Spojte se s námi

Fortuna liga

Jablonec hledá náhradu za Hanouska. Příjde Gruzínec nebo mladíci z Baníku?

Zveřejněno

dne

Jablonec hledá po odchodu levého obránce Matěje Hanouska do pražské Sparty adekvátní náhradu. Na seznamu potencionálních náhradníků jsou ostavští mladíci Matěj Helešic a Denis Granečný, dále karvinský Bojan Letič. Severočeši se zároveň zajímají i o Gruzínce Vachtanga Čanturišviliho ze Spartaku Trnava.

(zdroj: Facebook FK Jablonec)

„Dá se říct, že mě nic netlačí, ale je to pro mě velká výzva. Ale nemohl bych se na sebe podívat, kdybych tohle odmítl. S tím bych nedokázal žít, kdybych věděl, že jsem takovou výzvu nepřijal a z výzvy se podělal a nezkusil to,” řekl po přestupu pro klubový web Matěj Hanousek. I proto Sparta za Hanouska zaplatila částku, které se podle jabloneckého šéfa Miroslava Pelty “nedala odmítnout.”

Jablonec díky tomu může rozhodit sítě a přivést na sever Čech i zvučnější posilu. Tou by bezpochyby byl mládežnický reprezentant ve službách Baníku Ostrava Denis Granečný. Dvacetiletý obránce letos nastupuje do utkání zejména jako střídající hráč na poslední minuty, kvůli čemuž zatím nasbíral v letošním ročníku 296 odehraných minut.

Další na seznamu potencionálních posil je opět hráč patřící Baníku, aktuálně působící na hostování v Českých Budějovicích Matěj Helešic. Dvaadvacetiletý levý bek prožívá úspěšné druholigové hostování a zasáhl bezmála do všech minut českobudějovického týmu na podzim.

Alternativou by mohl být i šestadvacetiletý bosenský bek Bojan Letič, působící v Karviné, nebo pětadvacetetiletý Gruzínec Vachtang Čanturišvili nastupující za Trnavu.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Tomáš Rosický se rozpovídal o situaci Sparty: Kritika je zasloužená. Je nejvyšší čas, aby trenér a hráči ukázali zlepšení

Zveřejněno

dne

Během reprezentační přestávky si udělal čas, aby odpovídal fanouškům Sparty. Sportovní ředitel letenského týmu Tomáš Rosický se v rozhovoru pro týmovou televizi rozpovídal o mnohých tématech. Jedním z nich byla současná situace historicky nejúspěšnějšího českého týmu.

Zdroj: sparta.cz

Sparta se po dvanácti kolech nachází až na sedmém místě. Její bilance je pět výher, dvě remízy a pět proher. Navíc trenér Václav Jílek stále nemůže najít kostru týmu. Nejvíce se mění stopeři. Od začátku sezony nastoupilo i s MOL Cupem hned osm různých stoperských dvojic. Letenský tým trápí také početná marodka, na které je skoro celá jedenáctka. Tyto problémy si uvědomuje i Rosický.

„Těch problémů máme spoustu. Kdybych měl jmenovat ty, které si myslím, že jsou nejdůležitější, jsou zranění hráčů, leadership (vůdcovství) ať už na hřišti, nebo v celém týmu, nemáme jasnou osu mužstva, což je strašně důležitá věc. Tady s těmi věcmi se snažíme, co nejvíce pracovat a pokoušíme se je odstranit,“ pravil.

„Na tabulku se mi nekouká dobře. Já jsem s týmem prakticky každý den, věřím v práci trenéra Jílka. Já vidím, jak s týmem pracuje, co po týmu vyžaduje, jak to vyžaduje, jak s hráči komunikuje,“ dodal.

Devětatřicetiletý bývalý záložník také moc dobře ví, že se špatnými výsledky dostává Sparta pod větší tlak. „Samozřejmě ta situace, ve které jsme, není jednoduchá, ty očekávaní jsou úplně jiné. Ta kritika, která je, ať už na trenéra, na hráče, na moji osobu, je absolutně zasloužená, protože sedmé místo je pro Spartu absolutně nedůstojný. Jak už jsem ale zmiňoval, já vidím jeho práci a věřím, že s Jílkem můžeme jít kupředu. Je nejvyšší čas, aby trenér a hráči ukázali, že spolu kupředu jít můžou.“

Zároveň také Rosický zdůraznil, jakým fotbalem se má Sparta prezentovat. „My chceme hrát kreativní fotbal, kdy budeme držet míč. Budeme umět hrát v intenzitě a po ztrátě míče, aby byla vidět snaha ho zase získat zpět. Ten tým je schopen toho, co my chceme a co trenér od kluků vyžaduje.“

„Jsou tady aspekty, které hráče sráží. Je to vidět na sebevědomí těch kluků. Oni by strašně potřebovali, aby udělali šňůru výsledků. Teď bude velké očekávání, abychom tabulkou začali stoupat, abychom měli lepší herní projev, a aby kluci ukázali, že jsou mnohem lepší, než teď tabulka ukazuje,“ doplnil.

Sportovní ředitel Sparty také řekl, že tým nechce obětovat sezonu neúčastí v evropských pohárech, aby v té příští byl konsolidovanější a sehranější a útočil znovu na titul. „My nechceme nic obětovávat. Ani k tomu není důvod. My očekáváme, že výsledky i hra půjdou dopředu, a že to ten tým ukáže. Máme velice mladý tým, ne-li nejmladší v celé lize. Máme tady spoustu talentu a potenciálu. K tomu potřebujeme více toho leadershipu (vůdcovství), aby zkušení hráči jako Kozák, Frýdek, Costa ty mladé vedli. Když se bavíme výhledově do příštího ročníku, tak doufám v to, že to ti kluci zúročí.“

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Petr Machovský chtěl s Opavou hrát Fortuna ligu bez ´jízdenky´, musel odstoupit

Zveřejněno

dne

Případ prvoligového klubu SFC Opava vyvolal hodně vzruchu. Nové vedení v čele s ředitelem Petrem Machovským chtělo hrát čistou hru bez nutné ´jízdenky´, která zajišťuje ochranu od rozhodčích. Neuspělo, proti tomuto záměru se postavil jiný funkcionář i primátor města za hnutí ANO, aby nebyl klub na černé listině u vládce českého fotbalu Romana Berbra. „Je mi z toho smutno,“ říká Petr Machovský.

Hrát nejvyšší soutěž bez ´jízdenky´, nebyla to naivní představa?

Já byl nejprve v Opavě ve stádiu pozorování a soustředil jsem se na ekonomickou stránku a zavedení nového informačního systému včetně ekonomických středisek. Do sportovního úseku jsem nijak manažerovi (Alois Grussmann) nezasahoval a vnímal jeho kroky informativně v souladu s nastaveným schvalovacím procesem, na kterém jsem se na představenstvu domluvili.

Ale ´jízdenka´ je především o penězích. Opakuji otázku: odmítnout zavedené praktiky, kdy je potřeba koupit si u příslušného orgánu ochranu rozhodčích, nebyla to od začátku sebezničující?

V Opavě nikdo o žádné jízdence nikdy nemluvil.

V klubové struktuře však vystupovali lidé, kteří se v minulosti systému, který vytvořil Roman Berbr, aktivně postavili. Mám na mysli bývalé rozhodčí, v novém vedení člena dozorčí rady Andrease Drastíka a předsedy dozorčí rady Petra Kašného. Uvědomovali jste si, že jen sama přítomnost těchto ´nežádoucích´ osob může Opavě nadělat spousty potíží?

Já personální složení ovlivnit nemohl, to už bylo nastavené v době, kdy jsem do klubu přišel. Nicméně tyto osoby znám, vím o aktivitách ve fotbalovém hnutí a co vybudovali společně v našem okrese. Spolu jsme chtěli vybudovat dobře fungující klub. Nic víc, nic míň.

Došli jste k přesvědčení, že bylo mužstvo bez ´jízdenky´rozhodčími úmyslně poškozováno?

Z mého pohledu tomu tak nebylo. Cítili jsme, že nám sice naklonění nejsou, ale v průběhu pěti šesti ligových kol nám nijak vážně neublížili. To bylo základní poznání. Hrubou chybu vnímám hlavně v Mladé Boleslavi, kdy domácí měli mít vyloučeného Komličenka za stavu 0:1 pro nás, což potvrdila i komise rozhodčích.

Přesto se v klubu rozpoutala hysterie, že jste řezaní. Čím si to vysvětlujete?

Někdo tomu napomohl. Přišlo nové vedení, které chtělo dělat fotbal jinak. A zvyklosti se asi měnit nemají, nicméně já u těchto praktik být nechtěl.

Mluví se o tom, že tím ´někdo´ byl bývalý rozhodčí Miroslav Ozaniak, jenž se netěší zrovna dobré pověsti. V regionálním tisku je nazýván ´černokněžníkem´. Uvědomovali jste si, co je zač?

To jsme věděli. Znám pana Ozaniaka osobně, ale navzájem se respektujeme. Alespoň já jeho. Bohužel máme každý jiný pohled na fotbal a hlavně kdo jej tvoří. Já jsem klubista a dle mého názoru kluby ´dělají fotbal jako produkt´.

On je zástupce servisní organizace, kterou je FAČR a ta fotbal ´řídí´. Nikdy klub jako takový nevedl na žádné úrovni a za mého působení v Opavě nebyl. Vstoupil do struktury klubu jako minoritní akcionář na začátku tohoto roku a zpět se v klubu aktivně ukázal až po mé rezignaci při domácím utkání s Libercem.

Proslýchá se, že on slíbil sjednat nápravu a ´jízdenku´ na příslušných místech zajistit. Víte o tom?

Osobně mi to takto nepřednesl nikdo, schůzka mezi námi s panem Ozaniakem či Berbrem neproběhla. Ale bylo to řečeno sportovnímu manažerovi Aloisi Grussmannovi, že jsme na černé listině a je třeba s tím něco udělat.

Při utkání s mistrovskou Slavií, které skončilo pro vás krásnou remízou 1:1, fanoušci žádali vaši rezignaci, postavili se proti vám. Jak vám bylo?

Byl a ještě jsem z toho hodně rozpačitý a hlavně zklamaný. Při domácí výhře s Příbramí visel na plotu transparent, aby odešel pan Drastík. Byl jsem vyzván zastupiteli města z pozice ředitele, abych to odstranil. Jelikož nápis nebyl hanlivý, ponechal jsem ho, jde o projevení názoru a snad demokracie. Až po utkání jsme udělali za klub identifikaci osob, které transparent přinesly.

Tento postup schválili zástupci magistrátu, majoritního vlastníka klubu. Tím jsem si ale popudil proti sobě fanoušky, protože jsem byl personifikován, že jsem zavolal na fanoušky policii. Omluvil jsem se, že to byl přešlap, opakuji, že šlo o projevení názoru slušnou formou a já jen vystupoval za klub a respektoval žádost majoritního vlastníka. Ale pak jsem visel na plotě každé další utkání.

Požadovali moje odvolání či odstoupení i v utkání se Slavií protestem, kdy někteří fanoušci opustili stadion v 35. minutě. V tomto utkání jsem na transparentu nevisel sám, ale pan Drastík člen dozorčí rady a Glončák předseda představenstva také.

Jak hodnotíte fakt, že přímo primátor Tomáš Navrátil navštívil v Praze Romana Bebra a prosil ho o odpuštění?

Neřekl bych, že prosil o odpuštění, ale primátor nám řekl, že chtěl informace od pana Berbra přímo. Dostal jsem jenom tuto informaci, jeho čin nebyl se mou předem konzultován. Bylo to jeho osobní rozhodnutí či opavské koalice nebo rady města, nevím. Doprovázel ho pan Ozaniak. Znovu se jenom opakovalo, že jsme na černé listině. Mé jméno je ´špatně´ zapsáno u pana Berbra, protože jsem v jeho opozici a že taková akce byla potřeba.

Ale jak vám mohl pomoci místopředseda za Čechy, který nemá s komisí rozhodčích nic společného a tomuto nařčení se dokonce brání soudní cestou?

Opakuji, šlo o soukromou akci pánů Ozaniaka a Navrátila. Jen připomínám, že město vlastní klub z 99 procenty, má na takové jednání tedy právo. Představenstvo na svém zasedání jen konstatovalo, že jdeme nadále stejnou cestou a já budu ve funkci ředitele dál.

Dostal jste důvěru, přesto jste podal rezignaci. Proč?

Na mou osobu byl vyvíjen velký tlak, zasahovalo to i do soukromí a hlavně mé rodiny. Tyto totalitní praktiky jsou z mého pohledu nepřípustné. Proto jsem raději sám odešel.

K cestě primátora, jenž je členem hnutí ANO, se vyjádřili zástupci města za ODS a jeho čin hodně zpranýřovali. Fotbal se stal předmětem politického boje. Jak toto vnímáte?

Stalo se to v době, kdy už jsem z funkce výkonného ředitele odstoupil. Víc tyto politické tahy komentovat nechci.

Jaké máte ze všeho pocity?

Jsem z toho dost rozladěný. Ale především si přeji, aby klub fungoval dál a šel za jasným cílem a to za sportovní záchranou v první lize a ekonomickou stabilizací.

Šel byste po těchto zkušenostech do ligy bez ´jízdenky´znovu?

Kdybych cítil jasnou podporu, tak určitě ano. Ale ta v klubu jednomyslná nebyla, objevili se lidé, kterým zavedené praktiky patrně vyhovují.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta už o Stancia zájem neměla, naopak Slavie reagovala ihned, prozrazují Zíkovi

Zveřejněno

dne

V létě tento největší přestup v české lize vyvolal neskutečnou nevoli a velký emoční náboj, který ještě více rozdělil dva největší odvěké tábory pražských S. Nejedná se o nikoho jiného, než o šikovného záložníka Nicolae Stancia, který ještě v minulém roce oblékal dres pražské Sparty a v letním přestupovém období přestoupil do pražské Slavie. My jsme se zeptali zastupujících agentů, jak to opravdu bylo ohledně přestupu tohoto rumunského reprezentanta.

zdroj: slavia.cz

Jak to celé začalo, když se ohlédneme zpátky? 

Prvotně musíme zmínit, že se jednalo o velmi komplikované a náročné období, ale začneme úplně od začátku.

Začátek mám vnímat jako jeho působení v belgickém Andrlechtu?

Ano, přesně tak, začneme úplně od začátku. Nico Stanciu hraje v Anderlechtu, kde úplně nesplňuje očekávání, protože přišel jako velká hvězda za 13 milionů euro z rumunského FCSB a byl na něho vytvořen velký tlak, angažmá mu úplně nesedlo, tehdy nás naši evropští partneři ze skupiny Spocs oslovili se žádostí Nicovi sehnat nové kvalitní angažmá.

Co se dělo kolem Nica Stancia? Předpokládám, že zájem o jeho služby musel být velký, i přestože se nepovedlo angažmá v Belgii.

Zájem samozřejmě byl i z jiných evropských klubů, ale my jsme diskutovali o Stanciovi se Spartou, od které přišla odpověď: Ano, chceme Stancia!

Bylo to už v době, kdy Spartu vedl italský trenér Strammacioni?

Ano, přesně tak. Bylo to v době, kdy už ve Spartě hráli půlrok hráči s kvalitním CV jako Kaya, Mandjeck, Mavuba, Plavšic a další posily, které přišly v létě a ten první půlrok byl ze strany Sparty takový rozpačitý, těch změn bylo přeci jen asi příliš naráz. A proto, když přicházel v zimě Nico Stanciu do Sparty, tak byl již postoj k cizincům o něco rezervovanější.

Po dotažení přestupu začala jarní část české ligy a celkově se Spartě i po dalším posílení nedařilo a došlo ke změně trenéra, jak jste vnímali situaci?

Do Sparty se vrátil Zdeněk Sčasný, který si Nica velmi dobře pamatoval již ze zápasu, kdy ještě Nico hrál za rumunský FCSB a svým přímým kopem vyřadil právě Spartu v kvalifikaci Ligy mistrů, kterou tehdy trénoval shodou okolností právě pan Sčasný.

Realita na jaře byla taková, že se stále Spartě nedařilo tak jak by si přála, ale byli tam přesto i některé vynikající zápasy ze strany Stancia, vzpomeňme si na derby na jaře 2018, kdy dával dvě branky Slavii, přesto se na něho snášela lehčí kritika, včetně trenéra Ščasného.

V čem kritika trenéra Sčasného spočívala?

Pan Ščasný samozřejmě vnímal, že je Nico výborný fotbalista, ale bylo mu vytýkáno, že není bojovný, že není týmový a hraje na sebe. Na podzim 2018 pak přišlo nešťastné vyloučení v Plzni, takže už tam byl ten pohled na Nica takový spíše negativní a Nico se dostával do psychické nepohody, až to vyvrcholilo za nějakou dobu k tomu, že byla Sparta ochotna Stanciua prodat dále do jiného klubu, už o něho nebyl takový zájem jako předtím.

Jak to bylo s poptávkou na Nica v dresu Sparty?

My jsme evidovali nějaké nabídky, které však nenaplňovali očekávání Nica a ani Sparty, pak přišla nabídka z Al-Ahlí, kde se konkrétně Spartě nabídka nejvíce finančně zamlouvala.

Něco jsem zaslechl i o zájmu týmu Al Wasl z Emirátů?

Ano, tuhle informaci můžeme potvrdit. Možná se i jednalo o zajímavější a vhodnější klub než Al-Ahlí, protože zde trénoval rumunský trenér Reghecampf, nebo-li manžel agentky Annamarie Prodan.

Ale tahle nabídka Spartu neoslovila a my to respektovali.

Jak reagoval Nicolae Stanciu na přestup do Al-Ahlí?

Upřímně můžeme prozradit, že se Nicovi i s partnerkou do Al- Ahlí úplně nechtělo po lidské stránce, přeci jen život v Saúdské Arábii je pro nás Evropany složitý, ale i přesto nakonec do Al- Ahlí přestoupil, aby napomohl ke splnění sezonního cíle klubu, konkrétně kvalifikovat se do pohárů a vrátit slavný klub zpět na tamní špičku.

Ale i zde se to pro Stancia začalo vyvíjet všelijak.

Takže se začala řešit otázka přestupu do jiného klubu?

Nejenom přestupu, ale i možnosti, že by mohl Nico přijít do jakéhokoliv klubu bez náhrady, protože se řešila otázka toho, že bychom s Al-Ahlí rozvázali smlouvu z důvodu jejich nehrazení hráčovy výplaty.

Což v tu chvíli musel být hráč typu Nica Stancia pro spousty klubů velmi zajímavým hráčem, když by mohl přijít zadarmo.

Ano, přesně tak. Nám to nedalo a prvotně jsme Nica nabídli Spartě.

To je zajímavá informace. Jaká byla reakce?

Sparta zájem o Nica již neměla, museli jsme to vzít jako fakt.

Což chápu, že v tu chvíli bylo uzavřené téma. Co se dělo dále?

V té době jsme na Slavii řešili přestup jiného hráče a zmínili jsme Honzovi Nezmarovi, že řešíme možný přestup Stancia, že možná bude úplně volný, protože mu v Al-Ahlí již 3 měsíce neplatí.

Zdroj: slavia.cz

Jaká byla reakce Jana Nezmara?

Honza zareagoval otázkou. Opravdu Nico Stanciu? To byl nejlepší hráč Sparty a celkově celé české ligy. To je prostě rozdílový hráč, který dokáže ovládnout celý zápas.

Co se dělo dále?

Honza Nezmar volal ihned trenérovi Jindřichu Trpišovskému, který následně Nica po sportovní stránce schválil, Slavia tedy projevila zájem.

Po potvrzení zájmu Slavie se začali řešit podmínky přestupu?

Dále se začalo řešit, jestli je opravdu možné, aby Nico přišel bez náhrady a začalo se to řešit s Martinem Procházkou, klubovým právníkem Slavie.

Jak to pokračovalo dále, oslovili jste Al-Ahlí?

Al-Ahlí jsme oslovili.

Ale Al-Ahlí si mezitím již stěžovalo na Nica Stancia na Fifě, že si neplní své povinnosti, že se nevrátil z dovolené včas a celá situace se výrazně zamotala. O rozvázání smlouvy s Al-Ahlí již nemohla být řeč.

Což je velmi patová situace. Copak se dělo poté a jaká byla reakce Slavie?

Slavie se k tomu postavila čelem a rozhodla se do Stancia investovat a koupit ho, měli jsme vyjednat cenu.

Vyjednejte cenu, to je krásná odpověď, kterou asi chcete slýchávat velmi často. Je to tak?

Samozřejmě, ale zde to nebylo až tak nasnadě, protože ho Al-Ahlí nechtělo pustit za malé peníze, ba naopak, takže začalo opravdu náročné a zdlouhavé vyjednávání o ceně a celkových podmínkách, ale nakonec se to povedlo.

Jaká ta částka byla?

Na české poměry se jedná o velmi vysokou cenu, konkrétnější však nebudeme.

Jak na to reagoval Nicolae Stanciu?

Nico měl určité obavy z reakce české veřejnosti, nicméně byl za přestup velmi rád, protože miluje Prahu a na návrat sem se velmi těšil včetně jeho rodiny. Samozřejmě dalším pozitivním faktorem byla vyhlídka evropských pohárů, které Nico chce hrát. Nicméně ještě nebylo vyhráno.

Jak to myslíte? V čem nastal zádrhel?

Nebylo jednoduché se domluvit s Al-Ahlí, kde jsme ve finální fázi přestupu narazili na kulturní odlišnosti ve formě stylu vedení samotného jednání, kde Slavie jednala velmi seriózním stylem, ale zase naopak Al-Ahlí formou „arabského bazaru“, kde se snažili vyjednávat co nejvhodnější podmínky pro sebe. Zpětně musíme panu Tvrdíkovi poděkovat za jeho úsilí a trpělivost, že se vše povedlo dotáhnout do zdárného konce.

Takže se do jednání musel zapojit i pan Tvrdík? Jak to probíhalo?

Jednalo se o finální fázi, kde jednání vypadala tak, že směřují k mrtvému bodu, ale díky zkušenostem a obchodnímu citu pana Tvrdíka se celý přestup povedlo i přes počáteční potíže dotáhnout

zdroj:http://www.global-sports.com/

Dle mých informací byl ten pomyslný poslední krok registrace ten nejtěžší.

Ten poslední krok byl vskutku snad úplně nejtěžší, protože se nám i tohle Arabové snažili znepříjemnit a registrace hráčů z hlediska mezinárodního programu TMS, která obvykle v případě jednání férových klubů trvá pár hodin, se přičiněním činitelů Al-Ahlí protáhla do řádu dnů.

Tak to musela být celkem válka nervů?

Musíme souhlasit, protože to nebyla jednoduchá situace pro nikoho, ale nakonec to celé dobře dopadlo, i když to trvalo o něco déle, než jsme si všichni přáli.

Po přestupu začalo velké emoční období, jak to Nico zvládal?

Logicky tím, že byl ještě před půlrokem ve Spartě, tak to celé dostalo velký emoční náboj, protože přestoupil k největšímu rivalovi, bylo to velmi pikantní téma a samozřejmě pro Nica to bylo velmi psychicky náročné. Dostával včetně manželky různé nepříjemné zprávy prostřednictvím sociálních sítí.

Jak jste na tohle jako zastupující agentura reagovali?

Samozřejmě jsme Nica upozorňovali, že na to dojde, ať je připravený, ale musíme ocenit přístup Slavie, hlavně Honzy Nezmara a trenéra Jindřicha Trpišovského, kteří velice lidsky a s obrovskou empatií Nica podrželi v té lidské rovině a podpořili ho, čehož si Nico velmi váží a což mu pomohlo se v klubu rychle etablovat.

Myslím si, že Nico Stanciu je výborná posila pro Slavii, hlavně pro Ligu mistrů je velkým přínosem a předpokládám, že právě tohle byl ten hlavní důvod?

Slavie Nica kupovala také kvůli mezinárodním pohárům, protože Nico je hráčem pro mezinárodní fotbal, takto jsme o tom mluvili s Honzou Nezmarem s Jindřichem Trpišovským, že Nico je opravdu mezinárodní kategorie a že od něj čekají, že bude rozdílovým hráčem na té mezinárodní úrovni.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené