Spojte se s námi

Bundesliga

Hodnotíme éru Salihamidžiće v Bayernu. Dřívější úspěchy spěšně maže

Jméno sportovního ředitele Bayernu Mnichov je v poslední době hodně skloňované. Společně s Oliverem Kahnem si na sebe upletli bič, když krátce před klíčovou fází sezóny odvolali trenéra Juliana Nagelsmanna. Risk, který se nevyplatil, když jeho nástupce Thomas Tuchel vypadl z DFB-Pokalu a po prvním kole ztrácí na Manchester City v Lize mistrů.

Publikováno

dne

Jméno sportovního ředitele Bayernu Mnichov je v poslední době hodně skloňované. Společně s Oliverem Kahnem si na sebe upletli bič, když krátce před klíčovou fází sezóny odvolali trenéra Juliana Nagelsmanna. Risk, který se nevyplatil, když jeho nástupce Thomas Tuchel vypadl z DFB-Pokalu a po prvním kole ztrácí na Manchester City v Lize mistrů. Životnost trenérů se za působení Hasana Salihamidžiće jako odpovědné osoby v mnichovském velkoklubu zkrátila na polovinu. Dostávají však tak hvězdné dílky do skládačky, jak se v Bayernu dá čekat? Pojďme Brazzovy podpisy podrobit kritice.

Bývalá opora Bayernu Mnichov a bosenské reprezentace se na Säbener Straße vrátila v roce 2017. Jako sportovní ředitel se z úvodu mohl Hasan Salihamidžić opírat o zkušenosti Karl-Heinze Rummeniggera a Uliho Hoeneße. S postupným odchodem této dvojice funkcionářů rostla jeho odpovědnost.

Skutečnost reflektuje uvedení do představenstva v roce 2020 a následné povýšení jeho spolupracovníka Marca Neppeho coby šéfa skautingu do role technického ředitele. Jak se s touto odpovědností zatím popasoval?

Největší úspěchy

Poklonu si zaslouží Salihamižićova bezprostřední reakce na zranění Léroye Saného krátce před jeho avizovaným přestupem zpět do Německa. Když si křídelník Manchesteru City lidově řečeno utrhl křížový vaz, čímž své stěhování o rok odložil, reagoval Brazzo obratem.

Na hostování do Mnichova zamířili Philippe Coutinho z Barcelony a Ivan Perišić z Interu Milan. Posílen rovněž o dvojici Lucas Hernández a Benjamin Pavard Bayern i díky dobré práci svého sportovního ředitele vyhrál v nadcházející sezóně treble.

Nezabránilo mu v tom ani to, že ve stejnou dobu se s klubem rozloučilo duo Arjen Robben, Franck Ribéry. Po svém doléčení jimi zanechanou díru na křídlech nakonec přeci jen zaplnil Sané. Nebylo to však bez boje. Tvrdohlavý Hansi Flick chtěl svůj vítězný tým doplnit spíše Timem Wernerem.

Salihamidžić však nebyl přesvědčený o vhodnosti rychlonohého útočníka Lipska pro herní styl kádruder Rekordmeister. Z živě medializovaného konfliktu nakonec vzešel vítězně sportovní ředitel klubu a Sané se stal hráčem Bayernu Mnichov. Zpětně hodnoceno byla upřednostněna vhodnější varianta.

Možná vůbec prvním hráčem, kterého Brazzo našel, oslovil a podepsal sám svým jménem, je Alphonso Davies. Vysmívaný za skautování kanadského křídelníka prostřednictvím sestřihů na YouTube, jak zní příběh napsaný na základě jedné odlehčeně pronesené poznámky, je to Salihamidžić, kdo se směje naposled.

Z Daviese se velmi rychle stal jeden z nejlepších ofenzivních krajních obránců v Evropě a jeho cena proletěla stropem.

Prozíravě působí rovněž akvizice Erica Maxima Choupo-Motinga. Jeho přínos reflektuje nedávno prodloužená smlouva. Své cenovce dostává také letní posila Matthijs de Ligt. Spojení s Bayernem působí oboustranně výhodně: do Allianz Areny přišel špičkový, mladý hráč, který tak mohl restartovat svou v Juventusu zadrhnutou kariéru.

Práce sportovního ředitele není jen o přivádění hráčů, ale také o jejich prodejích. Těmi nebyl Bayern nikdy známý. Hrdě o sobě hlásá, že není klub, co by své hráče rozprodával.

Neschopnost zpeněžit nevyužívané kopače širšího kádru či již dosluhující hvězdy byla však do očí bijící. Tuto letitou skutečnost nabouralo minulé léto, kdy dokázal Brazzo posbírat přes 100 milionů euro za 34letého Lewandowského a skupinku hráčů, kteří dění na hřišti jen přihlíželi.

Přešlapy

Kdo by zapomněl na Brazzovy optimistické veřejné výstupy ve věci podpisu Calluma Hudson-Odoie, které Chelsea ocenila našponováním ceny svého křídelníka mimo dosah Bayernu? Toho času začínající sportovní ředitel ušel pořádný kus cesty. Zapracoval na sobě, uzpůsobil své vystupování a vyrostl v respektovanou figuru.

Neobešlo se to však bez přešlapů. Ne každé zajištěné hostování bylo úspěšné. Dočasný návrat Douglase Costy je toho důkazem. Stejně tak ne každý mladý talent se v Mnichově dokázal prosadit. Třeba Michaël Cuisance vyloženě narazil.

Velkou kaňkou na funkcionářském CV může být minulé léto. Považované za jedno z nejúspěšnějších vůbec, letní akvizice Bavorů zatím z větší části tápou. Noussair Mazraoui možná vynechal začátek jarní části skrz zdravotní potíže, jisté místo ale neměl ani předtím. Zároveň byla s jeho jménem spojena obava z nenaplnění očekávání.

Mladý talentovaný záložník Ryan Gravenberch zase propadl do nelibosti Juliana Nagelsmanna pro svou údajnou neochotu vracet se do obrany.

Jako vůbec největší omyl se ukazuje příchod Sadia Maného. Titulky o nedostačujícím přínosu senegalského útočníka navíc v poslední době doplňují další, poukazující na problémy mimo hřiště. Původně zpochybňovanou rozepři, kterou měl mít s Julianem Nagelsmannem po utkání s PSG, překonal napadnutím Léroye Saného.

Mané zároveň není jediným útočníkem na lavičce Bayernu, jehož výkony neodpovídají přínosu nejlépe placeného hráče klubu. Velmi lukrativní smlouvu podepsal v létě také Serge Gnabry. Rozhodnutí spoléhat s odchodem Lewandowského právě na tuto dvojici se ukazuje být drahým omylem.

S kontrakty to má Salihamidžić vůbec složitější. Ten s Davidem Alabou prodloužit nedokázal, a protože se celá jednání protahovala, opustil rakouský obránce Bayern zcela bez náhrady.

V létě nastolený trend přivádění zvučných jmen pokračoval v lednu. Sotva se naskytla příležitost přivést Joãa Cancela, Brazzo neváhal. Nevadilo mu ani to, že Nagelsmann ve svém systému krajního obránce nepotřeboval.

Příchod Thomase Tuchela a přechod zpět na čtyřobráncový systém, společně s kolísavou formou Daviese, možná promění hostování Portugalce v úspěšné. Porota však stále zasedá.

Mezi již dříve nezdařené příchody můžeme zařadit rovněž ty Bouny Sarra a Tiaga Dantase. Mladičký portugalský záložník, který v Mnichově rok hostoval, aniž by seriózně nahlédl do prvního týmu, byl však přáním Hansiho Flicka. Stejně tak pravý obránce, který dosud tíží platový rozpočet Bavorů, měl být trenérův muž.

I tyto zkušenosti možná motivovaly nedávnou přestupovou politiku klubu, která méně reflektuje zájmy trenéra. Jestli půjde o trend? To nám Brazzo může potvrdil už v létě. Pokud k tomu po neúspěšných trenérských eskapádách a omylech posledních měsíců dostane příležitost.

Zdroje: Transfermarkt, FC Bayern Mnichov

Reklama

Oblíbené