Spojte se s námi


Fotbal

Dokáže uspět Frenkie de Jong v Premier League? Klíčový muž pro novou éru Manchesteru United

Marně budete hledat záložníka, který lépe udrží míč na svých kopačkách. Vlastnost vystihující hru Frenkieho de Jonga. Každým dnem zesilují spekulace o tom, že zamíří v letním přestupním období do Manchesteru United. Otázkou však zůstává, zdalipak má tolik potřebné fyzické kvality, aby nevyhořel jako řada podobných hráčů.

Publikováno

dne

Zdroj: FC Sevilla

Marně budete hledat záložníka, který lépe udrží míč na svých kopačkách. Vlastnost vystihující hru Frenkie de Jonga. Každým dnem zesilují spekulace o tom, že zamíří v letním přestupním období do Manchesteru United. Otázkou však zůstává zdalipak má tolik potřebné fyzické kvality, aby nevyhořel jako řada podobných hráčů.

Pokud na první dobrou odsoudíte fyzické kvality Frenkie de Jonga, tak činíte špatně. Nejprve si musíme jeho herní vlastnosti uvést do souvislosti. Každý typ hráče potřebuje ke své hře jiné fyzické vlastnosti, které jeho role vyžaduje.

Frenkie může hrát na pozici jednoho ze dvou defenzivních záložníků ve formaci 4-4-2 nebo na pozici #8 v rozestavení 4-3-3. Nejlépe mu vyhovuje levá část hřiště, kde může dělat to, co umí nejlépe – dostat se na míč a přihrát. Erik ten Hag ho jako nový trenér Manchesteru United do svého týmu chce, protože oba jeho systémy potřebují profil tohoto hráče.

Není vůbec pochyb o tom, že de Jong má fyzické vlastnosti, které doplňují jeho speciální technickou kvalitu – výběr přihrávek a efektivitu, pokud mluvíme o míře úspěšně dokončených přihrávek. Do defenzívy se pohybuje po hřišti, aby získal míč. Kromě toho s velkou lehkostí vede míč, hlavně si jej dokáže pokrýt tělem a vytvořit si prostor.

Frenkie má ve své hře rovnováhu ve stylu Toniho Kroose. Umí oklamat soupeře tělem, nechat je přeběhnout, aby si vytvořil čas navíc a následně měl větší prostor pro přihrávku. Tato úroveň práce s tělem je jedinečná.

Pokud sledujete hru Frenkieho pravidelně, můžete si všimnout jeho schopnosti otočit se s míčem na kopačce doslova na metru. Plynule pod tlakem protihráčů. Je to jednou z jeho nejzvláštnějších vlastností. Může se to zdát jako bezvýznamná schopnost, ale důsledky této variace jsou důležité pro tým. Uklidní tímto hru svého týmu a dá mu čas nadechnout se pro další útočné snažení.

Mezi další jeho silné stránky patří vyvést míč několik desítek metrů vpřed. Překoná tím řadu hráčů soupeře a navíc následnou přihrávkou dokáže přenést těžiště hry na druhou stranu hřiště. Pokud mluvíme o této schopnosti, patří Frenkie mezi nejlepší hráče na světě vůbec.

Fotbalista, který se fyzicky trápí přeci nemůže takovým způsobem často v utkání vyvážet míč. Mluvíme tedy o hráči, který v zápase předvede velké množství přihrávek a přitom je progresivní ve vyvezení míče. Navíc se balonu jen zřídka zbavuje. Vzít mu ho z kopačky je doslova nadlidský výkon.

Udržet míč na kopačce v útočící polovině je pro podobného záložníka velice podstatné. Tuto vlastnost nabízejí špičkoví hráči jako je Toni Kroos, Thiago Alcântara nebo Marco Verratti. Ale opět, znovu mohou být otazníky ohledně jeho kvalit na hru bez míče. Nebyl by ve hře United ve středu zálohy až příliš bezbranný?

Rychlá odpověď je ne. Dlouhá odpověď zní, že svým stylem hry bez míče může připomínat hráče jako je İlkay Gündoğan v Manchesteru City nebo Thiago v Liverpoolu, kteří mají za úkol hrát mezi liniemi. Ale primárně se podílet na hře ve fázi budování útoku, respektive zakládání akcí.

Gündoğan mimo držení míče má za úkol bránit ve středu pole, v roli dvojitého pivota. Thiago má také za úkol udržet střed pole kompaktně, aby se následný útok zhroutil tím, že zůstane hluboko po boku Fabinha. Funguje to, protože je to pro ně přirozené. Totéž platí pro Frenkieho.

Ve skutečnosti, stejně jako İlkay Gündoğan v Dortmundu nebo City a Thiago v Bayernu nebo Liverpoolu, má Frenkie zkušenosti s hraním v rozestavení 4-2-3-1 (Ajax) a 4-3-3 (Xaviho Barcelona). Takže už ukázal, že umí hrát tuto roli.

Stane se Frenkie opravdu hráčem Manchesteru United, tato role pro něj nebude nic nového. Bude muset bránit z pozice „defenzivního záložníka“ bez míče v rozestavení 4-2-2 a zároveň v útočné fázi být ve středu pole, aby mohl rozehrávat z formace 4-3-3.

Role de Jonga, Gündoğana nebo Thiaga není tak jednoduchá, že jen zůstane vedle prvního defenzivního záložníka. Musí totiž zavírat mezery a volné prostory, pokud propadne někdo ze spoluhráčů. Kromě toho však Frenkie má technickou kvalitu, aby dokázal přijmout těžký míč a pustit se do složitější kombinace.

Co se týče profilu, jak v 4-2-3-1, tak v 4-3-3, je de Jong dokonale vhodný pro defenzivní roli. Jak si tedy jednotlivě stojí po fyzické stránce s Gündoğanem nebo Thiagem, kteří hrají za nejlepší týmy na světě? Jsou opravdu tito dva přední hráči, mluvíme-li o fyzické stránce? Ne, nejsou. Důležité je, že jsou kompaktní ve střední řadě.

Jak již bylo zmíněno, Thiago a Gündoğan udržují střed hřiště soudržný, což zajišťuje, že celý tým je kompaktní, a proto je hůře prostupný a může tak odolávat tlaku. Houževnatost, pracovní morálka a intenzita, které jsou k tomu zapotřebí. To jsou tolik cenné parametry, fyzičnost a tělesná stavba není tak zásadní. Oba zmiňovaní hráči jsou ve srovnání se svými spoluhráči na spodním konci fyzického žebříčku, ale jejich odhodlání pomáhat celému týmu je klíčové a rozhodující.

Zvládne to Frenkie de Jong? Samozřejmě, že může. Při svém přestupu z Ajaxu do Barcelony předvedl, že zvládne velké výzvy a dokáže si s nimi poradit. Dosavadní důkazy také naznačují, že má mimořádnou pracovní morálku, aby mohl vykonávat svou defenzivní roli. Pokud nějakého hráče Rudí ďáblové do svého nově vznikajícího týmu potřebují, je jí právě tento muž.

Zdroj: Twitter

Reklama

Fortuna liga

Okénko minulosti: Sparta slavila předchozí titul před devíti lety v ročníku 2013/2014. O nejdelší čekání v historii nešlo

Je tomu už devět let, kdy se nejúspěšnější klub v historii radoval z prvenství. Nešlo o nejdelší čekání, v letech 1967-1984 je dělilo od korunovace sedmnáct let, jedenáct v období 1954-1965. Vzpomínání bylo přesto dosti dlouhé, zvláště když tým vedeným Vítězslavem Lavičkou získal triple, kromě ligy i domácí pohár a superpohár.

Publikováno

dne

Je tomu už devět let, kdy se nejúspěšnější klub v historii radoval z prvenství. Nešlo o nejdelší čekání, v letech 1967-1984 je dělilo od korunovace sedmnáct let, jedenáct v období 1954-1965. Vzpomínání bylo přesto dosti dlouhé, zvláště když tým vedeným Vítězslavem Lavičkou získal triple, kromě ligy i domácí pohár a superpohár.

Přitom všechno začalo chmurně, vypadnutí z evropské scény s neznámým švédským BK Häcken. „Těžko to všichni vydýchávali,“ vybavuje si tísnivou atmosféru trenér Vítězslav Lavička. Všechny to však nabudilo. „Přišel obrovský hlad po úspěchu, byly z toho tři trofeje,“ připomíná zářivý konec se ziskem rekordních 79 bodů.

Mužstvo bylo výborně poskládané. „Byl to mix vyzrálých individualit a mladíků z báječného dorosteneckého ročníku 1992 – Krejčí, Kadeřábek, Hybš, Brabec, Skalák, k nim Kadlec,“ uvádí Lavička, který od června přebírá odpovědnost za výchovu sparťanské mládeže.

Všichni dali své schopnosti ve prospěch kolektivu. „V brance spolehlivý Tomáš Vaclík, jemuž se zpočátku moc nevěřilo, hru tvořil Mára Matějovský, gólově se vedle něj prosazoval Pepa Hušbauer, nejlepší střelec soutěže,“ upozorňuje Lavička.

Ofenzívní síla byla obrovská. „David Lafata, to byl kulomet,“ dokumentuje Lavička. Soudržnost kolektivu dokládá i další hrotový bijec Roman Bednář.

„Přišel jako posila, trpělivě čekával, až se dostane do hry, kdy jsme potřebovali přitopit pod kotel,“ zvýrazňuje přínos českého reprezentanta, který si připsal z pozice náhradníka sedm přesných tref.

Velkou vzpruhou byl příchod v průběhu podzimu tvořivého záložníka Bořka Dočkala z norského Rosenborgu. „Vedení přišlo s informací, že je k mání, tak jsme ho hned angažovali,“ vítal trenér důležitou posilu. „Moc nám pomohl,“ vyzdvihuje jeho přínos.

O slávistického odchovance se s odvěkým rivalem, kde vyrostl, nijak nepřetahovali. Slavia měla v té době docela jiné problémy, obrovské dluhy, které vyvrcholily insolvencí, jí táhly dolů. Ligu zachránila až shodou okolností v posledním kole, v němž pohrála v Ostravě 0:2.

Najít peníze na hráče jako Dočkal nebylo v Edenu před devíti lety ani pomyšlení.

Zdroj: AC Sparta Praha, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Jedinečná šance prorazit v repre: Zástupci obou pražských „S“ i přehlížený diamant

Ligová sezóna v neděli skončí, za pár dní se ale vrátí reprezentační fotbal. Česká fotbalová reprezentace zveřejnila nominaci na kvalifikační zápas o mistrovství Evropy s Faerskými ostrovy a přátelský zápas s Černou Horou. Kdo může nejvíce vylepšit své postavení v týmu?

Publikováno

dne

Ligová sezóna v neděli skončí, za pár dní se ale vrátí reprezentační fotbal. Česká fotbalová reprezentace zveřejnila nominaci na kvalifikační zápas o mistrovství Evropy s Faerskými ostrovy a přátelský zápas s Černou Horou. Kdo může nejvíce vylepšit své postavení v týmu?

Jaroslav Šilhavý povolal hned sedm hráčů ze Slavie, z mistrovské Sparty pozval čtyři. Poprvé se do nominace dostal útočník Bohemians Jan Matoušek, Jakub Jugas v minulosti dvakrát za A-tým nastoupil.

Václav Jurečka

Střelec Slavie je letos v podobné pozici, v níž byl loni touto dobou Jan Kuchta. Pálí mu to a může nahradit Patrika Schicka, jenž je opět zraněný. Jurečka v pěti zápasech nadstavby nasázel 12 gólů, takového hráče nelze posadit.

Automaticky to navíc nemusí znamenat vytlačení Kuchty ze sestavy, Jurečka je ze Slavie zvyklý nastupovat na křídle. Oba jsou velmi dobří v presinku, vedle sebe by mohli být pro soupeřovy defenzivy nebezpeční.

Lukáš Sadílek

Je to paradox, ale pro Lukáše Sadílka je nevýhoda, že se uzdravil jeho mladší bratr Michal, který pravděpodobně bude hrát vedle Tomáše Součka. Cesta Lukáše do sestavy tak povede spíše v případě, že Šilhavý vsadí na čtyřobráncový systém.

Lukáš toho stejně jako bratr Michal oběhá ve středu pole hodně, navíc je podstatně kreativnější a má skvělou kopací techniku. Při dobývání na Faerských ostrovech se mohou hodit i jeho dlouhé auty, velká zbraň Sparty.

Václav Černý

Na borce z Twente se čeká veřejnost těší snad nejvíce z celé soupisky. Šilhavým hodně opomíjený rychlík tentokrát musí dostat šanci, díky bilanci 13+11 se dostal do Týmu sezóny Eredivisie. Je v nominaci na hráče měsíce nizozemské ligy.

Černý je jedním z mála českých hráčů, kteří vynikají v soubojích jeden na jednoho. S ohledem na pracovitost Jurečky s Kuchtou by měl Černý volnost, kterou k ideálnímu výkonu potřebuje. A základ si rozhodně zaslouží.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

UEFA obvinila Josého Mourinha za vulgární urážky směrem k rozhodčímu Taylorovi po finále Evropské ligy

UEFA oficiálně zahájila disciplinární řízení proti Josému Mourinho. Důvodem mají být urážky na adresu hlavního rozhodčího Anthonyho Taylora, který řídil finále Evropské ligy mezi římským AS a Sevillou.

Publikováno

dne

UEFA oficiálně zahájila disciplinární řízení proti Josému Mourinho. Důvodem mají být urážky na adresu hlavního rozhodčího Anthonyho Taylora, který řídil finále Evropské ligy mezi římským AS a Sevillou.

Italský celek v rozhodujícím zápase o celkové prvenství tomu španělskému podlehl v penaltovém rozstřelu.

V 35. minutě sice Paulo Dybala poslal AS do vedení, v druhé půli si však vlastní gól vstřelil Gianluca Mancini a bylo vyrovnáno.

Do konce normální hrací doby už žádný gól nepadl, o osudu utkání nerozhodlo ani prodloužení. Vítěze tedy musela určit penaltová loterie, v níž byla úspěšnější Sevilla a opět tak získala trofej pro šampiona Evropské ligy.

Mourinho však tuto prohru neunesl, a to i kvůli tomu, že podle něj Taylor jeho tým poškodil, když v průběhu zápasu neodpískal pokutový kop pro AS a některé nevybíravé zákroky neposoudil jako provinění proti pravidlům.

Podle článku serveru Sky Sports se portugalský kouč po zápase vydal za sudím Taylorem směrem k parkovišti, kde mu uštědřil řadu vulgárních nadávek a jeho výkon označil za ostudu. Mourinha prý u jeho jednání zachytila kamera.

Rozhodčí Taylor byl spolu s jeho manželkou obtěžován fanoušky také na cestě domů. Na dalších záběrech údajně bylo vidět, jak na letišti v Budapešti ochranka doprovází Taylora a jeho rodinu do zabezpečeného prostoru poté, co po něm příznivci AS hodili láhev a židli.

Zatímco Mourinho byl obviněn individuálně, UEFA potrestala oba kluby z řady dalších přestupků a trestala také chování fanoušků.

Především se jednalo o zapalování pyrotechniky, házení předmětů, výtržností a poškozování majetku.

Zdroje: UEFA, Sky Sports, BT Sport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené