Doping na mistrovství světa? Zdaleka ne jenom Maradona

Nedovolené podpůrné prostředky hýbou snad všemi sportovními odvětvími. Chtělo by se říci, že fotbal si zatím na té nejvyšší úrovni brání svou pověst, ale není to tak docela pravda. Známe nejen případy z našeho prostředí, ale i celosvětové kauzy. Doping dokonce pronikl i na mistrovství světa.

Embed from Getty Images

Ačkoliv jsme se mohli v některých článcích dočíst, že je znám pouze jediný případ problémového fotbalisty Armanda Diega Maradony, skutečnost je poněkud jiná. Pomiňme nyní fakt, že hlavně v dřevních dobách fotbalu mohl někdo proklouznout na hřiště náležitě “povzbuzen” a připomeňme si pět konkrétních příkladů.

1. Reprezentace NSR – 1954

O tomto případu už jsme na na našem webu psali. Němci ve finále proti Maďarsku (s nímž v úvodní fázi šampionátu prohráli 3:8) nastoupili do druhé půle s větším elánem a netušenými silami.

Později se řešilo, zda ony vitamínové injekce, které o přestávce dostali, neobsahovaly povzbuzující prostředky. Nahrává tomu i fakt, že téměř polovina mužstva do půl roku onemocněla žloutenkou a pro některé fotbalisty to znamenalo konec jejich hráčské kariéry.

2. Reprezentace KLDR – 1966

“Korejský zázrak” ve skupině porazil favorizovanou Itálii 1:0 a díky tomu postoupil do vyřazovací části. Pro Italy to byla neskutečná blamáž a jen těžko je mohlo uklidnit zjištění, že hráči KLDR s pravděpodobností na 90 % použili zakázaných látek.

Po dvaceti letech se objevily první náznaky, že hráli s nedovolenými stimulanty. Přesné určení přípravku neznáme, Korejci pochopitelně vše popírají.

3. Jean Joseph (Haiti) – 1974

Po zápase Itálie – Haiti 3:1 na MS v NSR proběhla dopingová kontrola, po níž bylo uvedeno, že obránce týmu a kapitán Ernest Jean Joseph měl v krvi nadměrné množství efedrinu. Hráč se bránil, že si pouze vzal pilulky proti astmatu, s nímž má problémy, od týmového lékaře.

Ten prohlásil, že Jean-Joseph je “… tak hloupý, že by vůbec netušil, jakou substanci ke zvýšení výkonu vpravit do svého těla.” Když vedení nařídilo Jean-Josephovi okamžitě opustit hotel a nejbližším letadlem odletět zpět na Haiti, nechal se bývalý kapitán slyšet, že jde o spiknutí fotbalových činovníků jeho země.

4. Willie Johnson (Skotsko) – 1978

Šok pro Skoty znamenala nejen porážka v zápase s Peru 1:3, ale rovněž výsledek dopingové komise. Ta potvrdila, že William McClure “Willie” Johnston měl pozitivní dopingový test na látku Fencamfamine.

Hráč uvedl, že si není prohřešku vědom, užíval prý pouze přípravek Reactivan, s nímž nikdy neměl problémy. Jiného názoru byl ale skotský fotbalový svaz, který okamžitě hráči doživotně zakázal reprezentovat svou zemi.

5. Diego Maradona (Argentina) – 1994

Měl to být skvělý návrat “božského” Diega. Ten se po prohraném finále na předchozím mistrovství zařekl, že už nebude reprezentovat. Teď byl zpátky, v úvodním zápase Argentiny na MS dokonce vstřelil Řecku branku, ale jen málokdo tušil, že tento jeho osmý zápis do střelecké listiny světového šampionátu byl poslední.

Po zápase s Nigérií zveřejnila dopingová komise výsledek testu, podle nějž měl Diego v krvi přítomný kokain, jenž byl na listině zakázaných látek. O Maradonově závislosti na této droze se vědělo, Argentinec byl z MS ihned vyloučen a udělal tak nehezkou tečku za svou fotbalovou kariérou na světových šampionátech.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kúdela je zpět! Proti Liberci podal výborný výkon a gólem rozhodl o výhře Slavie

Slavia zvládla zápas v Liberci a do Prahy si odváží všechny tři body. Jediný gól vstřelil z pokutového kopu Ondřej Kúdela, jinak byl zápas hodně soubojový a mnoho šancí k vidění nebylo.

Velký fotbalový zvrat! Nejlepší kluby Evropy se dohodly na vzniku Superligy

Fotbal již nebude takový, jaký ho známe. Kvůli lepším finančním možnostem se nejlepší evropské kluby dohodly na vzniku Superligy, která jim nabídne zajímavou konfrontaci a mnohem vyšší výdělky.

Třineckou ocel se pokusí překousnout Bílý Tygr. Startuje finále Extraligy!

Od posledního finálového utkání v české Extralize uběhlo už 721 dní. Ani po tak dlouhé době si však nebude vrchol sezony užívat někdo jiný. Třinec a Liberec spolu svedou další válku o Masarykův pohár. Kdo je favorit?