Spojte se s námi


Fortuna liga

FAČR obchází pravidla FIFA! Z hráčů se u nás stávají nevolníci, tvrdí zakladatel 121 Elite Sports Jan Černota

Jak jsou nastaveny smlouvy hráčů u nás? Jan Černota, jenž v minulosti působil v armádě, konkrétně na ministerstvu obrany a v NATO, a již dříve založil společnost 121 Elite Sports, se v našem posledním Ruik Talku rozhovořil o tom, jak FAČR v rámci přestupů obchází pravidla FIFA. Podle něj se z fotbalistů v České republice stávají nevolníci.

Publikováno

dne

Jak jsou nastaveny smlouvy hráčů u nás? Jan Černota, jenž v minulosti působil v armádě, konkrétně na ministerstvu obrany a v NATO, a již dříve založil společnost 121 Elite Sports, se v našem posledním Ruik Talku rozhovořil o tom, jak FAČR v rámci přestupů obchází pravidla FIFA. Podle něj se z fotbalistů v České republice stávají nevolníci.

121 Elite Sports je společnost, která se podílí na rozvoji mladých talentů a spolupracuje se známými českými sportovci.

Její zakladatel Jan Černota se v našem nejnovějším díle podcastu, respektive rozhovoru Ruik Talk, rozhovořil na téma hráčských smluv v ČR.

Jak sám Černota popisuje, všechny níže uvedené věci dělají v jejich společnosti z jednoho hlavního důvodu. A to proto, jelikož se prý už nechtějí dívat na aktuální podmínky, které v českém fotbale vládnou.

Zacházení se sportovci

„Já jsem jako sportovní konzultant začal v roce 2014 spolupracovat s malijskou reprezentací. A vypozoroval jsem, že i v Africe mají daleko vyšší kulturu co do zacházení se sportovci, než čeho jsme svědky v našem prostředí,“ řekl Černota Ruiku.

„Cestovali jsme do Francie, Itálie, Německa v rámci individuální podpory a zjistili jsme, že i tam je prostředí výrazně pozitivnější. Momentálně pracuji v Maďarsku a Rumunsku a i tam pracují s fotbalem kultivovaněji a profesionálněji,“ vysvětluje.

Zakladatel 121 Elite Sports narážel také na srovnání s Francií. Tam totiž mají pouze dvě profesionální soutěže, a to Ligue 1 a Ligue 2. Proč?

Podle jeho slov si totiž stát nemůže dovolit profinancovat nižší soutěže, jelikož sportovcům je v první řadě potřeba zajistit lidská práva, důstojné podmínky a nějakou minimální mzdu, kterou stanovuje státní aparát.

„Když si u nás přečtu nějakou standardní profesionální smlouvu a vidím tam větu, že si může požádat o jeden den volna v měsíci, tak si říkám, že tohle je nevolnictví už,“ nebojí se ostře okomentovat současné podmínky hráčů v ČR.

FAČR obchází pravidla FIFA!

Dá se tedy říci, že smlouvy v České republice jsou nastaveny tak, že v jakémsi měříku dokonce porušují lidská práva?

Černota totiž ve svém dřívějším prohlášení poznamenal, že FIFA chrání nejen profesionální, ale také amatérské hráče. Co tedy FAČR dělá jinak a jak také dříve Černota uvedl, vymyslel si FAČR vlastní předpisy?

„Jestli můžu okomentovat rok 2016. FIFA přišla s harmonizačním programem a my, já jsem to sledoval, neměl jsem na tom nějaký osobní interest. Ale viděl jsem, že se pořád nemůžeme vyrovnat s tím, že byly zrušené střídavé starty. Nemohli jsme se vyrovnat s volným přestupovým oknem v červnu,“ popisuje první část velice složitého tématu.

„Máme to v soutěžním řádu napsáno tak, a já jsem se to naučil akceptovat, protože jsem si myslel, že je to nezměnitelné. Ale ve Francii, kde u našich smluvních partnerů konzultujeme jejich prostředí, jsem zjistil, že transfery, které tam mají amatérští hráči jsou volné, nezpoplatněné,“ pokračuje.

„U nás, když hráč přestupuje z divize do divize, pokud přestupuje v tom volném okně, tak přestupuje za 50 tisíc. A dělá se to tak, že hráč ve volném okně přestoupí, ale dá se mu podepsat smlouva, že pokud se nevrátí například za rok, tak zaplatí sankce. A my jsme zjistili, že skutečně i ty amatérské hráče máme v roli nevolníků,“ dále vysvětluje.

„Ty poplatky mezi amatérskými soutěžemi, divizemi i třetí liga jsou zpoplatněné tabulkami, které francouzský fotbal nezná. Všichni na mě koukali, divili se. Skutečně, to co předvádí FAČR ve svých přestupových řádech a předpisech je obcházení FIFA pravidel,“ zdůraznil na závěr své odpovědi.

Abychom ještě v rámci tohoto tématu připomněli, v předpisech FIFA stojí, že profesionální hráč je hráč, který má s klubem písemnou smlouvu a je za svou fotbalovou činnost placen více, než jsou jeho skutečné výdaje. Všichni ostatní hráči jsou považováni za amatéry.

Omezování hráčů, nedůstojné podmínky

Dostáváme se tedy k tomu, že fotbalisté v České republice jsou v rámci svých smluv výrazně omezováni. A to i za částku, která je menší než minimální.

Černota následně poznamenal také to, že mnoho vrcholových sportovců se potýká s psychickými potížemi.

„Máme zprávy o tom, že tolik vrcholových sportovců je na antidepresivech. Když to uvedu na příkladu. Podepíšeš profesionální smlouvu za 5 tisíc korun, omezíš svá práva na absolutní minimum existence člověka, a já nechci, aby mě někdo chytal za slovo, ten klubu dává hráči volnost. Ale když bude chtít, tak klub může hráče na těchto povinnostech tahat, stačí se podívat na různé kauzy. Na tady tomhle klub vždycky vyhraje tu arbitráž.“

Dále přiblížil, že když má mladý hráč profesionální standardní smlouvu, tak svůj studentský status udržují jen proto, aby jako OSVČ nemuseli platit klasické výdaje. Například v podobě sociálního nebo zdravotního pojištění.

Doplnil také, že jelikož v České republice nemáme univerzitní ligy, tak se zkrátka nemůže stavět na tom, že budou všichni fiktivně studenti.

„My máme zanalyzováno, jak to probíhá pro částky ve výši pět, deset a třicet tisíc, a můžeme pokračovat na jakékoliv číslo příjmů hráče. Pětitisícová měsíční odměna pro toho hráče znamená, že státu zaplatí na mandatorních výdajích dva a půl tisíce nad tuto částku.

Tudíž je automaticky každý měsíc dva a půl tisíce ve ztrátě. A to ještě není pojištěn proti úrazu. Taková pojistka dnes pod 1500 korun není. A to ještě nejedl, necestoval a nebydlel,“ líčí životní situaci a finanční podmínky takových hráčů.

Hráč má v hlavě peklo

Zlé finanční podmínky pak samozřejmě přinášejí také psychické problémy, ať už větší či menší. Černota totiž v další části rozhovoru přiblížil na případu, který se 121 Elite Sports řešili teprve v nedávné době.

„Sportovci opravdu nemají na výběr. Teď jsme řešili, že jsem opravdu musel pohrozit jednomu sportovnímu řediteli jednoho z nejznámějších českých klubů, že požádám FAČR o jeho vyloučení, protože osmnáctiletý hráč v béčku na Spartě nehrál celou sezónu,“ přiznává.

„A pak vidím, že ten trenér nastoupí do druhého klubu a tam ze sebe dělá velkého trenéra. Konkrétně na Žižkově, přitom způsobil psychickou újmu. Já jsem kontaktoval právníka a psychologa, aby zpracovali posudek, co obecně udělá, když trenér nepustí toho hráče někam na hostování, protože existují tyto zkřivené procesy. Když tedy hráč musí sedět na té lavičce a potom se vzepře, tak je obviněn a v podstatě vše se točí proti němu. Ten hráč má v hlavě peklo a končívá to tragicky,“ dodal.

Zdroje: Ruik Talk, 121 Elite Sports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.