Hodnocení zimních posil české top trojky: Ševčík je trefa, Hašek přijít nemusel

Tři české největší kluby, tedy pražská “S” a Viktoria Plzeň, tradičně posilovaly. Slavia přivedla Lukáše Masopusta, Alexe Krále a Petra Ševčíka, Sparta zrealizovala návrat Martina Haška mladšího a podepsala i švédského křídelníka Davida Moberga Karlssona, Západočeši již dopředu získali Joela Kayambu, Jeana-Davida Beauguela a Erika Pačindu. Jak moc nově příchozí posily dávají smysl z pohledu klubu? Prosadí se v novém působišti?

Petr Ševčík

Zdroj: fcslovanliberec.cz

Odchovanec Sigmy Olomouc zažil životní půlrok. Minulou sezonu v Liberci víceméně střídal lavičku se základem, na podzim si místo v sestavě rezervoval excelentními výkony. V sedmnácti utkáních, kdy většinou nastoupil na pozici ofenzivního záložníka, vsítil jednu branku a přidal pět asistencí. Celkem vyslal 26 přihrávek do gólové šance, což je druhé nejvyšší číslo v lize. Jen Jovovič ho předehnal v počtu pokusů o obejití soupeře. Ševčík se pokusil o 102 driblinků s 58procentní úspěšností.

“Sešívaní” za přestup Slovanu zaplatili pětadvacet milionů korun. Cena je vysoká, ale Slavia podobný typ fotbalisty potřebuje. Na podzim totiž ve formaci 4-2-3-1 na pozici ofenzivního záložníka hrával buď křídelník Olayinka, jenž se lépe cítí na křídle, nebo Traoré, jehož ideální post se nachází o pozici až dvě níže, což se projevovalo. Občas pod hrotem nastupoval Baluta, jenže rumunský záložník nepodával výkony hodné přestupové částce, za kterou přišel do Edenu, a zároveň dostatečně nepracoval na trénincích, což se projevilo ke konci podzimu, kdy skoro vůbec nehrál.

Ševčík tedy má základní sestavu prakticky zajištěnou. Do stylu trenéra Jindřicha Trpišovského může skvěle zapadnout. Náročný kouč po svém ofenzivním středopolaři požaduje pokrytí velkého prostoru, fyzickou připravenost a dostatečnou kreativitu. To vše Ševčík do puntíku splňuje a ve Slovanu ukázal, že dokáže být velmi produktivní. Ve čtyřiadvaceti letech se navíc může hodně posunout, takže tento transfer se dá hodnotit pouze kladně.

Lukáš Masopust

Lukáš Masopust zdroj fcvysocina.cz
Zdroj: fcvysocina.cz

Pravý křídelník, který první start v lize zaznamenal právě proti Slavii, již několik let prokazuje stabilní výkonnost. Téměř každou sezonu dokázal nasbírat plno asistencí, letos ovšem přidal i góly. V pouhých třinácti startech vsítil čtyři branky a na stejný počet nahrál. Pro Jablonec je škoda, že si v zápase na Dukle po šeredném zákroku Ďurici zranil koleno a vynechal konec podzimu. I přes vynucenou pauzu dokázal nahrát na 26 gólových šancí (šestý nejlepší v lize) a vyslal také 17 předfinálních pasů (třináctý v lize).

Odchovanec Jihlavy do Slavie přišel za částku kolem patnácti milionů korun. Jestliže nákup Ševčíka by mohla být trefa, protože přesně zapadne do sestavy, u Masopusta to říci nelze. V kádru “sešívaných” jsou hned tři minimálně stejně kvalitní křídelníci. Jaromír Zmrhal si v lize připsal čtyři góly a čtyři asistence, Miroslav Stoch vstřelil dokonce jedenáct branek a přidal pět asistencí, Peter Olayinka i přes menší vytížení zaznamenal 4+2 a na křídle může nastoupit i Baluta. Konkurence tedy bude pro Masopusta opravdu velká. Bývalý mládežnický reprezentant tedy spíše doplní křídelní prostory a bude nastupovat z lavičky.

Alex Král

Zdroj: slavia.cz

Před dvěma lety se z Edenu pakoval do Teplic, protože neviděl ve slávistickém dresu žádnou perspektivu. Na severu Čech se postupně rozehrál, letos na podzim jeho výkonnost gradovala. Ještě ke konci léta měl odejít do Bordeaux, ale nakonec se ve francouzském klubu vyměnil trenér a z přestupu sešlo. Teď se mladý dvacetiletý stoper dočkal návratu do Slavie. Není divu, že po něm „sešívaní“ sáhli i za cenu vysoké částky pětadvaceti milionů korun. Král je velice konstruktivní bek, což dokazuje 80procentní úspěšnost pasů. Kromě pozice stopera zastoupí i na defenzivním záložníku. Na středního obránce má nižší 59procentní úspěšnost soubojů, kterých absolvoval více než dvěstě. V soubojích, i kvůli své postavě, mírně pokulhává, ale i tak získal desátý nejvyšší počet balonů z celé ligy.

Je pochopitelné, proč si Slavia Krále vzala zpět. Mládežnický reprezentant Česka má velký prostor ke zlepšení a zároveň může v případě odchodu Součka do zahraničí zastoupit i na defenzivním středopolaři. Klidně se může ještě nyní v zimě stát, že nějaký klub aktivuje výkupní klauzuli ve smlouvě stopera Ngadeua, který by odešel, a Král si to rozdá o základ se stopery Delim a Kúdelou. Pravděpodobnější ale je, že Král bude na jaře pouze zastupovat a v létě po odchodech aktuálních opor dostane velkou šanci na boj o základní sestavu.

David Moberg Karlsson

Zdroj: sparta.cz

Čtyřiadvacetiletý Švéd v letošní sezoně z pozice křídla vsítil deset branek a přidal šest asistencí v devětadvaceti utkáních. Jeho výhodou je velká univerzálnost. Dokáže nastoupit jak na obou křídlech, tak i pod hrotem či úplně nejvýše v sestavě. Do Sparty přišel za částku kolem třiceti milionů korun z Norrköpingu. Pro české fanoušky se jedná o neznámé jméno.

Martin Hašek mladší

Zdroj: sparta.cz

Podobný případ jako Král. Ze Sparty odešel, protože na Letné neviděl šanci na větší vytížení, a zamířil do Bohemians. V Ďolíčku se pod vedením vlastního otce herně hodně posunul, čehož si všimla Sparta a i díky předkupnímu právu, které si Letenští nechali dát do Haškovy smlouvy, přivedla svého odchovance zpět za částku kolem dvaceti milionů korun. Hašek v Bohemians hrával na pozici někde mezi defenzivním záložníkem a klasickým středopolařem. Ve třináctém celku tabulky zajišťoval rozehrávku od stoperů, kdy si často bral míče a distribuoval je do finální třetiny hřiště. Celkem si připsal dva góly a jednu asistenci.

Jeho příchod do Sparty je trochu zbytečný. V kádru se totiž nachází mladý a talentovaný Michal Sáček, který když nastoupil, ukázal, že na úroveň Sparty výkonnost má. Na druhou stranu je trochu ofenzivnější než Hašek, a tudíž se méně hodí na pozici klasického záložníka. Příchod Haška by mohl osvobodit Kangu, jenž se na pozici „osmičky“ necítil nejlépe a jeho špatnou disciplínou do defenzivy trpěl celý tým.

Erik Pačinda

Zdroj: fcviktoria.cz

Viktoria Plzeň Erika Pačindu angažovala jako v Česku neznámou tvář. Na Slovensku ovšem v dresu Dunajské Stredy ukázal, že kvalitu má. V deseti startech v lize vsítil čtyři branky a přidal jednu asistenci, přitom odehrál necelých šest set minut. Celkem ve čtrnácti zápasech vstřelil šest gólů a na tři branky asistoval. Výhodou trojnásobné reprezentanta Slovenska je, že dokáže nastoupit jak na obou křídlech, tak pod hrotem.

V jeho neprospěch mluví disciplína. Z Dunajské Stredy byl vykopnut po potyčce s trenérem. Pačindovi se nelíbilo, že místo startů v základu sedává na lavičce, a tak dal své pocity znát. Docílil pouze vyhazovu. Na druhou stranu se tak urychlil jeho odchod do Plzně. Ale je otázkou, v jaké bude formě, jelikož téměř čtyři měsíce nehrál soutěžní zápas. Navíc nenaskočí ani na začátek ligového jara, jelikož dostal třízápasový trest za nadávky sudímu v utkání juniorské ligy. Jeho přestup na západ Čech se tedy dosud jeví jako minimálně rozporuplný.

Jean-David Beauguel

Zdroj: fcfastavzlin.cz

Zlínský útočník zůstal celý podzim zdravý, což se projevilo i na jeho výkonech. Trenér Michal Bílek mu věřil a on se odvděčil hned devíti brankami a jednou asistencí. Kromě velké produktivity Fastavu pomohl i herně. Ve zlínském stylu hry absolvoval plno soubojů, ve kterých díky své postavě často vítězí. I přes svou výšku skvěle ovládá hru s balonem, což dokázal 42 pokusy o driblink (desátý nejvyšší počet v lize). Pro Zlín je škoda, že mu v zimě končila smlouva, a tudíž odešel do Plzně zdarma.

Viktoria přestup zrealizovala téměř ihned poté, co se dozvěděla o dlouhodobém zranění svého nejlepšího střelce, útočníka Michaela Krmenčíka. Beauguel je podobný typ jako jeho předchůdce. Také je velmi silný, zároveň skvěle ovládá hru s balonem a navíc je velmi produktivní. Ovšem lze těžko říci, jak přesun do většího klubu zvládne psychicky a hlavně jestli mu vydrží zdraví, se kterým měl dříve velké problémy. Jestliže se vše sejde, měl by obsadit místo v základu. O sestavu si to rozdá s mladým Chorým a zkušeným Bakošem, možná v Plzni zůstane i Řezníček.

Joel Kayamba

Zdroj: SFC Opava

Po ani ne dvou letech v Opavě si Joel Kayamba vysloužil další přestup. Již v letním přestupovém období jej koupila Viktoria Plzeň. Šestadvacetiletý rodák z Konga ale zůstal ještě na podzim ve slezském klubu a až nyní se zapojí do přípravy s aktuálním mistrem ligy. Na podzim v Opavě nastoupil do čtrnácti ligových utkání, ve kterých vstřelil tři branky a také na tři trefy asistoval. Fanoušci si při pohledu na hru Kayamby hned všimnou rychlé práce s míčem, velkého zrychlení a hlavně častého obejití soupeře. Pravý křídelník se pokusil o 44 driblinků (desátý v lize), navíc přidal i šestnáct přihrávek do gólové šance (21. v lize).

Předpoklady na proražení do základu Viktorie má. Plzni totiž dlouho podobný typ křídla chyběl. Kayamba do hry vždy přinese dravost, nadšení a často strhne i své spoluhráče. Zároveň má velký tah na bránu, čímž občas připomíná Kopice. Stejně jako u Beauguela bude hodně záležet na zdraví a hlavě. Kayamba dosud hrál pouze v menších klubech, kde na něj nebyl vyvíjen tak velký tlak, ovšem v Plzni se od hráčů očekávají dostatečně kvalitní výkony ihned. I kvůli tomu se neprosadil druhý hráč tmavé pleti v kádru mistra, také pravý křídelník Ubong Ekpai, který do Plzně přišel ze Zlína.

13 KOMENTÁŘE

  1. Dle leaknuté smlouvy byla cena M. Haška při zpětném nákupu 3 miliony czk plus DPH, a žádných 20 mega

    • Tato informace nebyla v dobu vydání známa. Ani větší média nespekulovali o výše zmíněné částce, takže bych to autorovi nevyčítal. 🙂 Každopádně máte pravdu.

  2. Z dlouhodobeho pohledu,je uspesnejsi Dukla nez Plzen.Takze momentalne je top trojka Slavie,Plzen,Baník,ale urcite ne Sparta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..