Hadamczik: Baroš je můj projekt, chtěl jsem z něj mít fotbalového Jágra. Kdyby bylo na trenérovi Ličkovi, hraje sedm minut za zápas

Alois Hadamczik je mírně rozporuplnou postavou na poli hokejového a fotbalového managementu. Někteří jej milují, mnoho členů širší sportovní veřejnosti jej však hodnotí negativně. Nebude překvapením, že se po přečtení tohoto článku budou zástupci druhé jmenované skupiny čertit. Možná se jim bude zdát, že si Alois Hadamczik zcela přivlastňuje úspěch Milana Baroše. V otevřené zpovědi pro Deník Sport Hadamczik popisuje, co stálo za vzestupem rodáka z Vigantic.

Zdroj: fortunaliga.cz

Alois Hadamczik byl spolumajitelem Baníku Ostrava od roku 2000 do roku 2003. Bylo tak u týmu v době, kdy se rodila jedna z největších hvězd českého fotbalu, Milan Baroš. Do značné míry je to i přičiněním Aloise Hadamczika.

“Byl jsem několikrát v Pittsburghu u Jardy Jágra. Když jsem viděl, jak z něj vybudovali hvězdu a točilo se všechno kolem něj, přepadla mě myšlenka, že musíme vybudovat svou fotbalovou hvězdu i my v Baníku. Inspiroval jsem se a začal to řešit,” pravil v rozhovoru Hadamczik.

Nejlepším juniorem byl tehdy v Baníku Milan Baroš, Hadamczik se tak zaměřil na něj. V jeho sedmnácti letech mu sdělil, že bude hrát každý zápas v základní sestavě A-týmu a po dovršení plnoletosti obdrží auto. Součástí velkorysé nabídky byl také pevný plat 5 tisíc Kč (tehdy mladí hráči brali právě tolik) a standardní prémie za úspěchy v mistrovských utkáních.

Jaká mohla být reakce tehdejšího trenéra Vernera Ličky, když mu spolumajitel nakázal, aby mladého Baroše stavěl do ligových zápasů pokaždé od začátku? Logicky si do toho nechtěl nechat příliš mluvit.

Co Lička odpověděl Hadamczikovi, když si vyslechl jeho nařízení?

“Že to neakceptuje. Odpověděl jsem mu, že na to má právo, a když mi to zopakuje i zítra, budu už mít nachystanou výpověď s tím, že ho vyplatím. Druhý den na všechno kývl, takže dneska se jen usmívám, když čtu, že Lička vytáhl Baroše. Nevytáhl, akceptoval to až na můj nátlak. Kdyby bylo po jeho, hrával sedm minut. Víte, já Vernera Ličku uznávám jako hráče, chodíval jsem se na něj dívat, byl to střelec. Ale jako trenér a funkcionář můj respekt nemá,” popisuje Hadamczik.

Hadamczik kromě nasazování hráče nakázal také to, že si má Milan Baroš velmi brzy natáhnout kapitánskou pásku. To mohlo dělat mezi staršími hráči rozbroje, Baroš ale začal na trávníku ukazovat, jak kvalitním útočníkem je, což otupilo případné nepokoje.

Mnoho celků v něm vidělo velkou budoucnost, nejinak tomu bylo i v případě Sparty.

“Ta dávala padesát milionů. Když jsem to odmítl, vysmívali se mi, že jsem blázen. Ale já jsem vycítil, že mě tím na druhou stranu začali brát hrozně vážně. Vydobyl jsem si tím jejich respekt. Sami mi pak vysekli poklonu šéfové Sparty i svazoví činovníci s tím, že kdo odmítne padesát mega z Česka a prodá ho za čtyřnásobek, je borec.”

Po odmítnuté Spartě se ozvala italská Piacenza. I ta nabízela za mladého Baroše velký balík peněz, i ta byla odmítnuta.

“Bylo to hodně peněz. Milan za mnou přijel do Kravař, kde jsem mu vysvětloval, že čím dráž ho prodáme, tím větší hodnotu a respekt bude mít. Ale to víte, že jsme se tím odmítnutím všichni dostali pod velký tlak. Manažer Paska znervózněl, že bude bez peněz, ale pak zamakal – a klobouk dolů – za čtrnáct dní přišel s Liverpoolem, který nám ho ještě půl roku nechal. Neznám lepšího agenta, má čuch na hráče,” skládá hráčskému agentovi poklonu.

Na Ostrovech i později v kariéře zažil rodák z Vigantic skvělé roky. Děkovat za ně může i svéráznému přístupu Aloise Hadamczika.

Zdroj: Deník Sport

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Hadamczik byl vždycky lempl. Nikdy nic nevyhrál a nevyhraje. To , že narazil na výjimečný talent Baroše nic nemění.

 2. Sparta se neodmítá! To bylo její heslo, které stvořili Pražští novináři. Tím, že Baroš nešel do světa přes Sraltu, tak upadl v nemilost. Vítěz Ligy mistrů, nejlepší kanonýr Eura 2004, kanonýr Turecké ligy – všechno marné! Nehrál ve Sraltě! Ale to je problém malosti čecháčků u povodí Vltavy! Hadamczik nic nevyhrál? Možná, ale za některé medaile, by dnes dotyční byli hodně rádi!
  Mistrovství světa juniorů
  bronz MSJ 2005 Česko 20 – trenér
  Mistrovství světa v ledním hokeji
  stříbro MS 2006 Česko – trenér
  bronz MS 2011 Česko – trenér
  bronz MS 2012 Česko – trenér
  Extraliga ledního hokeje
  stříbro 1997/1998 HC Třinec – trenér
  bronz 1998/1999 HC Třinec – trenér
  bronz 2000/2001 HC Vítkovice – trenér
  stříbro 2001/2002 HC Vítkovice – trenér
  bronz 2002/2003 HC Sparta Praha – trenér
  bronz 2003/2004 HC Sparta Praha – trenér
  stříbro 2009/2010 HC Vítkovice – trenér

 3. No, v prvé řadě je to zahleděný egoista. Takhle se otírat o Wernera je prasárna první třídy. Sám má máslo na hlavě, rozvrátil manželství svému synovi, zasvěcení ví detaily. Prostě lidské prase co si nevidí do huby. On si pořád myslí že rozumí fotbalu jen proto že prodal Baroše. Je k smíchu.

 4. Je pravda, že šišla má pozoruhodnou sbírku medailí, ale kdyby na jeho místě byl kdokoli jiný, kolik mohlo být zlatých medailí namísto stříbra a bronzu… Jiná věc je, že ho hráči nerespektovali, protože je sice bafuňář a intrikán, který žárlil na své konkurenty (viz Růžička), ale trenér nikdy nebyl a nebude…

 5. Byl to tah, který se cení proč by hráči z ligy měli chodit do zahraničí přes Spartu a Slavii. Kdo z toho má profit zase Pražáci popřípadě Plzeň. Hadamczik může jenom v předklonu chodit tam kde jeho brácha šlápl. jeho věhlasu nikdy nedosáhne a nedosáhl. Ale Baník vedl jako firmu a nebýt jeho peněz byl by Baník v prdeli a mluvte si co chcete

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov.

Koronavirus kosí český fotbal! Kvůli nákaze byl odložen další ligový zápas

Česká fotbalová liga se sice po pauze způsobené koronavirovou krizí znovu rozběhla, testování v klubech ale přesto brání bezproblémovému odehrání všech duelů.

Spurs jsou dle procent aktuálně nejlepším týmem napříč evropskými soutěžemi

Manažer José Mourinho ordinuje již rok svůj styl hráčům Tottenhamu a po komplikované první sezoně se mu podařilo Spurs vybičovat ke skvělému startu v Premier League.