Spojte se s námi


Fotbal

Glosa: VAR tak, jak ho chceme! Euro je první velkou soutěží, kde je videorozhodčí ku prospěchu

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále… Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží.

Publikováno

dne

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále… Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží a po jeho odstranění volají i jeho původní průkopníci. Pomůže Euro změnit názor veřejnosti?

Zdroj: West Ham United

Systém VAR se poprvé ukázal na velkém fotbalovém turnaji před třemi lety na světovém šampionátu v Rusku. Pamatuji si, jak se snad v každém z úvodních utkání pískala penalta po přezkoumání videorozhodčího.

Většina z nich však byly správně odpískané, natahování hry se tehdy tolik nevnímalo a videorozhodčí zažil první velký šampionát.

Velké potíže začaly až v Premier League. Do nejvyšší anglické ligy byl zakomponován v sezóně 2019/20 a příliš dobroty nepřinesl. Hra se neskutečně natahuje, rozhodčí často po několika minutách prohlížení mění svůj názor v situaci, která je takřka 50/50.

Během letošní sezóny již všem, mě nevyjímaje, došla trpělivost. I původní fanoušci VARu začínají volat po jeho úplnému zrušení. Objevují se názory že ničí fotbal a vypadá to, jakoby se konečně začalo něco měnit.

Mírně odlišný přístup šel vidět už i ve vyřazovací části Evropské ligy. Tam se kvůli odlišnému formátu na rozdíl od ligových soutěží mohou pravidla mírně pozměňovat i v průběhu. Hra byla o poznání plynulejší a VAR do utkání příliš nezasahoval.

To na vlastní kůži poznali i sešívaní, kterým zběsilou pouť Evropou přerušoval pouze v posledním utkání proti Arsenalu.

VAR na Euru

Letošní odložený evropský šampionát snad konečně ukazuje, že jsme se v evoluci fotbalového videorozhodčího posunuli o krok dál. Možná můj názor ovlivňují i skvěle pískající rozhodčí, ale VAR najednou ve fotbale chci.

Během sezóny se používal nadměrně a my si stěžovali. Pak přišla v březnu jen několika zápasová kvalifikace, kde VAR absentoval. Ta nám na druhou stranu ukázala jeho nezbytnost, když se na hřištích odehrával jeden zářez za druhým.

V podobném stylu pak pokračovalo i Euro hráčů do 21 let a my se dostali do na první pohled neřešitelné situace. VAR v aktuální podobě fotbal kazí, ale pro férovost je nezbytný.

Teď však UEFA ukázala, že tento problém ani zdaleka neřešitelný není. Po několika letech přišly radikální změny. VAR plní pouze svou povinnost opravovat jednoznačné minely svých kolegů na hřišti.

Do zápasů tak zasahují prakticky pouze při ofsajdových situacích a rozhodnutí hlavního rozhodčího ohledně faulů neopravují téměř vůbec. Stačí se jen podívat na utkání Česka se Skotskem.

Klidně bych se vsadil, že i na Bořilův zákrok v brankovišti by se musel jít v Premier League rozhodčí podívat na monitor. Po pár minutách usilovného prohlížení by pak svůj názor potvrdil a hrálo by se dál.

Krásnou ukázkou jak by měl být VAR používán bylo pro mě i večerní úterní utkání mezi Německem a Francií. Jedním z jeho „highlightů“ byl Mbappého sprint, který až ve vápně utnul tvrdým skluzem oběhnutý Mats Hummels.

Rozhodčí, rovněž po několikametrovém sprintu, zhlédl situaci, rozpažil, otočil se a společně s krásně plynoucí hrou pokračoval ve vykonávání svého poslání. A po analýze expertů to vypadá, že rozhodl špatně.

Přestože se německý stoper dotknul balónu, během svého efektního skluzu si počínal nedovoleně a penalta se měla pískat. Příliš jednoznačné to však nebylo.

I proto se VAR rozhodl do situace nezasáhnout, přestože – budu se opakovat – po několika minutovém pozorování by rozhodčí pravděpodobně svůj názor změnil. Je o tomhle však fotbal?

Podotknu ještě, že jediným zásahem do hry byl od videorozhodčího správně neuznaný gól Karima Benzemy, když čárový přehlédl jednoznačný ofsajd Mbappého.

Rozhodčí na turnaji neřeší každý ostrý šlapák jako „potencionální červenou kartu“, nepřezkoumává všechny gólové situace minutku i dvě, přestože k tomu není důvod, ani nenutí rozhodčího měnit svá rozhodnutí, přestože častokrát ani nejde rozhodnout správně.

A právě to mi dává v stále ve fotbale relativně nový systém důvěru. I v Premier League se chystají do nového ročníku reformy, jako například tlustší ofsajdová čára a vypadá to tak, že bude videorozhodčí ve fotbale podobně jako tomu je v jiných sportech již dlouhá léta konečně prospěšným a ne naopak.

Použité zdroje: Mirror

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.