Spojte se s námi

Blog

Fanoušci jeho týmu rasisticky uráželi protihráče, přesto říká: “Kluby se musí trestat odečtem bodů!”

Zveřejněno

dne

Michail Antonio, záložník či útočník West Hamu United, přišel s rezolutním řešením problémů, kterých jsme byli svědky již asi v každé z evropských i světových soutěžích. Antonio vidí jediné východisko v odečtu bodů, na tom jediném klubům záleží.

Embed from Getty Images

Názor to je rozumný. Zajímavostí je však fakt, že právě fanoušci klubu, ve kterém hráč působí, v minulém domácím utkání uráželi Mohameda Salaha. I přes to by se Antonio v budoucnu k jinému trestu neklonil.

“Nalezení a potrestání jednotlivce nic neřeší. Onen viník bude potrestán doživotním zákazem vstupu na stadion, nikdo ale nikdy a nikde neuvidí jeho obličej. Nakonec se různými fintami na stadion přece jen dostat může. Co to je za trest?” ptá se.

Antonio požaduje po Anglické fotbalové asociaci zavedení striktnějších sankcí, které by kluby donutily něco s problémem dělat a ze společnosti jej odstranit.

“Pokud by se hrálo za zavřenými branami stadionů, bez fanoušků, a navíc by se odečítaly za takovéto prohřešky body, pak teprve bychom viděli snahu klubů něco s nešvarem dělat. Pokud poškodíte tým takového viníka, ostatní fanoušky, dopadne pak na něj zloba i všech jeho kamarádů a známých z ochozů. Viním FA (zkr. Football Association – anglický fotbalový svaz) a UEFA z toho, že nejsou dost přísní. Jejich stylem řešení může vymýcení tohoto problému trvat generace.”

Embed from Getty Images

Současný výklad UEFA týkající se rasistických urážek hráčů říká, že odpovědnost za takové činy mají samotné kluby, přičemž mohou být uloženy tresty v rozmezí uzavření části stadionu až po odečet bodů klubu.

Mluvčí FA vnímá boj asociace s nešvarem spíše z té dobré stránky, nikoliv restriktivními úkony: “FA spustila řadu projektů, které mají za cíl takové chování z fotbalového prostředí vymýtit. Jedná se o plán ‘In Pursuit of Progress’ či projekt ‘Kick It Out'”.Bude to stačit?

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog

Kariéra Tomáše Rosického: Fotbalové začátky malého Mozarta aneb z Kompresorů do Sparty

Zveřejněno

dne

Rosický začínal s fotbalem v šesti letech na Kompresorech Praha. Ve stejném týmu již hrál Tomášův starší bratr Jiří, který byl součástí žákovské kategorie. Maminka Tomáše a Jirky se synům přizpůsobovala v mnoha věcech, dokonce upravila klukům i jídelníčky.

Embed from Getty Images

Kritičtější z rodičů byl Tomášův otec, který mimochodem oblékal dres letenských mezi lety 1966-1972 a poté mezi lety 1973-1977. Jiří Rosický starší Tomáše podporoval, ale snažil se ho upozornit na všechny chyby, které během utkání udělal. Tomášovi nebyla vždy kritika příjemná, ale i díky ní to nakonec dotáhl až do reprezentace.

O staršího bratra Tomáše se začala zajímat Sparta. Otec s přestupem souhlasil, ale pouze pod jednou podmínkou, že si vezmou i Tomáše. Sparta souhlasila a její kádr se tak rozšířil hned o dva Rosické!

Tomáš zapadl do týmu velmi dobře. Brzy se skamarádil s Lukášem Zelenkou, se kterým později předváděli skvělé výkony. Tito dva hráči patřili k tahounům týmu v jejich věkové kategorii. Trenér Jan Hroneš byl s “Rosou” velmi spokojen. Tomáš vynikal, a proto byl v týmu s o rok staršími chlapci.

Tomáš Rosický a Lukáš Zelenka se stali skvělými parťáky jak na hřišti, tak mimo něj. “V patnácti jsem je nechal řídit hru A-dorostu, který pak s náskokem vyhrál ligu. Kluci o tři roky straší se jejich taktovce podvolili, protože viděli, že z toho sami také těží,” prohlásil tehdejší trenér dorostu Miroslav Šafařík.

Kamarádství jim vydrželo snad dodnes. Jejich cesty se však rozdělili. Tomáš zůstal v kádru Sparty a Lukáš odešel do belgického Anderlechtu.

Pokračovat ve čtení

Blog

Na 21. kolo Fortuna ligy přišlo přes 40 000 fanoušků

Zveřejněno

dne

21. kolo Fortuna ligy navštívilo celkem 43 420 diváků. Oproti minulému kolu stoupla návštěvnost o 1 547 diváků. Průměrná návštěvnost se potom vyšplhala na 5427 diváků.

Fanoušci na náměstí. Zdroj: fcviktoria.cz

Hlavními taháky 21. kola byly zápasy v Plzni a v Ostravě. Do Doosan Areny na šlágr kola mezi domácí Plzní a Slavií přišlo celkem 11 140 diváků. Na domácí zápas Baníku s Libercem potom dorazilo 10 798 fanoušků.

V obou duelech se nakonec mohli radovat domácí fandové. Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 a stáhla tak její náskok na pouhé tři body. Baník zvítězil s Libercem 2:1, o body je neobral ani vlastní gól Stronatiho v závěru utkání.

Naopak nejméně fanoušků přilákal páteční duel v Teplicích, kam přijela Mladá Boleslav i s nejlepším střelcem ligy Komličenkem. Na Stínadla přišlo 2 103 diváků, kteří nakonec viděli vítězství Mladé Boleslavi 2:0 a i jedinou červenou kartu v celém kole.

V sobotním utkání Příbrami se Zlínem nebylo o moc víc fanoušků, přesně 2 168. Fanoušci kteří na stadion přišli, ale určitě nelitovali. Viděli pětigólovou přestřelku, která nakonec skončila úspěšně pro domácí tým.

Teplice 0-2 Mladá Boleslav 2 103 diváků

Slovácko 2-0 Karviná 4 127 diváků

Příbram 3-2 Zlín 2 168 diváků

Bohemians 0-1 Sigma 4 377 diváků

Ostrava 2-1 Liberec 10 798 diváků

Jablonec 2-2 Opava 2 585 diváků

Plzeň 2-0 Slavia 11 140 diváků

Dukla 2-3 Sparta 6 122 diváků

Pokračovat ve čtení

Blog

Sparťanská telenovela věčných návratů aneb Vítej Bořku

Zveřejněno

dne

Na Spartě se schyluje k dalšímu ze série věčných návratů. Bořek Dočkal ukončil smlouvu v Číně a nic už nebrání tomu, aby tu novou podepsal opět na Letné.

Zdroj: sparta.cz

Na sparťanských fórech to vře nadšením, v kancelářích letenského stadiónu bouchá šampaňské. Vytoužená posila, a vlastně jediná na které se bez výjimky shodnou fanoušci s vedením napříč všemi řadami, míří po téměř dvou letech zpět do Sparty, do prostředí, které tak dobře zná. Posílen dalšími zahraničními zkušenostmi, zejména hostováním v americké MLS, je připraven posílit tápající letenský klub.

Což o to, posila je to jako hrom. Že mu to stále kope dokázal v reprezentačních zápasech pod trenérem Šilhavým. V hrudi stále tepe sparťanské srdce, absolvoval dobrovolně se Spartou i zimní přípravu, takže splňuje všechno, co si nový sportovní ředitel předsevzal při výběru hráčů pro klub. Tedy soustředit se pouze na hráče, kteří mají nejenom kvalitu, ale i zájem za Spartu kopat. Což Bořek jistě naplňuje. A finančně tým z Letné také tratit nebude. Dočkal odcházel do Číny za zhruba 234 miliónů korun a zpět se vrátí za “všimné” 33 miliónů kaček. Tak kde je problém? Proč mi to nějak vrtá hlavou?

Především, zatím žádný návrat bývalých plejerů na Letnou nebylo žádné velké terno. Už nikdy to jaksi nebylo ono. Snad vyjma Řepky. Ale ten, co uhrál na hřišti, zase poztrácel charakterově. A z dalších si vzpomeňme na Patrika Bergra, nebo čerstvě na Tomáše Rosického. Ani taková megastar nebyla schopna zahrát za Spartu to co dříve. Ať už to bylo z jakýchkoli příčin. Takže návrat tisící…

Co já vím už kolikátý bude výjimkou? Doufejme, nic jiného nám nezbude. Ono totiž ani tolik nejde o Dočkala. Ten si svoje uhraje, tomu věřím. Jenže jeho přínos bude posuzován z hlediska úspěchu celé Sparty. A tady je ten háček. Sparta musí. Prostě musí zachránit sezónu. Tedy nejlépe vyhrát pohár a v lize se umístit na třetím místě za nedostižnou Plzní a Slávií. A tím pádem zachránit zadek trenéru Ščasnému. Právě ten nejvíce spoléhá na Dočkala jako na hráče, který mu vytrhne trn z paty. A vůbec mu nebude přitom vadit obětovat třeba Kangu, ale s největší pravděpodobností Sáčka.

Jenže to by nebyla Sparta Spartou. Místo nějaké dlouhodobější strategie a koncepce, se všechno opět podřídí okamžitému “úspěchu” (rozuměj záchraně sezóny). A teprve po ní se budeme bavit o tom, co chceme dělat dál. A takhle to vidím já.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené