Spojte se s námi


Bundesliga

Domácí prostředí nevýhodou a více hracího času. Jak se změnila Bundesliga a kdo z toho těží?

Publikováno

dne

Bundesliga je proslulá fantastickou atmosférou. Z nejlepších pěti evropských lig rozhodně tou nejlepší. Proto se dalo tak trochu čekat, že zápasy bez diváků něco výrazně změní. Po čtyřech kolech od restartu můžeme jasně konstatovat, že se tak také stalo. V čem jsou rozdíly proti období před vypuknutím pandemie?

Zdroj: werder.de

Hned poté, co se rozhodlo o restartu Bundesligy, se začalo mluvit, jak bude vypadat německý ligový fotbal s prázdnými stadiony. Ne, že by snad šlo po čtyřech odehraných kolech činit konečné závěry, nicméně ze statistik již lze vypozorovat některé zásadní rozdíly.

Tím největším jsou výsledky domácích týmů. Domácí prostředí pro každý tým znamená mnoho. Jakkoliv se domácím mužstvům nedařilo ani před přerušením soutěže, po restartu se situace ještě zhoršila. A ne zrovna málo.

Před vypuknutím pandemie bylo odehráno 225 zápasů, v nichž braly domácí týmy výhru pouze ve 43,12 % utkání. To není mnoho, pravda. Ale během 36 duelů po restartu braly domácí celky tři body pouze ve 22,23 % z nich. To je zkrátka až neuvěřitelný rozdíl.

Absence fanoušků se zatím nedotkla Bayernu, který zůstává po obnovení Bundesligy doma stoprocentní. To Lipsko doma dvakrát bralo jen bod, Dortmund nechal body právě Bayernu.

S tím, jak se daří hostujícím celkům, nutno zmínit, že Augsburg zaznamenal nejvyšší venkovní výhru od října 2017, když smetl 0:3 Schalke. Mönchengladbach při výhře ve Frankfurtu vstřelil svůj nejrychlejší gól za posledních pět let. Mohuč poprvé v historii mezi elitou doma prohrál 0:5 s Lipskem.

Co se gólovosti týče, ta se příliš nezměnila. Před přerušením padalo v průměru na zápas 3,23 branek, po restartu si Bundesliga drží standard 3,19 gólů na utkání. S přehledem tak neustále ostatní z nejlepších pěti lig v tomto ohledu předčí, jako tomu již je několik let.

Zajímavostí může být, že se nikterak zásadně nezměnil průměrný počet rozdaných karet. Rozhodčí jsou pod menším tlakem a tak se čekalo, že budou o něco benevolentnější. Ale ve výsledku je tomu možná i trochu naopak, jelikož někdy pouští i zákroky, které by dříve kvůli tlaku z tribun nepustili.

Gary Lineker pak přišel s faktem, že se nyní více času skutečně hraje a nejsme tolik svědky nějakého zdržování, simulování, válení se po zemi, apod., což je rozhodně pozitivní zjištění!

A komu pandemie koronaviru pomohla? Za zmínku stojí hlavně dva týmy. Werder Brémy a Hertha Berlín. Brémy ze čtyř duelů dva vyhrály, jednou remizovaly a jednou padly. Jiří Pavlenka nyní udržel tři nuly v řadě, což je neskutečný rozdíl, když do přerušení vychytal za celou sezonu jedinou nulu. Werder zkrátka chce záchranu a neskutečně se zlepšil.

Hertha sice v přímém ohrožení sestupem nebyla, ale velký náskok před sestupovými příčkami také neměla. Jenže Darida a spol. se vrátili do ligy s grácií, ze čtyř duelů vyhráli tři a remizovali s Lipskem. Navíc na jejich hru je radost se dívat. Jaká to změna!

Naopak je tomu u Schalke, které je na ručník. To sice bylo již před přerušením, ale v posledních 10 zápasech dokázalo čtyřikrát remizovat, přičemž všechny remízy přišly před restartem. Po něm ze čtyř zápasů neviděl celek z Gelsenkirchenu ani bod a vstřelil jediný gól.

O moc lépe na tom není Union Berlín, který tak bude muset tvrdě bojovat o udržení se v soutěži. V trápení se pokračuje také Paderborn, který však dokázal alespoň třikrát bodovat.

Rozhodně nás čeká zajímavý závěr soutěže! Ať už v souboji o pohárovou Evropu či holé přežití. Třeba se dočkáme ještě nějakého zdramatizování i v souboji o ligový titul.

Použité zdroje: Livesport, BBC, Bundesliga, DW, Gary Lineker

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.