Reklama

Další Čech mezi profesionály! Adam Gawlas míří mezi šipkové profíky

Když v loňském roce získal profesionální kartu na PDC Q-school Karel Sedláček, byl to obrovský průlom do světa šipek. Od letoška navíc bude mít k sobě nového krajana. Supertalentovaný Adam Gawlas (na úvodní fotce vpravo), který ještě před pár lety nevěděl, co šipky jsou, se ziskem karty zapsal do české historie.

Zdroj: archiv Adama Gawlase

18. února 2021, mu bude 19 let. Lepší dárek si asi nemohl dát. Maturant z Návsí si fantastickým výkonem ve středu, kdy se dostal do semifinále, získal dostatečné množství bodů na to, aby od letošního roku mohl zkřížit své hroty například se světovou jedničkou Gerwynem Pricem. A rozhodně by neměl být jen do počtu.

Velmi rychle se podívejme na formát PDC Q-school. Ta se nově hrála na dvě části. V té první se potkali šipkaři, kteří neměli profesionální kartu. Hrálo se celkem 4 dny, přičemž v každém z nich si přímou účast do finálové části vybojovala čtveřice hráčů. Tuto šestnáctku pak doplnili hráči z bodového žebříčku (každá výhra od Last 64 = 1 bod).

Ve finálové části pak šlo již o profesionální kartu umožňující dvouletou konfrontaci s těmi nejlepšími. Opět se hrálo 4 dny, pravidla ale byla jiná. Zde se také přidali šipkaři, kteří o svou kartu přišli v loňském roce. Kartu bere pouze vítěz a spolu s ním i 8 nejlepších z bodového žebříčku. Počet karet byl různý v evropské a britské části, ale věnujme se teď jen evropské části, kde byli i naši.

První den ze čtyř dostal české fanoušky Gawlas do dobré nálady umístěním v poslední šestnáctce. O den později to ale byl brzký konec, který české kometě připravil v prvním kole Jan Dekker. Druhý den se dařilo jinému českému šipkaři, Michalovi Šmejdovi. Ten skončil až ve čtvrtfinále a přidal do žebříčku 3 body.

Ani třetí den se nevyvinul pro české šipky dobře. O možnost dostat se k profesionálům prakticky přišel Jiří Brejcha. Pro toho už zbývala jen možnost získat kartu vítězstvím v posledním dni. Adam Gawlas potřeboval nejméně čtvrtfinále.

A za tímto cílem vyrazil stále ještě čerstvý dospělák Gawlas svérázně. V prvním kole porazil s klidem Němce Nostera poměrem 6:1. Cesta za kartou skončila Šmejdovi i Brejchovi. Druhé kolo pro Adama skončilo stejným výsledkem. S průměrem 98 to schytal Belgičan Van Egdom. Mezi posledními 32 a 16 získal Čech výhru 6:3 a zajistil si tak čtvrtfinále. V tom již bylo jasné, že pokud zvítězí, bude profesionál. Soupeřem mu byl zkušený Rakušan Rowby-John Rodriguez.

Ten o zápas dříve vytáhl vysoký průměr a čekalo se, jestli dokáže navázat. Naštěstí pro Čechy nenavázal. Adam Gawlas i přes mírnou nejistotu při zavírání legů vyhrál 6:2 a ačkoli nikdo pořádně nemohl vidět, jak se Gawlas tvářil, musel to být úsměv od ucha k uchu.

Ke Gawlasově úspěchu se vyjádřil i Pavel Korda, muž, který stojí za mnohými projekty v České republice, mimo jiné několika exhibicemi, turnaji European tour, nebo online turnaji nejen během lockdownu. „Q-School je strašně těžká soutěž, ale Adam jel do Německa s tím, že kartu vyhraje. Strašně tvrdě trénoval a teď se mu to vyplatilo,“ říká Korda na účet Adama Gawlase.

Je to skvělý úspěch a Adamovi přejeme velké úspěchy mezi profesionály. Česká republika bude mít minimálně rok v nejlepší šipkové organizaci PDC dva zástupce.

Zdroj: dartconnect.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené