Fotbal je krásná hra

Fotbal, též kopaná, je kolektivní míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě.

Embed from Getty Images

Ve fotbale hrají dvě družstva po jedenácti hráčích na obdélníkovém hřišti, nejčastěji travnatém. Jejich cílem je dosáhnout více branek (gólů) než soupeř. Branky je dosaženo tehdy, když míč přejde brankovou čáru mezi tyčemi branky. Hraje se hlavně nohama, ale hráči mohou k hraní míčem používat libovolné části těla kromě rukou a paží. Pouze brankář (tzn. jeden z hráčů, odlišený barvou dresu) může v blízkosti vlastní branky hrát i rukama.

Ano, takto stručně s pomocí největší internetové encyklopedie můžeme popsat tento fantastický sport. Pro někoho fotbal znamená opravdu jen výše popsanou hru. Pro většinu kamarádek, přítelkyň a manželek znamená fotbal pouze nesmyslnou hru, kde pobíhá dvacet pánů po zeleném hřišti a snaží se zkrotit kulatou nesmyslnou věc. Pro příklad přikládám vyjádření mé přítelkyně: “Nooo, pár týpků v dresech na hřišti. Rozhodčí, brankář, balón, tráva, píšťalky, stulpny, zadečky.” Někdo fotbal třeba vůbec nezná a někoho  prostě jen nezajímá. Existují ovšem stamilióny lidí, pro které je fotbal kus jejich života.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vás na fotbale tak přitahuje? Je to jednoduchost toho, že vítězem je prostě ten, kdo dá více gólů, nebo naopak ta složitost různých formací a taktických systémů?

Něco jako fotbal fascinovalo lidskou rasu už od pradávna. Existence her podobných fotbalu je doložena až do období starověku. Nejstarší takovou hrou bylo čínské kudžu, hrané již ve 2. století př. n. l. V Řecku a Římě se hrálo mnoho míčových her, při některých se hrálo nohama. Jedním ze vzdálených předchůdců fotbalu je tak např. římská hra harpastum. Ve středověku se různé hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, jejich pravidla se však výrazně lišila místo od místa i v průběhu doby.

První mezinárodní zápas s alespoň trochu sjednocenými pravidly jak je známe teď proběhl mezi Anglií a Skotskem 30. listopadu 1872 a skončil bezbrankovou remízou. První mimoevropské mezinárodní fotbalové utkání se uskutečnilo 28. listopadu 1885 v Newarku mezi Spojenými státy a Kanadou, která zvítězila 0:1. Podle průzkumu hraje pravidelně fotbal přes 300 milionu lidí na celém světě a dalších několik set milonů ho alespoň sleduje.

Embed from Getty Images

Pro některé vyvolené je fotbal zároveň i jejich prací. Být profesionálním fotbalistou určitě není žádný med. Každodenní tréninky,  dřina v posilovnách, náročné cestování, ztráta soukromí apod. patří určitě k temnějším stranám profesionální kariéry. Naopak k těm světlejším patří určitě sláva a peníze. Například v roce 2017 si Cristiano Ronaldo vydělal kolem 93 milionů eur, Lionel Messi kolem 80 milionů eur a pokud chceme uzavřít pomyslnou trojku nejlépe placených, musíme zmínit Neymara, který si ročně přijde na pěkných 30 milionů eur. Pojďme si ukázat, co o fotbale říkají a jak nad ním přemýšlí alespoň tito tři nejlépe placení:

Cristiano Ronaldo

“Považuj se za vítěze. Snaž se být neustále koncentrovaný. Vím, že to není jednoduché, ale nic v životě není jednoduché. Kdyby bylo, nerodili bychom se s pláčem.”

“Pokud chceš být nejlepší, musíš být skvělý na všech úrovních, nejen fyzicky, ale i psychicky. Buď všestranný. Na žádné oblasti nepracuj víc nebo míň. Existuje jediný recept. Na všem pracuj maximálně.”

Lionel Messi

„Nikdy by jsem si nevybral možnost hájit barvy Španělska, protože jsem Argentinec. Je však pravda, že se mne snažili získat. Není možné zapomenout, že jsem v Barceloně strávil přibližně tolik roků jako v Argentině a může to ve mne vzbudit rozdílnou loajalitu. Ale já nikdy nezklamu svoje barvy. “

Neymar

„Jsem na sebe dost přísný. Vždycky se snažím vydat ze sebe víc než minule. Se svým výkonem nejsem nikdy úplně spokojený. I kdybych dal tři góly, po utkání si řeknu: Mohl jsem jich dát pět.“

Tak jako k fotbalu patří hráči, stejně důležití jsou i fanoušci. Fanoušci tvoří hráčům atmosféru a burcují je k výkonům, které by bez nich fotbalisté prostě nepředvedli. Nepřímým způsobem je i živí, jelikož za vstupenky a suvenýry svého milovaného klubu jsou schopni utratit nemalé finanční prostředky. Kdo fanouškovsky patří k nějakému klubu tak ví, jaké pocity fanoušek zažívá, když jeho tým jednoznačně vyhraje nebo dostane „nálož“ na hřišti posledního. Kdo tento pocit nezažije, nepochopí.

Co říci závěrem? Fotbal je krásná hra a kdo se o ní nezajímá, třeba o hodně přichází.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vitrína dneška: Berbr už nevládne, předseda FAČRu vyzval k očistě fotbalu. U sebe ovšem nezačal

Překotné události se děly ve fotbalovém hnutí. Pro podezření z korupce a dalších trestních činů byl vzat do vazby intrikán Roman Berbr, předseda FAČR Martin Malík vyzval k očistě fotbalu. U sebe ovšem nezačal.

Bravo Teplice! Ostatní týmy se ale musí přidat, jinak zanikne jejich výstup do ztracena

Kauza Romana Berbra zahýbala celým českým fotbalem. K celé situaci se vyjadřují jak fanoušci, tak experti či bývalí hráči. Teď se ale ke všemu vyjádřil i předseda představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer a vyzval členy Výkonného výboru FAČR k rezignaci.

Baroš: Tohle byly praktiky mafie, některé týmy jste prostě nemohli porazit

Celým fotbalovým prostředím v České republice v posledních dnech hýbe kauza Romana Berbra v souvislosti s manipulováním zápasů. V pondělní show Tiki-Taka se k celé situaci vyjádřily i fotbalové legendy Milan Baroš s Vladimírem Šmicerem. A ostravský patriot nešel pro kritická slova dvakrát daleko.