Spojte se s námi

Fortuna liga

Hodnocení zimních posil české top trojky: Ševčík je trefa, Hašek přijít nemusel

Zveřejněno

dne

Tři české největší kluby, tedy pražská “S” a Viktoria Plzeň, tradičně posilovaly. Slavia přivedla Lukáše Masopusta, Alexe Krále a Petra Ševčíka, Sparta zrealizovala návrat Martina Haška mladšího a podepsala i švédského křídelníka Davida Moberga Karlssona, Západočeši již dopředu získali Joela Kayambu, Jeana-Davida Beauguela a Erika Pačindu. Jak moc nově příchozí posily dávají smysl z pohledu klubu? Prosadí se v novém působišti?

Petr Ševčík

Zdroj: fcslovanliberec.cz

Odchovanec Sigmy Olomouc zažil životní půlrok. Minulou sezonu v Liberci víceméně střídal lavičku se základem, na podzim si místo v sestavě rezervoval excelentními výkony. V sedmnácti utkáních, kdy většinou nastoupil na pozici ofenzivního záložníka, vsítil jednu branku a přidal pět asistencí. Celkem vyslal 26 přihrávek do gólové šance, což je druhé nejvyšší číslo v lize. Jen Jovovič ho předehnal v počtu pokusů o obejití soupeře. Ševčík se pokusil o 102 driblinků s 58procentní úspěšností.

“Sešívaní” za přestup Slovanu zaplatili pětadvacet milionů korun. Cena je vysoká, ale Slavia podobný typ fotbalisty potřebuje. Na podzim totiž ve formaci 4-2-3-1 na pozici ofenzivního záložníka hrával buď křídelník Olayinka, jenž se lépe cítí na křídle, nebo Traoré, jehož ideální post se nachází o pozici až dvě níže, což se projevovalo. Občas pod hrotem nastupoval Baluta, jenže rumunský záložník nepodával výkony hodné přestupové částce, za kterou přišel do Edenu, a zároveň dostatečně nepracoval na trénincích, což se projevilo ke konci podzimu, kdy skoro vůbec nehrál.

Ševčík tedy má základní sestavu prakticky zajištěnou. Do stylu trenéra Jindřicha Trpišovského může skvěle zapadnout. Náročný kouč po svém ofenzivním středopolaři požaduje pokrytí velkého prostoru, fyzickou připravenost a dostatečnou kreativitu. To vše Ševčík do puntíku splňuje a ve Slovanu ukázal, že dokáže být velmi produktivní. Ve čtyřiadvaceti letech se navíc může hodně posunout, takže tento transfer se dá hodnotit pouze kladně.

Lukáš Masopust

Lukáš Masopust zdroj fcvysocina.cz
Zdroj: fcvysocina.cz

Pravý křídelník, který první start v lize zaznamenal právě proti Slavii, již několik let prokazuje stabilní výkonnost. Téměř každou sezonu dokázal nasbírat plno asistencí, letos ovšem přidal i góly. V pouhých třinácti startech vsítil čtyři branky a na stejný počet nahrál. Pro Jablonec je škoda, že si v zápase na Dukle po šeredném zákroku Ďurici zranil koleno a vynechal konec podzimu. I přes vynucenou pauzu dokázal nahrát na 26 gólových šancí (šestý nejlepší v lize) a vyslal také 17 předfinálních pasů (třináctý v lize).

Odchovanec Jihlavy do Slavie přišel za částku kolem patnácti milionů korun. Jestliže nákup Ševčíka by mohla být trefa, protože přesně zapadne do sestavy, u Masopusta to říci nelze. V kádru “sešívaných” jsou hned tři minimálně stejně kvalitní křídelníci. Jaromír Zmrhal si v lize připsal čtyři góly a čtyři asistence, Miroslav Stoch vstřelil dokonce jedenáct branek a přidal pět asistencí, Peter Olayinka i přes menší vytížení zaznamenal 4+2 a na křídle může nastoupit i Baluta. Konkurence tedy bude pro Masopusta opravdu velká. Bývalý mládežnický reprezentant tedy spíše doplní křídelní prostory a bude nastupovat z lavičky.

Alex Král

Zdroj: slavia.cz

Před dvěma lety se z Edenu pakoval do Teplic, protože neviděl ve slávistickém dresu žádnou perspektivu. Na severu Čech se postupně rozehrál, letos na podzim jeho výkonnost gradovala. Ještě ke konci léta měl odejít do Bordeaux, ale nakonec se ve francouzském klubu vyměnil trenér a z přestupu sešlo. Teď se mladý dvacetiletý stoper dočkal návratu do Slavie. Není divu, že po něm „sešívaní“ sáhli i za cenu vysoké částky pětadvaceti milionů korun. Král je velice konstruktivní bek, což dokazuje 80procentní úspěšnost pasů. Kromě pozice stopera zastoupí i na defenzivním záložníku. Na středního obránce má nižší 59procentní úspěšnost soubojů, kterých absolvoval více než dvěstě. V soubojích, i kvůli své postavě, mírně pokulhává, ale i tak získal desátý nejvyšší počet balonů z celé ligy.

Je pochopitelné, proč si Slavia Krále vzala zpět. Mládežnický reprezentant Česka má velký prostor ke zlepšení a zároveň může v případě odchodu Součka do zahraničí zastoupit i na defenzivním středopolaři. Klidně se může ještě nyní v zimě stát, že nějaký klub aktivuje výkupní klauzuli ve smlouvě stopera Ngadeua, který by odešel, a Král si to rozdá o základ se stopery Delim a Kúdelou. Pravděpodobnější ale je, že Král bude na jaře pouze zastupovat a v létě po odchodech aktuálních opor dostane velkou šanci na boj o základní sestavu.

David Moberg Karlsson

Zdroj: sparta.cz

Čtyřiadvacetiletý Švéd v letošní sezoně z pozice křídla vsítil deset branek a přidal šest asistencí v devětadvaceti utkáních. Jeho výhodou je velká univerzálnost. Dokáže nastoupit jak na obou křídlech, tak i pod hrotem či úplně nejvýše v sestavě. Do Sparty přišel za částku kolem třiceti milionů korun z Norrköpingu. Pro české fanoušky se jedná o neznámé jméno.

Martin Hašek mladší

Zdroj: sparta.cz

Podobný případ jako Král. Ze Sparty odešel, protože na Letné neviděl šanci na větší vytížení, a zamířil do Bohemians. V Ďolíčku se pod vedením vlastního otce herně hodně posunul, čehož si všimla Sparta a i díky předkupnímu právu, které si Letenští nechali dát do Haškovy smlouvy, přivedla svého odchovance zpět za částku kolem dvaceti milionů korun. Hašek v Bohemians hrával na pozici někde mezi defenzivním záložníkem a klasickým středopolařem. Ve třináctém celku tabulky zajišťoval rozehrávku od stoperů, kdy si často bral míče a distribuoval je do finální třetiny hřiště. Celkem si připsal dva góly a jednu asistenci.

Jeho příchod do Sparty je trochu zbytečný. V kádru se totiž nachází mladý a talentovaný Michal Sáček, který když nastoupil, ukázal, že na úroveň Sparty výkonnost má. Na druhou stranu je trochu ofenzivnější než Hašek, a tudíž se méně hodí na pozici klasického záložníka. Příchod Haška by mohl osvobodit Kangu, jenž se na pozici „osmičky“ necítil nejlépe a jeho špatnou disciplínou do defenzivy trpěl celý tým.

Erik Pačinda

Zdroj: fcviktoria.cz

Viktoria Plzeň Erika Pačindu angažovala jako v Česku neznámou tvář. Na Slovensku ovšem v dresu Dunajské Stredy ukázal, že kvalitu má. V deseti startech v lize vsítil čtyři branky a přidal jednu asistenci, přitom odehrál necelých šest set minut. Celkem ve čtrnácti zápasech vstřelil šest gólů a na tři branky asistoval. Výhodou trojnásobné reprezentanta Slovenska je, že dokáže nastoupit jak na obou křídlech, tak pod hrotem.

V jeho neprospěch mluví disciplína. Z Dunajské Stredy byl vykopnut po potyčce s trenérem. Pačindovi se nelíbilo, že místo startů v základu sedává na lavičce, a tak dal své pocity znát. Docílil pouze vyhazovu. Na druhou stranu se tak urychlil jeho odchod do Plzně. Ale je otázkou, v jaké bude formě, jelikož téměř čtyři měsíce nehrál soutěžní zápas. Navíc nenaskočí ani na začátek ligového jara, jelikož dostal třízápasový trest za nadávky sudímu v utkání juniorské ligy. Jeho přestup na západ Čech se tedy dosud jeví jako minimálně rozporuplný.

Jean-David Beauguel

Zdroj: fcfastavzlin.cz

Zlínský útočník zůstal celý podzim zdravý, což se projevilo i na jeho výkonech. Trenér Michal Bílek mu věřil a on se odvděčil hned devíti brankami a jednou asistencí. Kromě velké produktivity Fastavu pomohl i herně. Ve zlínském stylu hry absolvoval plno soubojů, ve kterých díky své postavě často vítězí. I přes svou výšku skvěle ovládá hru s balonem, což dokázal 42 pokusy o driblink (desátý nejvyšší počet v lize). Pro Zlín je škoda, že mu v zimě končila smlouva, a tudíž odešel do Plzně zdarma.

Viktoria přestup zrealizovala téměř ihned poté, co se dozvěděla o dlouhodobém zranění svého nejlepšího střelce, útočníka Michaela Krmenčíka. Beauguel je podobný typ jako jeho předchůdce. Také je velmi silný, zároveň skvěle ovládá hru s balonem a navíc je velmi produktivní. Ovšem lze těžko říci, jak přesun do většího klubu zvládne psychicky a hlavně jestli mu vydrží zdraví, se kterým měl dříve velké problémy. Jestliže se vše sejde, měl by obsadit místo v základu. O sestavu si to rozdá s mladým Chorým a zkušeným Bakošem, možná v Plzni zůstane i Řezníček.

Joel Kayamba

Zdroj: SFC Opava

Po ani ne dvou letech v Opavě si Joel Kayamba vysloužil další přestup. Již v letním přestupovém období jej koupila Viktoria Plzeň. Šestadvacetiletý rodák z Konga ale zůstal ještě na podzim ve slezském klubu a až nyní se zapojí do přípravy s aktuálním mistrem ligy. Na podzim v Opavě nastoupil do čtrnácti ligových utkání, ve kterých vstřelil tři branky a také na tři trefy asistoval. Fanoušci si při pohledu na hru Kayamby hned všimnou rychlé práce s míčem, velkého zrychlení a hlavně častého obejití soupeře. Pravý křídelník se pokusil o 44 driblinků (desátý v lize), navíc přidal i šestnáct přihrávek do gólové šance (21. v lize).

Předpoklady na proražení do základu Viktorie má. Plzni totiž dlouho podobný typ křídla chyběl. Kayamba do hry vždy přinese dravost, nadšení a často strhne i své spoluhráče. Zároveň má velký tah na bránu, čímž občas připomíná Kopice. Stejně jako u Beauguela bude hodně záležet na zdraví a hlavě. Kayamba dosud hrál pouze v menších klubech, kde na něj nebyl vyvíjen tak velký tlak, ovšem v Plzni se od hráčů očekávají dostatečně kvalitní výkony ihned. I kvůli tomu se neprosadil druhý hráč tmavé pleti v kádru mistra, také pravý křídelník Ubong Ekpai, který do Plzně přišel ze Zlína.

Reklama
13 komentářů

13 Comments

 1. Tommy.

  3.1.2019 na 14:43

  Hodnotit hráče ještě než kopnou do myčudy může jen magor.

  • tomblesk

   3.1.2019 na 18:24

   Milá myčudo! Asy patříš mezi odporníky, co lybují štátystykách, dobře, jdi radit do chotěhůlek, třeba ti dají na pývo!!!

  • Jakub Lebloch

   3.1.2019 na 21:13

   Nehodnotím hráče, ale daný přestup.

   • Majklos

    4.1.2019 na 8:25

    Ten můžeš hodnotit až podle toho jestli se hráč prosadí. Co když se v přípravě zraní Sáček, pak budeš hodnotit příchod Haška jak??

    • Jakub Lebloch

     4.1.2019 na 11:45

     Pak konstatuji, ze za ty tri miliony jde o top transfer. S prihlednutim na cenu je prestup skvely uz ted.

 2. Čenda

  3.1.2019 na 19:47

  Dle leaknuté smlouvy byla cena M. Haška při zpětném nákupu 3 miliony czk plus DPH, a žádných 20 mega

  • Michael Pastva

   3.1.2019 na 20:51

   Tato informace nebyla v dobu vydání známa. Ani větší média nespekulovali o výše zmíněné částce, takže bych to autorovi nevyčítal. 🙂 Každopádně máte pravdu.

  • Jakub Lebloch

   3.1.2019 na 21:12

   Omlouvám se za chybu. Cena za přestup byla veřejně známa až dnes. Nechal jsem se zmást z nějakého článku, kde byla daná částka uvedena.

 3. Ivo

  3.1.2019 na 19:56

  Prosím? Top kluby 3-ky jsou dle tabulky Slávia Praha, Viktoria Plzeň a Baník Ostrava

  • Jakub Lebloch

   3.1.2019 na 21:11

   To ano, ale dlouhodobě jsou největší české kluby pražská “S” a Plzeň. 🙂

 4. Franta

  3.1.2019 na 22:22

  Z dlouhodobeho pohledu,je uspesnejsi Dukla nez Plzen.Takze momentalne je top trojka Slavie,Plzen,Baník,ale urcite ne Sparta.

  • Majklos

   4.1.2019 na 8:26

   Baník 😀

  • Jakub Lebloch

   4.1.2019 na 11:43

   Dlouhodobym pohledem jsem myslel posledni tri az ctyri roky. Navic i zajem medii je o tyto kluby nejvetsi.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Baník rozdrtil Slovácko. Fanoušci dvacet minut protestovali proti verdiktu Disciplinární komise

Zveřejněno

dne

Byla to jednoznačná záležitost. Fotbalisté Baníku Ostrava nedali v sedmém kole Fortuna ligy žádnou šanci hráčům Slovácka a na městském stadionu ve Vítkovicích vyhráli 3:0. Poprvé v sezoně nastoupil v sestavě domácích brankář Jan Laštůvka, který hned udržel čisté konto.

Fotbalisté Baníku se radují z gólu. Zdroj: fcb.cz

Úvod zápasu přinesl hodně nepřesností na obou stranách. Zajímavější, než samotný fotbal, byl tak tichý protest fanoušků Baníku, kteří takto protestovali proti verdiktu Disciplinární komise LFA. Ta ostravským příznivcům zakázala za jejich výtržnosti na Letné výjezd na další venkovní duel Baníku. Klub navíc vyfasoval pokutu 150 tisíc korun. Z kotle domácích se tak ozýval jen potlesk, a to jen v momentě, kdy se svěřencům Bohumila Páníka povedla nějaká akce.

V komorní atmosféře se diváci dočkali první střely na bránu až v 15. minutě. A hned z toho byla branka domácích. Na centr Tomáše Smoly si naběhl De Azevedo a vstřelil svůj druhý gól v sezoně. Ani trefa neprobudila domácí fanoušky, kteří jen zatleskali a trochu si vítězoslavně zařvali a pak zase ztichli.

Ne však na dlouho. Po pěti minutách začali fanoušci Baníku svůj tým opět povzbuzovat. Jejich protest tak trval necelých dvacet minut.

A domácí hráče zřejmě podpora fanoušků nakopla, protože už ve 23. minutě, opět po centru z pravé strany, rozvlnil podruhé síť za Trmalem Jiří Fleišman, který přetlačil Milana Petrželu. Asistenci si připsal Martin Fillo.

Slovácko působilo opařeným dojmem a za celý první poločas jen jednou vystřelilo na bránu a to ještě z velké vzdálenosti. Naopak aktivní Baník si dál tvořil šance, ale chybělo lepší zakončení. Nejblíže ke gólu měl Jirásek, který po půl hodině hry trefil tyč.

I druhý poločas pokračoval ve stejném tempu jako ten první a Baník byl opět aktivnějším týmem. V 50. minutě Nemanja Kuzmanovič hledal přízemním centrem ve vápně Smolu. Proti míči skočil gólman Trmal a smolně ho odrazil do nohy stopera Stanislava Hoffmanna, od kterého šel balon do brány.

Po hodině hry si největší šanci vytvořili i hráči Slovácka. Zajíc přihrál přibližně na penaltu Petrželovi. Zkušený záložník ale ani netrefil bránu. Pak opět zahrozil Baník. Na rohový kop De Azeveda si naskočil Smola a orazítkoval levou tyč.

Deset minut před koncem opět zahrozilo Slovácko. Navrátil ale svou šancí pohrdl a bránu Laštůvky přestřelil. Ve zbytku duelu se už žádná větší šance neurodila, a tak si Baník připsal čtvrté vítězství v letošní sezoně. V tabulce se vyhoupl na třetí místo právě před Slovácko, které kleslo na čtvrtou pozici.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jak dlouho vydrží Pavel Vrba na lavičce Plzně?

Zveřejněno

dne

Viktoria Plzeň v čele s trenérem Pavlem Vrbou nezažívá úplně ideální období. Západočeši totiž nepostoupili ani do základní skupiny Evropské ligy a ve Fortuna lize nevyhráli ani jeden z posledních tří duelů. Pokud přijde zaváhání i v nedělním domácím zápase s Opavou, tak se čas Pavla Vrby na lavičce plzeňské Viktorky velmi rychle přiblíží ke svému konci.

Zdroj: fcviktoria.cz

Vrbovo první angažmá na lavičce Viktorie Plzeň začalo v roce 2008. První ligový titul slavil po necelých třech letech své práce. Následně se svými svěřenci postoupil i do základní skupiny Ligy mistrů, kde se střetl například s Manchesterem City či Bayernem Mnichov.

O dva roky později Pavel Vrba svůj čin na ligové scéně zopakoval a Viktorku Plzeň znovu dovedl do Ligy mistrů. Tentokráte do Štruncových sadů zavítala například španělská Barcelona.

Práce Pavla Vrby na lavičce Západočechů skončila v prosinci 2013, kdy pětapadesátiletý kouč přijal nabídku trénovat český národní tým. Angažmá u české reprezentace mu však příliš nevyšlo a po neúspěšném EURU 2016 přijal nabídku od ruského celku Anži Machačkala.

Někdejší trenér Žiliny či Baníku Ostrava však v Rusku skončil hned po šesti měsících. Jeho svěřenci se totiž po sedmnácti kolech nacházeli na jedenáctém místě se ziskem 21 bodů.

Zdroj: fcviktoria.cz

Ani s Plzní to po odchodu trenéra Pavla Vrby nevypadalo růžově. Sice západočeši získali další dva ligové tituly, ale v pohárové Evropě to bylo mnohem horší. Na lavičce Plzně neuspěl Dušan Uhrin ml., Miroslav Koubek, Karel Krejčí ani Roman Pivarník, a tak se před dvěma roky vrátil do Doosan Areny Pavel Vrba.

S příchodem Pavla Vrby přišly také další úspěchy. Hned ve své premiérové sezoně získal pětapadesátiletý kouč další ligový titul, díky kterému se do Plzně vrátila Liga mistrů. Ve skupině s Realem Madrid, AS Řím a CSKA Moskva skončil český zástupce na třetí pozici, čímž se dostal alespoň do vyřazovací části Evropské ligy.

V létě letošního roku ale přišla velká obměna kádru. Milana Petrželu, Marka Bakoše, Tomáše Poznara či Patrika Hrošovského nahradil Adam Hloušek, Ondřej Mihálik, Lukáš Kalvach, Christián Herc a Jakub Brabec.

Družina Pavla Vrby zvládla letní přípravu na výbornou, avšak se startem nového ročníku Fortuna ligy přišly také očekávané zaváhání. To vůbec první přišlo v tu nejnevhodnější chvíli, a to na půdě Olympiakosu Pireus, kde Viktoria Plzeň prohrála jednoznačně 0:4 a s Ligou mistrů se tak musela rozloučit.

Zdroj: fcviktoria.cz

Zápas na horké řecké půdě byl pro svěřence Pavla Vrby zatím nejzásadnějším momentem v právě probíhající sezoně. Od té doby totiž západočeši zažili chuť vítězství pouze jednou, a to když před vlastními fanoušky porazili v odvetě třetího předkola Evropské ligy belgické Antverpy, které ale díky vstřelené brance na hřišti soupeře postoupily.

Viktoria Plzeň se tak bude muset v letošní sezoně obejít bez evropských pohárů. Po šesti zápasech Fortuna ligy se navíc nachází až na čtvrté pozici se ziskem 11 bodů. Na vedoucí Slavii má manko již pěti bodů.

Dá se očekávat, že pokud Viktorka nezačne vítězit, mohla by na postu trenéra nastat změna. Letošní sezona je však teprve na začátku a rok bez pohárové Evropy nakonec může přijít vhod, jelikož se Plzeň může soustředit pouze na zápasy Fortuna ligy a MOL Cupu.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Michael Rabušic se vrací do Česka! Od nynějška bude oblékat dres Českých Budějovic

Zveřejněno

dne

Devětadvacetiletý Čech Michael Rabušic se po necelých dvou letech v Maďarsku vrací do České republiky. Poté co skončil v maďarském Szombathelyi Haladás se Rabušic upsal Českým Budějovicím.

Zdroj: facebook.com/dynamocb

Dva dny před zápasem s Mladou Boleslaví se Českým Budějovicím podařilo přivést zajímavou posilu pro zkvalitnění ofenzívy. Tou je devětadvacetiletý útočník Michael Rabušic, který v rámci nejvyšší české ligy nastupoval v dresech Jihlavy, Brna a Slovanu Liberec.

Poslední destinací zkušeného útočníka byl maďarský klub Szombathelyi Haladás, ve kterém působil necelé dva roky. Rabušic podepsal na jihu Čech jednoroční kontrakt s následnou opcí.

Krom České republiky a Maďarska působil Rabušic ještě v Itálii, kde oblékal dresy tří klubů. Jedná se o Hellas Veronu, AC Perugia Calcio a FC Crotone.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené