Reklama

Euro skončilo, tržní hodnoty stoupají! Kteří čeští reprezentanti si polepšili?

Zdroj: SK Slavia Praha

EURO skončilo a naplno se rozjíždí přestupový trh. S tím přichází i nutná aktualizace tržních hodnot hráčů na serveru Transfermarkt, který je zhruba určuje. Kteří čeští reprezentanti se dostali mezi 31 vyvolených účastníků EURO, kterým se cena vyšvihla?

Jak výkony na EURO ovlivní krátkodobou budoucnost hráče?

Na úvod je potřeba říci, že oproti minulosti mají kluby daleko větší možnosti co se týče skautingu. Hráče tak vybírají pečlivě několik měsíců tak, aby přesně zapadl jak do klubové filozofie, tak do herního stylu propagovaného aktuálním trenérem.

V posledních letech se tedy z nákupů po přelomových šampionátech upustilo. Mezi poslední velké ne příliš úspěšné kaufy na základě výkonů na šampionátu patří například Golovin do Monaka po MS 2018, James Rodriguéz do Realu Madrid po MS 2014 nebo Renato Sanches po EURO 2016.

Nenastávají ani situace, kdy se skvěle předvede kompletně neznámý hráč a najednou se pohrnou zájemci z větších týmů. Takoví hráči totiž na velkých turnajích neexistují.

“V minulosti se podle výkonů na velkých turnajích hodnotili hráči. Pokud by nyní přijel na EURO do 21 let hráč a já o něm neměl jedinou informaci, asi bych musel vyhodit dva ze svých lidí,” řekl v rozhovoru v podcastu pro Athletic sportovní ředitel Leeds United Victor Orta.

Většina klubů teď navíc nebude chtít sáhnout do neznáma pro riskantní posilu kvůli omezeným prostředkům ovlivněných koronavirovou krizí.

Výkony hráče na velkém turnaji mu ale samozřejmě vysoce pomůžou. Hráči si mohou ve svých klubech i reprezentacích vydobýt lepší pozici i větší respekt.

Pokud mají týmy v hledáčku hráče ze slabší soutěže, mohou si u něj rovněž porovnat výkonnost proti silnějším soupeřům, nebo vidět jeho hru pod mnohem větším tlakem.

V případě, že byl zájem již před šampionátem vysoký, mohou excelentní výkony i zvýšit potenciální přestupovou částku. A právě ke zvýšení tržních hodnot na serveru Transfermarkt po letošním EURO právě došlo.

Kdo si po EURO polepšil?

Největší polepšení, která někteří fotbalisté zaznamenali byly o 10 milionů eur. Dohromady si polepšilo 31 reprezentantů, včetně dvou českých. Ona desetimilionová navýšení potkala Federica Chiesu (€70M), Pedriho (€80M) a Kalvina Phillipse (€40M).

Další hranicí bylo polepšení sedmimilionové. To potkalo Luke Shawa (€42M) a Mikkela Damsgaarda (€20M). Nejnižší navýšení pak sahalo pouze na 0,5 milion eur, které zvedlo hned o polovinu hodnotu Ukrajinci Artemu Dovbykovi.

Dalšími hodnotnými hráči, kteří si polepšili byl například finalista Rice, nejlepší hráč turnaje Donnarumma, Olmo, Maguire nebo Jorginho. Všem pozvedl server Transfermarkt hodnotu o pět milionů eur.

Mezi Čechy si polepšil Schick a Holeš

Mezi 31 vyvolených se nakonec probojovali dva jediní střelci českého týmu na EURO – Patrik Schick a Tomáš Holeš. První jmenovaný si polepšil o pět milionů euro a po dvoumilionovém spádu během sezóny se nyní český útočník může pyšnit nejvyšší hodnotou v kariéře, tedy 28 milionů eur.

U Tomáše Holeše naopak křivka tradičně stoupá, takže logicky každou aktualizací cenovky láme osobní rekord. Tentokrát však nejdrastičtěji. 19. dubna svou hodnotu oproti 27. prosinci minulého roku zdvojnásobil na tři miliony eur.

O dvě zvýšení později se střelec klíčových branek posunul až na sedmimilionový milník, ke kterému mu třemi miliony pomohly výkony na euru.

On a Stanciu jsou tedy nyní shodně čtvrtými nejhodnotnějšími hráči Slavie. Naopak v seznamu českých reprezentantů předskočil Krmenčíka, Kalase, Vaclíka, Pavlenku a Provoda na 11. příčku. U Patrika Schicka se v reprezentačním ani klubovém žebříčku nic nemění.

Použité zdroje: Transfermarkt, Tifo Football

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Tomáš H. je dříč a skvělý hráč, a poté, co jsem přečetl jeho zpověď na Bezfrází, myslím, že i skvělý člověk. Jsem rád, že takoví jsou ve Slavii a že se jim daří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené