Francouzským fotbalem prochází strašidlo homofobie. Podaří se ji vymýtit?

Fotbalem ve Francii obchází strašidlo – strašidlo homofobie, jak by mohla znít parafráze na začátek Marxova Manifestu komunistické strany. Elity a vedení nejen soutěže Ligue 1 se snaží se situací vypořádat, jenže to se zatím nedaří. Jak však problematika v zemi galského kohouta vypadá a jak se bude řešit?

Zdroj: eurosport.com

Tento týden ve čtvrtek mělo dojít k důležité schůzce v kancelářích patřícím vedení Ligue 1 v Paříži. Setkání zástupců skupin z organizací bojujících proti homofobii spolu s delegáty národní asociace fanoušků. Nakonec k němu nedošlo, jelikož ze strany delegátů asociace fanoušků bylo požádáno o odložení na neurčito. Pochopitelně to na straně vedení soutěže či francouzské vlády vyvolalo nemalou vlnu frustrace.

Situace s homofobií je ve francouzském fotbale aktuálně velice nepříjemná. První týdny od začátku Ligue 1 jsou totiž sužovány znepokojivou eskalací homofobních incidentů na stadionech. A vůbec nejhorší je, že se to netýká pouze nejvyšší soutěže. Náznakem problémů totiž byly již utkání druhé ligy, která začala o dva týdny dříve, či duely v rámci Ligového poháru.

Během necelého měsíce od začátku sezony ve francouzském fotbale bylo zaznamenáno v prvních dvou ligách a v pohárových duelech již 20 incidentů, které se týkají homofobie. Rozhodně se nejedná o zanedbatelné číslo.

Prozatím největší ohlas, a to i mimo Francii, vzbudilo derby OGC Nice s Olympiquem Marseille, jenž se odehrálo na konci srpna. Fanoušci zpívali homofobní popěvky a vyvěšovali homofobní transparenty. Rovněž došlo k homofobním narážkám a urážkám na účet vedení LFP, tedy francouzský vládní orgán, pod jehož vedením se nachází hlavní profesionální fotbalové soutěže. Fanoušky za toto chování zkritizovali trenéři obou týmů, stejně tak kouč francouzské reprezentace Didier Deschamps.

Zdroj: theguardian.com

Jenže podobně vypadalo o týden dříve na půdě Nimes, jen dva dny poté se téhož problému dočkal duel Mét s PSG, kde to mimo LFP schytal také pařížský velkoklub, který byl nemálo urážen. V obou duelech se hra přerušovala. V utkání Mét dokonce spatřily světlo světa transparenty s nápisy „LFP a PSG, dovolte mi zazpívat vám, abyste šu**** sami sebe“ či „Nebudu v televizi, protože můj transparent není dostatečně gay,“ zkrátka nechutné chování.

Totéž se stalo během druholigového zápasu AS Nancy s Le Mans. Rozhodčí Mehdi Mokhtari se rovněž rozhodl kvůli homofobním transparentům na deset minut utkání přerušit a hráče poslal do šaten. Právě za toto gesto se mu také dostalo ocenění ze strany ministryně pro rovnost Marlène Schiappaové. Domácí klub, tedy AS Nancy, se poté dočkal uzavření jedné tribuny. Nutno podotknout, že zcela právem.

Je však vhodné si připomenout, čeho jsou tyto proaktivní homofobní akce důsledkem. Před novou sezonou totiž LFP zavedla opatření a tresty za chování, jež by mohlo někoho urážet. Až doposud si totiž fanoušci na francouzských stadionech mohli beztrestně zpívat cokoliv se jim zachtělo, totéž platilo o choreích a transparentech. To vše na popud ministryně sportu Roxany Maracineanu, která byla v loňské sezoně zděšena chováním fanoušků během duelu Marseille s PSG, který sama navštívila.

Poté, co tedy byla svědkem urážek, nadávek, rasismu či homofobních popěvků, byla znechucena a prohlásila, že by se zdráhala vůbec vzít děti na fotbalové utkání po této zkušenosti. Chtěla s tím tedy něco udělat, a to také provedla. V květnu bylo oznámeno, že takovéto nepřípustné chování bude trestáno soudním řízením a sankcemi.

Oznámena byla také spolupráce s Mezinárodní ligou proti rasismu a antisemitismu, ale také s dalšími skupinami bojujícími proti násilí či diskriminacím a sexismu. Díky tomuto mohou fanoušci anonymně během utkání nahlašovat jakékoliv sexistické, homofobní či rasistické incidenty. A jak je známo, každá akce vyvolává reakci, a stejně je tomu v tomto případě.

Zdroj: dw.com

Avšak otázkou je, zda-li nejsou tresty za toto nechutné chování poněkud přestřelené. Ti, kteří se totiž už trestu dočkali, museli platit pokuty dosahujících téměř až 600 000 korun, někteří dokonce skončili za mřížemi. Je jisté, že takové diskriminační chování by do společnosti patřit nemělo, ale takto tvrdé tresty mohou být spíše na škodu.

Vraťme se ale zpět k tématu. Rozhodčí mají od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona povolení ukončit či pozastavit zápas. Pokud k tomu dojde, kluby budou trestány zavřenými tribunami, pokutami, ale také by mohly přijít odečty bodů, což by byl radikální a velice kontroverzní krok. Jenže pokud to nepůjde jinak, může k němu dojít.

Nikdo se však nebude moci vymlouvat, že by snad nevěděl, co jeho chování obnáší a jaká jsou rizika. Antidiskriminační sdružení ve Francii totiž nyní spolupracuje s LFP na sestavení seznamu homofobních výrazů, i těch, které homofobně vyznít nemusí, ale mají homofobní kontext z různých důvodů.

Šéfka LFP Boy de la Tour pak chce vést řádný dialog s příznivci jednotivých klubů, aby si každý byl vědom, co se může stát a aby bylo řádně vysvětleno, proč je takové či oné chování špatné. Podle jejích slov ještě z března si totiž většina fanoušků neuvědomuje, že jejich popěvky mohou někomu ublížit, neboť to berou jako svůj folklor.

Zdroj: theguardian.com

Fanoušci nicméně mají poměrně zajímavé argumenty proti LFP a jejím krokům. Ptají se totiž, zda-li bude vedení francouzského fotbalu hájit boj proti homofobii během mistrovství světa v Kataru, čímž naráží na tresty smrtí pro homosexuály žijící ve státech, kde je islám hlavním náboženstvím, anebo zda-li se boj proti homofobii hodí pouze tehdy, když hlavní roli nehrají petrodolary. Domnívají se, že se jedná o pokrytectví ze strany zástupců vedení francouzského fotbalu.

To nicméně šéfka LFP Boy de la Tour, odmítá a rovněž dodala, že v tomto orgánu panuje rozhodně nemalá sebekritika či sebereflexe a pokračovala: „Chceme s fanoušky pracovat. Možná to může být problém u nových nařízení, která jsme s nimi nejspíše nekonzultovali dostatečně. Ale dialog je otevřený. Pevně věřím v konzultaci, vzdělání a zvyšování povědomí o problematice.“

Jak se bude situace vyvíjet nadále? To jest ve prozatím ve hvězdách. Po odložení schůze, která se měla konat ve čtvrtek, zástupci fanoušků kontaktovali vedení ligy, že diskuse bude probíhat na každoroční valné hromadě. Ta se bude konat již tento víkend s nadějí, že diskuse budou trvat až do poloviny měsíce září.

Pokud diskuse a rozhovory neuspokojí obě strany, bude to pro Francii i francouzský fotbal jako takový velikým problémem. V celém státě totiž již delší dobu panuje veliký problém, v němž stojí dav proti elitám a vypadá to, že se nůžky mezi těmito dvěma stranami stále rozevírají. A jestliže se nepodaří vyřešit tuto situaci s homofobií ve fotbale, nebude tomu jinak a nůžky se budou rozevírat i nadále.

Kam až situace zajde?

1 komentář

  1. No, já musím říct, že být fotbalista a kdyby vedení týmu přivedlo do šatny nějakého homosexuála, šel bych jinam nebo bych přestal hrát. I já, jako hetero, mám právo na svůj život. Nejen bukvice.
    A být ve sprše mezi homosexuály, tak to mi teda promiňte !!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..