Spojte se s námi

Tenis

Čeští tenisté porazili Srby a neporaženi ovládli finálovou skupinu Davis Cupu. V singlu debutoval Menšík, do hry zasáhla i světová jednička

Duel Česka se Srbskem v rámci skupiny C finálové fáze Davis Cupu byl soubojem již jistě postupujících týmů. Účinkování ve Valencii vítězně zakončil výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila, a to díky výhrám v singlu i závěrečném deblu.

Publikováno

dne

Duel Česka se Srbskem v rámci skupiny C finálové fáze Davis Cupu byl soubojem již jistě postupujících týmů. Účinkování ve Valencii vítězně zakončil výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila, a to díky výhrám v singlu i závěrečném deblu.

Navrátil v sobotu pozměnil nominace na jednotlivé zápasy. Do první dvouhry, na rozdíl od klání se Španěly a Jihokorejci, nenastoupil Tomáš Macháč, ale Jakub Menšík. Pro talentovaného osmnáctiletého tenistu se jednalo o singlový debut ve slavné soutěži mužských reprezentačních družstev.

A zvládl ji s velkým přehledem, přestože vyzval o 99 míst na žebříčku ATP lépe postaveného a mnohem zkušenějšího Dušana Lajoviće. O patnáct let starší hráč nedokázal za celé utkání na hru kvalitně podávajícího mladíka najít recept.

Střetnutí nakonec trvalo pouze 54 minut. Menšík vedl od samotného úvodu, když sebral soupeři hned první servis a úvodní sadu dovedl do výsledku 6:3. Stejně povedený vstup do druhého setu podpořil dalším brejkem v páté hře a vyhrál 6:2.

„Servis byl dnes důležitý. Myslím, že jsem podával velmi dobře. Trefil jsem také pár returnů a při důležitých bodech jsem zahrál dobře. S dnešním výkonem jsem spokojený,“ zhodnotil Menšík pro ČT sport své představení na kurtu s rychlým tvrdým povrchem v aréně Pabellón Municipal Fuente San Luis.

Do následného singlu, který je tradičně soubojem týmových jedniček, nezasáhla největší srbská hvězda Novak Djoković. 30. hráč světa Jiří Lehečka se utkal s Laslem Djerem, jehož jméno se v hodnocení dvouhry aktuálně nachází o sedm míst níže.

V tomto případě šlo o vyrovnanější podívanou. První set nenabídl žádné využité brejkboly, proto o jeho vítězi musel rozhodnout tiebreak. Ten také mnoho zvratů nepřinesl, koncovku ovšem zvládl lépe jednadvacetiletý Čech. Po proměněném třetím setbolu získal zkrácenou hru v poměru 9:7.

Ve druhé sadě si tenista z Kněžmostu vypracoval vedení 4:1. Poté ale ztratil podání a Srb srovnal krok. Do závěru setu se navíc povzbudil třemi odvrácenými mečboly v deváté hře. Lehečka nicméně potvrdil herní pohodu z tohoto valencijského týdne a dvouhodinový zápas ukončil o dva gemy později. Celkově tedy vyhrál 7:6 a 7:5.

Zároveň Česku zajistil vítězný bod a jistotu postupu do listopadového play off z prvního místa ve skupině. Večer byla na programu ještě čtyřhra, v níž se představila i zmiňovaná staronová světová jednička. Djoković po boku Nikoly Ćaćiće čelil dvojici Tomáš Macháč, Adam Pavlásek.

Klíčový moment prvního setu přinesla předposlední hra. Při Ćaćićově servisu totiž Češi dosáhli na brejk a Pavlásek následně sadu dopodával ke konečnému skóre 7:5. Druhý set měl téměř stejný vývoj s tím rozdílem, že vyvrcholil tiebreakem. V něm se více dařilo srbskému páru, s nímž ten český prohrál 7:9.

Následoval super tiebreak, nikoliv kompletní třetí set. Boji do deseti bodů dominovali Macháč s Pavláskem a své soky přehráli poměrem 10:3. Tenisté Česka tak po Španělsku a Jižní Koreji porazili 3:0 na zápasy rovněž Srbsko. Play off pro osm nejlepších týmů 111. ročníku Davis Cupu se odehraje od 21. do 26. listopadu v Málaze.

Zdroj: Davis Cup, ATP, ČT sport

Reklama

Oblíbené