Spojte se s námi


Zimní sporty

Eva Vrabcová-Nývltová se těší na souboj s Marit Bjørgenovou. Jizerská 50 je tady!

V okolí Bedřichova v Jizerských horách je už nyní živo. V neděli 13. února zde startuje 55. ročník ČEZ Jizerské 50. V Bedřichově se ovšem závodí už od pátku a účastníci si mohou užít bohatý doprovodný program.

Publikováno

dne

V okolí Bedřichova v Jizerských horách je už nyní živo. V neděli 13. února zde startuje 55. ročník ČEZ Jizerské 50. V Bedřichově se ovšem závodí už od pátku a účastníci si mohou užít bohatý doprovodný program.

V Jizerských horách jsou nyní výborné sněhové podmínky a do zachumelené bílé stopy tak v pátek vyrazilo 375 dětí. Například pětinásobný vítěz hlavního závodu z osmdesátých let Jiří Beran doprovodil na start tři ze svých čtrnácti vnoučat. Děti běžely trasy dlouhé od 300 metrů do tří kilometrů podle svého věku. Běželo se i 30 kilometrů volnou technikou.

V sobotu jsou na programu tři závody. Dopoledne odstartovaly závody na 10 a 25 kilometrů, odpoledne se běží firemní štafeta 4×3 kilometry.

Organizátoři se snaží, aby si účastníci Jizerské 50 víkend na horách maximálně užili a připravili pro ně i řadu kulturních akcí. Tak například v sobotu v 15 a v 17 hodin se v libereckém CineStar promítá pro účastníky ČEZ Jizerské 50 film Poslední závod. Od 19 hodin pak v Liberci vystoupí hudební kapela Chinaski.

Hlavní závod na padesát kilometrů klasicky startuje v neděli

To hlavní vypukne v neděli. Již v 7.50 se ozve první startovní výstřel a na padesátikilometrovou trať se vydají elitní ženy. Deset minut po nich vyrazí do stopy elitní muži a postupně půjdou do akce další vlny závodníků. V sobotu dopoledne zbývalo ještě 573 registrací.

ČEZ Jizerská 50 patří mezi nejstarší a největší sportovní události u nás. Legendární lauf se jel poprvé v roce 1968 a do Jizerských hor míří tradičně lyžaři ze všech koutů světa.

Na trati se potkávají nejen profesionálové, ale i amatéři a sportovní nadšenci. Chtějí překonat sami sebe nebo se porovnat s kamarády. To je kouzlo Jizerské 50, jejíž 55. ročník startuje v neděli.

Nedělní závod bude letošním lyžařským vrcholem pro Evu Vrabcovou-Nývltovou. Česká reprezentantka se těší, že si zazávodí s fenomenální Norkou Marit Bjørgenovou.

„Jsem ráda, že si mohu tento legendární závod vyzkoušet. Navíc jsou běžky skvělý způsob udržení se ve formě, abych byla připravená na jaro a léto. Můj hlavní cíl je teď Paříž 2024, proto tyto nastávající dva běžecké roky beru trochu tak, abych vydržela do další olympiády,“ prozradila na webu pořadatele lyžařka a maratónská běžkyně.

Zdroj: Jizerská 50, Deník

Reklama

Ostatní

Ztracené Gabriele Soukalové zachránila život výborná fyzička získaná z biatlonu a silný hlas

Zřejmě nejdramatičtější chvíle svého života má za sebou bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. Se svým partnerem Milošem a dcerkou Izabelou si udělala hezkou dovolenou ve vysokohorském letovisku v italském Livignu. Jeden den odpoledne si však vyrazila sama na cyklistickou vyjížďku a šlo jí doslova o holý život.

Publikováno

dne

Zřejmě nejdramatičtější chvíle svého života má za sebou bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. Se svým partnerem Milošem a dcerkou Izabelou si udělala hezkou dovolenou ve vysokohorském letovisku v italském Livignu. Jeden den odpoledne si však vyrazila sama na cyklistickou vyjížďku a šlo jí doslova o holý život.

Na cestě zpátky do hotelu musela Gabriela Soukalová zdolávat nečekanou překážku. V jednom místě byla přerušená cesta, protože se tam strhla celá stráň. Někdejší biatlonistka musela vynaložit velké úsilí, aby překážku zdolala.

Dostala se přitom do míst, kde musela kolo nechat a ke svým nejbližším se chtěla vrátit pěšky. Ztratila však přitom orientaci. Komplikací bylo, že Soukalové se navíc vybila baterka mobilu kvůli nepřetržitému využívání GPS a nemohla si přivolat pomoc. Noc se nezadržitelně blížila a bývalé české reprezentantce bylo s ubíhajícím časem jasné, že noc stráví venku.

Gabriela Soukalová uvízla v oblasti jezer Cancano ve výšce 2270 metrů nad mořem. Teplota v noci dosahovala hodnoty osm stupňů pod bodem mrazu! Přítel Miloš na hotelu pochopitelně trnul strachy, protože již věděl, že jeho přítelkyně se nachází v nesnázích, její telefon ale nefungoval.

Největší strach měla Gabriela Soukalová z medvědů

Soukalová měla největší strach z divoké zvěře, zejména z medvědů. „Takže jsem si tam našla místo v závětří a vylezla jsem kvůli zvěři výš nad břeh. Snažila jsem se i pomocí cvičení, abych neztrácela tělesnou teplotu, abych v tom mrazu byla schopná přežít,“ citoval českou sportovkyni Blesk.

Usnutí v mrazivé noci by mělo pro Gabrielu fatální následky, proto musela neustále cvičit. Ráno se třiatřicetiletá dvojnásobná mistryně světa vydala dál, už ale nikoliv po cestě. Došlo jí, že jediná záchrana pro ni bude vylézt několik set metrů po skále nad údolím, aby jí našel vrtulník.

„Oni mě ale hledali na jiných místech, než kde jsem se vyskytovala. Říkala jsem si, že to snad je osud, že si mě tam ty hory chtějí nechat, ale jsem ráda, že mám za sebou tolik let tréninku a takovou fyzičku, protože jinak by to bylo hodně náročný všechny ty zkoušky zvládnout,“ popsala dramatické okamžiky Gabriela Soukalová.

Sportovkyni nakonec zachránilo její volání o pomoc, které naštěstí zaslechl turista, jenž přivolal pomoc. Přivolaní záchranáři nemohli uvěřit, do jaké výšky turistka z České republiky vylezla, aby si zachránila život. „Když jsem se pak mohla obejmout s přítelem a hlavně se svoji maličkou, byl to asi nejhezčí okamžik v mém životě,“ popsala své pocity Gabriela Soukalová.

Zdroj: La provincia di Sondrio, Blesk

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Biatlonistkou roku je opět Markéta Davidová. Kdo získal ocenění v dílčích kategoriích?

Nejlepší českou biatlonistkou sezony 2021/2022 se stala Markéta Davidová, která tradiční ocenění získala počtvrté v řadě. V rámci ankety Biatlonista roku byli v pátek večer oznámeni také vítězové doprovodných anket.

Publikováno

dne

Nejlepší českou biatlonistkou sezony 2021/2022 se stala Markéta Davidová, která tradiční ocenění získala počtvrté v řadě. V rámci ankety Biatlonista roku byli v pátek večer oznámeni také vítězové doprovodných anket.

Galavečer, jenž se uskutečnil v Národním domě na pražských Vinohradech, se odehrál v prvorepublikovém duchu. Provázel jím Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří slavnostní udílení cen zpestřili hudebními vložkami.

Jako první bylo na programu vyhlašování ankety Naděje roku, jež se týká dorosteneckých a juniorských závodníků. Vyhráli dva biatlonisté, a to Tereza Voborníková a Jonáš Mareček. Ti ve skončeném ročníku závodili i v seniorské reprezentaci.

Poté byl oznámen výsledek celosezonní charitativní akce Trefa pro Leontinku. Češi v letošním Světovém poháru v jejím rámci sestřelili 2466 terčů, přičemž za každý z nich bylo darováno 500 Kč na podporu zrakově postiženým dětem. Celkem se i za přispění diváků a partnera této aktivity vybralo jeden a půl milionu korun.

Skokanem roku se stala Jessica Jislová, jejíž silnou stránkou je hlavně stabilní střelba, díky čemuž se v sezoně umístila třikrát v TOP 10. Po ní se na pódiu poprvé objevila Markéta Davidová, kterou nejlepší biatlonistkou roku zvolili čtenáři webu iDNES.

Do Síně slávy Českého biatlonu vstoupili manželé Miluše a Jiří Roučkovi z Blanska. Jedná se mj. o bývalé úspěšné závodníky v letním biatlonu, kteří se později vydali na trenérskou dráhu. V současné době působí jako rozhodčí na závodech.

Po připomenutí ukončení sportovních kariér Evy Puskarčíkové, Tomáše Krupčíka a Milana Žemličky následovalo vyhlášení Trenéra roku. Je jím norský trenér českých biatlonistek Egil Gjelland, jenž své svěřenkyně ve SP dovedl k pátému místu v hodnocení ženských reprezentačních týmů.

A na závěr byla vyhlášena hlavní vítězka slavnostního udílení cen, kterou se stala opět pětadvacetiletá závodnice z Jablonce Markéta Davidová. Mistryně světa z roku 2021 na začátku sezony ovládla vytrvalostní závod v Östersundu a na olympiádě v Číně vybojovala vedle dalších výsledků čtvrté a šesté místo.

Zdroj: ČT sport, Český biatlon

Pokračovat ve čtení

Zimní sporty

Gabriela Soukalová: Žena, která v Česku zpopularizovala biatlon

Jestli má někdo zásluhu na tom, jak populární je momentálně v České republice biatlon, je jím rozhodně Gabriela Koukalová. Žena, která měla skvělé sportovní výsledky, dokázala vyhrát Velký křišťálový glóbus, ale i ta, která svým koncem výrazně rozvířila vody v zákulisí tohoto sportu.

Publikováno

dne

Od

Jestli má někdo zásluhu na tom, jak populární je momentálně v České republice biatlon, je jím rozhodně Gabriela Soukalová. Žena, která měla skvělé sportovní výsledky, dokázala vyhrát Velký křišťálový glóbus, ale i ta, která svým koncem výrazně rozvířila vody v zákulisí tohoto sportu.

Soukalová byla už odmala na lyžích

Gabriela Soukalová, se narodila 1. listopadu 1989 v Jablonci nad Nisou do sportovní rodiny. Její matka se vrcholově věnovala běhu na lyžích, vlastní dokonce stříbrnou medaili ze zimních olympijských her, otec pak byl trenérem. V rodičích tak měla skvělé základy do její budoucí kariéry.

Lyžování se Soukalová věnovala odmala, k biatlonu však přešla až v deváté třídě. Díky skvělému zázemí ji rodiče trénovali individuálně až do roku 2012, kdy začala sbírat lepší výsledky v biatlonovém Světovém poháru.

Poprvé o sobě dala Soukalová naplno vědět v roce 2009, kdy na mistrovství světa v Canmore získala zlatou medaili ze štafetového závodu. O rok později si pak vysloužila i pozvánku do ženského týmu, přičemž se hned zúčastnila i zimních olympijských her ve Vancouveru, kde nasbírala cenné zkušenosti.

Úspěchy přišly s novým trenérem

Zlomovým rokem byl rok 2012, kdy Soukalová skončila s individuálními tréninky rodičů a začal ji naplno koučovat trenér Jindřich Šikola. Hned s ním přišly první úspěchy.

O tom, že má Česko v týmu unikátní biatlonistku, se fanoušci mohli poprvé přesvědčit na závodech Světového poháru v Pokljuce. 14. prosince ovládla sprint a získala první zlato ze závodu Světového poháru. U toho však nezůstalo, když o den později si dojela pro stříbro ze stíhačky a ze závěrečného masáku brala bronz.

Za zmínku stojí ještě zastávka v ruském Chanty-Mansijsku, kde Soukalová brala fantastická tři zlata. Tyto výsledky ji pak vystřelily na konečné šesté místo v pořadí Světového poháru.

Od té doby začala Soukalová sbírat medaile ve velkém stylu. Celkově má na kontě 23 vítězství v závodech Světového poháru, přičemž na stupních vítězů se dohromady ocitla v 54 případech.

K tomu je ještě potřeba přičíst 6 medailí ze závodů v rámci mistrovství světa. Největším sportovním úspěchem Soukalové však je zisk Velkého křišťálového glóbu v sezóně 2015/2016 za nejlepší biatlonistku světa.

Kromě Vancouveru se Gabriela Soukalová zúčastnila i olympijských her v Soči. I když zde nezískala zlato, musela se spokojit s dvěma stříbrnými medailemi za smíšenou štafetu a závod s hromadným startem. Vinou zranění pak na žádné olympiádě už Soukalová nenastoupila.

Vážné zranění znamenalo konec kariéry

Poslední povedenou sezónu Soukalová absolvovala v letech 2016 a 2017. 3 medaile ze světového šampionátu, 5 triumfů v závodech Světového poháru a zisk dvou malých glóbů mluví za vše. Navíc se Soukalová stala Sportovcem roku v kategorii jednotlivců. Bohužel nikdo netušil, že to byla tečka za kariérou nejúspěšnější české biatlonistky.

Letní přípravu nemohla totiž Soukalová absolvovat v plné zátěži kvůli chronickému přetížení achillovek a problémům s lýtkovými svaly. Úvodních závodů se Soukalová neúčastnila, záhy pak překvapivě oznámila, že vynechá celou sezónu včetně olympijských her.

Soukalová se rozhodla vynechat i následující sezónu, v létě 2019 pak nenašla další síly pokračovat a oznámila konec kariéry. Vleklé zranění tak nakonec ukončilo její kariéru.

Popularitu Soukalové značně ovlivnil vztah i ukončení kariéry

Je potřeba říct, že v dobách největší slávy byla Gabriela Soukalová v Česku velmi oblíbenou sportovkyní. Její popularitu však ovlivnily dvě zásadní věci.

První z nich byl vztah s badmintonistou Petrem Koukalem, kterého si také v roce 2016 vzala. Manželství ale dlouho nevydrželo a o čtyři roky později se s Koukalem rozvedla.

Druhou věcí je styl, jakým ukončila svou profesionální kariéru. Po jejím konci vydala knihu Jiná, ve které se tvrdě opřela do týmových kolegyň a českých trenérů. Za tuto knihu také sklidila od nemalé části české veřejnosti tvrdou kritiku.

Zdroje: Osobnosti, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené