Spojte se s námi


Fotbal

Co čekat od Kataru na MS? Hrozivou ukázkou bylo MS v házené v roce 2015, Katar za podivných okolností došel až do finále

Blíží se fotbalové mistrovství světa v Kataru. Spolu s tím přibývají nejrůznější obavy ohledně toho, jak bude extrémně kontroverzní šampionát vypadat. A to právem. Není to zase tak dávno, co se zde konal světový šampionát v házené. Během něj došli domácí za velmi kontroverzních okolností až do finále. Může se to opakovat?

Publikováno

dne

Blíží se fotbalové mistrovství světa v Kataru. Spolu s tím přibývají nejrůznější obavy ohledně toho, jak bude extrémně kontroverzní šampionát vypadat. A to právem. Není to zase tak dávno, co se zde konal světový šampionát v házené. Během něj došli domácí za velmi kontroverzních okolností až do finále. Může se to opakovat?

Měli být jen formálním účastníkem, došli až do finále

Házená a fotbal. Dva míčové sporty, v obou se na nejvyšších pozicích v největších orgánech řešila korupce. A že by se u obou sportů dnes věřilo v extrémní čistotu a transparentnost, to se také říci nedá.

Nicméně házenkáři měli tu smůlu, že se do Kataru dostali jako první a že se nejedná o tak populární sport. Samozřejmě má házená mnoho fanoušků, nicméně když byl světový šampionát udělen Kataru, zase tolik se o tom nepsalo.

Favoritem na pořadatelství MS 2015 byla Francie, jenže měla „smůlu“, zachováme-li korektnost. Katar nepatřil mezi házenkářskou elitu. Mohl však slíbit mnoho věcí. Mnoho peněz, nové luxusní haly, investice.

Už tehdy byla při přípravách celého turnaje ve velkém porušována lidská práva. A jak víme, nejinak tomu bylo a je nyní, když se Katar připravuje na fotbalový šampionát.

Tak nějak se čekalo, že když už se mistrovství v házené do Kataru dostalo, bude domácí tým spíše formálním účastníkem. Jenže šéf tamního házenkářského svazu měl zcela jasnou představu a jasný cíl. Uskutečnil „pohádkovou“ cestu až do finále.

Korupce, kontroverze a velká hořkost

Sedm let po uskutečněném šampionátu se s ním pojí zejména tři slova. Nicméně ke slovíčko „korupce“ se uchýlí skutečně málokdo. Přeci jen k ní docházelo ještě před šampionátem a vůbec jeho svěřením do rukou Kataru.

Ničemu by příliš nevadilo, kdyby Katar došel do finále světového šampionátu. Problém byl v tom, jak se to celé událo. V první řadě ještě před turnajem došlo k absolutnímu znehodnocení významu reprezentace. Za to ale Katar nemohl, jen využil toho, co pravidla dovolovala.

Každý hráč, který tři roky nereprezentoval, mohl najednou hájit barvy jiného státu. A Katar si mohl díky bezedným zdrojům financí dovolit velkou kvalitu. V nominaci tedy bylo 8 Evropanů, 9 Arabů, z nichž byl pouze jeden narozený v Kataru. A ten navíc hrál jen v základní skupině.

Hráčům byly slíbeny obří odměny. A zaplaceno dostalo i okolo 60 fanoušků že Španělska, kteří pak Kataru fandili. I proti své vlastní zemi.

Náhlé změny pravidel na regulérnosti nepřidaly

Když dochází ke změnám pravidel, tak je i v házené běžné, že by týmy měly být na změny upozorněny minimálně s půlročním předstihem. Jenže před šampionátem v Kataru došlo k razantnímu zpřísnění výkladů pravidel a všechny týmy byly jen v krátkosti těsně před jeho uskutečněním informovány o tom, že vůbec k nějaké změně došlo.

Až na jeden tým. Všechny celky čelily záplavám udělených trestů. Hráči mnohdy ani nevěděli, za co jsou trestáni. A pak tu byl domácí Katar. Ten měl totiž suverénně nejmenší počet vyloučených. Jako kdyby dostal dost prostoru a času se na nová pravidla přizpůsobit.

Aby toho nebylo málo, docházelo k velmi podezřelým nominacím rozhodčích. Nechyběli ani nekompetentní katarští arbitři, kteří své zápasy absolutně nezvládaly. Nemluvě o tom, že experti na házenou kritizovali i fakt, že sudí, kteří se dokázali vypořádávat s tlakem, prakticky v zápasech Kataru nefigurovali.

Pak už jen stačí dodat, že Katar do finále došel vyřazovacími boji tak, že každý zápas byl velmi kontroverzní. Ve všech zápasech si soupeři Kataru stěžovali na tendenční řízení utkání ve prospěch domácích.

V semifinále to schytalo Polsko. Reprezentanti této země se po zápase rozhodli předstoupit před rozhodčí a ironicky jim zatleskat. Prý nerozhodovali utkání, ale plnili zadání – dostat Katar do finále.

A tento úkol byl splněn. Francie pod dozorem českých rozhodčích dokázala Katar porazit a získala titul.

Může se totéž stát na MS ve fotbale?

S tím, jak dopadl světový šampionát v házené, se pochopitelně pojí otázka, zda se může něco podobného opakovat nyní v mistrovství světa ve fotbale. A odpověď je naštěstí poměrně uklidňující.

Už jen díky tomu, že FIFA má mnohonásobně těžší pravidla ohledně toho, kdo může koho a za jakých okolností reprezentovat. Nicméně nutno podotknout, že Katar už na začátku minulé dekády naplno rozjel akademii určenou na rekrut mladých hráčů především z Afriky.

Samozřejmě s doufáním, že se daní fotbalisté sami rozhodnou časem reprezentovat Katar, který jim pomohl v těžké životní situaci.

Fotbal je navíc mnohem více na očích a jde to vidět i na tom, jak se mluví o porušování lidských práv a vlastně i jejich absenci v porovnání s tím, jak tomu bylo při šampionátu házené. Mnoho sportovců, trenérů či funkcionářů s MS v Kataru nesouhlasí, hrozili i bojkotem.

Nyní to za chybu označil i bývalý šéf FIFA Sepp Blatter. Fanoušci po celém světě volají po bojkotu. Média vše sledují, monitorují. Celý turnaj je pod obrovským drobnohledem a Katar si navzdory dlouhodobému sportwashingu nemůže dovolit, aby se opakovaly události z MS v házené.

Doufejme tedy, že šampionát proběhne alespoň po sportovní stránce bez problémů. To, že proběhne bez problémů po pořadatelské stránce pro fanoušky, už zase tak pravděpodobné není. Ale třeba se dočkáme extrémního překvapení.

Zdroje: Slate, Jensweinreich.de, DW.com,

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.