Spojte se s námi


Ostatní

Čeští baseballisté opouštějí WBC jako miláčci a hrdinové, přestože vypadli ve skupině

Senzační výhra na úvod, poté tři čestné prohry. Pro české reprezentanty v pondělí skončil nejprestižnější baseballový mezinárodní turnaj World Baseball Clasics (WBC), na který se kvalifikovali poprvé v historii.

Publikováno

dne

Senzační výhra na úvod, poté tři čestné prohry. Pro české reprezentanty v pondělí skončil nejprestižnější baseballový mezinárodní turnaj World Baseball Clasics (WBC), na který se kvalifikovali poprvé v historii. Na první dvě příčky zaručující play-off se tým vedený Pavlem Chadimem neprobojoval, primární cíl neskončit poslední a kvalifikovat se i na další ročník turnaje (2026) ale splnil.

Pokud někomu utekl základní point přívlastku baseballové Nagano, pro český výběr byla již samotná kvalifikace na WBC obrovským úspěchem. Češi ze hry o postup postupně dostali Francouze, Němce a Španěly.

Přední evropské baseballové reprezentace měly na soupiskách několik profesionálních hráčů, zatímco naši kluci trénují v odpoledních hodinách, poté co se vrátí ze zaměstnání. A milovaným sportem se až na výjimky neživí.

Premiéra dodala klid před životním zápasem

Češi udělali důležitý krok ke splnění hlavního cíle hned v prvním zápase. Čínu porazili takovým způsobem, že si okamžitě získali veškeré nestranné fanoušky. V jejich poslední směně v roli útočícího týmu odpálil Martin Mužík tříbodový homerun a zařídil obrat ze 4:5 na 8:5. První zápas na WBC a první výhra, tomu nerozuměl nikdo.

S vítězstvím v zádech mohli čeští baseballisté s klidem nastoupit proti Japonsku, které na uplynulých čtyřech turnajích posbíralo dvě zlata a dva bronzy. Pro naše kluky tedy jednoznačně životní zápas. Favorit přes veškeré předpoklady skoro třetinu utkání prohrával, až poté se projevila jeho kvalita a vývoj otočil (10:2).

Pro Čechy byl každopádně obrovský úspěch, že se odehrálo celých devět směn. V baseballe totiž existuje speciální pravidlo o předčasném konci, pokud je rozdíl ve skóre o deset či více bodů.

Respekt od těch nejlepších

Bojovnost českých hráčů zjevně překvapila hvězdami nabitou sestavu Japonců. Když startující nadhazovač Ondřej Satoria třemi přesnými nadhozy vyoutoval Shohei Ohtaniho, jenž si ročně vydělá přes 600 milionů korun, publikum tvořené výhradně z domácích příznivců tleskalo.

Jeden z nejlepších baseballistů současnosti posléze vyzdvihl Satoriovu schopnost umisťovat nadhozy tam, kam chce, a českým hráčům vzdal hold na sociálních sítích.

Naturalizovaný Čech William Escala se stal v Japonsku jedním z nejvyhledávanějších pojmů na Twitteru. Když ho nadhozený míček o tvrdosti puku a rychlosti 162 km/h zasáhl nad levé koleno, překvapivě stal a s bolestmi dohrál zbytek turnaje.

Nadhazovač Rouki Sasaki se hned na hřišti omluvil, v následujících dnech Escalovi dokonce osobně přinesl balíček sladkostí. Jeden z nejtalentovanějších Japonců současnosti svým gestem podtrhl chování domácích hráčů i fanoušků vůči českému výběru

Co hráč, to příběh

Češi bavili díky svému příběhu, veřejnost ale ocenila i silné individuální výkony. Martin Mužík vedle rozhodujícího homerunu proti Číně zaujal i parádní hrou v poli během souboje s Japonskem.

V závěrečném zápase Čechů zářil nadhazovač Martin Schneider, jenž minulou sezónu začínal v druhé nejvyšší české soutěži. Profesionálům z Austrálie dovolil za pět směn jediný doběh a naděje Čechů na postup ze skupiny díky tomu držel až do poslední směny posledního zápasu. Odměnou za výkon mu byla „japonská poklona“ od trenéra Pavla Chadima.

Příběh jako Island na Euru 2016

Závěrem je dobré krátce uvést celkový význam postupu Čechů na WBC do kontextu. Pokud by se česká pohádka dala přirovnat k úspěchu fotbalové reprezentace, v novodobé historii je ideálním ekvivalentem Island a jeho jízda mistrovstvím Evropy 2016.

Země se 300 tisíci obyvateli se probojovala na závěrečný turnaj, přičemž mnozí hráči na soupisce měli vedle fotbalu druhé zaměstnání. Probojovali se ze skupiny až do čtvrtfinále, když vyřadili mimo jiné Anglii.

Islanďané si tehdy stejně jako Češi nyní v Tokiu získali nestranné fanoušky statečnou bojovností proti favoritům. Velkým tématem byli i islandští fanoušci, kteří vždy vytvořili skvělou kulisu. Ani v tomto ohledu Češi se svou podstatně skromnější, leč stejně vášnivou fanouškovskou základnou nezůstali pozadu.

Japonci na sociálních sítích aktuálně slaví udržení Čechů na WBC pro další ročník a doufají, že se roku 2026 s evropským trpaslíkem znovu utkají. I pro domácí baseball je zaručená účast velmi důležitá, nyní ale veškerá pozornost směřuje k mistrovství Evropy, které se odehraje v září v České republice.

Zdroj: World Baseball Classics

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.