Spojte se s námi


Evropská liga

Jaké jsou výhody a nevýhody zrušení pravidla o venkovním gólu?

UEFA se rozhodla oficiálně zrušit pravidlo o vstřelení gólu na hřištích soupeře. Zatímco jedni tomu tleskají, druzí jsou velmi nespokojeni. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto pravidla?

Publikováno

dne

UEFA se rozhodla oficiálně zrušit pravidlo o vstřelení gólu na hřištích soupeře. Zatímco jedni tomu tleskají, druzí jsou velmi nespokojeni. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto pravidla?

losovani liga mistru zdroj sevillafc
Zdroj: Sevilla FC

Pravidlo o venkovních gólech je v platnosti od roku 1965. Fotbal se však od té doby natolik vyvinul, že srovnávat fotbal v těchto letech a dnes prakticky nejde. I proto se zavádí nová pravidla, která jej mají zatraktivnit. Je zrušení tohoto pravidla ale tím správným krokem?

Rychlé vysvětlení. Gól na hřišti soupeře se fakticky počítal za dva, pokud jste tak venku vyhráli 3:1, doma prohráli 2:0, postoupili jste i přes vyrovnané skóre (3:3) díky více vstřeleným brankám na hřišti soupeře.

Hlavním důvodem, proč je pravidlo rušeno, je zvýšená atraktivnost utkání. Často jsme před zápasy slýchali, že týmy hlavně nechtějí inkasovat doma. A tak jsme často sledovali nudné první duely, jelikož celky začínající doma chtěli odehrát utkání s nulou.

Ani Slavia se tomuto nevyhnula, domácí bezbrankovou remízou začala proti Genku, Midtjyllandu, Leicesteru, s Chelsea dostala gól pár minut před koncem.

Pravidlo venkovních branek tak nahrazuje prodloužení a penalty. To zase kritizuje druhá část fanoušků, jelikož dvojutkání končí celkovou remízou dost často. V už tak náročné sezóně je to tak další zvyšování zátěže pro hráče.

Velkou nevýhodou pro domácí tým bylo pokud se došlo do prodloužení. Opět si vezměme za příklad český tým. Slavia remizovala se Sevillou 2:2, celkové skóre tedy bylo 4:4. V prodloužení ale dostala gól na 2:3 a rázem musela vstřelit dvě branky.

Pro každý tým tak bylo velice nevděčné hrát odvetu doma kvůli této nevýhodě v prodloužení. Často jsme tím pádem v prodloužení sledovali nudnou podívanou, kde ani jeden tým nechtěl udělat chybu.

Na druhou stranu to dávalo často celkům šanci napravit chyby z prvního utkání. Pokud například první duel venku prohrály 4:1, doma jim stačilo vyhrát 3:0 a postupovaly dál. Přesně to se stalo ve čtvrtfinále Ligy mistrů v roce 2018 mezi AS Řím a Barcelonou.

Fotbal tak přijde o určité kouzlo, kdy v jednu chvíli vypadáváte a za minutu díky vstřelenému gólu postupujete. Teď už žádný zlatý gól nebude, buď vypadáváte, dostanete zápas do prodloužení nebo postupujete.

Zatímco doteď měl v prodloužení výhodu spíše hostující tým, teď na tom bude v odvetě o něco lépe domácí tým. Hrát 30 minut před vlastními fanoušky je nepopíratelně výhodnější.

Výhody gólu na hřištích soupeře:

Emoční radost při zlatém gólu
Méně prodloužení
Stále bylo o co hrát

Výhody zrušení gólu na hřištích soupeře:

Regulérnější prodloužení
Atraktivnější první zápasy
Atraktivnější prodloužení
Nikdo nevypadne po remíze v celkovém součtu

A co si myslíte vy? Je podle vás dobře, že se UEFA rozhodla toto pravidlo zrušit?

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.