Dejan Iliev: Možnost pracovat s Čechem byla k nezaplacení. Rosický byl úplně na jiném levelu

Makedonský brankář Dejan Iliev už je přes osm let hráčem Arsenalu Londýn, kde stále čeká na svou šanci v prvním týmu. Pětadvacetiletý Iliev prozradil pro Ruik, co pro něj znamenala spolupráce s Petrem Čechem nebo jaké má vzpomínky na Arséna Wengera.

Zdroj: tbrfootball.com

Svou kariéru jsi odstartoval v makedonském celku FK Belasica. Chtěl bych se zeptat, proč ses rozhodl stát právě brankářem?

Ano, je pravda, že jsem začal s fotbalem v FK Belasica, protože klub sídlí v mém rodném městě Sturmica. Rozhodl jsem se stát brankářem, protože můj otec je bývalý brankář. Jako dítě jsem ho sledoval a měl na mě velký vliv, abych se stal taky brankářem. To je ten důvod proč jsem si vybral tento post a také jsem chtěl jít v jeho šlépějích.

V roce 2012 jsi opustil FK Belasica a přestoupil do londýnského Arsenalu.  Jaká byla tvoje reakce na zájem Arsenalu?

Byl jsem opravdu šťastný a nemohl jsem tomu uvěřit. Kdo by takovou nabídku nepřijal? Myslím si, že je snem každého hráče hrát za nejlepší kluby a hlavně v Premier League. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl podepsat smlouvu s Arsenalem a učit se od těch nejlepších.

Vzpomeneš si ještě na to, jaké byly tvé první dny v Arsenalu? A na jakou konkurenci jsi tam narazil?

Ano, pamatuji si, že moje první dny byly obtížné, protože jsem neuměl moc anglicky. Chvilku mi to trvalo, než jsem se to naučil a mohl komunikovat s ostatními. Pro spoustu lidí v Anglii je život fotbal. Pro mě je život také fotbal, protože když jsem byl dítě, tak jsem snil o tom, že dosáhnu něčeho velkého a výjimečného.

Konkurence v Arsenalu je obrovská. Každý den musíte tvrdě pracovat a prokazovat své kvality, abyste přesvědčil ostatní, že na to skutečně máte. I když to je na naší brankářské pozici trochu obtížnější, protože se musíme umět vypořádat s velkým tlakem a velkou odpovědností. Velkou roli v tom hrají zkušenosti, které musíme posbírat.

Getting to know Deyan Iliev - News - Shrewsbury Town
Zdroj: shrewsburytown.com

Měl jsi tu možnost pracovat s legendou klubu Arsénem Wengerem. Jaký dojem na tebe udělal?

Arséne Wenger je fotbalová legenda. Jsem opravdu vděčný, že jsem měl příležitost s ním pracovat a poznat ho. Byla to skvělá zkušenost a hodně jsem se od něj naučil. Navždy mu budu vděčný, že mi dal šanci pracovat s ním a velkými hráči. Stál za mým přestupem do Arsenalu a já si pamatuji, že jsem byl opravdu šťastný, protože několik dní před mým příchodem jsem ho a ostatní hráče sledoval v televizi.

Vzpomínám si i na to, když jsem se vrátil po zranění kolene, tak jsem s ním mluvil při cestě na trénink a řekl mi, že je velmi rád, že jsem zpět. Povzbudil mě i tím, když dodal, že ve mně věří a mohu mít velmi dobrou kariéru. Tohle slyšet bylo opravdu skvělé a dodalo mi to ještě větší motivaci do práce.

Za dobu v Arsenalu jsi poznal spoustu skvělých brankářů, ale asi ta největší persona byl Petr Čech. Jaká to byla zkušenost pro tebe s ním pracovat?

Ano, měl jsem několik skvělých brankářských kolegů v Arsenalu, ale když Petr Čech podepsal smlouvu s Arsenalem, tak jsem byl opravdu šťastný. Když jsem vyrůstal, tak jsem ho sledoval, jak chytá za Chelsea a snažil sem se dělat věci jako on. Byl mým vzorem a když přišel do Arsenalu, tak ta možnost poznat ho nebo pracovat s ním byla k nezaplacení. Byl jsem s Petrem až do finále Evropské ligy proti Chelsea a bylo velmi smutné vidět, že se nerozloučil vítězstvím.

Musím říct, že jsem se od něj naučil spoustu věcí jako brankář, ale i jako člověk. Vždycky si našel čas, aby si se mnou promluvil nebo ukázal něco, o čem si myslí, že bych měl zlepšit. Jsem mu velmi vděčný a bylo mi obrovskou ctí se s ním setkat a spolupracovat. Je to úžasný člověk, který toho dokázal ve své kariéře strašně moc a jsem si jistý, že i lidé v České republice jsou na něj pyšní. Pracovat s mým idolem byl můj splněný sen.

Arsenal goalkeepers Petr Cech and Deyan Iliev during training ahead of a  Europa League match in February 2018 - Sports Mole
Zdroj: sportsmole.co.uk

Měl jsi možnost poznat i Tomáš Rosického, který se stal legendou Arsenalu. Jaké máš na něj vzpomínky?

Když jsem přestoupil do Arsenalu, tak Tomáš tam působil, ale moc jsem s ním toho nenahrál kvůli mému zranění. Ale samozřejmě bylo vidět, jak moc ho fanoušci milují. Byl úplně na jiném levelu a patřil mezi klíčové hráče Arsenalu. Pamatuji si ho jako skvělého hráče a velmi milého člověka.

Arsenal je známý tím, že se nebojí dát šanci v prvním týmu svým odchovancům. Ukázkovými příklady jsou Fabregas, Wilshere nebo Saka. Myslíš si, že si hráči uvědomují možnost, že mají otevřené dveře do prvního týmu?

Arsenal je známý tím, že vyprodukoval spoustu mladých a kvalitních hráčů. Myslím si, že hráči si toho jsou velmi dobře vědomi, ale také vědí, že není snadné se tam dostat. Jak už jsem řekl, tak konkurence je obrovská. Musíte prokazovat své kvality, mít štěstí, ale hlavně tomu musíte obětovat všechno, abyste přesvědčil trenéra, že na to skutečně máte. A když ta šance skutečně přijde, tak musíte ze sebe dostat to nejlepší.

V loňské sezóně sis vyzkoušel hostování v nejvyšších soutěžích na Slovensku a v Polsku. Jak vzpomínáš na hostování v Seredi a Jagiellonii?

Ano, musel jsem odejít na hostování, abych získal nové zkušenosti a pokračoval ve svém kariérním růstu. Moje první hostování bylo ve slovenské Seredi a beru to zpětně jako velmi dobrý krok. Nastoupil jsem tam k osmnácti zápasům, získal jsem sebevědomí a byl jsem moc rád, že jsem se prosadil v nejvyšší soutěži.

Na Slovensku jsem byl do prosince a poté jsem se rozhodl odejít do Jagiellonie. Jednalo se o kvalitnější soutěž, ale bohužel jsem se tam zranil a moc toho neodehrál. Obě hostování hodnotím velmi dobře. Na Slovensku jsem hrál a dařilo se mi. V Polsku to byla taky dobrá zkušenost, ale tohle hostování ovlivnilo zranění, ale i to bohužel patří k fotbalu.

Dejan Iliev on Twitter: "I am very happy to say that i have signed a loan  deal with @Jagiellonia1920 until the summer. Lets go Jaga! ❤️💛 #jagiellonia  #jaga #bialystok #ekstraklasa #poland… https://t.co/Le5EIbhTmY"
Zdroj: twitter.com

Manažerem Arsenalu je Mikel Arteta, kterého si pamatuješ i jako spoluhráče. Co říkáš tomu, jak pozvedl Arsenal? A bavil ses s ním o své budoucnosti?

Mikela si pamatuji jako hráče, se kterým jsem hrál i trénoval. Myslím si, že odvádí skvělou práci v roli manažera. Když vidíte hráče Arsenalu, tak je na nich vidět, že si fotbal pod ním užívají. Tým má i velmi dobré výsledky a já doufám, že tomu tak bude i nadále. Mikel rozumí fotbalu a každý hráč ví, co má hrát, to je strašně důležité.

S Mikelem jsem o svém hostování vůbec nemluvil. Všechno jsem řešil s vedením klubu.

V letošní sezóně budeš nastupovat za Shrewsbury v League One. Proč sis vybral zrovna Shrewsbury a co čekáš od tohohle působení?

Jsem opravdu šťastný, že jsem se dohodl na hostování ve Shrewsburby, protože se jedná o opravdu dobrý klub, který hraje kvalitní soutěž. Doufám, že tu získám nové zkušenosti a moc se těším na tuhle výzvu. Budu se snažit dostat ze sebe to nejlepší a doufám, že nás čeká úspěšná sezóna.

Stále jsi hráčem Arsenalu, jak vidíš svou budoucnost v klubu? Je pro tebe motivací příběh Emiliana Martíneze?

Kdo ví, co nám přinese budoucnost. Můžu doufat v jen to nejlepší a budu se nadále snažit dostat ze sebe to nejlepší. Pracoval jsem s Emim několik let a můžu říct, že on opravdu tvrdě pracoval každý den. Také byl poslán na několik hostování, kde získal nové zkušenosti, které mu pomohly k jeho snu. Když dostal šanci, tak prokázal své kvality a veškerá ta dřina se mu vyplatila. Věci ve fotbale se mohou změnit každým dnem, takže uvidíme, co čeká mě, ale za Emiliana jsem strašně šťastný.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.