Spojte se s námi


Fortuna liga

Jílek poprvé o vyhazovu z Letné: Konec mě překvapil, svědomí mám čisté. Kolem Štětiny byla zbytečná hysterie

Publikováno

dne

Václav Jílek se v rozhovoru pro sportovní redakci České televize poprvé vyjádřil ke svému odchodu z pozice hlavního trenéra Sparty Praha. Kde vidí příčinu vyhazovu?

Zdroj: www.sparta.cz

Byť je mimo funkci Václav Jílek již déle než měsíc, až nyní poskytl médiím první prostor pro interview. Třiačtyřicetiletý kouč jako by si dával pauzu, aby měl od konce ve Spartě čas si v duchu vše zanalyzovat a zhodnotit své kroky. Na co přišel?

„Mám pocit nedodělané práce,“ napadne Jílka asi jako první tento pocit, když je téma otevřeno.

„Konec mě překvapil. Zaskočilo mě to. Bylo to vztažené na pět porážek za sebou, takže i z přípravy,“ propočítává a vrací se k posledním zápasům na lavičce Sparty.

Jeho konec byl odůvodněn nejen sérií proher, ale i herním výkonem mužstva, které v oněch utkáních podalo. Ten byl, laicky řečeno, nemastný a neslaný, mdlý, jakoby se hráči neuměli pro Jílkův styl hry (pokud nějaký specifický existoval) nadchnout a obětovat mu na hřišti vše.

„Čas nikdo vrátit neumí, takže tu možnost prostě nemáme. Kdyby to tak bylo, určitě by se našly věci, které bych udělal jinak. S čistým svědomím mohu říci, že jsem vždy jednal v rámci svého nejlepšího uvážení. Nemá cenu si vyčítat, že jsem něco udělal tak, nebo tak. Rozhodně je to dobrá zkušenost do budoucna.“

Během Jílkova působení, ale i po něm, je nejvíce diskutovanou pozicí týmu stoperská dvojice. Jílek přiznává, že i on bojoval s jejím obsazením. Mediálně neustále propíraný Lukáš Štětina měl Jílkovu důvěru, byť i on uznává, že kvalita výkonů slovenského hráče výrazně kolísala.

„Největším problémem v mých očích bylo vyřešení stoperské dvojice. Příchod stopera byl pro mě zásadní věcí, která se nepodařila,“ přiznává.

„U Štětiny je to hlavně otázka sebevědomí. Proto jsme ho v sestavě drželi a věřili, že se chytne. Zpětně si vzpomínám, jak do nás média šila, že ho stále nasazujeme, když dělá zbytečné chyby… Panovala kolem toho podle mne zbytečná hysterie. Teď mu pomůže výsledek a výkon z derby. Ale stačilo málo, kdyby byl vyloučený, tak by zase přišla obrovská vlna kritiky mediální i fanouškovská na to, proč Štetina hrál. Pokud přenese získané sebevědomí do dalších zápasů, bude pro Spartu ještě hodně platným hráčem.“

Mnoho fanoušků postupem času nabylo názoru, že Václav Jílek nemá v kabině dostatečný respekt, že s ním hráči nejsou na jedné vlně a jdou proti němu. Bývalý trenér přiznává, že při nástupu na Letnou bylo fungování kabiny jednou z největších výzev.

„Musím říct, že kabina se během těch devíti měsíců výrazně změnila. Přicházeli jsme s tím, že tohle je pro celý náš realizační tým zásadní. Když funguje kabina a vztahy mezi hráči, tak se to na hřišti projeví. A jsem přesvědčen, že to šlo hodně dopředu. Atmosféra v kabině se zlepšila. I když třeba hráči tmavé pleti o těchhle věcech mají vlastní smýšlení, zlepšilo se to a bylo to cítit.“

Měl Jílek někdy problém s hvězdami týmu?

„Neměl. Komunikace mezi hráči a realizačním týmem byla velmi dobrá,“ ujišťuje.

Pokud by měl Jílek porovnat prostředí bývalého angažmá v Olomouci a na Letné, přiznává, že rozdíly jsou velké.

„Olomouc je rodinný klub, postavený na práci několika málo lidí. Každý úspěch je brán jako něco navíc. Ve Spartě je daleko větší odpovědnost, očekávají se pouze vítězství a každé zaváhání se bere jako prohra. Nastavení obou klubů je naprosto rozdílné.“

A pichlavá otázka na závěr zněla následovně: „Slyšel jsem názor, že prý jste byl na Spartu příliš měkký. Může na tom být něco pravdy?“

„Každý trenér má svůj způsob práce. Nechci se pouštět do rozboru ‚měkkých a tvrdých‘ trenérů. Sám sebe považuji za náročného trenéra. Svou práci stavím nejen na vysokých nárocích, ale i na komunikaci, respektu a slušnosti. Velkým vzorem mi byl v tomto ohledu Víťa Lavička, se kterým jsem jako asistent zažil poslední úspěchy Sparty.“

Škoda pro Jílka i pro Spartu, že tak úspěšný jako on nebyl.

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Bolek nevynadal jen sám sobě, fotbalisti se musí naučit hrát rukama

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí.

Publikováno

dne

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí. Patrik Schick je borec, bundesligový.

Bolek vynadal všem – jen ne sobě

Kdo neviděl, neuvěří. Kdo viděl, nepochopí. Karvinský brankář Petr Bolek za nerozhodného stavu se Spartou nijak nereagoval, že se na zpomalený míč řítí útočník protivníka Matěj Pulkrab a může ho snadno poslat do sítě. Raději nadával spoluhráčům, že špatně brání.

Těm vyčiňoval i v době, kdy už sparťané jásali nad laciným vedoucím gólem, Bolek si pořád vyříkával něco s obranou. Málokdo by dokázal dát přednost pedagogické činnosti nad účinným zásahem ve prospěch kolektivu, aby zabránil gólu.

Fotbalista musí umět hrát rukama

Ještě nedávno se dobrý fotbalista posuzoval podle toho, jak umí kopat, čili jak umí schopně používat dolní končetiny. Inovovaná, vylepšená či znetvořená nová pravidla vyvolávají nutnost, aby fotbalista uměl používat správně ruce. Tedy rozlišit, kdy si míč zpracovává pro sebe, kdy přihrává spoluhráči, zda si ruku nastřelím sám nebo ji trefí kolega atd. Je to hodně složité.

Poslední ligové kolo dokázalo rozlišit, kdo se novým poměrům přizpůsobil. Slávista Masopust přihrál rukou spoluhráči Kuchtovi, gól platil. Slovácký mladík Kohút nebo bohemácký záložník Hronek si přihráli sobě, následný gól neplatil.

Trenéři se budou muset víc zaměřit i na tuto herní činnost. Jen kopat do míče je v moderním fotbalovém (pravidlovém) světě nedostačující.

Tipsport Malta Cup pokračuje s převahou cizinců

Zimní liga Tipsport navzdory tvrdým hygienickým opatřením rozběhne další ročník – už s pořadovým číslem 25. Na umělých trávnících v zimním období přivítají čtyři pořadatelé, z toho jeden slovenský, šestnáct účastníků, polovinu z nejvyšší české fotbalové soutěže. Kvalita i dívatelnost zaručena.

V lednu se přesune pořadatel opět na Maltu (4. ročník), kde však české týmy budou ve velkém oslabení. Mezi čtyři pozvané se vešla jen Sigma Olomouc, loňské prvenství bude obhajovat rakouský Swarovski Tirol Wattens, přiletí slovenský Spartak Trnava a dánský AAB Alborg. To je už docela slušná mezinárodní společnost.

Nedvědovi vězení nehrozí

Těžké časy prožívá i česká legenda Pavel Nedvěd, Zlatý míč nejlepšího fotbalisty Evropy 2003. V pozici viceprezidenta italského klubu Juventus Turín je vystaven žalobě, že vedení provádělo machinace s rozpočtem a spáchalo trestný čin.

Z italského fotbalového zákulisí se však line ubezpečení, že Grande Paolo se bát vězení nemusí, jelikož finance neprocházely jeho rukama. Od toho byli v klubu jiní, on měl na starosti sportovní stránku.

Český fotbal si oddechl. Po vyřčení rozsudku (nepravomocného), že Velký čáp Miroslav Pelta má jít za manipulace se státními prostředky sedět na šest let, arestace další české veličiny by byla už hodně zdrcující.

Schick je borec, bundesligový

Český fotbal však umí nabídnout i jiné hrdiny, borce, které uznává celá Evropa. Nejlepší střelec letošního Eura Patrik Schick nastřílel v Bundeslize za Bayer Leverkusen do sítě Fürthu čtyři góly včetně klasického hattricku v časovém úseku pouhých sedmi minut.

Dva čeští legionáři se třemi trefami už se zapsali do bundesligové kroniky: Pavel Kuka v ročníku 1994/1995 za Kaiserslautern proti Duisburgu (7:1) a Martin Fenin v ročníku 2007/2008 za Eintracht Frankfurt proti Herthě Berlín (3:0). Schick povýšil českou stopu o další úroveň.

Zdroj: Bundesliga, Fortuna liga, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Fakt, nebo snaha o rozhození? Jak reaguje veřejnost na zvěsti o změně majitele Slavie?

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

Publikováno

dne

Od

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

S informací přišel deník Blesk, indicie okolo Číny a čínského fotbalu mu dávají za pravdu. V čínském fotbale krachují kluby a některé nemají dostatek financí na svůj chod, což by se mohlo jevit tak, že společnost CITIC Group by se opravdu mohla začít stahovat i z pražské Slavie.

Dalším faktem je, že třeba akcie největších čínských společností během posledních měsíců ztratili hodnotu i desítek procent. Akcie majitele bíločervených CITIC Group ztratily během půl roku cca 17 %.

Ale přece jen je tu jedno velké ale! Informace vyšla těsně před klíčovým zápasem podzimu z pohledu Slavie. Ve čtvrtek se utká v Berlíně s Unionem a hraje o postup do jarní části Evropské konferenční ligy.

Takže tuhle informaci by čtenář měl brát prozatím s nadhledem. Ovšem okolnosti v Číně změně v majetkové struktuře vršovického klubu dost nahrávají. Jestli to byl fakt nebo pouze další snaha o rozhození se dozvíme pravděpodobně v blízké budoucnosti.

Reakce veřejnosti

Deník Sport na svém Twitteru sdílel článek, kde doslova píše o zemětřesení v klubu! Jak pod článkem reagovali diskutující?

„Nic proti panu Tvrdíkovi, ale pokud Číňani úplně odejdou, tak budu jen rád, hlavně ať zůstane Jindra a jeho tým.“

„Krmenčíkova oslava gólu a Kuchtova údajná nespokojenost už neprodávají, tak vytáhneme evergreen, že? Bravo.“

Článek sdílel i novinář Ondřej Nováček a zde se diskutující zapojili snad ještě v hojnějším počtu.„Já si říkal, že už dlouho nebyl článek o prodeji.“

„To se objevuje co pár měsíců, ne? Ale co, aspoň bude změna, pokud to vyjde, už nebude Slavia komunistický klub, ale klub, co ženám upírá práva a je muslimský, aspoň bude změna invektiv.“

„Odchod čínského majitele se dal už nějakou tu dobu očekávat. Nelíbí se mi však, že by to znamenalo vyměnění Jaroslava Tvrdíka ve vedení, svou práci totiž dělá skvěle, ač někdy udělá nějakou menší, nebo větší blbost, furt tu práci dělá ve výsledku skvěle.“

„Podle podobných článků už 4x zkrachovali 3x byli prodáni a Tvrdík dva roky Slavii nevede.“

Zdroje: Blesk, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hoftych: Pulkrab v základu by možná odcházel v 70. minutě s nulou. Takhle odchází jako hrdina

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Publikováno

dne

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Pulkrab nakoukl do nejvyšší české fotbalové soutěže už v dresu 2015/16, nejprve putoval mezi Spartou a Libercem, zkusil si i hostování v Bohemians.

Trápila ho však často zranění, která se mu v letošní sezóně zatím vyhýbají. A Pulkrab je tak konečně platným sparťanským hráčem. Ačkoliv chodí na hřiště z lavičky, je druhým nejlepším střelcem týmu.

Zejména v posledním měsíci ukázal, proč by měl od trenéra Vrby dostávat více šancí. Proti Teplicím na začátku listopadu naskočil na půlhodiny a dvěma góly vystřelil vítězství 4:2. Proti Liberci nastoupil také na závěrečných 30 minut a deset minut před koncem vydoloval důležité tři body brankou na 3:1.

A proti Karviné opět exceloval. Tentokrát dostal ještě větší prostor, na plac se dostal už v 52. minutě. A hned za 8 minut využil nepozornosti Bolka a jeho obrovskou minelu potrestal gólem. Poté si ještě připsal asistenci na druhý gól Haraslína.

Nabízí se tak otázka, zda si Pulkrab svými výkony neříká o základní sestavu. Jenže Pavel Vrba tvrdí, od začátku utkání se na něj obrany soupeře připraví a není tak platný jako z lavičky, když jde do unavené obrany. Stejný názor má i Pavel Hoftych.

„Je výborný v šestnáctce, ale není to úplně ten běžec, agresor, napadač v tom, že vám odběhá kilometry. Je to spíš kluk do šestnáctky alá Lafata. Myslím si, že teď jim to funguje, chodí tam na 30 minut a dává rozhodující branky. Kdyby hrál od začátku, možná odchází v 70. minutě vyšťavený s nulou, takhle odchází po zápase jako hrdina,“ uvedl pro Deník Sport bývalý trenér Liberce Pavel Hoftych.

Zdroj: Deník Sport, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené