Spojte se s námi


eSport

Evropský šampionát v League of Legends představuje nový formát. Co se změní pro české hráče a týmy?

Publikováno

dne

Společnost Riot Games odhaluje nové plány pro své esportové soutěže v League of Legends (LoL Esports), kterými zahajuje jejich druhou dekádu. Hlavní změnou je vytvoření nové nadnárodní ligy League of Legends EMEA, která sloučí Evropu, Turecko, region CIS, Blízký východ a Afriku. Změny se tak dotknou nejen české ligy Mastercard Hitpoint Masters, ale také českých hvězd Humanoida, Carzzyho a Patrika, které se častěji představí svým fanouškům.

Díky těmto změnám v ekosystému se LoL Esports chce stát budoucností sportu v regionu EMEA a zároveň zvýšit úroveň soutěže. Více hráčů ze všech koutů regionu se bude moci zúčastnit EMEA Masters (EM) a bude moci ukázat svůj talent týmům v LEC. Fanoušci v regionu EMEA také budou moci sledovat více utkání na elitní úrovni.

V uplynulých deseti letech náš tým neúnavně pracoval na vytvoření špičkového esportového ekosystému. S potěšením odhalujeme náš plán pro další desetiletí LoL Esports v regionu EMEA a změny, které přinášíme do LEC a širšího ekosystému, abychom našim hráčům i nadále přinášeli ty nejlepší zážitky,“ řekl Maximilian Peter Schmidt.

„Zaměřujeme se na to, abychom našim hráčům nabídli co nejlepší soutěže. Tyto změny dále rozšíří možnosti pro profesionální i začínající hráče LoL v regionu a poskytnou jim více možností, jak dosáhnout elitní úrovně soutěže v regionu EMEA,“ dodal ředitel League of Legends Esports, EMEA.

Klíčové změny pro rok 2023 v LEC:

  • LEC se přejmenuje na League of Legends EMEA Championships a projde zajímavou sezonní změnou, která se projeví změnou formátu samotné soutěže a zavedením LEC Season Finals.
  • Soutěž se bude konat ve třech splitech: zimní, jarní a letní, přičemž zimní a jarní split se uskuteční před MSI, zatímco letní split a finále sezóny LEC se uskuteční po MSI a před mistrovstvím světa League of Legends.
  • Každý split bude začínat fází, která se hraje systémem každý s každým. Poté bude následovat skupinová fáze s osmi nejlepšími týmy. Ty se utkají ve formátu BO3 dvojité eliminace. Nejlepší čtyři týmy z této fáze se pak utkají opět v pavouku s dvojitou eliminací, ovšem už ve formátu BO5.
  • Sezóna vyvrcholí během finále sezóny LEC, kterého se zúčastní šest nejlepších týmů z celé sezony. Vítězové splitů se kvalifikují automaticky a nejlepší týmy soutěže se kvalifikují na mistrovství světa. Součástí finále sezóny LEC bude také speciální roadshow během posledního víkendu soutěže.

Ekosystémy EMEA a národních lig (ERLs)

  • Evropa se spojí s Tureckem, Společenstvím nezávislých států a Blízkým východem. Vznikne tak region EMEA; jednotný a sjednocený konkurenční region v rámci LoL Esports, který vytvoří víceúrovňový ekosystém esportu.
  • V rámci sjednocení regionu se k nově přejmenovanému okruhu ERL (EMEA Regional League) připojí TCL (Türkiye Championship League) a AL (Arabian League, dříve Intel Arabian Cup).
  • EU Masters se změní na EMEA Masters (EM) – celoregionální soutěž, která poskytne více týmům z nově sjednoceného regionu možnost kvalifikovat a účastnit se turnaje. Více hráčů tak bude moci předvést svůj talent.
  • Změny znamenají, že všichni hráči, kteří mají status rezidenta v Evropě, Turecku, SNS a regionu MENA, mohou volně soutěžit v LEC a nebudou podléhat politice meziregionálního pohybu. To nabízí začínajícím profesionálům v regionu více cest, jak dosáhnout vrcholu nejvyšší profesionální ligy v rámci EMEA: LEC.
  • Ruská liga LCL zůstane pozastavena až do odvolání. Riot bude nadále sledovat situaci v této oblasti a posoudí možnost pozdějšího začlenění této ligy do rozšířeného ekosystému ERL.
Reklama

eSport

LPL: Ultra Prime nečekaně vedou ligu. WE zahájili split výhrou. ThunderTalk Gaming otočili proti LGD

Další hrací den v LPL byl tentokrát ve znamení tří sérií. První zápas splitu odehráli hráči Team WE. Skvělý obrat předvedl ThuderTalk Gaming.

Publikováno

dne

Další hrací den v LPL byl tentokrát ve znamení tří sérií. První zápas splitu odehráli hráči Team WE. Skvělý obrat předvedl ThuderTalk Gaming.

FPX nenavázali na cennou výhru a jednoznačně prohráli s Ultra Primem

LPL má prozatím nového lídra, dvě výhry získali hráči Ultra Primu, kteří po bitvě nejhorších celků ligy zvládli přehrát dalšího soupeře. FPX chtěli navázat na velkou výhru proti ThunderTalku, nicméně jim v této sérii chyběla větší invence.

Prime hráli víc zodpovědně a dokázali lépe utilizovat svoji kompozici. FPX i přes velkou snahu, nedokázali najít dostatečnou odpověď na hru Primu. Prime hráli na své poměry proti FPX dominantně a to může být v konečném zúčtování velmi dobrá vizitka.

Ultra Prime po skvělém výkonu zapisují po prvním hracím týdnu 2-0 (+3). Tento výsledek zatím pasuje tým do pozice lídra, nicméně se dá očekávat, že s dalšími zápasy bude tým propadat níže tabulkou. Ale kdo ví, otloukánek ligy zatím hraje sympaticky a může překvapit i ty velké týmy.

Team WE zahájili split čistou výhrou

Jeden z posledních týmů, který ještě neměl za sebou zápas, byl WE. Tým sice dokázal proklouznout na poslední chvíli do playoff, ale konečné desáté místo z jara nedávalo celku nijak přehnané ambice.

Proti Anyone’s Legend měli potvrdit roli favorita a také se tak stalo. Desátý celek jara byl o krok lepší a předposlednímu týmu nedal moc prostor. Snadná výhra 2-0 pro WE je velmi důležitá, pokud tým má pomýšlet na postup.

Díky účasti v jarním playoff mají totiž šanci zabojovat i o světový šampionát. Pořád ale platí, že pokud mají mít šanci, musí hodně zabrat. Konkurence je totiž obrovská a hladová. Zároveň v létě obecně bývá mnohem větší přetlak o playoff.

Thundertalk napravili předchozí zaváhání, proti LGD se však hodně zapotili

Po možná překvapivé prohře s Ultra Primem museli hráči ThunderTalku značně zabrat. Proti LGD se jim ale dlouho nedařilo najít dobrou cestu. Thunder sice vedli v první hře, nicméně chybami ztratili potřebný klid, který LGD využili ke zisku výhry.

Druhá hra byla vyrovnanější. LGD sice dokázali velmi zaneprázdnit obranu soupeře, nicméně bylo znát, že oba celky se trochu hledají v klíčových akcích. Hráči Thunderu možná až na morál dokázali nepříjemně se vyvíjející sérii vyrovnat.

Rozhodující hra začala skvělým úvodem LGD. Ti získali velmi rychle náskok a byli na dobré cestě získat cennou výhru. ThunderTalk však dokázali v midfázi vyrovnat hru a nakonec Huanfeng, bývalý marksman Suningu, rozhodl o osudu zápasu. Jeho aktivita pomohla ThunderTalku k důležité výhře 2-1.

Divoký úvod sezóny tak ThunderTalk zvládli a mohou se nachystat na další, mnohem důležitější bitvy. Pokud chce tým opět pomýšlet na playoff, musí podobně jako Team WE, přidat na výkonnosti a vyjasnit si priority.

Zdroj: LPL, Onivia

Pokračovat ve čtení

eSport

LCK: Kdo vyhraje letní split? T1, zní ze strany týmů

Korejská LCK a letní split se nám blíží. Na tradiční tiskové konferenci před zahájením splitu se novináři také ptali týmů, kdo je favorit.

Publikováno

dne

Korejská LCK a letní split se nám blíží. Na tradiční tiskové konferenci před zahájením splitu se novináři také ptali týmů, kdo je favorit.

Tradiční tiskovka před zahájením ligy svedla dohromady hráče a zástupce jednotlivých týmů. Otázky mířily na jednotlivé aspekty hry, názory na změny po Mid Season Update (patch 13.10), předsedvzetí a mnohé další.

Jednotný názor měli hráči při otázce na změny ve hře, které přišly po MSI. Shodují se na tom, že změny jsou zajímavé a očekávají, že se změní lehce dynamika hry. Zatím dle zápasů v LPL spíš vidíme, že až na drobnosti meta zůstává prakticky stejná. Třeba nás LCK vyvede z omylu během příštího týdne.

Během této tiskovky před zahájením splitu musela padnout i tradiční otázka: Kdo vyhraje LCK? Týmy v této otázce hlasují a jediné pravidlo je, že nesmí zvolit sebe. Následný výsledek byl zcela očekávaný.

Hned sedmička týmů z deseti favorizuje T1. Parta kolem Fakera zaútočí na jedenáctý titul pro tuto nejslavnější organizaci planety.

Dva hlasy obdrželi hráči Gen.G, kteří v poslední době jsou v klíčových zápasech, jakýsi kryptonit pro T1. Jeden hlas obdrželi hráči Dplus KIA, kteří budou chtít napravit páté místo. Ambice a sílu na to tým, rozhodně má. Dplus KIA rozhodně chtějí stát na vrcholu potravního řetezce LCK.

Kdo se stane vítězem letního splitu a kvalifikuje se na domácí mistrovství světa (Worlds)? To začneme zjišťovat od 7. června, kdy ligu zahájí KT Rolster s Hanwhou Life a Dplus KIA vyzvou Liiv Sandbox.

Před startem LCK ještě nachystáme preview, kde si ambice podrobněji rozebereme.

Zdroj: LCK, KORIZON, Ashley Kang Leaguepedia

Pokračovat ve čtení

eSport

LPL: BLG bez problémů zdolali OMG. Weibo Gaming zaskočili šampiony MSI

Další den, další várka LPL. V akci jsme viděli finalisty MSI. Bilibili Gaming vyzvali OMG. Weibo Gaming si vyšlápli v bitvě gigantů na JDG.

Publikováno

dne

Další den, další várka LPL. V akci jsme viděli finalisty MSI. Bilibili Gaming vyzvali OMG. Weibo Gaming si vyšlápli v bitvě gigantů na JDG.

V souboji jarních překvapení BLG jednoznačně lepší

První série dne byla soubojem týmů, které zaskočily svými výkony LPL. OMG si po sezónách trápení mezi play-off a spodkem ligy dokázali proklestit cestu až do elitní čtyřky.

BLG měli podobný příběh, který ale skončil až ve finále MSI. Parta kolem Bina si získala obrovský respekt nejen v lize, ale i na mezinárodní scéně.

Právě topař BLG prožil sérii doslova na houpačce. První zápas byl pro něj a jeho spoluhráče takovou lehkou procházkou. BLG získali velmi rychle vedení a svého soupeře prakticky k ničemu nepustili.

Druhý zápas série byl pro Bina katastrofický. Se svým Gragasem dokázal přispět svému soupeři pěti úmrtími. I když jeho spoluhráči dominovali stejným způsobem jako v prvním zápase, OMG se díky těmto smrtím, dokázali dostat do zápasu. Zápas se nakonec strhl ve velké drama, které ale nakonec finalista LPL zvládl.

BLG berou první výhru s čistým výsledkem 2-0 a uvidíme, zda se podobné výkony, budou v dalších zápasech opakovat. Pro OMG tato série, dává spoustu věcí k zamyšlení a nápravě, do dalších zápasů.

Bitva gigantů nebývale snadná pro Weibo Gaming

Druhá série dne byla o trochu jinačí váhová kategorie. Střetly se pravděpodobně dvě nejhvězdnější sestavy LPL. Weibo Gaming po katastrofickém jaru změnili trenéra. Easyhoona nahradil jeden z nejlepších koučů současnosti – Daeny. Naopak JDG po dominanci na MSI byli pasováni do role nejlepšího týmu současnosti.

Střet gigantů bedlivě sledovala vyprodaná hala a desítky tisíc diváků napříč streamy. Weibo, které mělo výkony jako na houpačce během jara, najednou s novým trenérem našlo ztracenou sílu. A to takovou, kterou si snad všichni přáli.

Weibo bylo všude o krok dříve a JDG působili, že mají stále pomistrovskou kocovinu. TheShy předváděl skvělé výkony proti 369. Rookie dokázal značně anulovat Knighta a největší překvapení série jsme mohli vidět v jungli.

Nová posila Weiba WeiWei dostal v této sérii příležitost před legendou Karsou, který se připravuje na Asijské hry. Wei, který dlouhé roky hrál za Suning nebo Bilibili Gaming, ukázal, že se nebojí přímého hození do vody. Jeho pohyb po mapě a příprava situací pro spoluhráče byl\ klíčovým elementem série.

I když JDG dokázali ve druhé hře série začít konečně hrát pořádně, rozjeté Weibo si došlo nakonec pro velké vítězství. Očekávaly se tři hry a nakonec byly jen dvě a víceméně dominantní ze strany Weiba. JDG se po této prohře musí velmi rychle oklepat. V sobotu na ně čeká další papírový gigant – LNG.

Zdroj: LPL, Onivia

Pokračovat ve čtení

Oblíbené