FAČR může postihnout peněžitý trest v řádech stamiliónů korun, platit by mohl i Roman Berbr

Vysokému trestu – i odnětí svobody na více let – nečelí v kauze zmanipulovaných sportovních dotací jen bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, před soudem stojí rovněž fotbalová asociace jako právnická osoba. A rovněž zde mohou přijít hodně citelné postihy. Finanční.

Zdroj: Wikimedia

Jelikož případ má velmi závažný společenský dopad a uváděná škoda přesahuje podle předkládaných dokumentů výše jedné miliardy korun, postihy právnické osoby mohou být hodně vysoké. Až devastující.

„Právnické osobě může soud uložit i trest zrušení právnické osoby,“ potvrzuje advokát Jan Levý. „Ale to je v daném případě spíše v teoretické rovině,“ ponechává českému fotbalu naději pro jeho vrcholnou instituci.

Stejně tak jako nepravděpodobné vidí propadnutí majetku, které je rovněž možným trestem za trestné činy projednávané u Městského soudu v Praze. Budou-li samozřejmě před soudem prokázány.

Ale i další postihy jsou pro český fotbal hodně bolestivé. FAČR jako instituci hrozí peněžitý trest, a to dosti vysoký. „Může jít dle majetkových poměrů právnické osoby teoreticky skoro až o půl druhé miliardy korun,“ odkrývá děsivou částku Jan Levý.

„Vyloučit v tomto případě nelze ani trest zákazu přijímání dotací a subvencí,“ doplňuje Levý. A nejen vyměřený trest, soud může asociaci uložit také náhradu škody způsobené trestným činem, která má přesahovat miliardu korun!

Nejen Pelta, ale i ostatní členové výkonného výboru, tedy statutární zástupci v době, kdy měl být trestný čin spáchán (vše bylo odhaleno na jaře 2017), mohou čelit vysokým finančním postihům.

Ne sice v trestním řízení, ale přímo od asociace. Podle občanského zákoníku může FAČR od tehdejších členů výkonného výboru požadovat, aby nahradili škodu ze svého, neboť se nechovali jako řádní hospodáři.

Konkrétně by to znamenalo, že platit by mohl i temný vůdce českého fotbalu místopředseda za Čechy Roman Berbr, stejně tak jeho životní partnerka Dagmar Damková, předsedkyně Řídící komise pro Čechy a rovněž členka výkonného výboru.

Zdroj: Stanislav Hrabě

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. V této kauze je namočeno dost vlivných osob. Naše soudy jsou známy, že v těchto případech jsou velmi tolerantní. Představy advokáta levého jsou pouze naivní a tahákem k přečtení článku. Výsledkem budou nějaké podmíněné tresty a nějaké pokuty. Normální soudcovská show.

    • Za tichého přihlížení fanoušku a novinářu ! Ale všichni později budou vřiskat jací darebáci dále vedou Český fotbal a pohybují se v něm!

      • Tak jednou mývale místo rozpočtu sepiš obžalobu. Obejdi bývalé hráče, rozhodčí a lidi kolem fotbalu. Sežeň si nějaké svědky a nedej soudci šanci to uhrát do očekávaného autu… Nebo tady budeš zase jen blbě kecat?

  2. Kéž by! Už je to potřeba. Doufám, že na každou svini se vaří voda! Pomalu ale jistě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Překvapení se nekoná! Vémola přinutil Mikuláška odklepat

V sobotu večer konečně nastal čas dlouho očekávaného zápasu mezi Karlosem Vémolou a Václavem Mikuláškem. První jmenovaný potvrdil jasného favorita a došel si pro výhru v prvním kole.

Sparta Praha vs. Slavia Praha: Preview a tipy na sázení

Půjde o souboj nejlepšího střelce ligy Lukáše Juliše s Abdallahem Simou, novou hvězdnou konkurenční Slavie? 297. derby bude přímým soubojem o první příčku, a tak se mají diváci na co těšit.

Juliš před derby: Musíme vyhrát a vyhrajeme!

Již v neděli čeká fanoušky českého fotbalu zápas podzimu. Sparta na Letné vyzve Slavii v boji o první místo v tabulce. Právě o utkání s největším rivalem promluvil pro klubový web Lukáš Juliš.