“Gaučáci” vs. “kotelníci” aneb Zápas v Anglii očima českého fanouška

Měl jsem tu možnost a čest shlédnout impozantní fotbalovou stavbu ve Wembley při zápase České fotbalové reprezentace proti domácímu výběru Albionu. Byla to moje první zkušenost s fotbalovým zápasem na Ostrovech na vlastní kůži. Událost pro mě měla plno pozitiv i pár negativ, se kterými se s vámi rád podělím.

Zdroj: www.instagram.com/jakub.74

Příjezd autobusem ke stadionu

Po zkušenostech s návštěvou stadionů v Německu (např. Allianz Areny v Mnichově či Waldstadionu ve Frankfurtu) jsem pro někoho možná naivně čekal podobnou infrastrukturu i v případě Wembley. Jak jsem se mýlil.

Na stadion jsme se přesouvali z centra Londýna od London Eye autobusem. Je jasné, že metrem by přesun vyšel rychleji, neočekával jsem rozhodně stejně časově náročnou cestu. Dvě a půl hodiny jízdy však naprosto překonaly mé očekávání. Při trase dlouhé necelých 17 kilometrů to vychází na průměrnou rychlost 7 kilometrů za hodinu.

Výpadovka do severozápadní části Londýna byla zcela ucpaná, podobný stav lze sledovat v pátek k večeru ostatně i v Praze na magistrále. Čím jsme byli stadionu blíž, tím méně pruhů k cíli vedlo, poslední čtvrtinu trasy jsme absolvovali slalom mezi domy po úzkých silnicích. Najednou se pak mezi nimi objevilo velké parkoviště, kde byly zaparkovány autobusy ve třech řadách za sebou jako ve strategické hře na počítači.

Není náhodou, že se většina obecenstva dopravovala ke stadionu metrem. Ani já bych příště nevolil jinak.

Atmosféra v okolí Wembley

Již velkou dobu před samotným příjezdem je nad okolní zástavbou zřetelný ikonický oblouk stadionu Wembley, což už samo o sobě dodává stavbě na důležitosti a monumentálnosti. Po výstupu z autobusu ujdete pár set metrů a dostanete se k hlavní pěší zóně vedoucí právě od stanice metra ke stadionu. Ta je plná fanoušků s vlajkami, celé místo doslova hučí hovory mezi jednotlivými skupinkami.

Nad lávkou vedoucí od ulice k branám stadionu se tyčí monumentální tribuny Wembley, ve smrákajícím večeru dotváří jeho rozsvícené prvky a velkoplošné obrazovky speciální atmosféru, která dýchne na každého. Na ženy, děti i muže, na staré i mladé, domácí i hosty. Nejinak tomu bylo i se mnou.

Zdroj: Jakub Šenkárčin

Vstup na stadion a do ochozů

Byť má stadion kapacitu více než 80 tisíc diváků, vstup na něj byl poměrně rychlý, do 10 minut. Prochází se klasickými otočnými turnikety známými ze starých anglických stadionů, následně jsou fanoušci šacováni stevardem a je jim provedena kontrola batohů či kabelek. Existuje striktní nařízení, co lze pronést a co nikoliv – batoh například musí být do velikosti formátu papíru A4. Kontrola byla jednoznačně důkladnější než třeba na pražské Spartě v rámci derby proti Slavii, kde se rozhodně dají očekávat problémy. Nebyla však časově delší, důvod, proč to tak nedělat i u nás, nevidím.

Ve vnitřních ochozech se nachází množství toalet i obchodů s občerstvením. Ty mají v nabídce standardní položky typu pivo Budweiser, cider Magners, párky v rohlíku, klobásy tmavé i světlé. Nakoupili jsme si klobásu a pivo s tím, že si vše zkonzumujeme při rozcvičce hráčů na svém místě. Dovnitř nás však s pivem stevardi nepustili, propustku dostali pouze fanoušci s nealkoholickými nápoji. Co nám zbývalo, než ještě postát vevnitř a pivo zrychleně vypít, abychom už mohli sledovat dění na trávníku.

Problémy v sektoru českých fanoušků

Sotva dohrály úvodní hymny poctivě a hlasitě odzpívané oběma stranami fanoušků, nastal v českém sektoru mumraj. Zatímco 95 % všech osob v prostoru pro podporovatele hostujícího mužstva se dle nařízení a pravidel návštěvního řádu Wembley posadilo na svá místa, skupinka v nižší části sektoru zůstala stát a povzbuzovala naše hráče. Co se dělo dál?

Diváci za nimi zákonitě nemohli vidět, a tak měli na výběr buď se přesunout na jiná volná místa, byť jich nebylo mnoho, anebo se pustit se svými kolegy do křížku. Ke spatření tak prvních dvacet minut byl vidět “boj” mezi lidmi, kteří do Anglie přiletěli za stejným cílem, a to podporovat český národní tým!

Nadávky létaly vzduchem, v některých případech nebylo daleko ani k fyzickému napadení, naběhlé žíly tepaly na krcích a gestikulující ruce létaly vzduchem. Zjednodušeně by se dalo říct, že jsem byl svědkem boje mezi “gaučáky”, kteří seděli a povzbuzovali umírněněji v sedě, a “kotelníci”, který jsou z české klubové scény zvyklí stát a skandovat, aniž by si byť na chvíli sedli na své místo.

Zdroj: Jakub Šenkárčin

Můj osobní názor na věc je takový, že pokud jsou jasně dána pravidla pro vstup na stadion, měla by se dodržovat. Nejsem proti tomu, aby se fanoušci hromadně zvedli a skákali při pokřiku “Kdo neskáče, není Čech, …”, byť jej nesnáším a jsem na něj alergický, ale sedět by se zkrátka mělo. A nejen proto, aby lidé za mnou viděli a nemuseli stát také.

Jedním z nejhlasitějších protestujících proti partě stojících byl mladý tatínek se synem, kterého musel zvedat do výše své hlavy, aby viděl na dění na pažitu. Další nespokojenou byla žena, která se dokonce jala stěžovat si u hlavního anglického stevarda, de facto tedy byla “bonzačka”. Nejspíše i na základě podnětu z její strany byl jeden notně opilý český fanoušek vyveden už ve 29. minutě zápasu. Výlet za všechny peníze.

Jaký je Tvůj názor na uvedenou problematiku? Riskoval bys vyvedení za porušení pravidel anebo bys byl tím, kdo by si do toho nenechal ostatními mluvit a odpověděl jim na “nářky” urážkou? Dej vědět v komentářích!

Výkon mužstva na hřišti

Představení hráčů nebudu hodnotit dlouze. Zdálo se mi, že jsme vstoupili do utkání příliš bojácně, čekali jsme, jakým způsobem nás rychlí křídelní hráči Sterling a Sancho překonají, což se bohužel brzy povedlo, celkem pětkrát v zápase.

Měli jsme však i notnou dávku sportovní smůly. Penalta byla přísná, jeden gól úplně vlastní, druhý napůl. Abych prohru zmírnil, ujišťoval jsem se, že jsme vlastně prohráli “jen” 3,5:1,5.

Sympatické mi přišlo, že se hráči poctivě přišli rozloučit s fanoušky. Aby taky ne, když jsme je podporovali i za tak nepříznivého stavu.

Celkový dojem

Vzhledem k tomu, že jsem byl ve Wembley poprvé, miluji anglickou fotbalovou scénu a viděl jsem naživo hráče, které jsem doposud sledoval jen v televizi, nemohlo mi nadšení pokazit ani trio negativ náročná doprava, výsledek a hádky v hledišti. Jsem rád, že jsem jel!

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Co to tu pisete za kraviny? Jaci gaucaci, jaka bonzacka?!! Jste zdravi? Pokud si koupim listek za tezky penize, zadnej poskakujici panak, podle vas kotelnik, me tam nebude otravovat a kdyz jo, hned jdu za poradatelem aby zjednal poradek, to neni zadny bonzactvi, proste chci to za co jsem zaplatil a to urcite nejsou trepajici se zadky nejakych vasich “kotelniku”. V Anglii nastesti dovedou poradek na statcich zjednat, ne jako tady.

 2. Nebyla však časově delší, důvod, proč to tak dělat i u nás, nevidím.

  Spíš “proč to tak nedělat”, řekl bych, autore 🙂

 3. Pěkný den, asi jste měl smůlu p.J.Š. byl jsem tam také , jel jsem metrem úplně v pohodě dokonce jsem seděl, na stadionu v sektoru M v 36řadě bylo vše super. Žádné neshody super fandění mexické vlny.Po zápase strašné množství lidí perfektní organizace a za 20min jsme byli v metru.Vše v pohodě až na výkon našich hráčů. Ale stálo to za to, stadion je úžasný!!

 4. Ja byl toho vseho svedkem. Musim uunat, ze ti imbecilove, kteri ignorovali ostatni a stali, tak to bylo stado hovad. Rodice s detmi se museli presouvat, protoze slovnik techto stojicich pitomcu dodahoval tak tretiho rocniku zvlastni skoly. Nam, co jsme chteli sedet a ozvali jsme se, to davali notne sezrat, posilali nas do mist, kde slunce nesviti a ukazovali nam prostrednicky, ze je to nezajima a ze stat budou dal. Tito lide maji hodne smutny zivot a zakonite maji hlavne a jen problem sami se sebou. Takove imbecily na stadionech rozhodne nechceme.

  • Potvrzuji. Ti bezmozci co stály před námi, jsou opravdu trolí hlavy.
   I exkrement, který leží na silnici je nad jejich úroveň.
   Mě osobě to zážitek na prvních 15min. znechutilo.
   Za pár desítek českých fanoušků jsem se opravdu styděl.
   A nejvíc co mě dostalo, při minutě ticha když celý stadion uctíval památku, začali opět bezmozci skandovat.

 5. byva zvykem, ze hostujici fanousci stoji a fandi cely zapas…ono by to chtelo o tom fotbale neco vedet, popriade si neco zjistit a nefnukat pak jak maly decko, buuuu ja nemohla sedet cely zapas jak trubka…

  • Pletes si pojmy s dojmy. Paklize si zakoupim listek na sezeni, tak uz nazev tohoto artiklu je zjevny – NA SEZENI. Pokud by tam bylo na stani, tak je to jasne. Nejedu do Anglie, abych videl trapna ozrala hovada s IQ sumici travy a
   dival se na jejich prdele. Dodrzovat pravidla je v normalni spolecnostni automaticke.

   • Nemá cenu něco vysvětlovat trotlovi, já tam byl také a bohužel za část těchto rádoby čechů jsem se styděl- chování, slovník, urážky ostatních, prostě skupina ožralých, kteří dělají jenom ostudu.jinak Wembley užásný zážitek, až na těch pár ožralých ubožáků

 6. Skupinu debilních stojících měli rovnou vyvést po druhém upozornění. Ono by to chtělo něco o fotbale vědět? Jako co? Jako že fandí se jen ve stoje?
  Možná je měl radši fotr utřít do ubrousku než, aby si hráli na stojící hrdiny. Zajímalo by mě co by řekli někomu na vozíku. Třeba jeď někam vejš, já tady stojím jako píča? To asi ne, ne?

  • Ubohy zivot, ubohe chovani. Ti, co tam stali a byli bezohledni, vulgarni a navic k tomu pod vlivem alkoholu, na stadiony nepoustet. Debilci.

  • Ty budeš asi opravdový fotbalový fanoušek,když ani nevíš,že “vozíčkáři” mají svůj vlastní bezbariérový koutek.

 7. Pokud jedu na výjezd, tak počítám s tím, že se bude v sektoru stát. Je to naprosto normální. Ale tady jeli hlavně vocasi, co budou 20 let pak vykládat že TAM byli, a přitom jinak na fotbal nechodí..

  • Taky bych stál.Jedu přeci fandit a ne se uvelebit na sedačce a žrát klobásu a fotit se. Na venkovních výjezdech se stojí!!!! Ať je to klubový fotbal, nebo repre.

 8. Byl jsem tam taky a hlavní problém vidím v tom, že měly být prodávány vstupenky do sektoru zvlášť pro stojící kotelniky a zvlášť pro zbytek jako to bejva u většiny klubových vyjezdu ven. Na takový věci, ale nás svaz pochopitelně nemyslí. Na druhou stranu je pravda, že každej kdo někdy byl na takovým výjezdu musí počítat s tím, že třeba bude stát.

 9. Já bych si rád koupil lístek na stání, jenže to čertužel není možné. Proto tak jako 99% fanoušků hostů na zápase stojím, ať je tam sedadlo nebo ne. Všem lidem, kteří se ozývali, že přes nás nevidí, jsme nabízeli naše lístky na sedadla, kde jsme nebyli a které byly volné. Oni nás posílali někam, jejich věc. I ti angláni za druhou brankou stáli a nevypadalo to, že by to tam někdo řešil…mimochodem, o žádném sedícím fanouškovi bych nenapsal, že je imbecilní hovado, ale to bude asi tím, že jsem neustále pod vlivem drog.

 10. Pan autor asi neví, ze v Evropě už se lístky na stání neprodavaji. Vy rádoby slušní fanoušci mate teda pěkný slovník. A taky názory. To teda koukám. Jdete na sport a ještě k tomu na nejoblíbenější na světě vy paka, tak se muže také stát, ze ten kdo nepřišel jen cumet, ale taky fandit, si proste stoupne.
  PS: vyluštil jsem záhadu proč jel autor autobusem. Pokud totiž srovnává dopravní zacpu v Londýně s Prahou, tak je to přece jasné. I malé děcko ví, ze na takovou akci jediné metrem.

 11. Chápu že když si někdo něco zaplatí tak chce i něco vidět, ale proboha nenazývejte se fanoušky, protože člověk, který tvrdí, že povzbuzuje ze sedu, je buď blázen nebo návštěvník dechovky, divadla apod. Právě kvůli takovým jsem přestal jezdit na áčkovou repre a vidím, že jsem udělal dobře, protože se nic nezměnilo. 5 tisíc ze 6 tam přijelo na výlet, udělat si selfie, aby se pak mohlo doma chlubit, že byli na slavném Wembley. Do Prištiny nebo Skopje z nich nikdo nepáchne, protože to není cool. Pardón on je vlastně nikdo na fotbale neuvidí pěkných pár let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.

Ostuda! Slavia prohrála na půdě Beer Shevy a zkomplikovala si cestu za postupem

Slavia nezvládla první zápas skupiny Evropské ligy. Na hřišti Beer Shevy prohrála 1:3 a výrazně si zkomplikovala cestu za postupem. O výsledku rozhodly chyby v defenzivě českého klubu.

LFA zatrhla utajený přátelák Karviné s Opavou v Polsku. Všechny týmy dostaly důrazné varování

Vzhledem k nepříznivé situaci v České Republice je dočasně pozastaven veškerý sport a fotbalové týmy trpí. Snaží se tak všemožnými prostředky přijít na to, jak nelichotivé období obejít. S jedním zajímavým řešením přišly týmy z Moravy a Slezska, které chtěly svojí přípravu přesunout do nedalekého Polska. To se ale nelíbilo ligové fotbalové asociaci, která důrazně zasáhla.