Spojte se s námi

La Liga

Chelsea na přestupu Courtoise do Realu Madrid a příchodu Kepy prodělala 67 milionů eur

Zveřejněno

dne

Chelsea se v létě stala obětí přestupového období. Ztratila totiž svého špičkového brankáře Thibauta Courtoise, který odešel do Realu Madrid za pouhých 40 milionů eur. Nahradit ho přišel Kepa Arrizabalaga z Athletica Bilbao, který londýnský klub vyšel na 80 milionů eur. Podle CIES Football Observatory tak Chelsea na tomto přestupu prodělala 67.3 milionů eur.

Embed from Getty Images

Společnost CIES Football Observatory dala tyto dva přestupy ve svém prvním “Weekly Post” letošní sezony na první místo. V potaz se vždy vzaly dva faktory: Zveřejněná přestupní částka a férová cena, podle algoritmu CIES. V případě belgického brankáře šlo o přestupovou částku ve výši 40 milionů eur a férová cena by byla 62.6 milionů eur. Real Madrid tak na tomto přestupu vydělal 22.6 milionů eur. Ještě větší rozdíl je však v případě Kepy, který londýnský klub stál 80 milionů eur, přičemž férová ceny by měla být 35.3 milionů eur. Athletic Bilbao tak na prodeji svého brankáře vydělal 44.7 milionů eur.

Všelijak se tento přestup může zdát šílený, tak 23letý Španěl za ty peníze alespoň doposud rozhodně stál! Chelsea letos zatím vyhrála všechny 4 ligové zápasy, ve kterých se Kepovi podařilo udržet dvakrát čisté konto. Působí jistým dojmem, jakoby do týmu patřil již dlouhou dobu, s čímž mají brankáři v Premier League ze začátku často velké problémy.

Druhý nejlepší nákup léta udělalo Altético Madrid, které z Villarrealu přivedlo za 25 milionů eur defenzivního záložníka Rodriho. Jeho cena by se však měla pohybovat okolo 47 milionů eur. 22letý talentovaný Španěl přitom v Atléticu působil do roku 2013, kdy odešel právě do Žluté ponorky. Rodri by měl vytvořit ve středu zálohy dvojici se Saúlem Ñíguezem, kterému je pouze 23 let. Spolu již jednou nastoupili proti Vallecanu a vedli si přímo skvěle.

Skvělý nákup udělal i AS Řím, který z Atalanty přivedl za 30 milionů eur talentovaného Bryana Cristanteho. Podle algoritmu CIES má tento italský záložník hodnotu 49.4 milionů eur a jde tak o velkou investici římského klubu.

Embed from Getty Images

Dokonce i Cristiano Ronaldo byl i přes jeho věk velmi výhodný nákup. Juventus za portugalského útočníka zaplatil 105 milionů eur, avšak jeho aktuální hodnota je 116.5 milionů eur. Stejně tak Juventus neprodělal v případě Leonarda Bonucciho, kterého přivedli zpět z AC Milan do Turína za 35 milionů eur. Jeho současná hodnota je totiž stále ještě 41 milionů eur.

Naopak druhý nejhorší nákup udělalo PSG, které přivedlo za 37 milionů eur obránce Thila Kehrera ze Schalke, přičemž jeho aktuální hodnota dosahuje 17 milionů eur. Současný trenér pařížského klubu Thomas Tuchel má však Bundesligu velmi dobře zmapovanou a tak se dá předpokládat, že by se 21letý talentovaný německý fotbalista měl dostat mezi elitní evropské obránce.

Jako posledního zmíníme kolumbijského obránce Yerryho Minu, kterého z Barcelony přivedl za 31.8 milionů eur Everton. Tento 23letý fotbalista má také velký potenciál, nyní je však zraněný a na svůj start v Anglii teprve čeká. V tomto případě se dá očekávat, že si ho Barcelona pojistila smlouvou o vykoupení zpět, jako tomu bylo v případě Realu Madrid a Álvara Moraty.

Pokud se chcete podívat na celý žebříček CIES Football Observatory, pokračujte na jejich web.

La Liga

FIFA The Best 2018: Pro koho hlasovaly největší hvězdy světového fotbalu?

Zveřejněno

dne

Včera večer byl v Londýně na předávání cen FIFA The Best zvolen nejlepším hráčem letošního roku Luka Modrič, který dostal 29.05% hlasů. Druhý byl Cristiano Ronaldo s 19.08% hlasů a třetí Mohamed Salah s 11.23% hlasů. Podívejte se, jak hlasovaly hvězdy světového fotbalu.

Luka Modric

1. Raphael Varane
2. Cristiano Ronaldo
3. Antoine Griezmann

Embed from Getty Images

Lionel Messi

1. Luka Modric
2. Kylian Mbappe
3. Cristiano Ronaldo

Embed from Getty Images

Cristiano Ronaldo

1. Raphael Varane
2. Luka Modric
3. Antoine Griezmann

Embed from Getty Images

Harry Kane

1. Cristiano Ronaldo
2. Lionel Messi
3. Kevin De Bruyne

Embed from Getty Images

Eden Hazard

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Sergio Ramos

1. Luka Modric
2. Cristiano Ronaldo
3. Lionel Messi

Embed from Getty Images

Hugo Lloris

1. Raphael Varane
2. Antoine Griezmann
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Robert Lewandowski

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Manuel Neuer

1. Eden Hazard
2. Luka Modric
3. Raphael Varane

Embed from Getty Images

Joachim Low

1. Luka Modric
2. Kylian Mbappe
3. Eden Hazard

Embed from Getty Images

Gareth Southgate

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Eden Hazard

Embed from Getty Images

Didier Deschamps

1. Antoine Griezmann
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Pokračovat ve čtení

La Liga

Manchester City utratil za současný tým téměř miliardu eur

Zveřejněno

dne

CIES Football Observatory ve svém druhém letošním týdenním reportu představila žebříček nejvíce utrácejících týmů. Tentokrát se zaměřili na to, kolik týmy utratily za své hráče peněz, než dospěly k současnému složení kádru. Tomuto žebříčku poměrně jasně vládne mistr anglické ligy Manchester City, který se blíží k jedné miliardě eur.

Embed from Getty Images

Manchester City utratil za svůj současný tým 976 milionů eur, avšak u týmů z Premier League to není nic neobvyklého. Hned 7 anglických týmů se umístilo na prvních 11 místech. Největší skok však udělal Liverpool, který se držel v loňském roce s hodnotou 437 milionů eur na 8. místě. Letos se vyšplhal až na 4. místo a za svůj současný tým Liverpool utratil už 705 milionů eur.

Každým rokem samozřejmě roste i průměrná cena, za kterou kluby pořídily své hráče. Zatímco v roce 2010 se jednalo o částku 67 milionů eur, tak aktuálně mluvíme o částce 161 milionů eur (tato statistika je brána pouze z top 5 evropských lig). Pokud se pak zaměříme čistě na Premier League, tak zde je to srovnání 126 milionů eur (2010) a 326 milionů eur (2018).

Velmi vysoko se drží i Everton, který za svůj současný tým utratil 385 milionů eur, ve srovnání s Bayernem Mnichov, který investoval do svého týmu 380 milionů eur. Avšak do Bayernu chodí mnoho skvělých hráčů buď za velmi nízké částky a nebo úplně zadarmo.

Pořadí Tým Rok 2018 (milionů €) Rok 2017 (milionů €) 2018 vs. 2017(milionů €)
1. Manchester City 976 853 +123
2. PSG 788 850 -62
3. Manchester United 786 784 +2
4. Liverpool 705 437 +268
5. Barcelona 691 628 +63
6. Chelsea 673 644 +29
7. Juventus 532 470 +62
8. Real Madrid 447 497 -50
9. Arsenal 428 416 +12
10. Tottenham 393 361 +32
11. Everton 385 348 +37
12. Bayern Mnichov 380 350 +30

Celý žebříček najdete na CIES Football Observatory.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Florentino Perez odmítá plány vedení La Ligy, aby se ligové zápasy hrály v USA

Zveřejněno

dne

La Liga, respektive její vedení, se snaží být první soutěží, která by své zápasy mohla pořádat i v cizích státech, třebaže i na jiném kontinentu. Dokonce se už mluví o tom, že prvním takovým zápasem by mohlo být ligové utkání Girony s Barcelonou v lednu a odehrát by se mělo v Miami. Tento plán se však nelíbí prezidentovi Realu Madrid, Florentino Perezovi.

Embed from Getty Images

K tomu, aby vůbec bylo možné hrát ligové zápasy v zahraničí, je potřeba souhlasu fotbalové federace jak Španělska, tak Spojených států. Jako bonus to navíc musí odsouhlasit regionální orgány obou kontinentů, tedy UEFA a CONCACAF. Celková představa o tomto projektu je taková, že by týmy španělské La Ligy měly odehrát ročně alespoň jedno utkání v USA. Mělo by tomu tak být v příštích 15 letech, alespoň dle návrhu zábavní společnosti Relevant.

Florentino Perez však má proti tomuto plánu námitky. Jednak si myslí, že to není výhodné pro klub a ani pro fanoušky, což je hlavní důvod odmítání. Navíc v tom Perez nevidí žádný smysl a vyjádřil se, že nechápe, v čím zájmu by se to tak mělo konat a kdo by z toho vlastně mohl mít prospěch. V podstatě stejný pohled na věc má i manažer Bílého baletu, Julen Lopetegui. Dle jeho názoru by všechny celky měly hrát pouze na území Španělska a tedy na všech stadionech, kde se hraje španělská nejvyšší soutěž.

Navíc i Španělská fotbalová federace nyní zamítla schválení tohoto projektu a rovněž odmítla, že by se měl zápas Girony s Barcelonou odehrát ve Spojených státech. I přesto vedení La Ligy stále věří a nadále doufá, že se jim podaří tento plán uskutečnit.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Oblíbené