Spojte se s námi

Hokej

Hodně muziky za málo peněz: Pastrňák mezi nejvýhodnějšími hvězdami NHL. Finančně ale hráči strádají

V celém světě profesionálního vrcholového sportu hrají v dnešní době peníze velkou roli. Zároveň jsou jakýmsi ukazatelem kvality. Ne vždy ale suma, kterou si hráči vydělají, bývá zcela adekvátní k jejich kvalitám. Stejně tak je tomu i v NHL. Najdete tam hráče, kteří za svůj výkon na ledě berou až moc velké peníze. Pak jsou ale i hráči na druhem konci seznamu. Ti berou méně, než si zaslouží.

Publikováno

dne

V celém světě profesionálního vrcholového sportu hrají v dnešní době peníze velkou roli. Zároveň jsou jakýmsi ukazatelem kvality. Ne vždy ale suma, kterou si hráči vydělají, bývá zcela adekvátní k jejich kvalitám. Stejně tak je tomu i v NHL. Najdete tam hráče, kteří za svůj výkon na ledě berou až moc velké peníze. Pak jsou ale i hráči na druhem konci seznamu. Ti berou méně, než si zaslouží.

Astronomické rozpočty brzdí u vrcholových severoamerických soutěží platové stropy. Je to vlastně dobře, díky tomu jsou ligy vyrovnané, porazit může každý každého. Prospívá to i hokeji. Však každou chvíli se do finále Stanley Cupu probojuje tým, od kterého se to moc nečekalo. Jako v posledním ročníku Florida.

Faktem je, že NHL není pro sportovce tou největší zlatou žílou. O pohádkových výdělcích nejlepších fotbalistů světa si mohou nechat jen zdát. Ani v konkurenci s americkými sporty není National Hockey League finančně zrovna nejsilnějším hráčem.

350Kč zdarma s promo kódem: BIGPROMOCZ

dalších 3000Kč za vklad + free spiny

VYUŽÍT PROMO KÓD
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Auston Matthews z Toronta podepsal před několika dny u Maple Leafs kontrakt na 13,25 milionů dolarů ročně. To je cifra, kterou v NHL nebere žádný jiný hráč.

Přesto se Matthews v žebříčku sportovců v Severní Americe příliš vysoko nevyšplhá. Kdyby bral tento plat například ve fotbalové NFL, byl by to až 88. nejlépe placený hráč. V NBA by obsadil dokonce až 113. pozici. 

David Pastrňák pod cenou

I přesto, že nikdo v NHL nebere více peněz než Matthews, je odbornou veřejností jeho smlouva označena pro klub jako mimořádně výhodná. Obě strany si uvědomují, že v kontextu s rostoucí ekonomikou ligy si mohl americký útočník říct o podstatně vyšší cifru. Pro Matthewse však bylo prioritní zůstat v Torontu, díky čemuž se částka nevyšplhala výše.

Podobnou strategii zvolil také český útočník David Pastrňák, který na začátku března tohoto roku podepsal s Bostonem kontrakt na osm let. Během jedné sezony si talentovaný forward vydělá v průměru 11,25 milonů dolarů. I tato částka je označována jako velmi nízká, na věk a kvalitu, jakou Pastrňák disponuje.

Renomovaný web The Athletic sestavil žebříček deseti cenově nejvýhodnějších hokejistů. A právě David Pastrňák obsadil v tomto žebříčku desátou pozici. 

Jeho smlouva zahrnuje 13,5 procenta současného platového stropu. Když ruský hokejista Artemi Panarin podepisoval v New Yorku Rangers kontrakt před čtyřmi lety, zahrnovala jeho smlouva 14,3 procenta tehdejšího platového stropu. „Pastrňák je v době podpisu lepší hráč, než tenkrát Panarin,” napsal web The Athletic, jenž poukazoval právě na rostoucí platový strop.

Nejvýhodněji vyjde Matthew Tkachuk

Do teď zůstává pro mnoho expertů v NHL záhadou, jak se podařilo loni Floridě podepsat Matthewa Tkachuka na osm let s cenou pod 10 milionů dolarů za sezonu. I vzhledem k tomu, jak Tkachuk letos zářil v play-off, je jeho smlouva označena za vůbec nejvýhodnější z celé ligy.

To, co Florida předváděla, když byl Tkachuk na ledě, nemělo obdoby a vedlo k dalšímu bodovému roku v jeho kariéře. V play-off pak postoupil ještě o krok dál, když byl doslova problémem pro každý tým, na který Panthers narazil,” píše zámořský web k jeho prvnímu místu v žebříčku.

Podle odborníků je to hráč, který by měl reálně v příštích sedmi sezónách v průměru stát 17,5 procent platového stropu. Místo toho se však bude Matthew Tkachuk, mimořádně platný útočník, pohybovat kolem 10 procent, za což si mohou manažeři Panthers jen mnout ruce.

TOP 10 nejvýhodnějších hráčů NHL podle The Athletic

 1. Matthew Tkachuk (Florida Panthers)
Kontrakt: $9.5 milionů ročně — zbývá 7 let

 2. Jack Hughes (New Jersey Devils)
Kontrakt: $8.0 milionů ročně — zbývá 7 let

 3. Cale Makar (Colorado Avalanche)
Kontrakt: $9.0 milionů ročně — zbývají 4 roky

 4. Tim Stützle (Ottawa Senators)
Kontrakt: $8.4 milionů ročně— zbývá 9 let

 5. Matt Boldy (Minnesota Wild)
Kontrakt: $7.0 milionů ročně — zbývá 7 let

 6. Adam Fox (New York Rangers)
Kontrakt: $9.5 milionů ročně — zbývá 6 let

 7. Miro Heisknen (Dallas Stars)
Kontrakt: $8.5 milionů ročně — zbývá 6 let

 8. Jason Robertson (Dallas Stars)
Kontrakt: $7.8 milionů ročně — zbývají 3 roky

 9. Charlie McAvoy (Boston Bruins)
Kontrakt: $9.5 milionů ročně — zbývá 7 let

 10. David Pastrňák (Boston Bruins)
Kontrakt: $11.3 milionů ročně — zbývá 8 let

Zdroj: NHL, The Athletic

Reklama

Oblíbené