Jaké jsou možnosti Sparty v případu Hašek? Musí být nekompromisní. I za cenu zničení jeho kariéry

Martin Hašek svou rebelií zatlačil Spartu do kouta. Ta teď nemá moc možností, jak z nezáviděníhodné situace vyplout. Neexistuje pro ní dobré řešení. Případ Konaté ovšem připomíná, že musí jednat tvrdě. Proč?

Zdroj: sparta.cz

Není návratu zpět. I kdyby se Martin Hašek za své chování a hrubé porušení smlouvy, kdy ve snaze vyvzdorovat si přestup nedorazil na soustředění do Španělska, škody už jsou učiněny a situace se nedá napravit. Fanoušci mu zradu klubu nikdy neodpustí.

Nebo alespoň část z nich. Stačí si vzpomenout, co se dělo před třemi lety po obdobném chování Konatého. Tiémoko Konaté přestal chodit na tréninky, aby vedení Sparty přitlačil k povolení přestupu do Steauy Bukurešť. Ta pochopitelně v obavě, aby nedala návod dalším fotbalistům, jak se vyvléci ze svých smluvních povinností, přestup zamítla a Konatého potrestala.

V lednu 2016 došlo k jeho omilostnění a návratu do prvního týmu. Vedení Sparty si plánovalo, že si Konaté svými výkony fanoušky udobří a vše pojede dál, jakoby se nic nestalo.

Jenže část fanoušků se při zápasech bouřila, Konatému hrubě nadávala, pískala na něj a bučela. Nedobrá atmosféra pak negativně dopadla na celý tým, který se výsledkově soužil. Konaté se na hřišti trápil a Sparta s ním. A nakonec z ní stejně odešel. Ne, tudy cesta nevede. Jaké jsou tedy vlastně možnosti Sparty?

1) Martin Hašek se omluví, zaplatí pokutu, vrátí se do přípravy a bude nominován k zápasům.

V takovém případě by s největší pravděpodobností nastal stejný scénář jako u Konatého. Tuto situaci by Tomáš Rosický v žádném případě neměl dopustit. Relativně nedávná historie ukázala, že proti vlastním fanouškům není radno jít. Řada z nich podobnou zradu Haškovi nikdy neodpustí a vše se nakonec obrátí proti týmu.

2) Sparta Haškovi umožní přestup do jiného klubu.

Zdánlivě elegantní řešení. Krátkodobě ekonomicky efektivní. Sparta za rebela vyinkasuje peníze a problémového hráče se zbaví. Ponechme stranou, zda pod cenou, kterou si představuje nebo se najde zájemce, který na požadavky Sparty ve výši údajných 1,5 milionu EUR (necelých 38 milionů Kč) přistoupí.

Jestli vyinkasuje o několik milionů více nebo méně by totiž pro Spartu v tomto případě nemělo být vůbec podstatné. Sparta by rebelujícímu hráči v žádném případě přestup povolit neměla. Proč? Protože pokud to udělá, co zabrání dalším hráčům, aby se v budoucnu zachovali stejně?

Sparta by sice z tohoto konkrétního transferu vytěžila peníze, ale do budoucna by si zadělala na velmi vážné problémy. Ukázala by tím slabost. Smlouvy hráčů by ztratily na důležitosti, nemusely být nadále respektovány. A v budoucnu by pak Sparta ztratila mnohem víc, než 38 milionů.

Kupříkladu Adam Hložek je hráč, který potenciálně může v blízké budoucnosti Spartě vydělat v řádu stovek milionů. Klidně z něj může být největší přestup z české ligy v dějinách. Co když si i on postaví hlavu v případě nabídky, která by představovala jen zlomek jeho potenciální tržní ceny? Pro Spartu děsivá představa.

Hložkův manažer Pavel Paska by pravděpodobně nedopustil přestup, který by byl pro Spartu až tak nevýhodný. I on musí přemýšlet v dlouhodobém měřítku. Ví, že do budoucna by to jeho vztahy se Spartou silně ochladilo. Ovšem jakýkoliv náznak slabosti Sparty v kauze Hašek by on i další hráčští agenti mohli v budoucnu využít ve svůj prospěch. A v neprospěch Sparty.

3) Sparta Haška přísně potrestá, vyřadí z A-týmu, ale donutí ho dodržet smlouvu.

Hašek má ve Spartě smlouvu do léta roku 2021. Rok a půl by pak nastupoval maximálně za B-tým. Poté by odešel zadarmo. Sparta by bezpochyby tratila. Jenže to se stane kvůli Haškově rebelii v každém případě. A po mém soudu je ztráta z jednoho přestupu stále nejlepší alternativou v porovnání s tím, o co by přišla, pokud by zvolila jiné řešení.

Sparta musí Haškovu hodnotu odepsat. Jen tak si zachová tvář a nezadělá si na větší problémy do budoucna. Tento případ nemá ideální řešení, pro Tomáše Rosického je to mimořádně zapeklitá situace. Musí však jednat v dlouhodobém zájmu Sparty. I za cenu toho, že člověku, který jí do této situace dostal, znehodnotí kariéru. Martin Hašek si za to svým neuváženým a sobeckým jednáním může sám.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Také to tak vidím. Ale rozhodně ho nestavět v B týmu. Zbytečně by zabíral místo mladším klukum. Prostě každy zapas na tribuně. Škoda je, že mu Spartu musí umožnit trenovat s týmem(tedy asi s B) – nicméně při treninku by ho treneři měli prostě ignorovat. Pak za rok a půl by se vidělo a at si táhne kam chce 🙂

 2. Hašek by měl být přeřazen do B týmu. Není možné se takhle chovat na prvoligové úrovni. V B týmu si samozřejmě nezahraje, aby nepoškodil klub svými záměrně špatnými výkony. A za rok a půl bez zápasového prvoligového vytížení si ho nekoupí ani Jihlava. Myslím, že tímhle si totálně zničil karieru. Ať je to ve Spartě sebehorší, hráč by měl mít vždy i, mimo schopností s míčem, rozum. Bohužel se zachoval jako prase, a tak by s ním Sparta jako s prasetem i měla naložit.

 3. Souhlasím o přeřazení do B. V b týmu je na trenéru Kotalovi zda mu dá možnost na úkor hráčům co chtějí hrát za Spartu prostor na hřišti. Ale divím se Haškovi staršímu a manažeru kteří vůbec nekomentuji porušení smlouvy. Někdo mu takoví to porušení smlouvy mu musel poradit. Každopádně podle mě je to konec jeho kariéry.

 4. Pokud prodat tak určitě ne méně než za 30mil. Kč a ty to peníze v létě investovat do skvěle vyskautovaného záložníka zdravého mladého s potencialem !! Problem je že ve tak zvaném skauting týmu jsou místo špičkových skautu 2 protekčáci k ničemu – J.Rosický a Kováč !!! Z platu těch to dvou by se 100% zaplatil špičkový skaut pracujíci pro Spartu na 101% a který by měl daleko větší uspěšnost než ti dva nýmandi k ničemu kteří jen od T.Rosického dostali královsky placenou “trafiku” !!!

  • Kováč ani není klasický skaut, ten je placen od toho, aby se staral o hráče, kteří jsou na hostování a dával informace, jestli jdou výkonnostně nahoru nebo dolů.

   • To ano ale je ve 4 členém skauting týmu jehož šefem je J.Rosický! To že si tu to funkci opětovně vybrečel vyškemral 2 měsice po tom co byl zcela po právu ze Sparty vyhozen to také svědči o tom jak špatně to ve Spartě funguje a že místo kvalitního skauta vezmou zpět slizkého hada co to hraje na všechny strany a práskače !

 5. Nevíme, co se kolem něj ve Spartě dělo, že Martinovi “vytekly nervy” a zachoval se takto neprofesionálně. Spíše bych asi zvážil možnost ukončit smlouvu pro její hrubé porušení po skončení přestupního období, takže minimálně do začátku příští sezóny by byl bez výplaty a ať si hledá, kdo a jakou dá smlouvu takto problémovému hráči.

 6. Jak si může něco podobného dovolit hráč,který je jen hodně průměrný fotbalista,navíc je ve Spartě chvíli,takže by měl být rád že ho trenér vůbec postaví do základu.Okamžitě vyloučit z kádru,nemá právo nosit spartanský dres.

 7. Který tým by chtěl hráče co je po prohraném zápase vysmátý jak kdyby vyhrál LM? Navíc teď když ukázal svůj charakter naplno. Smlouvu hezky dodržet a nechat naplno makat v B týmu a bez zápasů. Nemá cenu aby křivák zabírá místo mladým co za Spartu chtějí hrát. Samozřejmě za každý prohřešek pokuty a krácení platu. A občas si na něj můžeme zajít na trénink zakřičet. Nezávidím jeho tátovi, ten ve Spartě narozdíl od něj zanechal dobrou stopu.

 8. Musí s epoostupovat nekjomnpromisně a nejtvrději, jak to jen lze. Za mě, až do skjončení smlouvy ho nenechta kopnout do balonu. Panáček musí litovat a pro ostatní potencionální zrádce to musí bejt doslova noční můra. Musí to bejt taková rána, aby něco takovýho už nikdy nikoho nenapadlo. Haška nekompromisně zničit, zadupat apřeválcovat. Von ho ten jeho přiblblej úsměv přejde.

 9. Naprosto neomluvitelné jednání fracka..takhle se nikdo nikdy nechoval a snad už nebude po exemplarnim trestu…nechat čistit kopačky všem v becku, aby mu zamrznul úsměv…

 10. Proč nemůže vypovědět smlouvu ,, snad neni nevolník . Divné nazory lidí kteří maj info pouze z medií ( polopravdy ).Oficiálně se nic neděje , pouze výpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!

Svět zaskočen! Conor McGregor prohrál svůj zápas s Dustinem Poirierem

Ostře sledovaný duel, na který se fanoušci těšili už několik měsíců, je již minulostí. Zápas Poirier vs McGregor v rámci turnaje UFC 257 skončil pro mnohé nečekaně, a to právě výhrou Američana!