Daniel Křetínský: Je nepochopitelné, jak špatně se u koronaviru pracuje s čísly, není nutné žít v panickém strachu

Daniel Křetínský, který je mimo své podnikání dobře znám coby majitel fotbalové Sparty, byl pozitivně testován na nový koronavirus s označením COVID-19. V rozhovoru pro deník E15 přiznal, že jej hladký průběh nemoci překvapil a nechal se slyšet, že nejen v České republice se špatně pracuje s čísly.

Zdroj: Sparta.cz

Křetínský, který byl pozitivně testován na koronavirus, se pokusil uklidnit společnost. „Není nutné žít v panickém strachu z viru, pro zdravou populaci neznamená riziko. Ale je třeba přijmout omezení a vést doslova boj za to, aby lidé neumírali zbytečně kvůli nedostupnosti potřebné zdravotní péče,“ nechal se slyšet pro deník E15.

Jak se cítil po pozitivním testu? „Ovládla mě šílená panika, že jsem nakazil strašnou spoustu lidí. Obvolal jsem všechny, se kterými jsem se potkal – u nás i v zahraničí. Mnozí se nechali přetestovat, celkem 27 osob. A všichni byli negativní. Pak ale převládlo překvapení, jaký průběh nemoc má. Teď mám na problém koronaviru jiný pohled než ten, který nyní dominuje,“ prozradil.

Dle jeho slov se nejen u nás hodně špatně pracuje s čísly. „Vezměme nejpostiženější Itálii, kde bohužel lidé neumírají čistě kvůli koronaviru, ale protože jim na řadě míst zkolabovalo zdravotnictví. Statisticky v tomto období umírají v Itálii v průměru dva tisíce lidí denně. Za dobu, co je COVID-19 v Itálii intenzivní, tedy déle než měsíc, tam zemřelo přes šedesát tisíc lidí. Deset tisíc lidí, kteří umřeli na COVID-19, je hrozné číslo, ale je to deset tisíc z více než šedesáti tisíc,“ prohlásil.

Jako druhý pohled použil čísla z Jižní Korei, který si s koronavirem poradila dobře: Statisticky tam umře za dva měsíce, po které tam virus je, 50 tisíc lidí. A na COVID zemřelo sto čtyřicet osob, tedy 0,3 procenta zemřelých. Doplním, že v České republice zemře průměrně denně přes 300 lidí, v tomto období patrně více. Za poslední týden tedy téměř jistě zemřelo přes dva tisíce občanů České republiky. V tomto kontextu musíme tragické zprávy o zemřelých na COVID-19 vnímat.“

A co tedy říká na reportování desetitisícovek mrtvých? „Je to hrozný počet životů, ale stále platí, že je to cca 15 procent osob, které zemřou za toto období každý jiný rok. Přes 10 000 zemřelých mělo průměrně přes 80 let a absolutní většina z nich měla jiné vážné zdravotní problémy,“ zakončil Křetínský rozhovor.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Vám přeji brzké uzdravení a nám fanouškum Sparty konečně nového pořadného majitele klubu který bude fotbalu na rozdíl od vás alespoň trochu rozumět a hlavně který konečně vyháže ty vaše nýmandy kámoše práskače kterými jste zasvinil celiu Spartu a oni ji vedou od 10 k 5 již tolik let – T.Rosického nevyjímaje a jeho protekčniho bratřička skauta na 2 věci !!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Objevil se Covid ve Spartě kvůli hráčům, co vypomohli B-týmu? Jaký má pak smysl odstupování z poháru?

Byl by to velice nemilosrdný scénář. Sparťanské béčko během léta dvakrát putovalo do karantény, po prvních čtrnácti dnech izolace se totiž znovu objevil v kabině Covid. Při pátečním testování se však pozitivní test našel v kabině A-týmu a okamžitě se vyrojilo pár otázek.

Drsný režim slávistické kabiny: Kvůli Lize mistrů všichni obětovali i své rodiny

Ve Slavii se v posledních dnech vše podřizuje klíčovému dvojzápasu sezóny. Již v úterý přivítá Slavie na svém stadionu dánský Midtjylland a vedení klubu z obavy z nákazy koronavirem a následné možné kontumace všechny členy mužstva izolovalo. A to dokonce i od svých rodin.

Na Liberec se “usmálo štěstí”, FCSB hlásí 17 nakažených lidí koronavirem

Rumunský celek FCSB prochází v poslední době velmi těžkým obdobím, když je aktuálně v klubu na 17 nakažených lidí koronavirem. Soupeř Liberce v kvalifikaci Ligy mistrů tak bude muset povolat hráče z nižších věkových kategorií, kteří se porvou o postup, podobně jako v předchozím kole s týmem Bačka Topola.