Spojte se s námi


Fotbal

Honza Weber přišel se Školou triků. Není to snadné a v ČR jsem takto jediný, kdo se freestylu věnuje naplno, říká

Publikováno

dne

Jeden z nejlepších fotbalových freestylerů a nejspíš nejlepší freestyler ve footbagu rozjel svoji Školu triků. Na přání fanoušků natočí 30 epizod různých triků. O tom, že to s míčem umí výborně, nikdo nepochybuje. Nyní, když má většina více volného času než za normálních okolností, tak proč se nějakým novým kouskům nepřiučit? V rozhovoru nám prozradil, jak se k freestylu dostal i jak je důležité být trpělivý.

Honza se ze začátku věnoval fotbalu, když se snažil zaujmout jako brankář. Takže fotbalu vděčí za to, že to s míčem dotáhl tak daleko. „Když mi bylo 13 let, zlomil jsem si jako brankář zápěstí nešťastným zákrokem a potom jsem se už začal trochu bát při vybíhání a sbírání míčů ve vzduchu. Tak mě zaujal footbag, se kterým jsem začal závodně a potom už se přidal i freestyle fotbal o pár let později. Jsou to parádní sporty, jen vás nesmí odradit právě ty těžké začátky, na kterých končí 80 % lidí, co se do freestylu pustí,“ začal jeden z nejlepších freestylerů v České republice.

Naučit se nějaké triky s míčem zkouší většina fotbalistů. Často ale skončí, ještě než se pořádně naučí základy. Proto sedminásobný mistr ve footbagu nabádá, aby vás neodradily hodiny strávené učením se i těch nejlehčích triků. Co tedy považuje za nejdůležitější?

„Jednoznačně správně zvládnout právě základní triky. Pokud je člověk neodflákne, získá obrovskou výhodu a snadno se následně učí triky těžší. Často lidé základy trochu přeskočí a chtějí se rovnou učit dvojitou zeměkouli a další těžké věci bez toho, aniž by měli osvojené právě základy. Většina z nás, má teď doma trochu času a tyto triky mají nesmírnou výhodu v tom, že není potřeba hřiště, ani spoluhráči a protihráči a dají se trénovat pohodlně doma! Na hřišti vám potom získaná kontrola nad míčem a dotek právě z trénování freestylových triků hodně pomohou.“

Školu triků se Honza rozhodl natáčet především na přání fanoušků. „Roky mi píšou všichni, kdo chtějí poradit, jak správně nožičkovat, jak se naučit zeměkouli, jak zastavit míč za krkem apod. Když mám teď trochu víc času a díky všem omezením nemám žádná vystoupení ani moderování, konečně jsem se mohl pustit do projektu tutoriálů, které na všechny tyto a další otázky odpoví a umožní naučit se základní a mírně pokročilé triky v komplexním a srozumitelném návodovém balíčku. Nic podobného v češtině v takovém rozsahu tu dosud nebylo.“

Nové díly budou vycházet vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Ukáže, jak správně nožičkovat jak ve stoje, tak i v sedě, ale také jak používat při různých kouscích placírku. „Celý koncept jsem postavil na trojdílných tématech, tedy každý týden se učíme jednu tématickou kategorii ve 3 epizodách – tricích, které na sebe buď navazují, nebo se jejich zvládnutím snáz naučíme další triky později. Obtížnostně na sebe kategorie už nenavazují, ale jsou záměrně na přeskáčku, kdy se celá tréninková cesta řídí heslem: “2 kroky dopředu a 1 krok zpátky.“

První tutoriálový týden začal tím, co se chtějí na začátku učit snad všichni. Tím je trik “Around The World”, tedy tzv. Cesta kolem světa, či Zeměkoule, dále vysvětlením, jak správně nožičkovat a obdobu Zeměkoule, kde se už zapojují obě nohy, trik Hop The World.

Tento týden to bude hodně o placírkách a tzv. Neymarovce, tedy triky se jménem Clipper, který je teď ve fotbalovém světě nesmírně populární a přitom pochází z Footbagu (hakisáku). Ve třetím týdnu nás čekají trochu obecnější triky v sedě a také základní “ground move switch”, tedy triky s míčem na zemi a tak dále a tak dále.“

I pro Honzu byly začátky nejtěžší, musel být trpělivý. I díky své vytrvalosti to dotáhl tak vysoko. „Začátky jsou na freestylu to nejobtížnější, a proto je potřeba je zvládnout perfektně. Když jsem začínal s prvními triky v roce 2001, moc návodů na internetu nebylo a prakticky každé video bylo poklad, co si člověk hned uložil na disk PC. Nové triky jsem se učil klidně týdny.

Teď je to jiné, je toho spoustu, ale vzniká i hodně tutorialů, které pletou páté přes deváté, případně mají 20 minut, aby nahnaly peníze na Youtube a ve finále akorát přehltí informacemi a bohužel odradí. Proto jsem si dal s celým projektem záležet a vybral ty nejdůležitější rady a vše v každé epizodě shrnul do 3 minut včetně zpomalení.“

Díky svým aktivitám už na profesionální úrovni nesoutěží. Často se objevuje na různých akcích, je součástí i Fortuny fotbalové střelnice, a proto už na vrcholové soutěží nemá moc času.

„Přiznám se, že poslední roky už nesoutěžím. Ty největší závody se vždy konají v létě a díky všem vystoupením a akcím co jsou před létem, nemám moc čas na přípravu. Navíc uprostřed léta, kdy už je zase volněji od akcí, si raději vyčlením trochu času na odpočinek a případné doléčení zranění za sezónu mých show. Pořád mě to ale láká a ve footbagu bych mistrovství světa z posledních let pořád pravděpodobně vyhrál, ve freestyle fotbalu ale všichni hráči obrovsky pokročili a tam je světová nejvyšší úroveň už hodně nedostižitelná.“

A na závěrečnou otázku, co považuje za největší úspěch odpověděl následovně: „S hakisákem je to sedm titulů MS, nějaké další ve vedlejších disciplínách a 5 krát ME. Ve freestyle fotbalu jsem skončil dvakrát pátý na MS v trojkombinaci triků. To jsou úspěchy na soutěžním poli, pro mě je ale největší úspěch to, že se živím freestylovými sporty, tedy tím, co mě neuvěřitelně baví.

Není to snadné a v ČR jsem takto jediný, kdo se freestylu věnuje naplno. Rád bych moc poděkoval všem, kteří mě podporují a všem svým fanouškům, co neustále lajkují všechny mé freestylové výmysly, trickshoty a další skilly. Kdyby vás něco z toho zajímalo, koukněte na INSTA @honzaweber a stejně tak mě nově naleznete i na síti TikTok.

Nové díly Školy triků najdete vždy na facebookové stránce Školy fotbalových technik s Honzou Weberem.

Reklama

Fotbal

Slovácká mise Trondheim, tým z Uherského Hradiště bojuje o Ligu mistryň

Evropské poháry si letos mohou diváci v Uherském Hradišti užívat nejen s mužským týmem. O účast v nejprestižnější kontinentální klubové soutěži hrají i ženy, které čeká miniturnaj v norském Trondheimu. V cestě jim v semifinále stojí běloruský FK Minsk.

Publikováno

dne

Evropské poháry si letos mohou diváci v Uherském Hradišti užívat nejen s mužským týmem. O účast v nejprestižnější kontinentální klubové soutěži hrají i ženy, které čeká miniturnaj v norském Trondheimu. V cestě jim v semifinále stojí běloruský FK Minsk.

Slovácko se v první lize žen v posledních sezonách etablovalo jako třetí nejlepší celek v České republice za pražskými S. Tuzemská liga, jako šestá v pořadí koeficientu, vysílá do Ligy mistryň tři týmy. Svěřenkyně trenéra Petra Vlachovského ale v cestě za vysněnou účastí musí projít přes tři další uchazeče. 

První předkolo se odehraje formou miniturnaje, v případě českého týmu v Norsku. V semifinále narazí na běloruský FK Minsk. Ten skončil v loňské sezoně v domácí lize druhý za městským rivalem Dinamem, což byl zároveň jediný tým, který ho dokázal obrat o body.

Respekt vzbuzuje i skóre 111:4 z šestnácti zápasů, čtyři obdržené branky Minsk inkasoval jen v zápasech Dinamem. V sezoně 2019/2020 se přitom tento klub dostal až do osmifinále, kde ho vyřadila Barcelona.

Trenér Vlachovský ale vidí šance svých svěřenkyň optimisticky. „Minsk je hratelný, získáme o soupeřkách co nejvíce informací a uděláme maximum pro postup,” řekl pro server iDobrýDen.

Od letošní sezony mu bude chybět třetí nejepší střelkyně ligy Michaela Dubcová, která následovala svou sestru do AC Milán. Tu by ale mohla nahradit nová posila, Američanka Hailey Bicknell. Ta přišla z izraelského Tel Avivu, kde v uplynulé sezoně nastřílela šest branek.

Zda se dostane na hřiště už proti Minsku je nejisté, slušnou střeleckou formu totiž v přípravě předvedla Aneta Polášková. Trenér Vlachovský bude doufat, že ji v dobré formě zastihně i ostrý start do sezony v Norsku.

Semifinálový zápas je na programu ve čtvrtek 18. srpna ve 12:00. Pokud by se jim podařilo přes běloruské soupeřky projít, čekal by je lepší z dvojice Breidablík/Rosenborg.

Zdroje: UEFA, iDobrýDen

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Gól Höjera? Jílek jmenovitě popsal, kdo u inkasované branky Sigmy chyboval

Olomoucká Sigma padla na Spartě 0:2, přičemž se nedostala k jediné střele na branku. Trenér Václav Jílek na tiskové konferenci své svěřence vůbec nešetřil a jmenovitě popsal, kdo mohl za druhý obdržený gól.

Publikováno

dne

Olomoucká Sigma padla na Spartě 0:2, přičemž se nedostala k jediné střele na branku. Trenér Václav Jílek na tiskové konferenci své svěřence vůbec nešetřil a jmenovitě popsal, kdo mohl za druhý obdržený gól.

Sigma překvapivě rozebrala v prvním kole ostravský Baník, proto bylo velkým zklamáním jejich fanoušků druhé kolo, kde padla doma s nováčkem z Brna.

Svůj poslední zápas odehrál tým Václava Jílka na pražské Spartě, a to již bez Václava Jemelky, který přestoupil do týmu úřadujícího mistra z Plzně.

Výkon Sigmy nebyl dobrý, Sparta se dostala v 11. minutě do vedení a takřka po celý zápas měla zápas pod kontrolou, i když se k mnoha střeleckým příležitostem také nedostávala.

Ve druhém poločase sice neproměnil pokutový kop Lukáš Juliš, Casper Höjer ale navýšil pořádnou ranou skóre na konečných 2:0 z pohledu Sparty. Co se tam stalo?

„Velice špatné přebrání hráčů a hodně jednoduché, laciné bránění. Byli u toho Filip Zorvan a myslím, že i Lukáš Vraštil. Krajní obránce se nám dostal přes dva hráče do zakončení.

Střela byla jedovatá, hodně ostrá, ale z mého pohledu šla Mácovi na ruce. Nevím, zda zaplavala a zda ji nemohl mít. Ale prvotní problém byl v tom, že jsme Höjera do této pozice pustili,“ řekl na tiskové konferenci Jílek, který své svěřence vůbec nešetřil.

Zdroj: SK Sigma Olomouc

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Setrvá Bernardo Silva v Manchesteru City? Spoluhráč De Bruyne má jasno

Letošní letní přestupové okno má jedno obrovské překvapení, kterým je katalánská FC Barcelona. Ač v podstatě bez peněz a s obrovským dluhem na klubové kreditní kartě, záhadným způsobem zvládá vedení klubu kupovat nadmíru zajímavé hráče a dalším do sbírky úlovků by měl být právě Portugalec Bernardo Silva.

Publikováno

dne

Letošní letní přestupové okno má jedno obrovské překvapení, kterým je katalánská FC Barcelona. Ač v podstatě bez peněz a s obrovským dluhem na klubové kreditní kartě, záhadným způsobem zvládá vedení klubu kupovat nadmíru zajímavé hráče a dalším do sbírky úlovků by měl být právě Portugalec Bernardo Silva.

Kessié, Christensen, Koundé, Lewandowski, Raphinha a nyní možná i Bernardo Silva. Přestupové období působí ze strany Blaugrana spíše jako kariérní mód v herní sérii FIFA, než reálné nákupy s cílovou stanicí na Camp Nou. Ale přece jen se jedná o realitu.

Přetlak v kádru Citizens je v podstatě permanentní a skoro by se chtělo říct, že s každým rokem ještě narůstá. Jen málokdo má jisté místo v základní sestavě Pepa Guardioly, což je ostatně přesně ten stav, jaký má španělský lodivod rád.

Kevin de Bruyne se však na nedávné tiskové konferenci nechal slyšet, že se o budoucnost svého spoluhráče ze zálohy vůbec nebojí, a také že je přesvědčen o setrvání portugalského hráče na Etihad Stadium.

Když každopádně vzpomeneme na zlatou éru Barcelony, většina hráčů na tom co do typologické stránky byla velmi podobně.

Bernardo by se tedy Xavimu do kádru rozhodně hodil a společně s talentovaným Pedrim by mohli doslova kouzlit a vymýšlet naprosto geniální akce, které pobaví celý fotbalový svět.

Bývalý hráč AS Monaka patřil v posledních sezónách jednoznačně mezi nejlepší hráče Guardiolovy družiny. A byť má pro katalánský kolos španělský trenér neskrývanou slabost, bude dělat maximum, aby nevysokého maestra ve svém týmu udržel.

Osmadvacetiletý Bernardo odehrál v dresu Manchesteru City napříč všemi soutěžemi zatím 252 utkání, ve kterých vstřelil 48 gólů a u dalších 50 asistoval.

Zdroje: Goal, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené