od roku 1995 do roku 2001, a absolutně spolu s celým klubem ovládl hokej v České republice. Valašský klub se pětkrát stal mistrem Extraligy, pouze jednou nedosáhl na prvenství, když ve finále v sezoně 1999/2000 podlehl pražské Spartě. Za tu dobu nasbíral Dopita za klub dohromady 393 bodů ve 351 zápasech. Hned čtyřikrát se v daném období stal nejlepším hokejistou nejvyšší soutěže a celkově přebral nejedno individuální ocenění.

Dařit se mu velice začalo i na poli reprezentačním. V roce 1996 pomohl třemi body ke zlatu na mistrovství světa a představil se i na Světovém poháru, v následujících dvou letech pomohl ke dvěma bronzovým medailím na mistrovstvích světa jedním a čtyřmi body. A třebaže mistrovství světa v roce 1998 bylo jen bronzové, zase tolik to nevadilo, neboť ještě před jeho konáním se v České republice slavil zázrak v podobě legendárního vítězství na zimních olympijských hrách v Naganu. K historickému zlatu přispěl šumperský rodák třemi body.

Touto dobou už byl Dopita považován nejlepším Evropanem nehrajícím v NHL, a to i prestižními hokejovými médii. Dočkal se tak v roce 1999 dalšímu draftování, tentokráte ze strany New Yorku Islanders. Nicméně působení v zámoří ještě v daný moment odolal. Ale vraťme se ještě k reprezentaci – v letech 2000 a 2001 dopomohl jedenácti a třemi body k zisku zlatého hattricku v podobě tří výher mistrovství světa v řadě. V roce 2000 byl dokonce nejlepším nahrávačem turnaje a byl zvolen do All-Stars týmu celého šampionátu.

http://gty.im/650458750

V roce 2001 se Dopita nechal konečně zlákat do NHL. Dopomohl mu k tomu reprezentační kolega Roman Čechmánek, který chytal za Philadelphii Flyers, kam také šumperský rodák zamířil. V první sezoně si připsal 27 bodů v 52 zápasech. Jeho výkony ovlivnilo také zranění.

Po ročníku 2001/02 zamířil do Edmontonu, kde se ale neprosadil. Nastřádal 6 bodů ve 21 zápasech a to bylo konec jeho zámořské štace. Přesto se účastnil v roce 2002 olympijských her, kde ve čtyřech zápasech čtyřikrát bodoval.

Následoval návrat do České republiky. 31. ledna 2003 se opět upsal Olomouci, tentokráte hrající až třetí nejvyšší soutěž. Tento příchod vlil hráčům Mory do žil novou krev a Dopita tak patřil mezi hlavní strůjce postupu alespoň do druhé nejvyšší ligy.

Po postupu však odešel do Pardubic, kde opět zářil. V první sezoně posbíral v 54 zápasech 58 bodů, avšak město perníků skončilo již ve čtvrtfinále play-off. Vydařená sezona mu ale pomohla k nominaci na mistrovství světa a Světový pohár v roce 2004.

Navíc si chuť na klubové úrovni Dopita napravil další sezonu, kdy s východočeským celkem došel pro titul. Základní část mu sice nevyšla podle plánu, když bodoval jen 27x, ale play-off už patřilo jemu. V 16 zápasech ve vyřazovací části bodoval hned 18x a patřil mezi hlavní strůjce pardubického titulu.

Po dvouleté epizodě v Čechách se však Dopita vrátil zpět na Moravu, tentokráte do Znojma, kde působil od roku 2005 do roku 2009. Během daného období v dresu Orlů odehrál dohromady 208 duelů, v nichž nastřádal 133 bodů.

Patřil mezi klíčové osobnosti týmu a v roce 2006 dokonce jihomoravskému klubu pomohl k třetímu místu v play-off, nicméně již jej doháněl věk a nedostal se již ani do reprezentace. V té však za 76 duelů na velkých turnajích nasbíral skvělých 40 kanadských bodů.

V daném období, konkrétně v roce 2006, se navíc stal majoritním vlastníkem Olomouce, jenž hrála druhou nejvyšší soutěž a bojovala každoročně o postup zpět mezi elitu.

http://gty.im/52561879

Následovala poslední extraligová štace v Kometě Brno, kde již uznávaná legenda odehrála dvě sezony. První sezona v moravské metropoli mu vyšla na jedničku, když v základní části a play-off odehrál 61 duel a posbíral 49 bodů. Nicméně v druhé sezoně jej začaly brzdit zdravotní komplikace, díky nimž nastoupil jen do 26 zápasů a bodově to také nebyla žádná sláva.

Dopita se tak v roce 2011 vrátil do Olomouce, kterou vlastnil a jíž chtěl pomoci k postupu i v roli hráče. Zdravotní problémy jej ale brzdily stále více a tak nastupoval jen do omezeného počtu utkání. V první sezoně zvládl i s play-off 46 zápasů a v nich 28 bodů. Druhá sezona na Hané byla ale jeho poslední. Odehrál v ní 11 duelů a nastřádal 8 bodů. Hrál až do svých 44 let.

Nicméně ihned po konci hráčské kariéry se Jiří Dopita stal asistentem trenéra Petra Fialy právě na Hané. Hned v první sezoně coby člen realizačního týmu mohla hokejová legenda slavit postup Olomouce mezi elitu po dlouhých 17 letech.

V roce 2015 ale na lavičce klubu z osobních důvodů skončil a v listopadu toho roku také prodal svůj vlastnický podíl. Nutno podotknout, že byl obviněn ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění olomouckého hokejového klubu, ale o měsíc později bylo obvinění staženo.

Ihned po prodeji Olomouce v prosinci 2015 se stal již bývalý legendární hokejista hlavním trenérem Ocelářů Třinec. U kormidla slezského klubu vydržel pouze do konce sezony, jelikož tým dovedl pouze do předkola play-off, kde navíc neprošel přes Zlín.

Od sezony 2016/17 vede Dopita Vsetín, v němž zažil jako hráč skvělé časy. Hned v prvním roce dokázal z třetí nejvyšší soutěže pomoci Valachům do druhé. V té se Moravanům více než dobře daří. V první sezoně po postupu skončili osmí a skončili ve čtvrtfinále play-off, o rok později to bylo mnohem lepší. Šestinásobný mistr Extraligy totiž skončil v základní části na druhém místě a ve vyřazovacích bojích došel až do semifinále.

Skvěle si Vsetín počíná i nyní. Vypadá to, že si v klidu dojde pro play-off, neboť v první části skončil čtvrtý a v druhé části sezony se utká s týmy z první osmičky o čtvrtfinále. Valaši si tak užívají tento ročník v plné parádě. O to více, že v říjnu oslavili jubileum v podobě 80 let od založení tohoto tradičního klubu, který měl existenční potíže.

Nicméně, během Dopitova trenérského působení ve Vsetíne se rozšířila fáma, že by měl mít problémy s alkoholem. To vše na základě špatné komunikace v rozhovorech. To však bylo vyvráceno, neboť bývalý famózní hokejista má zdravotní problémy.

Konkrétně se jedná o zúženou krkavici, což jest postižení cévy, která je odpovědná za zásobování mozku krví. Při práci trenéra jej to však neomezuje, maximálně raději tréninky nevede na ledě, ale ze střídačky. Pravidelně prý docházel na logopedii a absolvoval rehabilitace.

Dopomůže hokejová legenda k pohádkovému postupu Vsetína zpět mezi elitu?

Reklama

Hokej

VIDEO: Úžasný McDavid! Kanadská hvězda režírovala výhru Oilers, podívejte se na všechny jeho góly

Aktuálně nejlepší hokejový hráč na planetě – asi takto by se dal bezpochyby popsat Connor McDavid. Ten totiž řídil výhru Edmontonu Oilers proti Montrealu Canadiens, když jen on sám zaznamenal čtyři body. Podívejte se na všechny je trefy.

Publikováno

dne

Aktuálně nejlepší hokejový hráč na planetě – asi takto by se dal bezpochyby popsat Connor McDavid. Ten totiž řídil výhru Edmontonu Oilers proti Montrealu Canadiens, když jen on sám zaznamenal čtyři body. Podívejte se na všechny je trefy.

Z pěti posledních zápasů čtyři vítězství – taková je momentálně bilance Oilers v NHL. Svou další výhru zaznamenali hokejisté Edmontonu proti Montrealu, jenž na domácím ledě porazili poměrem 5:3.

Velkou zásluhu na tomto výsledku má však Kanaďan McDavid a v neposlední řadě také jeho parťák Leon Draisaitl. Oba totiž v zápase posbírali hned čtyři kanadské body, Draisatil konkréntě 1+3, McDavid 2+2.

Nejprve však Oilers prohrávali, když se v čase 16:37 prosadil Nick Suzuki. Pak už ale rozjeli svůj kolotoč, po zhruba minutě a půl vyrovnal po asistenci Draisaitla a McDavida Ryan Nugent-Hopkins.

V probíhající sedmé minutě druhé třetiny pak využil přesilovou hru právě Němec Draisaitl, u jehož trefy samozřejmě asistoval McDavid a obránce Tyson Barrie. A další početní převahu využili domácí i o tři minuty později, tentokrát se o přesnou trefu postaral sám McDavid.

Montrealu se následně sice podařilo srovnat stav utkání po gólech Dadonova a Xhekaje, pět sekund před sirénou se ale prosadil obránce Oilers Darnell Nurse. Asistence? Opět Draisaitl a Zach Hyman.

Celkově v druhé periodě viděli fanoušci na stadioně a u televizních obrazovek hned šest přesných zásahů.

Na další gól si pak museli počkat necelých 15 minut. Až v čase 54:40 se podruhé v utkání po asistenci Draisaitla prosadil McDavid a zpečetil tak vítězství svého týmu. Nutno podotknout, po krásné kombinaci.

Edmonton tedy vyzrál na Montreal 5:3 a posunul se na šesté místo Západní konference. Montreal je ve své konferenci až jedenáctý.

Zdroje: NHL, Edmonton Oilers

Pokračovat ve čtení

Hokej

Parádní česká noc v NHL! Češi výrazně pomohli k vítězství Bostonu, gólově přispěli i další

Kanadsko-americká NHL nabídla v noci ze soboty na neděli celkem 12 zápasů, přičemž v polovině z nich se bodově prosadili také čeští hokejisté! Trefili se Pastrňák, Hertl, Sedlák a Nečas, body si připsali i další naši legionáři.

Publikováno

dne

Kanadsko-americká NHL nabídla v noci ze soboty na neděli celkem 12 zápasů, přičemž v polovině z nich se bodově prosadili také čeští hokejisté! Trefili se Pastrňák, Hertl, Sedlák a Nečas, body si připsali i další naši legionáři.

Boston vs. Colorado 5:1

Výrazná česká stopa v zápase Bostonu. Ten totiž ovládl domácí duel s Coloradem, a to především díky českým hráčům. Gólový účet utkání otevřel v čase 13:49 David Pastrňák, u druhého kola Bruins ze závěru první periody zase asistoval Pavel Zacha.

V úvodní pětiminutovce prostřední části přidal další branku opět Pastrňák, u jehož trefy asistoval David Krejčí. Necelé tři minuty před koncem prvního dějství to mohlo být už 4:0, ovšem Tomáš Nosek neproměnil nájezd.

Po šesti a půl minutách třetí třetiny tak na 1:3 z pohledu Avs snížil Andrew Cogliano, v čase 55:32 však na 4:1 zvýšil Trent Frederic.

No a o pouhých deset vteřin později už to bylo 5:1, když se prosadil Jake DeBrusk. Bruins si tak upevnili své postavení na druhém místě Východní konference (40 bodů), Colorado je na západě momentálně sedmé.

Když ani dva góly Tomáše Hertla nepomohou..

San Jose v čele s českým útočníkem Hertlem mělo na programu svůj duel na ledě Ottawy, přičemž Sharks nakonec Senators podlehli 2:5. O jediné dvě branky hostů se postaral právě Hertl, a to už v první třetině, po které San Jose ještě vedlo 2:1.

Pak ale zaúřadovali střelci Ottawy, konkrétně Giroux, Stützle, Chabot a opět Giroux. Domácí tedy zvítězili 5:2 a posunuli se na 13. místo Východní konference, San Jose je v Západní konferenci na stejné pozici.

Další branky pro Nečase a Sedláka

V bohatém nočním programu si přesné trefy připsali také Martin Nečas a Lukáš Sedlák. Zatímco první zmiňovaný slavil výhru, ten druhý bohužel nedokázal odvrátit prohru.

Carolina Hurricanes totiž i díky Nečasově gólu a asistenci zvítězila na ledě Los Angeles 4:2, kdežto Sedlákova Philadelphia doma podlehla New Jersey 2:3.

V zápasech Detroitu s Vegas (1:4) a Tampy Bay s Torontem (4:3 po prodloužení) zapsali po jedné asistenci Dominik Kubalík a David Kämpf, oba aktéři těchto utkání se však museli smířit s porážkou.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Kometa Brno vs. Sparta Praha: Preview a tipy na sázení

Šestadvacáté kolo Tipsport extraligy si pro nás připravilo souboj mezi Kometou Brno a Spartou Praha. Utkání těchto rivalů vždy nabízí velmi zajímavé momenty plné hezkých branek a tvrdých zákroků. Brno nezažívá nejlepší formu, zatímco Sparta přijíždí ve skvělé náladě.

Publikováno

dne

Šestadvacáté kolo Tipsport extraligy si pro nás připravilo souboj mezi Kometou Brno a Spartou Praha. Utkání těchto rivalů vždy nabízí velmi zajímavé momenty plné hezkých branek a tvrdých zákroků. Brno nezažívá nejlepší formu, zatímco Sparta přijíždí ve skvělé náladě.

Brněnská Kometa se ještě nedávno nacházela v nejlepší čtyřce extraligy, ale forma z posledních zápasů jí postupně zajistila propad tabulkou. Po 24 zápasech nasbírali brněnští hokejisté 38 bodů a patří jim šesté místo.

Z posledních 5 zápasů získali pouze 3 body, když zvítězili nad Olomoucí 1:0 po nájezdech a získali bod za prohru 3:4 po nájezdech s Pardubicemi. Zápasy s Libercem, Mladou Boleslaví a Vítkovicemi prohráli a zaznamenali v nich skóre 2:12.

Nejlepším hráčem Komety je útočník Petr Holík, kterému se podařilo nasbírat 24 kanadských bodů. V letošní sezóně vstřelil zatím pouze 4 góly, ale zaznamenal hned 20 asistencí. Jde o nejlepšího nahrávače v extralize.

Sparta Praha přijíždí do Brna v naprosto fantastické formě, když se jim podařilo zvednout zespodu tabulky a probojovat se až na osmé místo. Zaznamenali 36 bodů a v případě výhry mohou Kometu předběhnout v extraligové tabulce.

Nejlepší sparťanským hráčem je Roman Horák, který letos nasbíral 19 kanadských bodů za 8 branek a 11 asistencí.

Tito rivalové se v letošní sezóně už jednou utkali. Kometa dokázala v Praze zvítězit 3:2, i když domácí měli většinu zápasu navrch. Sparta Kometu přestřílela 38:19, ale Dominik Furch dokázal sparťanskou ofenzivu zastavit.

Zápas nemá jasného favorita, i když jeden z týmů jde do zápasu ve skvělé formě. Tyto zápasy totiž předchozí utkání nerozhodují, stát se může cokoliv. My očekáváme podívanou bohatou na góly.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Oblíbené