Spojte se s námi


Ostatní

David Beckham: Módní ikona a mistr přímých kopů

Publikováno

dne

Legendární fotbalista, mistr přímých kopů, ale také módní ikona, jenž výrazně pomohla prosadit evropský fotbal v zámoří a podílela se minimálně na vzestupu americké MLS. To vše jest David Beckham. A právě životopis tohoto bývalého anglického fotbalisty vám přinášíme v následujících řádcích.

Zdroj: actitudfem.com

Láska k Manchesteru United již od raného dětství

David Beckham se narodil 2. května 1975 v anglickém Leytonstonu, což je městečko nedaleko od Londýna. Otec byl montérem kuchyní, matka byla kadeřnice. Byl jediným synem mezi dvěma sestrami. Zajímavý je rozhodně fakt, že Beckhamovi rodiče naprosto milovali Manchester United a z Londýna tak často cestovali na zápasy svého oblíbeného klubu. Spolu brávali na tato utkání právě i malého Davida, tudíž v něm byla láska k Red Devils pěstována již od raného mládí.

S hraním fotbalu začal ve čtyřech letech. Už v takto nízkém věku neustále pracoval na své technice. Trávil několik hodin týdně tréninkem právě technických dovedností. Během svého dětství navštěvoval Beckham i jednu z fotbalových škol Sira Bobbyho Charltona, v jedné talentové soutěži dokonce vyhrál cenu, díky níž se mohl zúčastnit tréninkového kempu u týmu Barcelony.

Svůj talent tak prokazoval už od mládí. Postupně v mládežnických kategoriích působil v dresech týmů Tottenhamu a Brimsdownu. Jeho snem však bylo hraní za Manchester United. Právě historicky nejúspěšnějšímu anglickému klubu dělal jedenáctiletý David v roce 1986 maskota přímo na Old Trafford. Díky svým kvalitám se nakonec i ve 14 letech dočkal toho, že si jej právě jeho milovaný klub vybral do své akademie a podepsal s ním první kontrakt.

Již v 17 letech debutoval za „Áčko“ Manchesteru United

V mládežnických týmech Manchesteru United patřil Beckham mezi nejtalentovanější a nejlepší hráče. V roce 1992 se svými spoluhráči získal trofej pro vítěze mládežnického poháru pod hlavičkou FA. Ve stejném roce si připsal debut za A-tým, když jako 17letý mladík nastoupil do pohárového utkání proti Brightonu coby náhradník. To však byl na delší dobu poslední start za hlavní mužstvo.

O rok později se opět v mládežnické soutěži dostali mladíci Manchesteru až do finále, kde nicméně padli. Beckham však patřil mezi klíčové hráče týmu. V roce 1994 pak David patřil k důležitým postavám rezervního týmu Red Devils, který ovládl ligu, v níž hrál.

Sezona 1994/95 pak již byla klíčová pro Beckhama a jeho působení u „Áčka“ Manchesteru United. Na podzim dostal šanci v utkání Ligy mistrů proti Galatasarayi, odehrál celých 90 minut, vstřelil svůj první gól za celek z červené části Manchesteru a rovněž u jedné branky asistoval. Zkrátka vysněný zápas.

Do konce sezony dostal šanci v dalších pěti zápasech, v nichž se ukázal ve velice dobrém světle. Právě to hrálo roli v tom, že další ročník Premier League už patřil mezi stabilní články základní sestavy Red Devils.

Z talentovaného mladíka postupně světovou hvězdou, avšak nenáviděnou v Anglii

Od sezony 1995/96 tak byl David Beckham spolu s dalšími mladíky z dnes již legendární Class 92 mezi hráči, na nichž Alex Ferguson postavil tým, jenž se stal postupně nejlepším klubem v celé Anglii a jedním z nejlepších klubů na světě vůbec. Hned v tomto ročníku totiž Red Devils slavili zisk ligového titulu, v sezoně rovněž vyhráli FA Cup. Beckham byl zvolen nejlepším mladým hráčem Premier League a v anketě o nejlepšího hráče v lize vůbec skončil druhý. V září téhož roku si připsal debut v reprezentaci Anglie. O sezonu později následoval další titul pro mistra Premier League a anglický Superpohár.

Zajímavé pak bylo sledovat, co se bude dít v Beckhamově kariéře po mistrovství světa v roce 1998. Během druhého vyřazovacího kola totiž fauloval Diega Simeoneho a byl vyloučen, což bylo jedním z faktorů, proč Anglie ze světového šampionátu vypadla. David se tak stal veřejným nepřítelem anglického lidu číslo jedna. Mluvilo se tak, že tlak v Anglii neustojí a odejde. To se však nakonec nestalo.

A ještěže tak. Ačkoliv se během následující sezony na každém stadionu při každém kontaktu Beckhama s míčem pískalo a bučelo, hráč to ustál a vedl si více než dobře. I díky tomu se totiž až dodnes vzpomíná na legendární rok 1999, který se navždy zapsal do historie Manchesteru United zlatým písmem. Proč? David Beckham a právě jeho spoluhráči z legendární Class 92 dokázali poprvé v historii klubu, a doposud i naposledy, získat historický treble. Stalo se tak po vítězství v Premier League, FA Cupu a nezapomenutelném obratu ve finále Ligy mistrů.

Nutno podotknout, že právě rok 1999 patřil především Davidu Beckhamovi. Ten prožil totiž famózní sezonu i z individuálního hlediska, a to především v Lize mistrů, kde v deseti duelech vstřelil dvě branky a připsal si osm asistencí. Právem tak získal individuální ocenění UEFA pro nejlepšího hráče na evropském kontinentu a v anketě FIFA o nejlepšího hráče na světě skončil druhý.

Třebaže povedenější sezonu již s týmem ohledně počtu trofejí nezažil, stále pokračoval ve skvělých výkonech a to především v klubu. V reprezentaci to bylo poněkud jiné kafe. Příliš tomu nepomohlo EURO 2000, kde opět Anglie selhala, tentokrát již ve skupině. Po nepovedeném turnaji se stal Beckham kapitánem Anglie i přes obří kritiku fanoušků.

Nicméně v dresu Red Devils pak ještě po skvělém roce 2001 skončil opět druhý v anketě FIFA o nejlepšího hráče světa. Každopádně i přes dobré výkony začalo docházet k problému, který vyvrcholil o dva roky později.

Zhoršení vztahů s Fergusonem a roztržené obočí po incidentu s manažerem

Alex Ferguson byl rázným manažerem, což je známá věc, zatímco Beckham začínal mít poněkud problémy s unášením slávy. V první řadě Ferguson měl problémy s tím, že hráči stoupla sláva do hlavy, jelikož se stal během své kariéry módní a reklamní ikonou a také nesl nelibě fakt, že jeho svěřenec neplní taktické pokyny, které plnit měl. Jak sám legendární manažer prozradil ve své autobiografii, hvězda zkrátka z týmu Red Devils musela odejít.

„Zavolal jsem si ho den po zápase, abychom prošli zápas u videa. Čekal jsem, že uzná chybu. Jenže seděl, poslouchal mě, a neřekl ani slovo. Ani slovo. Ptal jsem se ho, jestli chápe, proč jsem si ho pozval. Ani neodpověděl a odešel. V okamžiku, kdy si hráč Manchesteru United myslel, že byl víc, než manažer, tak musel jít. Vždy jsem tvrdil: ‚Když manažer ztratí svou autoritu, už klubu nevelí. Hráči se spustí a je průšvih‘,“ vyjádřil se Ferguson k Beckhamově odchodu v knize.

Vše vyvrcholilo momentem, kdy Alex Ferguson během utkání hodil po svém svěřenci kopačku a roztrhl mu tak obočí. Právě po tomto incidentu bylo snad již všem jasné, že hráč už v klubu dlouho nezůstane a bude se pakovat jinam. A to se také stalo. V dresu Red Devils odehrál anglický reprezentant 386 soutěžních utkání, v nichž nastřádal 85 branek a 86 asistencí a s týmem vyhrál hned 14 trofejí.

Přišel jako hvězda, odcházel jako nepotřebný

Dne 1. července 2003 to bylo oficiálně potvrzeno. David Beckham přestoupil do Realu Madrid za částku okolo 37 milionů euro. V té době se jednalo o osmý nejdražší přestup v historii. Madridský velkoklub si od tohoto nákupu sliboval nejen skvělé posílení týmu, ale také zlepšení marketingu, neboť Beckham byl mimo fotbal i celosvětovou módní ikonou a tedy se počítalo, že z prodejů jeho dresů by mohli Los Blancos hodně vytěžit. Angličan se díky skvělé smlouvě stal nejlépe placeným fotbalistou světa.

Dá se říci, že očekávání vyšla tak napůl. Marketingově to byl pro Real Madrid opravdu fantastický krok, nicméně Beckhamovy výkony nebyly úplně dokonalé. Nebyly špatné, ale zkrátka si od hráče jeho kvalit sliboval královský klub ještě něco lepšího. Moc tomu nepomohlo, že hned při první Angličanově sezoně skočili madridští až na čtvrtém místě v lize a v Lize mistrů vypadl ve čtvrtfinále. Fanoušci však Beckhama milovali navzdory všemu.

Problém byl, že Davidovi se nedařilo stále ani s reprezentací dosáhnout očekávaných výsledků. Na EURO 2004 totiž padla Anglie ve čtvrtfinále na penalty s Portugalskem a opět se jednalo o národní tragédii, přičemž Beckham neproměnil jednu z penalt a jako kapitán nesl pochopitelně největší díl viny. To se možná rovněž začalo promítat do jeho výkonů na klubové úrovni.

Druhá sezona v královském dresu totiž Beckhamovi příliš nevyšla. Jen v lize vyfasoval hned 11 žlutých karet, což jen vypovídalo o tom, že něco není v pořádku. Týmu se rovněž úplně nedařilo, nicméně si dokráčel alespoň pro vítězství ve španělském poháru. To ale bylo na takový klub, jakým Real Madrid byl a dodnes je, zkrátka málo.

Každopádně problém s kartami nadále u Beckhama přetrvával až do konce jeho poměrně krátkého působení v klubu, které nakonec trvalo čtyři roky. Předposlední sezona se anglické superstar celkem vydařila, ale ta poslední? Klub si sice dokráčel pro ligový titul, ale Beckham pod trenérem Fabiem Capellem téměř nehrával a často plnil pouze roli náhradníka.

Ještě nutno podotknout, že mezi posledními dvěma sezonami Beckhama v Madridu se odehrál světový šampionát v roce 2006 v Německu, kde opět Anglie propadla. Právě po tomto šampionátu se vzdal anglický reprezentant kapitánské pásky.

Zajímavá pak je skutečnost, že v roce 2017 Beckham veřejně prohlásil, že nikdy do Realu Madrid odejít nechtěl, jelikož nechtěl opouštět Manchester United. „Byl jsem zničený. Nikdy bych sám neodešel. Na Manchester United jsem se pak tři roky ani nepodíval,“ prohlásil. Mohlo právě to být důvodem, proč se mu v dresu královského celku nepodařilo navázat na fantastické výkony z jeho milovaného klubu?

Za čtyři roky působení Beckhama v Madridu měli Los Blancos na suvenýrech díky anglickému fotbalistovi vydělat přes 600 milionů dolarů. Hráč stihl za klub odehrát 149 utkání a vstřelil 20 branek, 48 krát asistoval.

Mise popularizace fotbalu v USA

Když 1. července 2007 vešla v platnost smlouva, která znamenala příchod fotbalové superhvězdy do LA Galaxy, začala se psát nová éra fotbalu v USA. Samozřejmě, že ve Spojených státech již dříve hrávaly i jiné hvězdy, jenže ty rozhodně nebyly takovou marketingovou a komerční značkou, jakou byl Beckham. Právě to stálo za tím, že se v zámoří začal zvedat zájem o fotbal a úroveň MLS začala postupně stoupat, což koneckonců dokazuje její aktuální stav.

Právě Beckhamův příchod nastartoval obrovský vzestup, k čemuž chtěl pomoci. „Nepřicházím, abych udělal z fotbalu nejpopulárnější sport ve spojených státech. Ale chtěl bych samozřejmě pomoci k jeho rozvoji a budu rád, když se mi to aspoň trochu povede,“ tvrdil po svém příchodu do Galaxy.

MLS každopádně nové posile LA sedla. Samozřejmě i díky ne zrovna fantastické úrovni. Dalo se tedy čekat, že se bude Beckhamovi dařit, ale také to mohl být propadák, což se nakonec nestalo. Moc se však neočekávalo, že by mohl David nadále dostávat pozvánky do reprezentace, opak byl ale pravdou, a to až do roku 2010, kdy si připsal poslední utkání v národním týmu Anglie. Byl to jeho 115. duel s logem tří lvíčat na prsou.

Vraťme se však zpět k jeho klubové kariéře, jejíž postupně se blížící závěr byl zajímavý, ať už z výkonnostního či přestupového hlediska. Poté, co se během roku 2007 po svém příchodu rozkoukal, prožil v dresu svého nového týmu poměrně vydařený následující ročník. Alespoň z individuálního hlediska. Týmu se příliš nedařilo. Po této sezoně následovala přestupová bomba.

Velká událost! Beckham se vrací do Evropy!

V lednu 2009 totiž byl David Beckham oznámen jakožto nová posila AC Milán, ačkoliv pouze na hostování do konce jarní části sezony. Nabízela se otázka, zda-li ještě má fotbalista herně co milánskému klubu nabídnout. Nicméně minimálně z ekonomického hlediska to bylo považováno za velice chytrý tah. Každopádně Beckham potvrdil svými výkony, že na evropský fotbal stále ještě má. Za Rossoneri odehrál 20 soutěžních utkání, během kterých dvakrát skóroval a pětkrát asistoval. AC skončilo v dané sezoně na třetí pozici.

Následoval návrat z hostování zpět do USA. Hráč stihl závěr základní části MLS a odehrál v něm 11 utkání. Galaxy skončilo první ve své konferenci, druhé celkově, a v konečném play-off se dostalo až do finále, kde však padlo po penaltách. Nicméně to byl obrovský posun oproti předchozím sezonám, které v USA Beckham strávil.

Po úspěšném dokončení sezony v LA se přesunul Angličan opět na hostování do Milána, které bylo jeho druhým a posledním na San Siru. Během něj došlo k velice emotivnímu momentu. AC Milán totiž potkalo v Lize mistrů Manchester United a Beckham se tak poprvé v kariéře vrátil na Old Trafford, a to v roli protivníka svého milovaného celku. Italský celek ve dvojzápase podlehl, hráč se však představil v obou duelech.

Závěr hostování pak dopadl špatně, neboť došlo k poměrně vážnému zranění a Beckham byl na několik měsíců vyřazen ze hry. Právě to také mohlo za to, že po návratu do MLS odehrál v závěru základní části soutěže již bývalý anglický reprezentant pouze sedm duelů. Galaxy však celou základní část nekompromisně ovládlo a mohlo tak slavit, nicméně poté následovalo nevydařené play-off.

Beckham klíčovou postavou při úspěších Galaxy

Výhodou však bylo, že LA již mělo svou hvězdu v týmu nastálo, protože nenásledovalo žádné hostování v Evropě. I tento faktor velice pomohl k tomu, že rok 2011 byl pro Beckhamův tým velice úspěšný. Nejenže opět ovládli základní část, ale rovněž dotáhli do vítězného konce i následné play-off, a tak bylo rozhodně co oslavovat. Pro Galaxy se jednalo o první výhru po šesti letech. A David Beckham byl klíčovou postavou. V základní části vstřelil dvě branky a nastřádal 13 asistencí, v play-off pak ve čtyřech duelech čtyřikrát asistoval, čímž dotáhl svůj tým k úspěchu.

Další rok se sice v základní části kalifornskému celku příliš nedařilo, když ve své konferenci skončil čtvrtý a celkově osmý, ale v play-off si to vynahradil, když dokázal zopakovat svou jízdu z předchozího ročníku a opět zvítězil. Beckham sice ve vyřazovacích bojích neskóroval a ani neasistoval, nicméně i tak předváděl kvalitní výkony.

Jednalo se však o jeho poslední momenty v zámoří. Oslavy titulu si tak zajisté užil. Aby také ne, během svého působení se stačil stát legendou klubu a celkově MLS. Neuvěřitelně pomohl v rozvoji fotbalu, díky němu přišlo do USA více kvalitních fotbalistů, kteří tam chodí prakticky až dodnes a již se tomu nikdo nediví, jako tomu bylo právě v případě Beckhamova příchodu do Spojených států.

O tom, že si v USA velice váží toho, co pro tamní fotbal David Beckham udělal, svědčí i fakt, že na jaře 2019 mu před stadionem LA Galaxy byla postavena socha.

V dresu celku z Los Angeles odehrál anglický fotbalista 124 utkání a připsal si 20 gólů a 43 asistencí.

Poslední návrat legendy do Evropy a emotivní loučení s kariérou

V lednu 2013 podepsal po konci v USA David Beckham půlroční smlouvu s francouzským PSG. Zajímavostí rozhodně bylo, že se hráč rozhodl nepřijímat žádný plat. Veškeré finance, jež mu smlouva zaručovala, zasílal na charitativní účely, konkrétně na dětskou charitu v Paříži.

Bylo zřejmé, že v jeho 37 letech tam nejde jako hráč základní sestavy, což se také potvrdilo. Nicméně stejně jako v případě hostování v Miláně, jeho příchod do klubu rozhodně vydělá peníze oběma stranám. Nakonec však do konce sezony odehrál populární „Becks“ za pařížský velkoklub 14 soutěžních utkání, během kterých startoval v základní sestavě pětkrát, čtyřikrát z toho v pohárových duelech. Připsal si dvě asistence.

S kariérou se tak velká legenda světového fotbalu alespoň rozloučila tak, jak by se loučit měla. S ligovým titulem nad hlavou.

Aktivní ve fotbale i po ukončení hráčské kariéry

Přestože jako hráč v roce 2013 skončil, stále se Beckham ve fotbale nějakým způsobem snažil a stále snaží angažovat. V první řadě stojí za zmínku fakt, že jeho kamarádi a kolegové z legendární Class 92 vlastní již nějaký ten rok klub Salford City a v lednu 2019 se Beckham rozhodl, že se k nim přidá.

V řadě druhé nutno podotknout, že již bývalý skvělý fotbalista chce udělat velký projekt i v USA. Ke dni 28. ledna 2018 totiž byl založen klub Inter Miami, který vlastní právě David Beckham, který si tak plní sen. Klub již má zakoupenou licenci a do MLS se oficiálně zapojí v ročníku, který započne v roce 2020.

Jak se povede jeho týmu v zámoří, na to si jest ještě potřeba chvíli počkat. Jasné je však jedno. David Beckham udělal pro fotbal mnoho již jako hráč a evidentně pro fotbal dělá mnoho i po ukončení své fantastické kariéry. Jedná se zkrátka o člověka, který se o vývoj a propagaci fotbalu zasadil snad více, než kdokoliv jiný.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.