Extraligové příklepy – Start plný očekávání i nejistoty. Co bude dál?

Věřili jste nebo ne? Vedení extraligy bylo do poslední chvíle přesvědčeno, že nový ročník nejvyšší české soutěže odstartuje stůj co stůj. Přestože řada příznivců tomu už pomalu ani nevěřila, nakonec liga vhodila úvodní buly přesně podle plánu. I přes spoustu nejistot a otazníků. Přesto dle tradice plné očekávání.

Zdroj: hcmotor.cz

Hokejová extraliga bývá tradičně plná zajímavých událostí. Většinou to bývají takové malé střípky, které dělají této soutěži atraktivní tvář. V této nové rubrice jsem se proto rozhodl dělat z těchto střípků nějaký celek. Zkrátka vypíchnout za posledních pár dní to nejzajímavější, co se za extraligovou oponou odehrálo.

Jak už jsem zmínil dříve v jednom z předchozích článků zde, letos to bude úplně jiná liga. A to ve všech směrech. I tento hokejový produkt je zkrátka živým organismem, který se bude muset potýkat s mediálně nejznámějším a dnes jistě nejotravnějším virem na světě.

“Patnáctý tým” letošního ročníku COVID-19 hned na úvod ligy pořádně potrápil kabinu Vítkovic a Komety. V Brně se o přítomnosti tohoto neviditelného soupeře dokonce dozvěděli těsně před úplným startem, kde byli diváci už doslova natěšení.

Bohužel, budeme si zřejmě muset na nějaký čas na tyto odklady zvyknout. Jediné pozitivum ve vzduchu může být to, že se postupně všechny týmy promoří a bude moct pokračovat v boji o vysněný pohár zase jen čtrnáct licencovaných týmů.

Napětí nepanuje jen mezi majiteli, kteří letos zřejmě výrazně zešediví, ale také mezi diváky, kteří ačkoliv nedávají do klubu tolik milionů, bývá jejich touha po hokeji mnohdy minimálně stejně velká. Už od začátku museli snášet kdejaká opatření, včetně omezených počtů. Bez ústupků to ale letos nebude fungovat v žádném odvětví.

S číslem v ochozech 1000 + 50% kapacity nikdo vyloženě nejásal, ale většina vzala za vděk i toto číslo. Nic netrvá bohužel déle, než v lepším případě pár týdnů. Celkové číslo nakažených v republice roste a s ním zároveň klesá počet diváků na tribunách.

Podle nejnovějších informací, i když v tomto případě muže být platnost čerstvé informace kratší, než jepičí život, to bude v uzavřených stadionech pouhých tisíc sedících diváků. Pravda je, že se stále jedná o mírumilovnější číslo, než třeba padesát lidí včetně účastníků.

Přesto je toto číslo pro majitele realizovanou noční můrou. V posledních letech šla návštěvnost na extraligových stadionech nahoru. Některé kluby jsou tak dnes na výdělku z řad diváků daleko více závislé než před několika lety.

Podle slov bývalého generálního manažera Zlína a současného experta České televize, se tato čísla pohybují přibližně na 20-25 % z celkového rozpočtu klubu na sezónu. A to už je na plnohodnotný provoz klubu pořádná řacha.

Vedení soutěže, včetně majitelů, ještě stále věří, že se jim podaří sáhnout na nějakou kompenzaci těchto ztrát od státu. Jestli se bude jednat o nějakou stokorunu na jednoho chybějícího diváka v hale nebo půjde o příspěvek na realizaci hokejového zápasu je momentálně nejisté.

Otázka na samotné kluby je, jestli je pro ně aspoň trochu výhodné hrát zápasy v takovémto omezení nebo raději nehrát vůbec. Některé týmy jsou zásadně pro, některé zase zásadně proti.

Ta současná omezení (1000 diváků) by v dobře vyvíjející se situaci měla trvat dva týdny, avšak nikdo vlastně neví, jestli je možné tomuto věřit. Dokonce ve vzduchu visí varianta, že kluby, které hrát chtějí, by hrát mohly a ostatní by ty dva týdny stály.

Dokážu si však představit, že by si některé kluby prohodily pořadatelství a zápasy, které by se neodehrály, by měly na tento počin těch 40 dní, jako kluby v karanténě. To je však jen čistě teoretická úvaha. V sezóně, kdy budou týmy hledat na dohrávky náhradní termíny, se nemusí riskování s časem vůbec vyplatit.

O těchto krocích budou kluby jednat ve čtvrtek 24. září. Takže je také docela možné, že v době, kdy tyto řádky čtete, je už všechno zase úplně jinak. Ale taková je holt dneska doba.

Osobně nechápu, že k tomuto kroku nedošlo už dříve. Na stejný den je naplánované utkání mezi Karlovými Vary a Spartou. Tyhle dva týmy se tak vrátí do doby předkola, kdy se teprve v den zápasu dozví, jestli budou moct vůbec nastoupit. Úplně zbytečně, jelikož se tento scénář dal předvídat už dřív, kdy počty nakažených začaly nabírat celorepublikově na obrátkách.

Pro samotnou ligu a fanoušky je pochopitelně lepší, když se bude hrát, i kdyby to mělo být dočasně úplně bez diváků. Samozřejmě to slovo dočasně má taky nějakou omezenou hranici, určitě se nejedná o několik měsíců.

Rozhodně nejsem sám, kdo bude tuto situaci napjatě sledovat, tak se pojďme ještě přesunout k té sportovní stránce ligy.

V samotném úvodu, ještě den před oficiálním startem extraligy, dostal pořádně za uši nováček z Českých Budějovic. Měl to být pro fanoušky Motoru velký zapas, kde si aspoň částečně zahojí sedm let staré jizvy na duši.

Nejen, že výše zmíněná omezení nedovolila fanouškům vytvořit pořádný kotel, ale v páté minutě zápasu už nebylo prakticky o co hrát. Motor si tak na pořádnou sportovní pomstu bude muset ještě počkat, jelikož tento start se jim vyloženě nepovedl.

Jejich největší rival Mountfield HK se společně s Oceláři a Bílými Tygry mohou pyšnit nadmíru podařeným začátkem. Po dvou odehraných kolech si připsali šest, tedy maximální počet bodů.

V opačném rozpoložení se kromě Motoru nacházejí i Berani ze Zlína a Litvínovská Verva. Trochu se obavám, že už po dvou odehraných zápasech nám tabulka trochu naznačuje, jak bude tato sezóna vypadat. Přesto dělat závěry padesát kol před koncem základní části rozhodně není fér.

Statistickou explozi jednotlivce zaznamenali hned v prvním kole v Liberci, kdy domácí vítězství Bílých Tygrů režíroval Ladislav Šmíd čtyřmi asistencemi. V dalším zápase si navíc připsal gól a přihrávku, díky čemuž na začátek sezóny vévodí tabulce produktivity.

Podobně bodový orgasmus zažil také Martin Růžička v zápase s Litvínovem, jenž dopomohl Ocelářům k vítězství 6:3 statistikou 2+2.

Naopak ruční brzdu ve Škodovce zdá se zatím neodblokoval fantom posledních dvou sezón Milan Gulaš z Plzně. Za první tři zápasy si připsal pouhou jednu asistenci. Ve Fantasy ligách byl, věřím, na úvod nejvíce nasazovaným hráčem v týmech fanoušků, jakožto spolehlivá mašina na body.

Sezóna je však dlouhá a my jsme teprve na jejím začátku. Než se nám plnohodnotně ztratí startovní čára, budeme ještě čekat na první odehrané zápasy Komety a Vítkovic.

Ať už korona či nekorona, vždy jsme my fanoušci na startu extraligy plní očekávání. Jak to všechno bude probíhat a jestli vůbec, na to se už podíváme ale zase příště.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Baroš: Tohle byly praktiky mafie, některé týmy jste prostě nemohli porazit

Celým fotbalovým prostředím v České republice v posledních dnech hýbe kauza Romana Berbra v souvislosti s manipulováním zápasů. V pondělní show Tiki-Taka se k celé situaci vyjádřily i fotbalové legendy Milan Baroš s Vladimírem Šmicerem. A ostravský patriot nešel pro kritická slova dvakrát daleko.

Teplice vyzvaly k rezignaci Výkonný výbor FAČR! Několikrát jsme na nekalé praktiky upozorňovali, stojí ve vyjádření

Klobouk dolů! Pavel Šedlbauer, předseda představenstva FK Teplice, se totiž rozsáhleji vyjádřil ke kauze, která nyní otřásá fotbalovým světem v České republice, a vyzval členy Výkonného výboru FAČR k rezignaci.

Je Souček skutečně nový Moyesův Fellaini? Statistiky Mourinhova slova potvrzují

Tomáš Souček nadále pokračuje v budování skvělého jména v Premier League. Naposledy tak činil proti Tottenhamu, za což jej pochválil i legendární José Mourinho, který jej dokonce označil za nového Moyesova Fellainiho. Je to ale správné přirovnání?