Reklama

Israel Adesanya může střední váze UFC kralovat roky. Jak se ale k bojovým sportům dostal?

Israel Adesanya je aktuálně šampionem střední váhy v UFC a nezdá se, že by se chtěl pásu jen tak vzdát. Naopak. Může dominovat ještě několik let. Jak se ale vůbec k zápasení dostal a jaký je jeho příběh?

Zdroj: UFC

Israel Adesanya v současnosti patří mezi nejlepší zápasníky UFC, je šampionem střední váhy a pokoušel se dokonce získat pás v polotěžké váze, leč neúspěšně. Právě v souboji s šampionem Janem Blachowiczem utrpěl svou první porážku pod pravidly MMA, aktuálně drží vynikající bilanci 21-1.

K MMA se však Adesanya postupně propracoval. Stejně jako k bojovým sportům obecně.

Adesanya se narodil v Nigérii, ve čtyřech letech jej matka přihlásila na taekwondo, po zranění ho z něj ale odhlásila. Následně si nynější šampion UFC vyzkoušel krátce život v Ghaně, v jeho 10 letech se s rodinou stěhoval na Nový Zéland kvůli možnosti získat kvalitní vzdělání.

A kdyže vlastně Adesanya skutečně začal s bojovými sporty? Když jej na střední škole začali šikanovat a chtěl s tím něco začít dělat. V 18 letech se přihlásil na kickbox a tím se začala psát historie.

V kickboxu se Adesanya stal jedním z nejlepších zápasníků, dotáhl to až do slavné organizace Glory, která by se ve světě kickboxu dala srovnávat s UFC v MMA. V té měl vynikající postojář bilanci 2-2.

Jinak ale v kickboxu Adesanya drží fantastickou bilanci 75-4, v celé kariéře ve všech bojových sportech byl jedinkrát knokautován, jinak knokauty pouze sám rozdává.

A nutno zmínit, že třebaže kickbox možná je na ústupu ze scény, Adesanya byl opravdovou hvězdou, která táhla. Předváděl totiž skvělé zápasy, pořádnou dávku drzosti a sebevědomí. Jeho zápasy zkrátka nenudily.

Profesionální debut v MMA si připsal v roce 2012, souběžně se věnoval MMA i kickboxu, než v roce 2017 podepsal kontrakt v UFC, kde se stal rychle velkou hvězdou a kde sbíral jednu výhru za druhou.

Nutno zmínit, že Adesanya není jen skvělý postojář, umí si poradit také na zemi. Jinak by ostatně nemohl v UFC uspět. Mimo to si skvěle ví rady v zápasech se soupeři, kteří mu stylově nemusí tolik vyhovovat. Umí soupeře skvěle analyzovat a v soubojích to prokazuje.

A že ho porazil šampion polotěžké váhy Jan Blachowicz? Adesanya byl v zápase lehčí, dokonce dost podvážil a polský bijec tak mohl využít váhové a částečně i silové převahy, aby si zápas nabodoval. Jinak Nigerijec ukázal, že toho hodně ustojí a ani tvrdé údery Blachowicze s ním příliš neotřásly.

V UFC má Adesanya nyní na kontě 11 zápasů s bilancí 10-1, v červnu svůj pás obhájil. V květnu 2019 se stal prozatímním šampionem, když v nejlepším zápase toho roku porazil Kevina Gasteluma, oficiálně pás drží od října téhož roku, když porazil Roberta Whittakera.

O pás jej pak nedokázali obrat zápasníci jako Yoel Romero, či Paulo Costa. Aktuálně se nezdá, že by měl mít Adesanya ve střední váze konkurenci. Proto v ní může klidně ještě několik let dominovat a může se stát legendou UFC.

Zdroje: Sherdog, Fight Live, UFC, Glory Kickboxing

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené