Spojte se s námi

Fortuna liga

Etická komise stíhá za kritiku předsedu třetiligových Živanic. Upozornil na řádění Patáka i na napadení vlastního hráče rozhodčím

Zveřejněno

dne

Na další zasedání etické komise byl pozván i předseda třetiligového oddílu TJ Sokol Živanice Petr Špaček. Za touto pozvánkou není nic jiného, než otevřený dopis (odkaz zde), kterým kritizoval poměry a praktiky v české fotbalové lize.

rozhodčí By Laia Solanellas, CC BY 2.0

Šéf klubu ve svém dopise kritizuje poměry ve třetí české nejvyšší soutěži. Žehrá na výkony rozhodčích, delegátů a lituje vážných zranění hráčů, ke kterým často přispělo tendenční vedení zápasů. Pro svá tvrzení má jako důkazy videozáznamy utkání, na jednom z nich dokonce rozhodčí Váňa hrubě napadne jednoho z hráčů (odkaz zde, čas 1:54).

Zajímavé je, že tento dopis poslal po vítězném utkání svého týmu s Pískem, kdy Živanice vyhrály 1:0. Odpovědi se dočkal jen od komise rozhodčích. Martin Schröter, předseda komise rozhodčích pro Čechy, většinu námitek proti výkonu rozhodčího smetl ze stolu. Stěžuje si přitom na výkony a podplatitelnost více rozhodčích, zmiňuje mimo jiné čtveřici Štuk, Paták, Hanousek a Benedikt. O většině sudích bylo mnohé napsáno také v regionálních denících, zejména bývalý prvoligový rozhodčí Michal Paták tak zřejmě opět dostává své pověsti „řezníka.“

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Vypadá to, že se Petr Špaček pustil do boje s větrnými mlýny a žádný z týmů mu výraznější podporu nejspíš ze strachu po pomstě nevyjádřil. Mocipáni z vedení FAČR si na živanické už také posvítili. Klub už dostal dvě pokuty ve výši 10 tisíc a 90 tisíc korun za to, že jako třetiligový klub nemá mládež. Pan předseda oponuje, že s obci s tisícovkou obyvatel narodí ročně šest dětí, výše pokuty je tak zcela neadekvátní. Když není děti kde brát, oddíl by měl podle FAČR tak nejspíš raději úplně skončit, protože pokuty takové výše pro něj mohou být likvidační.

Panstvo českého fotbalu touží smést dopis ze stolu a hlavně exemplárně potrestat dotyčného autora. Jak dobře odhadl Petr Špaček, jestli jeho oddíl nechají ostatní týmy napospas, tak s ním i s jeho klubem ti „nahoře“ zametou se vším všudy. Snad se ještě ozvou kluby, které stojí o změny k lepšímu v českém fotbale, a podpoří výzvu Živanic. Jejich hlas by měl být velmi slyšet doma a také v zahraničí, protože český fotbalový moloch si myslí, že je nedotknutelný.

Je nejvyšší čas se stavem ČFL něco dělat. Když se nenajde jiné řešení, nabízí se bojkot celého prvního jarního kola, dodržet by ho však musela všechna mužstva v soutěži. Znamenají pro ně zásady fair play více než vlastní prospěch? Je jasné, že kritice výkonů rozhodčích se nelze vyhnout v žádném sportu, nicméně ze závěrů jednotlivých utkání je jasné, že řízení zápasů rozhodně není vždy nestranné. Etická komise zůstává součástí tohoto molochu a o udělení trestu pro předsedu Živanic je předem jasno.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Displinární komise by měla rozhodnout v případě pražského derby tak, aby se na fotbalová utkání nechodilo jako do divadla

Zveřejněno

dne

Od

Komise zahájila řízení s oběma zúčastněnými kluby, protože se jí nezdála pyrotechnika a pokřiky fanoušků obou klubů. V hledišti však mělo toto derby výbornou atmosféru. Je proto nezbytné vůbec někoho trestat? Orgán FAČR by se měl přestat zviditelňovat a nedělat z fotbalových tribun divadelní hlediště.

Zdroj: sparta.cz

Když komise nenašla odvahu zavřít aspoň nějakou část tribuny Sever v pražském Edenu po pohárovém zápase Slavie s Karvinou, tak by už dále trestat neměla.

Tehdy měla k ráznému činu pádné důvody, a i když přišel Jaroslav Tvrdík osobně s omluvou na zasedání této komise, měl být trest mnohem přísnější.

Jistě, fanoušky všech klubů je potřeba nabádat, aby povzbuzovali slušně, ale není nutno, aby byli diváci uhlazení jako ti divadelní a v hledišti bylo ticho jako v kostele.

Přece kotle příznivců jednotlivých klubů jsou kořením sportu a bez nich by fotbal nebyl fotbalem. Chorály fanoušků dodávají každému utkání určitý zážitek jak pro diváky přítomné přímo na stadiónu, tak pro ty u televizní obrazovky.

To, že některé chorály a popěvky nejsou zrovna vhodné do knih o slušném společenském chování, je asi každému jasné. V klubech je potřeba na tyto věci upozorňovat – zkusit se s fanoušky domluvit, aby tento chorál raději nahradili nějakým novým.

Ke slušnějším hledištím vede dlouhá cesta, ale občas je ji potřeba absolvovat. Vlajkonoši by si měli uvědomit, že místo pokut, který klub platí za jejich nevhodné chování, by je mohl raději investovat do mládeže nebo do případných posil mužstva.

Kvůli takové atmosféře, jaká byla v nedělním pražském derby, se fotbal hraje, je však nutné na nedostatky v rozumné míře upozorňovat. Skandování nesmí překročit určitá pravidla slušného chování a vystupování, k čemuž určitě došlo při pohárovém utkání mezi Slavií a celkem Karviné.

Místo podmíněného trestu měl v tomto případě přijít asi nepodmíněný. Po posledním pražském derby by však tím pádem neměl přijít vůbec žádný, jinak fotbalová veřejnost přestane už úplně chápat, podle jakého klíče se disciplinární komise při svých rozhodnutích řídí.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Velké memento do budoucna: Slavia na prohraný první poločas odvetného zápasu s Chelsea nesmí zapomenout

Zveřejněno

dne

Od

Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se říci po odvetném utkání Slavie v Londýně s Chelsea. Ale dobré všechno nebylo a je nutné na to nezapomenout, protože by se to Slavii mohlo v budoucnu velmi vymstít.

Embed from Getty Images

Konečný výsledek 4:3 je i přes prohru pro červenobílé povzbudivý. Kdyby navíc slávistický záložník Petr Ševčík proměnil svoji velkou šanci, tak by utkání skončilo remízou 4:4. Stejně, jako celému slávistickému týmu za výborný druhý poločas, kterým sešívaní ukázali svoji mentální a fyzickou sílu.

Byli hvězdnému londýnskému soupeři zcela vyrovnaným soupeřem a v některých momentech jej dokonce předčili. Stejně velkou pochvalu zaslouží fanoušci červenobílých, kteří přijeli tým do Londýna povzbudit a hnali ho dál i za velmi nepříznivého stavu. Pozornosti médií neunikla ani emotivní děkovačka týmu s fanoušky po zápase.

Tím by ale měla veškerá pochvala Slavie skončit. První poločas ze strany tohoto týmu byl velmi špatný a hráči červenobílých si museli někdy připadat jako na kolotoči. Vypadalo to, že na ně dolehlo londýnské prostředí Chelsea a přestali plnit taktické příkazy trenéra Jindřicha Trpišovského. Hráči se nechali zatlačit do hluboké defenzívy a čekali jen na rány z milosti. A taky že přišly v podobě hned čtyř gólů.

Předzápasové vyjádření a rozhovory hráčů, že se jedou porvat o postup, vzaly ihned po začátku zápasu za své. Trenér Trpišovský, včetně svého realizačního týmu, by si z této fáze hry měl vzít velké ponaučení. Zaspat úvod utkání by se týmu Slavie nemuselo v budoucnu v Evropě vyplatit. Výsledek poločasu 4:1 byl pro slávisty ještě velmi milosrdný.

Druhý poločas sundala Chelsea nohu z plynu a málem se jí to nevyplatilo. Dostat se znovu do tempa totiž není vůbec jednoduché. Slavia toho využila a ukázala úplně jiný druhý poločas, než byl ten první. Pro Slavii je to velké mement: hrát se musí od začátku s každým soupeřem a ne, až soupeř trochu poleví. První poločas by se tak sešívaným měl stát ukázkovým příkladem, jak utkání v příštích evropských kláních nezačínat.

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Jak si vedou české kluby v žebříčku UEFA?

Zveřejněno

dne

V žebříčku nasazování klubů do evropských pohárů se v první padesátce nachází hned dva čeští zástupci. Nejúspěšnější český klub v letošní sezóně, tedy Slavii najdeme až na 73. pozici.

Gólová radost sparťanů zdroj: sparta.cz

Za posledních pět let reprezentovala nejlépe český fotbal Sparta Praha, která v sezóně 2015/16 došla až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde podlehla Villarrealu. Následně se však výkony letenských zhoršily, a tak najdeme Spartu na 42. pozici.

Dá se však očekávat, že v následující sezóně si svěřenci Zdeňka Ščasného i díky příchodu Bořka Dočkala opět zahrají alespoň základní skupinu Evropské ligy.

Radost Beauguela z prvního gólu v Plzni zdroj: fcviktoria.cz

V těsném závěsu za Spartou se drží tým Pavla Vrby. Západočeský klub se aktuálně nachází pouze dvě místa za Spartou, tedy na 44. místě.

Mohou za to především poslední dvě sezóny, kdy se Plzeň dostala do osmifinále a poté i do šestnáctifinále Evropské ligy. Jediný český účastník letošního ročníku Ligy mistrů si za účast v milionářské soutěži přišel téměř na 770 milionů korun.

Radost slávistů z gólu do sítě Sevilly zdroj: slavia.cz

V první stovce najdeme ještě Slavii, která je na 73. místě výhradně kvůli letošní sezóně, kdy se sešívaní dostali až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde nad jejich síly byla až Sarriho Chelsea.

Svěřenci Jindřicha Trpišovského si však v osmifinále po výsledcích 2:2 a 4:3 poradili s nejúspěšnějším týmem Evropské ligy, tedy se Sevillou.

Na 127. pozici se nachází se ziskem devíti bodů Slovan Liberec, který ve druhé stovce doplňuje Jablonec, jenž je se ziskem 5,5 bodů na 182. místě.

Na prvním místě najdeme vítěze posledních tří ročníků Ligy mistrů, tedy Real Madrid, který má na druhou Barcelonu náskok deseti bodů. Z anglických celku je na tom nejlépe šestý Manchester City.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019