Spojte se s námi


Ostatní

Gawlas zvedl hru a postoupil na šipkovou European Tour! Kde a kdy bude hrát?

Český šipkař Adam Gawlas se po nevydařeném vstupu do sezony dokázal oklepat a v kvalifikaci na German Darts Grand Prix se probojoval až k místu zajišťující postup. 19letý šipkař na své cestě porazil Ira Steva Lennona a Nizozemce Maika Kuivenhovena.

Publikováno

dne

Český šipkař Adam Gawlas se po nevydařeném vstupu do sezony dokázal oklepat a v kvalifikaci na German Darts Grand Prix se probojoval až k místu zajišťující postup. 19letý šipkař na své cestě porazil Ira Steva Lennona a Nizozemce Maika Kuivenhovena a má tak jistých minimálně dalších tisíc liber do žebříčku PDC Order of Merit.

Šipkaři se potkali při kvalifikacích na druhý a třetí podnik European Tour v německém Hildesheimu a Mnichově. Zatímco na první hrané kvalifikaci Gawlas nezvládl poslední zápas s Alanem Soutarem ze Skotska a postup mu těsně utekl, o pár hodin se mohl radovat z účasti na dalším kariérním turnaji série European Tour.

Šipkař z Návsí se představí v Mnichově mezi 16. a 18. dubnem. I při prohře v prvním kole by se český hráč odvezl tisíc liber, které mu mohou na konci roku pomoci s udržením karty profesionála. Každá výhra tak může mít cenu zlata.

Při prohře v druhém kole si nenasazení hráči připisují dva tisíce liber (16 nejlepších je nasazených podle žebříčku Pro Tour až do druhého kola a v případě prohry nezískává žádné prize money – pozn. red.).

Při prohře v osmifinále už berou peníze všichni, konkrétně pak tři tisíce liber. Prohra ve čtvrtfinále znamená pět tisíc, v semifinále šest a půl tisíce a poražený finalista odejde s deseti tisíci.

Vítěz turnaje zapíše příjemných dvacet pět tisíc liber, tedy v přepočtu téměř tři čtvrtě milionu korun. Celkem se v roce 2022 bude hrát třináct turnajů série European Tour, z nichž jeden bude hostit pražská hala Královka. V Česku se bude 13. až 15. května.

Gawlase čeká o víkendu další dvojice turnajů Players Championship, ve kterých by rád mladý Čech dal zapomenout na turnaje minulý víkend, kde vypadl jednou v prvním a jednou ve druhém kole. Pokud ale bude předvádět hru stejnou jako při páteční kvalifikaci, jeho šance hodně vzrostou.

Zdroj: PDC

Reklama

Golf

Lži a nepravdy komisaře Monahana na adresu LIV. Tryskáčem si létá za peníze PGA

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Světový golf se nachází v temné době plné nejistot. Tou nejzásadnější otázkou je, jestli ještě zase někdy uvidíme v přátelské atmosféře kráčet po fairwayích nejlepší hráče světa pospolu. Po příchodu konkurenční série LIV Golf tomu nic nenasvědčuje. Po společných sympatiích netouží ani někteří světoví hráči, ovšem nejzatvrdleji stojí mezi PGA a LIV šéf amerického podniku Jay Monahan.

Dva nesmiřitelné světy. Každý má své velké plány, svůj byznys, své záměry. Každý z nich chce být v daném oboru nejlepší a nejslavnější na světě. A každý z nich vlastní část tohoto světa, v podobě těch nejlepších profesionálních golfových hráčů. Neřešitelné? Zatím to vypadá, že zcela určitě.

Zatímco PGA Tour má za sebou bohatou dlouholetou historii, LIV Golf své památné příběhy teprve psát začíná. Možná i proto by šéf nového konkurenčního podniku Greg Norman rád našel s tradičním podnikem společnou řeč. Jak říká – jde tady v první řadě o golf.

Jenomže kdeco naznačuje pravý opak. V první řadě tu jde o peníze a byznys, ať se to někomu líbí nebo ne. Komisař PGA Tour Jay Monahan tvrdě stojí za svým, aby právě jeho podnik byl pod sluncem ten nejlepší a pokud možno jediný. Spolupráci s LIV odmítá od prvního dne. Tak urputně, že už i druhá strana ztratila o nějaké diskuse zájem.

Monahan je neoblomný. Otázkou je, jestli mu více vadí se o svůj byznys dělit nebo je zásadním problémem, jak sám říká, saúdskoarabský původ peněz, který LIV Golf dotuje. Každopádně bychom mezi výroky v posledních týdnech našli i takové, které se mu dají jen těžko uvěřit. Tady jsou ty zásadní.

NEMÁME PENÍZE

Slovní spojení, které Monahan prohlásil před několika měsíci, kdy se ještě LIV Golf nezdál pro PGA takovou hrozbou, v posledních týdnech hezky dozrálo. Když LIV vyrukoval se štědře dotovaným systémem turnajů, šéf PGA Tour prohlásil, že jejich podnik zdaleka nemůže finančně konkurovat soutěži, která je dotována z bezedných saúdskoarabských zdrojů.

Jenomže! Následně uplynulo pár měsíců a najednou nastala doba, kdy PGA Tour zdaleka nepřišla jen o hrající legendu Phila Mickelsona, ale o řadu dalších, kteří patří do úzkého kruhu těch úplně nejlepších na světě. 

Například Dustin Johnson je stále považován za jednoho z absolutních TOP hráčů planety. Podobně je na tom dnes Cameron Smith. Pak je tam Bryson DeChambeau, Lee Westwoodd… Ostatně, zvučných jmen bychom napočítali skutečně dost. Tito hráči už na okruhu PGA nepůsobí, o což se samozřejmě postaral Jay Monahan.

Zásadní prohlášení, že PGA nemá na to, aby svým hráčům zaplatila něco navíc, než bylo donedávna zvykem, se nakonec ukázalo jako jedna velká lež. Během nedávného play-off FedEx Cupu PGA Tour ohlásila, že od příští sezóny výrazně zvýší dotace svých turnajů.

Navíc hodlají zřídit ještě sérii dalších, které budou ještě lépe dotovány a zúčastní se jich nejlepší hráči žebříčku PGA. K tomu se mluví nahlas o variantě, kdy by měl od roku 2023 každý hráč na PGA Tour garantovaný minimální výdělek 500 tisíc amerických dolarů. Jednalo by se o jakousi zálohu, která by byla následně odečtena od vyhraných peněz z turnajů. 

Jaká to náhoda, že s něčím podobným tady přišel před nedávnem právě LIV. Dokázal si někdo něco takového u PGA představit pár měsíců zpět? Nesmysl. Protože na to zkrátka nebylo.

NEJLEPŠÍ HRÁČI SVĚTA NA PGA

Máme k dispozici více aktiv, pevnější partnerství a máme k dispozici nejlepší hráče na světě, kteří nám říkají, že se nejenže zavazují hrát víc, ale opravdu si hledí i naší organizace, abychom toho všeho dosáhli,” citoval Monahana před pár dny Golf Expres. Ani tohle už není dávno pravda.

Za současného stavu je absolutně nereálné, že bude mít PGA Tour na svém startovním poli ještě někdy všechny nejlepší hráče světa. Už teď jich několik pláchlo. Soupiska LIV je sice na rok 2023 uzavřená, ale kdyby se našel horký zájemce z předních příček světového žebříčku, určitě by mu Greg Norman otevřel dveře.

Nehledě na to, že v zákulisí se spekuluje o dalších třech nezveřejněných jménech, kteří mají údajně během dalšího roku k LIV namířeno. Jediné co bylo do éteru vyřčeno, tak že by to měli být přední hráči PGA. Takže nejlepší hráči světa na Amélie Tour? Loni ještě možná. Ale určitě ne letos a určitě ne někdy v budoucnu, bude-li Monahan svým fanouškům nadále lhát a chlácholit je zároveň, že je PGA nad věcí.

S odlivem světových extra hráčů se musí počítat taky s částečným odlivem fanoušků. A pokud bude stále více hráčů přecházet k LIV, začnou s nimi přecházet i fanoušci společně se sponzory. Když celou kariéru milujete Phila Mickelsona, těžko se o něj přistanete zajímat jen proto, že se rozhodl přijmout lukrativnější nabídku, kde bude hrát méně golfu za více peněz.

Možná pár jednotlivců, ale dav půjde na hřišti vždy za ním, ať bude hrát kdekoliv. Pokud si Monahan může dovolit o pevných partnerstvích mluvit dnes, neznamená, že o nich bude moct mluvit i za pár let.

Pak jsou tu ještě soudní spory. Jay Monahan na témata odpovídá často, jelikož je právě on kapitánem vlajkové lodi PGA. Nedávno taky řekl, že nějaká společná řec se zástupci LIV není možná, protože se celá situace nachází momentálně na hřišti s názvem “soudní síň”.

Trochu to vypadá, jako by chtěl vedení a hráče LIV obvinit z toho, že celou situaci dostali až tak daleko. Ale stejně tak si nejspíš neuvědomuje, že kdyby nechtěl PGA Tour zakonzervovat, nemusel přijít na startovním poli o tolik skvělých hráčů a poukazovat na druhé, že jsou to oni, kdo chce tradiční golfový podnik zničit.

A to ještě navíc nedávno prasklo, že si Monahan létá tryskáčem za peníze PGA Tour i za soukromou zábavou. Těžko říct, co se se světovým golfem stane poté, co si LIV plácne s nějakým televizním vysílatelem, který pošle jejich inovační projekt do světa i mimo YouTube kanál.

A hlavně poté, co se Normanovi a spol. podaří dotáhnout LIV Golf tam, kde jej dotáhnout chtějí. Jestli bude Monahan stále tvrdit, že jeho podnik je jediný a nejlepší na světě a hlavně, jestli vůbec bude ještě sedět na své židli v teplé kanceláři PGA.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Češi o kus blíže slavné NFL? Pražský klub amerického fotbalu bude hrát nejlepší evropskou soutěž

Americký fotbal u nás nabírá na popularitě. Nicméně potenciál má ještě značně větší. Hodně by pomohlo, kdyby se některý z hráčů probojoval do slavné NFL. Donedávna se to zdálo poměrně nepravděpodobné, nyní se ale situace mění. Pražský celek totiž bude hrát nejlepší evropskou soutěž, z níž by to do zámoří nemuselo být daleko.

Publikováno

dne

Americký fotbal u nás nabírá na popularitě. Nicméně potenciál má ještě značně větší. Hodně by pomohlo, kdyby se některý z hráčů probojoval do slavné NFL. Donedávna se to zdálo poměrně nepravděpodobné, nyní se ale situace mění. Pražský celek totiž bude hrát nejlepší evropskou soutěž, z níž by to do zámoří nemuselo být daleko.

Česká asociace amerického fotbalu odvádí v posledních letech výbornou práci. Americký fotbal je u nás stále více na očích, roste i úroveň naší nejvyšší soutěže, zvedají se počty přímých přenosů v televizních stanicích.

Nicméně pro naši ligu přišla jedna nepříjemná zpráva. Snapbacks liga byla zajímavá i díky tomu, že o titul nebojoval suverénně jen jeden tým. To se ale od nové sezony může změnit. Vysočina Gladiators přijde o svého rivala v podobě Prague Lions.

Mistr posledního ročníku Snapbacks ligy totiž míří mnohem výše. V pátek Lions oznámili, že se přesouvají do kontinentální soutěže ELF, která navazuje na tradici bývalé ligy NFL Europe. Jedná se o soutěž, která vznikla předloni, přičemž svou kvalitou je v Evropě na špici.

Trenér Lions Zach Harrod věří, že se tímto krokem posunou nejen jeho svěřenci, ale celý americký fotbal v České republice. Pro Pražany to pak znamená přesun z amatérské roviny do profesionální.

„Naším cílem je se v této lize stabilizovat, získat zkušenosti a dříve či později zabojovat o titul,“ cituje Harroda server iSport. Ten mimo jiné věří, že je to příležitost dostat se do slavné NFL. Ostatně právě se slavnou ligou ELF spolupracuje a na základě této spolupráce se vyvíjí.

Lions pak nejsou jediným nováčkem v ELF. V minulé sezoně hrálo soutěž 12 týmů, v té nové jich bude hned 18.

Harrod prozradil, že komunikace s evropskou superligou trvala několik měsíců. Zájem o tento krok měli i partneři klubu. To však znamená, že Pražané budou muset výrazně navýšit rozpočet, a to o několik stovek tisíc eur.

Cílem je setrvání na stadionu Viktorie Žižkov, kde jsou Lions doma. A důvod, proč do toho pražský celek vůbec šel? „Nabídky, které naši hráči dostávají z týmů ELF i AFL. Láká je vyšší soutěž. Nechceme být zastávka po cestě, ale konečná stanice,“ říká Harrod, jenž považuje ELF za třetí nejlepší ligu na světě.

Zdroj: Prague Lions, iSport, Augsburger Allgemeine

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Ztracené Gabriele Soukalové zachránila život výborná fyzička získaná z biatlonu a silný hlas

Zřejmě nejdramatičtější chvíle svého života má za sebou bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. Se svým partnerem Milošem a dcerkou Izabelou si udělala hezkou dovolenou ve vysokohorském letovisku v italském Livignu. Jeden den odpoledne si však vyrazila sama na cyklistickou vyjížďku a šlo jí doslova o holý život.

Publikováno

dne

Zřejmě nejdramatičtější chvíle svého života má za sebou bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. Se svým partnerem Milošem a dcerkou Izabelou si udělala hezkou dovolenou ve vysokohorském letovisku v italském Livignu. Jeden den odpoledne si však vyrazila sama na cyklistickou vyjížďku a šlo jí doslova o holý život.

Na cestě zpátky do hotelu musela Gabriela Soukalová zdolávat nečekanou překážku. V jednom místě byla přerušená cesta, protože se tam strhla celá stráň. Někdejší biatlonistka musela vynaložit velké úsilí, aby překážku zdolala.

Dostala se přitom do míst, kde musela kolo nechat a ke svým nejbližším se chtěla vrátit pěšky. Ztratila však přitom orientaci. Komplikací bylo, že Soukalové se navíc vybila baterka mobilu kvůli nepřetržitému využívání GPS a nemohla si přivolat pomoc. Noc se nezadržitelně blížila a bývalé české reprezentantce bylo s ubíhajícím časem jasné, že noc stráví venku.

Gabriela Soukalová uvízla v oblasti jezer Cancano ve výšce 2270 metrů nad mořem. Teplota v noci dosahovala hodnoty osm stupňů pod bodem mrazu! Přítel Miloš na hotelu pochopitelně trnul strachy, protože již věděl, že jeho přítelkyně se nachází v nesnázích, její telefon ale nefungoval.

Největší strach měla Gabriela Soukalová z medvědů

Soukalová měla největší strach z divoké zvěře, zejména z medvědů. „Takže jsem si tam našla místo v závětří a vylezla jsem kvůli zvěři výš nad břeh. Snažila jsem se i pomocí cvičení, abych neztrácela tělesnou teplotu, abych v tom mrazu byla schopná přežít,“ citoval českou sportovkyni Blesk.

Usnutí v mrazivé noci by mělo pro Gabrielu fatální následky, proto musela neustále cvičit. Ráno se třiatřicetiletá dvojnásobná mistryně světa vydala dál, už ale nikoliv po cestě. Došlo jí, že jediná záchrana pro ni bude vylézt několik set metrů po skále nad údolím, aby jí našel vrtulník.

„Oni mě ale hledali na jiných místech, než kde jsem se vyskytovala. Říkala jsem si, že to snad je osud, že si mě tam ty hory chtějí nechat, ale jsem ráda, že mám za sebou tolik let tréninku a takovou fyzičku, protože jinak by to bylo hodně náročný všechny ty zkoušky zvládnout,“ popsala dramatické okamžiky Gabriela Soukalová.

Sportovkyni nakonec zachránilo její volání o pomoc, které naštěstí zaslechl turista, jenž přivolal pomoc. Přivolaní záchranáři nemohli uvěřit, do jaké výšky turistka z České republiky vylezla, aby si zachránila život. „Když jsem se pak mohla obejmout s přítelem a hlavně se svoji maličkou, byl to asi nejhezčí okamžik v mém životě,“ popsala své pocity Gabriela Soukalová.

Zdroj: La provincia di Sondrio, Blesk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené