Ideální jméno do barcelonské obrany? Pau Torres je tím pravým

Vypadá, že si prošel La Masií. Je však natolik dobrý, aby 23letý střední obránce Villarrealu mohl jednoho dne hrát za Barcelonu? Pojďme se podívat na profil hráče jménem Pau Torres.

Zdroj: barcaunivesal.com

Barcelona měla jako klub vždy jedinečnou filozofii a definovaný styl hry. Díky tomu je pro ni někdy hledání vhodných hráčů obtížná práce. Tradiční křídlo nebo hrotový útočník se může hodit pro mnoho světových klubů, ale nemusí být ideální pro Barcelonu.

Někdy ale přijde hráč z nějaké jiné akademie, který vypadá, že si prošel La Masií. To je případ Pau Torrese, který se jeví jako obránce šitý na míru pro Blaugranas. Proč je pro ni vhodný? Co jí může vlastně nabídnout? Jak dobrý je?

Přehled

Pau Torres, který se narodil 16. ledna 1997 ve Villarrealu, je produktem mládežnické akademie Villarrealu. Postupoval všemi úrovněmi, čímž se stal až důležitým členem prvního týmu.

K fotbalu přičichl již v pěti letech. Ve svém vývoji dosahoval stálého pokroku na každé úrovni. V seniorském týmu debutoval 26. listopadu 2017 proti Seville, což z něj udělalo teprve čtvrtého hráče narozeného ve Villarrealu, který debutoval za první tým. Po hostování za Málagu v sezóně 2018/2019 se natrvalo připojil k áčku svého mateřského klubu.

Pokud jde o jeho fyzické předpoklady. Pau Torres měří 191 centimetrů. Střední obránce je klidný, levonohý hráč, který je vyrovnaný a hraje velice chytře. Pod vedením Javiera Calleji se stal mužem s třetím nejvyšším počtem odehraných minut za loňskou sezónu. Vedle něj hraje navíc jako levý střední obránce zkušenější Raúl Albiol. Na oba klub velice spoléhá a navíc je Pau Torres velmi spolehlivý.

Obranné schopnosti

Villarreal v loňské sezóně využíval herní systém 4-1-4-1. Spoléhal na to, že jejich krajní beci se pohybují na velkém prostoru a často se vytahují na útočnou polovinu. Z tohoto důvodu jsou střední obránci poněkud daleko od sebe, podobně jako Gerard Piqué a Clément Lenglet. Pau Torres má tedy za úkol buď zastavovat útočníky, dokud se jeho spoluhráči nepřeskupí, nebo podržet míč. 23letý hráč je navíc schopen dobře využívat svou dobře vyvinutou postavu.

Jelikož Torres není nejrychlejším hráčem, musí se spolehnout na své další schopnosti. Pokud jde o čisté řešení, tak tomu se mladý Španěl raději vyhýbá, což mu pomáhá paradoxně se vyvíjet na jeho pozici. Ačkoli to není jen ku prospěchu. Není tedy žádným tajemstvím, že má v průměru pouze jeden vyhraný souboj na zápas. Ale jeho poziční vyspělost a schopnost dobře číst hru z něj dělají tvrdého obránce. Díky tomu dokázal v minulé sezóně vyhrát 63% ze svých soubojů proti soupeřům, kteří proti němu driblovali.

Pau Torres a Raúl Albiol vytvořili pro Villarreal velmi vyrovnané stoperské duo

Ve fotbale je velmi, velmi důležité mít vynikající základy z mládí, což dokonale předvádí. Jeho schopnost číst hru a zachycovat přihrávky je neuvěřitelná. Když jdou jeho spoluhráči do útoku, tak má často Villarreal v obraně početní nevýhodu, protože jejich krajní beci hrají vysoko. V takových situacích je Torres vynikající, protože působí vzadu velice jistě a nedovoluje soupeře pouštět do protiútoku. Z tohoto důvodu si může Žlutá ponorka dovolit pouštět se do útočení ve vícero mužích.

Jeho výška 191 centimetrů je docela užitečná, zejména s ohledem na jeho sílu. Ve vzdušných soubojích působí s přehledem. Nejde jen o hrozbu při standardních situacích, ale v obraně dokáže vyhrát zhruba polovinu svých vzdušných soubojů.

Hra s míčem

Jednou z nejsilnějších vlastností Pau Torrese je schopnost přesně nahrát míč. Villarreal hraje často zezadu. Odpovědnost dostat míč dopředu proto padá spíše na beky než na gólmana. Torres je s tímto velice dobře obeznámen. V průměru má úspěšnost přihrávek na 85% a na své vlastní polovině to je až 92%. Z 1998 přihrávek jich soupeř v minulé sezóně zachytil pouze 18.

Mnohokrát v jeho hře můžeme vidět kombinaci s levým středním obráncem, krajním bekem nebo pravým křídlem. Zvláště když Villarreal čelí týmu, který jej netlačí příliš vysoko, tak Torres rád vyveze míč dopředu a nemá problém být prvním, kdo atakuje protihráče. Dokáže tedy narušit postavení soupeře a současně vytvářet prostor pro spoluhráče.

Pau Torres dokáže být ve vzduchu velkou hrozbou a zároveň jistotou při bránění.

Jak již bylo zmíněno, jeho kombinace s pravým křídlem je velmi slušná. Navíc i jeho dlouhé přihrávky pro změnu rytmu hry jsou charakteristickým rysem. To je další věc, která z něho dělá ideálního obránce pro katalánský velkoklub. Ve své hře je sice opatrný, ale skutečnost, že je dobrý s míčem u nohou, mu dává mnohé výhody. Když má míč na kopačce, tak buď dokáže driblovat vpřed nebo jej ideálně nahraje. To nutí soupeře, aby se ve zlomku vteřiny rozhodl o tom, zda na něj zatlačí nebo bude krýt protihráče.

Zkrátka Pau ví, kdy a kam driblovat. Při dokončování driblingů má tedy úspěšnost více než 70%. To znamená, že není žádným překvapením, že ve statistice driblingu mu svítí číslo 9,7 kilometru. V kombinaci s přímočarými přihrávkami je velkou hrozbou.

Závěr

Pau Torres je hráč, kterého sledují velice dobře skauti po celé Evropě. V poslední době měl mnoho nabídek, ale Villarreal se brání výkupní klauzulí ve výši 50 milionů eur. Tým, jenž tvoří hru zezadu a má jí založenou na držení míče, potřebuje podobného silného obránce jako je španělský mladík.

Všem je jasné, že Barcelona nemá kvalitní střed obrany a Pau Torres by byl určitě významnou posilou. Pro Katalánce by byl velmi vhodným. Mohl začít plnit roli stárnoucího Gerrarda Piquého. Jedinou nevýhodou by bylo, že Torres je levonohý.

Otázkou však zůstává, zda Barcelona sáhne po svém odchovanci Ericu Garcíovi, který nyní hájí barvy Manchesteru City. Každopádně Pau Torres vypadá, jako by si už prošel La Masií. Rozhodně má potenciál se stát důležitou součástí klubu z Camp Nou a bezesporu by nebyl navíc.

Zdroj: barcaunviversal.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Zbrojovka Brno a Lužánky: Ze slavné éry pouhá vzpomínka

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.

Kdo by nahradil Zidana v případě jeho odstoupení? Pochettino, Raúl či starý známý

Real Madrid řeší velký problém. Celek Zinedina Zidana se od nové sezóny nepotkal s dobrou formou, téměř na každý povedený zápas připadají dva zpackané.

Realu hrozí vypadnutí z Ligy mistrů! Nemusí z toho být ani Evropská liga

Real Madrid si dnešní prohrou pořádně zkomplikoval další účinkování v Lize mistrů. Aktuálně sice španělský tým ztrácí bod na první příčku, jenže ne vše je tak růžové, jak se na první pohled může zdát.