Jílek poprvé o vyhazovu z Letné: Konec mě překvapil, svědomí mám čisté. Kolem Štětiny byla zbytečná hysterie

Václav Jílek se v rozhovoru pro sportovní redakci České televize poprvé vyjádřil ke svému odchodu z pozice hlavního trenéra Sparty Praha. Kde vidí příčinu vyhazovu?

Zdroj: www.sparta.cz

Byť je mimo funkci Václav Jílek již déle než měsíc, až nyní poskytl médiím první prostor pro interview. Třiačtyřicetiletý kouč jako by si dával pauzu, aby měl od konce ve Spartě čas si v duchu vše zanalyzovat a zhodnotit své kroky. Na co přišel?

“Mám pocit nedodělané práce,” napadne Jílka asi jako první tento pocit, když je téma otevřeno.

“Konec mě překvapil. Zaskočilo mě to. Bylo to vztažené na pět porážek za sebou, takže i z přípravy,” propočítává a vrací se k posledním zápasům na lavičce Sparty.

Jeho konec byl odůvodněn nejen sérií proher, ale i herním výkonem mužstva, které v oněch utkáních podalo. Ten byl, laicky řečeno, nemastný a neslaný, mdlý, jakoby se hráči neuměli pro Jílkův styl hry (pokud nějaký specifický existoval) nadchnout a obětovat mu na hřišti vše.

“Čas nikdo vrátit neumí, takže tu možnost prostě nemáme. Kdyby to tak bylo, určitě by se našly věci, které bych udělal jinak. S čistým svědomím mohu říci, že jsem vždy jednal v rámci svého nejlepšího uvážení. Nemá cenu si vyčítat, že jsem něco udělal tak, nebo tak. Rozhodně je to dobrá zkušenost do budoucna.”

Během Jílkova působení, ale i po něm, je nejvíce diskutovanou pozicí týmu stoperská dvojice. Jílek přiznává, že i on bojoval s jejím obsazením. Mediálně neustále propíraný Lukáš Štětina měl Jílkovu důvěru, byť i on uznává, že kvalita výkonů slovenského hráče výrazně kolísala.

“Největším problémem v mých očích bylo vyřešení stoperské dvojice. Příchod stopera byl pro mě zásadní věcí, která se nepodařila,” přiznává.

“U Štětiny je to hlavně otázka sebevědomí. Proto jsme ho v sestavě drželi a věřili, že se chytne. Zpětně si vzpomínám, jak do nás média šila, že ho stále nasazujeme, když dělá zbytečné chyby… Panovala kolem toho podle mne zbytečná hysterie. Teď mu pomůže výsledek a výkon z derby. Ale stačilo málo, kdyby byl vyloučený, tak by zase přišla obrovská vlna kritiky mediální i fanouškovská na to, proč Štetina hrál. Pokud přenese získané sebevědomí do dalších zápasů, bude pro Spartu ještě hodně platným hráčem.”

Mnoho fanoušků postupem času nabylo názoru, že Václav Jílek nemá v kabině dostatečný respekt, že s ním hráči nejsou na jedné vlně a jdou proti němu. Bývalý trenér přiznává, že při nástupu na Letnou bylo fungování kabiny jednou z největších výzev.

“Musím říct, že kabina se během těch devíti měsíců výrazně změnila. Přicházeli jsme s tím, že tohle je pro celý náš realizační tým zásadní. Když funguje kabina a vztahy mezi hráči, tak se to na hřišti projeví. A jsem přesvědčen, že to šlo hodně dopředu. Atmosféra v kabině se zlepšila. I když třeba hráči tmavé pleti o těchhle věcech mají vlastní smýšlení, zlepšilo se to a bylo to cítit.”

Měl Jílek někdy problém s hvězdami týmu?

“Neměl. Komunikace mezi hráči a realizačním týmem byla velmi dobrá,” ujišťuje.

Pokud by měl Jílek porovnat prostředí bývalého angažmá v Olomouci a na Letné, přiznává, že rozdíly jsou velké.

“Olomouc je rodinný klub, postavený na práci několika málo lidí. Každý úspěch je brán jako něco navíc. Ve Spartě je daleko větší odpovědnost, očekávají se pouze vítězství a každé zaváhání se bere jako prohra. Nastavení obou klubů je naprosto rozdílné.”

A pichlavá otázka na závěr zněla následovně: “Slyšel jsem názor, že prý jste byl na Spartu příliš měkký. Může na tom být něco pravdy?”

“Každý trenér má svůj způsob práce. Nechci se pouštět do rozboru ‘měkkých a tvrdých’ trenérů. Sám sebe považuji za náročného trenéra. Svou práci stavím nejen na vysokých nárocích, ale i na komunikaci, respektu a slušnosti. Velkým vzorem mi byl v tomto ohledu Víťa Lavička, se kterým jsem jako asistent zažil poslední úspěchy Sparty.”

Škoda pro Jílka i pro Spartu, že tak úspěšný jako on nebyl.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Vyhazov vás překvapil ?!! Na jakých drogách jste byl a jste stále ?!! Vy jste se dostal do Sparty díky katastrofalnimu sportovnimu řediteli Rosickému který nebyl schopen přivést opravdového kvalitního fotbalového trenéra !!! Sparta pod ním a vámi byla a ještě bude 1 velká katastrofa a nejostudnější ročnik Sparty za snad posledních 30 let !!! Spolu s vámi měl být ale vyhozen i ten který je ve Spartě zadarmo drahý – T.Rosický i s protekčnim bratřičkem a práskačem Kováčem !!!

  2. Millwall opět nezklamal.Možná je Rosický zadarmo drahý,ale nikdy jsem neslyšel o nějakém odborníkovi Millwall.Pokud jste měl o místo Rosického zájem a nebyl jste přijat,nemusíte to v téměř každém příspěvku zdůrazňovat.Hlavní příčinou neúspěšných let Sparty je majitel.O tom už nás informoval Poborský po svém vyhazovu SMSkou.Tento brněnský rodák je možná dobrý obchodník,ale o fotbalu má jen mlhavé znalosti.Kromě toho řešil vedení Sparty pouze svými kamarády,z nichž ani jeden nikdy ve fotbale nepracoval.Proto Sparta klesla na průměrnou úroveň.Jeho prvním počinem bylo prodání utkání s Plzní,která by jinak spadla do druhé ligy a plzeňský zázrak by se nekonal.Následně do Plzně poslal šest hráčů ze Sparty a po půl roce další.Nejsem nijak nadšen působení T.Rosického ve Spartě,ale Vaše nenávist už přesahuje meze.Raději se soustřeďte na pravé důvody sparťanského pádu.Pokud nemám pravdu,tak mi to vyvraťe argumenty,ne nenávistí!

    • S Křetinským máte pravdu o tom jsem psal již dávno že ryba smrdí od hlavy a pokračuje přes všechny které si tam dosadil a které tam živí – dřive Otava Požár Kotalík a nyní Čupr Svoboda T.Rosický + jeho protekční bratřiček J.Rosicky práskač donašeč Kováč Baranek Kasík ! Pokud Křetinský ty to nevyháže ( T.Rosickemu da funkci u mládeže a jako tvář Sparty – na nic jiného nemá) a nepoprosí Ivana Haška Honzu Bergra Vencu Kotala aby vzali místo ve vedení klubu a dali ho do pořadku tak se nic k lepšimu nezmění !! A k T.Rosickému ten kdyby byl chlap frajer tak sám uzná že na funkci nema a že si měsičně plat 1mil.kč nezaslouží – ani 500 tis. !!!!

  3. Cítím s vyjádření pana Jílka ,takový zmar velmi nízké sebevědomí a mám pocit,že i on perfektně zapadl do systému říkat se musí jen to co chce majitel-fotbalový neumětel slyšet.Vyjadřování ve stylu -v danou chvíli-v současnosti-předpokládáme vzestupnou tendenci a podobné bláboly jsou dobré,tak do bulváru,jenž čtou lidé bez vlastního úsudku.Divím se ,že po tolika letech v Olomouci,kde vyzráli trenéři světové úrovně,jako Kleky Petra,Máčala,John Uličný a spousta dalších nešel jejich cestou tvrdé ruky.Pospíchal na Bohemce za blahé paměti sem tam v poločase hráče dokonce propleskl.Hlavně tito trenéři nikdy nic neskrývali neokecávali a vyjadřovali se ke svým svěřencům tvrdě neústupně a hráči se nesmáli,jako na Spartě po prohraném zápase.Pane Jílek pokud budete chtít pracovat ve fotbalové džungli i nadále ,tak musíte přitvrdit hráči se musí bát o místo v sestavě ne trenér o vyhazov,což byl Váš případ.

  4. Millwall,Majevský i Voleský všichni máte kus pravdy.Škoda,že tyto názory nečte nikdo ze zmíněných.

  5. Jílek na velký fotbal zdaleka ještě nemá.Jeho až nezdravé sebevědomí ho rychle posadilo tam,kam patří.Je fakt,že diletant Rosický mu to neusnadnil.Ten Spartě škodí víc než Jílek a proto je v současné době SPARTA tam kde je.Rosický dvě třetiny své kariéry promarodil a nyní marodí Sparta s ním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

West Ham vs. Manchester United: Preview a tipy na sázení

Manchester United dokázal v Premier League vyhrát 8 venkovních zápasů v řadě, tuto sérii se však bude snažit překazit rozjetý West Ham.

Mužstvo si konečně zvyklo na trenéra, vysvětluje Ladislav Minář vydařený start Sigmy Olomouc

Sigma Olomouc zažívá vynikající vstup do nové sezony. V ligové tabulce totiž nahání Spartu a Slavii, za sebou nechává Viktorii Plzeň. Co za tím stojí? Čekají tým v zimě nějaké změny? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro Ruik sportovní manažer Ladislav Minář.

Okénko minulosti: Hejkal je prvním odvolaným trenérem. V samostatné české lize drží prvenství Táborský

Jen devět kol vydržel na teplické lavičce trenér Stanislav Hejkal. Po domácí porážce se Spartou Praha (0:1) byl s bilancí pouhých dvou výher vedením klubu odvolán.