Spojte se s námi

Hokej

Jak vrátit Toronto na vrchol? Pomohla by výměna Matthewse či Marnera a jak uvolnit prostor pod platovým stropem?

Toronto je historicky druhým nejúspěšnějším celkem NHL, kromě Montrealu byste těžko hledali město, kde je o hokej větší zájem. Jenže na Stanley Cup už Maple Leafs čekají 57 let. Co změnit, aby to konečně fungovalo?

Publikováno

dne

Toronto je historicky druhým nejúspěšnějším celkem NHL, kromě Montrealu byste těžko hledali město, kde je o hokej větší zájem. Jenže na Stanley Cup už Maple Leafs čekají 57 let. Co změnit, aby to konečně fungovalo?

V Torontu se vzpamatovávají z dalšího šoku. Přitom po základní části to vypadalo více než solidně. Maple Leafs skončili v nabité Východní konferenci čtvrtí a hráli poměrně slušný hokej.

GM Kyle Dubas ještě posílil naděje pro play-off, když v posledním dni přestupů vyměnil pár picků v draftu za posily. Na papíře vytvořil luxusní tým – Auston Matthews, Mitchell Marner, William Nylander, k tomu pracant Ryan O’Reilly.

Toronto navíc zlomilo prokletí prvního kola play-off, kde pravidelně vypadávalo od roku 2004. Jenže pak přišel tvrdý náraz. Když Maple Leafs vyřadili loňského finalistu Tampu, čekal se trochu lepší výsledek ve druhém kole.

Jenže Toronto prakticky nechalo Floridě postup bez boje a po po sérii 1-4 se s play-off opět rozloučilo. A v kanadském hokejem poblázněném městě opět zavládla otázka – jak vrátit Toronto na vrchol?

Jedno je jisté, snažit už se o to nebude GM Kyle Dubas, kterého Toronto vyhodilo. Jeho náhradou je Brad Trelieving, který má ale plné ruce práce.

Podle webu capfriendly.com mají Maple Leafs pro příští rok prostor 9,1 milionu dolarů pod platovým stropem. To by sice stačilo k tomu udržet současný kádr, ale Trelieving by poté nemohl nijak posílit.

Podepsání RFA Iliy Samsonova či UFA Ryana O’Reillyho by totiž sebralo prakticky celý volný prostor. Jaké tedy kroky by mohlo Toronto podniknout?

Trade Matta Murreyho

Loni v červnu Leafs získali z Ottawy brankáře Matta Murreyho, pick ve třetím kole draftu 2023 a v sedmém kole draftu 2024 jen za budoucí konsiderace. Senators si také ponechali 25 % Murrayho platu. Prakticky tak Torontu zaplatili, aby se zbavili Murrayho.

Murrayho zranění ale bohužel v Torontu pokračovala. Když chytal, nebyl to průšvih, ale o stabilních výkonech se hovořit nedá. Za 26 zápasů Murray zaznamenal bilanci 14-8-2 s průměrem 3 gólů na zápas a 90.28 úspěšností zákroků.

Najít způsob, jak vytrejdovat Murrayho s jeho $4,6 milionovým platem by byl velmi efektivní způsob, jak si udělat trochu prostoru pod platovým stropem.

Pro tým by navíc nedošlo k žádnému oslabení. Jednička Ilya Samsonov podával celkem solidní výkony, ve výborném světle se navíc ukázal mladíček Joseph Woll. 29letý Murray je tak v tuto chvíli určitě postradatelný.

T.J. Brodie

Brodie je jedním z Top obránců Toronta a od té doby, kdy jej Maple Leafs v roce 2020 podepsali, patří mezi klíčové obránce.

Jenže jeho produkce už trochu klesá. S tím však nejde ruku v ruce jeho „cap hit“, který činí 5 milionů dolarů. Za tuto částku by mohli Leafs sehnat lepšího „Top 4“ obránce, jelikož u Brodieho už to zkrátka není, co bývalo.

32letý Kanaďan vstupuje do posledního roku svého kontraktu, ve kterém má „modified no-trade clause“. To znamená, že musí předložit list 10 týmů, do kterých by akceptoval trejd.

Výměna Matthewse

Na první pohled absolutní šílenost. Auston Matthews patří k nejlepším hráčům NHL, loni zaznamenal 115 bodů, letos 96. Někdo jej dokonce řadí jako Top 2 za McDavida. Ovšem jakmile dojde na play-off, Matthews je poloviční.

V základní části jde o fenomenálního hráče, v klíčových momentech se ale Američan ztrácí. Jenže kdo jiný by měl dovést Toronto ke Stanley Cupu?

Trejd by byl ale nesmírně náročný. Za tak elitního útočníka by Toronto považovalo buď stejně elitního hráče nebo 3-4 top hráče na zkvalitnění kádru. Ačkoliv se myšlenka trejdu Matthewse objevuje mezi fanoušky stále častěji, Toronto k ní takřka jistě nepřistoupí.

Trejd dalších hvězd

V úvahu přichází i trejd dalších hvězd a to konkrétně Mitchella Marnera nebo Williama Nylandera a zde už je to mnohem pravděpodobnější. Jde sice o skvělé hráče, ale Toronto v tomhle složení zkrátka není schopné dojít v play-off daleko a potřebuje impulz.

Marner je fantastický hračička s nesmírně šikovnýma rukama, na kterého je radost pohledět. V uplynulé sezóně nasbíral dokonce i více bodů než Matthews (113), v té minulé 105.

Ale i on v klíčových momentech play-off zaostával. Toronto potřebuje do play-off nějakého buldoka typu Matthewa Tkachuka, který půjde přes mrtvoly a v rozhodujících momentech to vezme na sebe.

Experti se shodují na tom, že pokud by mělo Toronto s týmem zahýbat a zkusit to nějak jinak, Marner je ve 26 letech ideální volbou. Jenže zde musí Trelieving pořádně zabrat. 1. července totiž Marnerovi začíná „no-move clause“ a Kanaďan tak nebude moct být vyměněn. Na možný trejd tak má Toronto už jen necelý červen.

Další možností je trejd Williama Nylandera. Další hvězdný útočník, který je na svém vrcholu a v ideálním věku (27). Zaznamenal 97 bodů, ve spousty týmech by hrál v první lajně.

Proto se třeba hojně mluví o výměně za nějakého elitního beka. Spekulovat se začalo třeba o výměně za Bowena Byrama, 21letého velmi talentovaného beka Colorada.

Zdroj: NHL, Toronto Daily

Reklama

Oblíbené