Spojte se s námi

Ligue 1

Francouzským fotbalem prochází strašidlo homofobie. Podaří se ji vymýtit?

Zveřejněno

dne

Fotbalem ve Francii obchází strašidlo – strašidlo homofobie, jak by mohla znít parafráze na začátek Marxova Manifestu komunistické strany. Elity a vedení nejen soutěže Ligue 1 se snaží se situací vypořádat, jenže to se zatím nedaří. Jak však problematika v zemi galského kohouta vypadá a jak se bude řešit?

Zdroj: eurosport.com

Tento týden ve čtvrtek mělo dojít k důležité schůzce v kancelářích patřícím vedení Ligue 1 v Paříži. Setkání zástupců skupin z organizací bojujících proti homofobii spolu s delegáty národní asociace fanoušků. Nakonec k němu nedošlo, jelikož ze strany delegátů asociace fanoušků bylo požádáno o odložení na neurčito. Pochopitelně to na straně vedení soutěže či francouzské vlády vyvolalo nemalou vlnu frustrace.

Situace s homofobií je ve francouzském fotbale aktuálně velice nepříjemná. První týdny od začátku Ligue 1 jsou totiž sužovány znepokojivou eskalací homofobních incidentů na stadionech. A vůbec nejhorší je, že se to netýká pouze nejvyšší soutěže. Náznakem problémů totiž byly již utkání druhé ligy, která začala o dva týdny dříve, či duely v rámci Ligového poháru.

Během necelého měsíce od začátku sezony ve francouzském fotbale bylo zaznamenáno v prvních dvou ligách a v pohárových duelech již 20 incidentů, které se týkají homofobie. Rozhodně se nejedná o zanedbatelné číslo.

Prozatím největší ohlas, a to i mimo Francii, vzbudilo derby OGC Nice s Olympiquem Marseille, jenž se odehrálo na konci srpna. Fanoušci zpívali homofobní popěvky a vyvěšovali homofobní transparenty. Rovněž došlo k homofobním narážkám a urážkám na účet vedení LFP, tedy francouzský vládní orgán, pod jehož vedením se nachází hlavní profesionální fotbalové soutěže. Fanoušky za toto chování zkritizovali trenéři obou týmů, stejně tak kouč francouzské reprezentace Didier Deschamps.

Zdroj: theguardian.com

Jenže podobně vypadalo o týden dříve na půdě Nimes, jen dva dny poté se téhož problému dočkal duel Mét s PSG, kde to mimo LFP schytal také pařížský velkoklub, který byl nemálo urážen. V obou duelech se hra přerušovala. V utkání Mét dokonce spatřily světlo světa transparenty s nápisy „LFP a PSG, dovolte mi zazpívat vám, abyste šu**** sami sebe“ či „Nebudu v televizi, protože můj transparent není dostatečně gay,“ zkrátka nechutné chování.

Totéž se stalo během druholigového zápasu AS Nancy s Le Mans. Rozhodčí Mehdi Mokhtari se rovněž rozhodl kvůli homofobním transparentům na deset minut utkání přerušit a hráče poslal do šaten. Právě za toto gesto se mu také dostalo ocenění ze strany ministryně pro rovnost Marlène Schiappaové. Domácí klub, tedy AS Nancy, se poté dočkal uzavření jedné tribuny. Nutno podotknout, že zcela právem.

Je však vhodné si připomenout, čeho jsou tyto proaktivní homofobní akce důsledkem. Před novou sezonou totiž LFP zavedla opatření a tresty za chování, jež by mohlo někoho urážet. Až doposud si totiž fanoušci na francouzských stadionech mohli beztrestně zpívat cokoliv se jim zachtělo, totéž platilo o choreích a transparentech. To vše na popud ministryně sportu Roxany Maracineanu, která byla v loňské sezoně zděšena chováním fanoušků během duelu Marseille s PSG, který sama navštívila.

Poté, co tedy byla svědkem urážek, nadávek, rasismu či homofobních popěvků, byla znechucena a prohlásila, že by se zdráhala vůbec vzít děti na fotbalové utkání po této zkušenosti. Chtěla s tím tedy něco udělat, a to také provedla. V květnu bylo oznámeno, že takovéto nepřípustné chování bude trestáno soudním řízením a sankcemi.

Oznámena byla také spolupráce s Mezinárodní ligou proti rasismu a antisemitismu, ale také s dalšími skupinami bojujícími proti násilí či diskriminacím a sexismu. Díky tomuto mohou fanoušci anonymně během utkání nahlašovat jakékoliv sexistické, homofobní či rasistické incidenty. A jak je známo, každá akce vyvolává reakci, a stejně je tomu v tomto případě.

Zdroj: dw.com

Avšak otázkou je, zda-li nejsou tresty za toto nechutné chování poněkud přestřelené. Ti, kteří se totiž už trestu dočkali, museli platit pokuty dosahujících téměř až 600 000 korun, někteří dokonce skončili za mřížemi. Je jisté, že takové diskriminační chování by do společnosti patřit nemělo, ale takto tvrdé tresty mohou být spíše na škodu.

Vraťme se ale zpět k tématu. Rozhodčí mají od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona povolení ukončit či pozastavit zápas. Pokud k tomu dojde, kluby budou trestány zavřenými tribunami, pokutami, ale také by mohly přijít odečty bodů, což by byl radikální a velice kontroverzní krok. Jenže pokud to nepůjde jinak, může k němu dojít.

Nikdo se však nebude moci vymlouvat, že by snad nevěděl, co jeho chování obnáší a jaká jsou rizika. Antidiskriminační sdružení ve Francii totiž nyní spolupracuje s LFP na sestavení seznamu homofobních výrazů, i těch, které homofobně vyznít nemusí, ale mají homofobní kontext z různých důvodů.

Šéfka LFP Boy de la Tour pak chce vést řádný dialog s příznivci jednotivých klubů, aby si každý byl vědom, co se může stát a aby bylo řádně vysvětleno, proč je takové či oné chování špatné. Podle jejích slov ještě z března si totiž většina fanoušků neuvědomuje, že jejich popěvky mohou někomu ublížit, neboť to berou jako svůj folklor.

Zdroj: theguardian.com

Fanoušci nicméně mají poměrně zajímavé argumenty proti LFP a jejím krokům. Ptají se totiž, zda-li bude vedení francouzského fotbalu hájit boj proti homofobii během mistrovství světa v Kataru, čímž naráží na tresty smrtí pro homosexuály žijící ve státech, kde je islám hlavním náboženstvím, anebo zda-li se boj proti homofobii hodí pouze tehdy, když hlavní roli nehrají petrodolary. Domnívají se, že se jedná o pokrytectví ze strany zástupců vedení francouzského fotbalu.

To nicméně šéfka LFP Boy de la Tour, odmítá a rovněž dodala, že v tomto orgánu panuje rozhodně nemalá sebekritika či sebereflexe a pokračovala: „Chceme s fanoušky pracovat. Možná to může být problém u nových nařízení, která jsme s nimi nejspíše nekonzultovali dostatečně. Ale dialog je otevřený. Pevně věřím v konzultaci, vzdělání a zvyšování povědomí o problematice.“

Jak se bude situace vyvíjet nadále? To jest ve prozatím ve hvězdách. Po odložení schůze, která se měla konat ve čtvrtek, zástupci fanoušků kontaktovali vedení ligy, že diskuse bude probíhat na každoroční valné hromadě. Ta se bude konat již tento víkend s nadějí, že diskuse budou trvat až do poloviny měsíce září.

Pokud diskuse a rozhovory neuspokojí obě strany, bude to pro Francii i francouzský fotbal jako takový velikým problémem. V celém státě totiž již delší dobu panuje veliký problém, v němž stojí dav proti elitám a vypadá to, že se nůžky mezi těmito dvěma stranami stále rozevírají. A jestliže se nepodaří vyřešit tuto situaci s homofobií ve fotbale, nebude tomu jinak a nůžky se budou rozevírat i nadále.

Kam až situace zajde?

Reklama
1 komentář

1 komentář

  1. astv

    9.9.2019 na 11:00

    No, já musím říct, že být fotbalista a kdyby vedení týmu přivedlo do šatny nějakého homosexuála, šel bych jinam nebo bych přestal hrát. I já, jako hetero, mám právo na svůj život. Nejen bukvice.
    A být ve sprše mezi homosexuály, tak to mi teda promiňte !!

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ligue 1

Kteří trenéři vydělali svému klubu nejvíce peněz? Na vrcholu žebříčku je Jardim, Allegri a Mourinho

Zveřejněno

dne

Pokud si seřadíme trenéry podle toho, kolik vydělal jejich tým, který zrovna vedli, na prodeji hráčů, tak nám vzejde poměrně jednoznačný vítěz, kterým je Leonardo Jardim, během jehož éry vydělalo Monako 919 milionů eur. Slušná čísla však mají i Massimiliano Allegri a José Mourinho, shodou okolností dva vynikající trenéři, kteří jsou aktuálně bez angažmá.

Embed from Getty Images

Massimiliano Allegri se podle statistik webu transfermarkt.com musel rozloučit během své trenérské kariéry s 97 prodanými hráči, na kterých jeho zaměstnavatel vydělal 662 milionů eur. To José Mourinho se loučil s “pouhými” 60 hráči, na kterých jeho klub trhl 560 milionů eur.

Na čtvrtém místě v tomto žebříčku se nachází Diego Simeone, jehož 50 prodaných hráčů vydělalo 523 milionů eur. Pátý se umístil Jorge Jesus, jenž je aktuálně trenérem brazilského Flamenga. Portugalský kouč se rozloučil s 90 prodanými hráči, za které trhl celkem 516 milionů eur. Tato velká čísla nasbíral především během mnohaletého působení v Benfice a Sportingu.

Tyto statistiky jsou zaznamenávány od sezony 2009/10 až po současnost, pokud bychom se podívali dále do historie, určitě je pro srovnání zajímavé vypíchnout třeba Sira Alexe Fergusona, který se musel během své trenérské kariéry loučit se 106 prodanými hráči o celkové hodnotě 410 milionů eur.

Takový Louis van Gaal “prodal” 74 hráčů za 380 milionů eur. Oba legendární trenéři jsou však břídilové oproti Arsene Wengerovi, který se musel během své trenérské kariéry rozloučit se 110 prodanými hráči o celkové hodnotě 686 milionů eur.

Například takový Zinédine Zidane doposud “prodal” 13 hráčů s celkovou hodnotou 166 milionů eur. A určitě se ještě sluší zmínit Zdeňka Zemana, jehož 55 prodaných hráčů mělo celkovou hodnotu 143 milionů eur. Nejdražší fotbalista, který bývalého českého kouče opustil, byl Radja Nainggolan za 15 milionů eur.

Kompletní žebříček najdete na webu transfermarkt.com

Pokračovat ve čtení

Ligue 1

Celý zápas musel snášet urážky a pískot! Nakonec však nádherným gólem rozhodl o výhře PSG

Zveřejněno

dne

Vůbec poprvé v letošní sezóně nastoupil Neymar v dresu PSG a hned ve svém prvním soutěžním zápase letošní sezóny rozhodl jediným gólem zápasu o vítězství svého týmu nad Štrasburkem.

Embed from Getty Images

Brazilská hvězda v sobotním utkání PSG proti Štrasburku zažívala krušné chvíle. Celý zápas musel Neymar při každém dotyku s míčem poslouchat ohlušující pískot a celou řadu peprných nadávek na svou adresu, které si vysloužil kvůli své touze po návratu do slavné Barcelony.

Neymar se však celý zápas choval jako naprostý profesionál a na nelibost fanoušků pařížského velkoklubu vůbec nereagoval. A v samotném závěru zápasu pak zareagoval tím nejlepším možným způsobem, když efektními nůžkami vystřelil svému týmu vítězství.

Právě díky gólu Neymara tak PSG zůstává i po pátém kole francouzské nejvyšší soutěže na prvním místě v tabulce.

Další utkání, ve kterém Neymar může ukázat své umění, čeká pařížský velkoklub hned ve středu, kdy na domácím stadionu přivítá slavný Real Madrid.

Pokračovat ve čtení

Ligue 1

Lyon po gólu v nastavení ztratil dva body v Amiens

Zveřejněno

dne

Od

Fotbalisté Lyonu nedokázali vyhrát na půdě Amiens. Na dva góly Dembélého odpověděl Bodmer a zařídil tak domácím nečekaný, ale zasloužený bod.

Embed from Getty Images

První šanci zápasu měl Lyon, Houssem Aouar ale z blízka trefil jen prostředek brány. V sedmé minutě šli domácí nečekaně do vedení, centr Jalleta nikdo netečoval a ten tak se štěstím doplachtil do sítě.

O dvě minuty později už to bylo 1:1. Po skvělém průniku Jeffa Reine-Adélaideho se k centrovanému míči dostal Moussa Dembélé, který už neměl problém vsítit gól.

Následující patnáctiminutovka se odehrávala především ve středu hřiště, kde drželi míč především hosté. V sedmadvacáté minutě se Lyon dostal do slušné šance, Martin Terrier ale trefil jen levou nohu brankáře.

O dvě minuty později se ten samý hráč dostal do tutovky, zvolil ale nesmyslné zakončení lobem, které branku minulo. V jednatřicáté minutě se po dlouhé době ozvali domácí, střela Gaëla Kakuty šla ale nad.

Ve 34. minutě vstřelil Lyon zasloužený druhý gól. Po centru Traorého usměrnil míč za záda brankáře opět Dembélé. Poločasové skóre tedy bylo 2:1 pro hosty.

V dvaapadesáté minutě přišla nebezpečná střela z dálky, kterou heroicky vyrazil brankář domácích Régis Gurtner. Deset minut nato střílel Gaël Kakuta, vyrovnat však nedokázal.

Hosté prakticky celý druhý poločas drželi čas, soupeř ale nemohl najít skulinku pro klíčovou nahrávku. Ke střele se tak opět dostali hosté, Lucas Tousart ale trefil jen střed branky.

V 84. minutě Anthony Lopes uklidnil hru snadným zákrokem, a to když zachytil slabou hlavičku Sehroua Guirassyho. Závěr zápasu byl už hodně kouskovaný, domácím se ale přeci jen povedlo vyrovnat.

Mathieu Bodmer si ukázkově zpracoval hlavičku Christopha Jalleta a následně přesnou střelou k levé tyči překonal Anthonyho Lopese. Domácí tedy vybojovali zasloužený bod.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené