Jan Podroužek: Tomáš Souček má velkou šanci ještě jeden posun nahoru udělat

Vedoucí fotbalového oddělení v deníku Sport Jan Podroužek nám prozradil něco o své práci, o budoucnosti českého fotbalu bez Romana Berbra, o šancích českých týmů ve skupinové fázi Evropské ligy, ale také řekl, zda stále hraje za nějaký tým. “Podry”, jak mu říkají kolegové a kamarádi, je také stálým členem podcastu Kudy běží zajíc, kde společně s Ondřejem Novotným každý týden baví, ale i přináší spoustu novinek z českého fotbalového prostředí.

Zdroj: whufc.com

Jak dlouho už působíte v deníku Sport? 

Začal jsem v září 2010 jako elév kvůli praxi, kterou jsem potřeboval k dalšímu studiu.

Začínal jsem na anketách a potom pomáhal Radimu Trusinovi, který dneska dělá ve Sport Investu, s výrobou přílohy Český fotbal o nižších soutěžích.

A jak dlouho už vedete fotbalové oddělení?

Oddělení vedu od ledna letošního roku. Jako krávu za vocas… 😊

Většinou, když píšete nějaký článek, tak je o Slavii. Vy tedy jako vedoucí fotbalového oddělení máte na starosti Sešívané?

Naše oddělení má kluby rozdělené, jsou tu kluci na Viktorku, na Spartu, na Slavii. Když jsem začínal, pouštěl mě tehdejší šéf oddělení Ondra Škvor do Příbrami, později jsem začal starším kolegům pomáhat se Spartou a teď píšu o Slavii.

Je Vaším cílem stát se v práci fotbalového novináře známý na mezinárodní úrovni? Nebo se i nadále chcete zajímat především o český fotbal?

Taková věc je možná jedině tehdy, začne-li člověk používat při své práci mnohem častěji angličtinu a cíleně v tomhle jazyce zveřejňovat svou práci.

Tuhle ambici nemám, anglinu využívám jen k běžné komunikaci při rozhovorech. Dřív mi to šlo i německy, ale ta mi ztrouchnivěla.

Koho byste nejraději viděl jako nástupce Romana Berbra?

Neexistuje jméno, které by bezpečně splňovalo všechny nároky, které na předsedu asociace mám.

Nejblíž je tomu asi Rudolf Řepka, pak bych zkusil oprášit i jméno Michala Prokeše, byť z asociace odcházel po své hloupé chybě.

A v souvislosti s předchozí otázkou, uvažoval jste někdy, že byste zkusil i nějakou práci na FAČRu?

Asi nikdy, i když by na asociaci existovala práce, která by pro český fotbal mohla mít zásadní smysl.

A to je funkce, která by slučovala národní reprezentace a ligové kluby z pohledu metodiky, propojila by víc tyhle dva světy.

Měli by se k této situaci vyjadřovat bývalí i současní hráči více, případně i kluby a lidé, kteří s Romanem Berbrem spolupracovali?

Řekl bych, že bývalí hráči nemlčí, není potřeba je nutit víc, pokud nepřijde další vhodná příležitost.

Ti, co s Romanem Berbrem spolupracovali, se asi ve velkém doznávat nebudou, spíš teď možná vymýšlí, jak se šikovně vyvléct a přeběhnout na tu bezpečnější stranu…

Pokud byste měl tipovat, komu se podaří postoupit ze skupiny Evropské ligy?

Pokud někdo, tak Slavia, velice teoreticky by mohl bojovat o postup i Slovan Liberec. Sparta má bohužel i vzhledem k tomu, že se pořád ještě srovnává z minulých let až příliš těžkou skupinu.

Tomáš Souček se v Anglii velmi rychle adaptoval a je ze všech stran chválen. Myslíte si, že West Ham není jeho maximem a že by v příštích sezonách mohl oblékat dres týmu, který hraje o nejvyšší příčky?

Vypadá to, že má velkou šanci ještě jeden posun nahoru udělat. Největší přínos Tomáše pro tým tkví v jeho citu pro hru, vidí situace dřív, než se stanou, chápe, kdy má zapnout napadání, kdy couvnout, výběr místa, takticky je to démon, což z něj dělá nesmírně užitečného a vlastně nepostradatelného hráče.

Každý, kdo ho měl, nebo případně bude mít, si rychle zvykne a nebude chtít hrát bez něj.


I Vladimír Coufal začal velmi dobře. Udrží si podle Vás místo v základní sestavě, i když už se Ryan Fredericks uzdravil?

Předpokládám, že při téhle výkonnosti Vladimíra Coufala není důvod, aby trenér Moyes měnil obsazení pozice. Samozřejmě je pravda, že třeba při utkání s Manchesterem City měl hodně co dělat při bránění Cancela, tohle musí Moyes zvážit, jestli by Fredericks měl menší problémy…

Dosud ale Vláďa Coufal udělal všechno možné, aby v sestavě vydržel a aby ho měli fanoušci West Hamu rádi.

A k West Hamu poslední otázka. Budou Kladiváři bojovat v aktuální sezoně o vyšší příčky než minulou sezonu, kdy skončili šestnáctí?

Nevím, novou sezonu začali docela nadějně. Mohli by mít mnohem menší starosti se záchranou než minule, což je taky dobrá hodnota.

Boj o poháry si fakt netroufám odhadovat, očekávám, že o ně bude hrát především devět jiných týmu… Manchester City a United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Everton, Leicester a Wolves.

Jak to vidíte s restartem českých profesionálních soutěží?

Po čerstvé změně ministra zdravotnictví se musí nejdřív počkat, jak se on bude tvářit na takovou otázku. Ale dvakrát nadějně to nevidím, před dvěma týdny jsem byl optimističtější, teď už mě to celkem opouští.

Škoda, zvlášť když fotbal udělal celkem dost pro to, aby ho nemuselo potkat tohle plošné vypnutí.

Amatérské soutěže se už na 100 % letos nerozjedou. Hrajete ještě za nějaký tým?

Hrával jsem ještě celkem nedávno, ale v poslední době jsem se dal na trénování, pomáhám u mladších žáků v Uhříněvsi, taky máme útrum, kvůli těm dětem mě to hrozně mrzí.

Ale zase jsem si k tomu udělal céčkovou licenci, možná půjdu dál, aspoň na to béčko, to je fajn.

A je podle Vás trénink nebo zápas místo, kde se koronavirus může přenášet?

Klidně by se asi přenést mohl, kdyby někdo někomu naprskal do obličeje, to v zápalu boje nikdy nejde vyloučit. Na druhou stranu to není klasické místo, kde se očekává přenos.

Protože v dalších evropských zemích se většinou minimálně profesionální soutěže hrají i nyní. 

Proto bych právě řekl, že nemá dvakrát velký důvod přerušovat soutěže.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kotal o nasazení Hancka i chybující defenzivě

Sparta doma přivítá v boji o naději na postup Celtic Glasgow. Ten nemá ideální formu a Sparta bude dost možná favoritem. O zápase promluvil pro klubový web trenér Sparty Václav Kotal.

Maradona odešel, ale jeho kouzla s námi zůstanou navždy. Připomeňte si jeho nejlepší momenty

Diego Armando Maradona předčasně odešel na věčnost v pouhých 60 letech. Na hřišti uměl s balónem taková kouzla, že díky němu se do fotbalu zamilovali milióny dětí.

Diego Maradona zemřel! Nepřežil srdeční zástavu, nepomohla ani resuscitace

Diego Maradona dnes ráno zemřel, když se mu osudnou stala srdeční zástava. Jednomu z nejlepších fotbalistů historie nepomohla ani včasná resuscitace lékařů,