Reklama

Český koeficient na tom není tak zle, jak se zdá! Proč?

Evropské poháry nejsou od českých týmů rozjeté příliš dobře. Sparta je sice ve skupinové fázi Evropské ligy, poté ale příjemně překvapila pouze Plzeň, naopak od Slavie nebo Jablonce se čekalo podstatně více. Ale nejsme na tom zas tak zle!

V součtu české kluby doposud vyhrály šest ze čtrnácti zápasů, tudíž připsaly šest bodů do mezinárodního koeficientu. Tyto body se následně dělí počtem týmů, které šly v daném roce do předkol.

Šest bodů navíc při účasti pět týmů je nízké číslo, pro srovnání Švédsko posbíralo 13,5 bodů, přičemž vysílalo do předkol pouhé čtyři týmy. Dobře si vede i Polsko a Chorvatsko (oba 12), ale i Slovensko (10).

Že je šest bodů před startem posledního předkola málo potvrzuje i fakt, že jen dva státy od dvanáctého do jednadvacátého místa v žebříčku koeficientu jsou na tom hůře, konkrétně Kypr (5) a Belgie (4,5).

I přes dosavadní bídné výsledky na tom český koeficient tak zle být nemusí. Hodně mu totiž pomáhají okolní státy. Od čtrnáctého do devatenáctého místa mají všechny země krom České republiky ve hře o skupinu už jen dva kluby.

Švýcarsko s Chorvatskem má po jednom zástupci v Lize mistrů a Evropské konferenční lize, Kypr s Řeckem mají jeden celek v Evropské a jeden v Evropské konferenční lize (stejně tak i 12. Srbsko), norské celky dokonce čekají dva dvojzápasy o Evropskou konferenční ligu.

Česko může při “troše” štěstí mít v pohárové Evropě čtyři týmy. Slavia se Spartou již mají skupinovou fázi jistou, Jablonec, a zvláště Plzeň, rozhodně mají na to, aby přešli přes své protivníky (Žilina a CSKA Sofia).

Je potřeba se ale dívat i za sebe, kde se nebezpečně daří Švédsku, Dánsku a hlavně Turecku. Malmö je blizoučko postupu do skupiny Ligy mistrů, dva další švédské kluby hrají o EKL.

Brondby je stále ve hře o Ligu mistrů, Midtjylland a Randers čeká play-off Evropské ligy, Kodaň bude hrát o Konferenční ligu. Turecko má před posledním kolem předkol šanci, že se do skupin dostane všech pět klubů.

Zdroj: Football coefficient

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Česká republika potřebuje 4 opravdu kvalitní týmy hrající každoročně skupiny Evropských poháru a které budou sbírat body do koeficientu tak aby Čr držela mezi 11.-12. Místem národních koeficientu !! V Evropě se mohou ukázat hráči kluby je dobře prodat a investovat 50% z výdělku do kvalitních posil aby se kvalita těch 4 týmu pokud možno zvyšovala !

    • Hlavně musí mít mladé a běhavé hráče a ne žádné průměráky. Pak dopadne jako běhavá a mladá Žilina

  2. Letos to kazí Slovácko, které je nováčkem. Ale sráží to. A klasicky nejhorším týmem historicky co sráží koeficient dolů nejvíc ze všech je Jablonec, v lize mu “fandím” aby se do pohárů vůbec nedostal. Z pohledu budoucích příspěvků do koeficientu zemí je zajímavost to, že když je nyní tým úspěšný a kvalifikuje se do ligy mistrů, tak tam v základní skupině neposbírá pravděpodobně žádné body a skončí pravděpodobně poslední. Zatímco poražený tým ve skupině evropské ligy má šanci postoupit a jít třeba i dál jako Slavie minulé roky, tým posbírá více bodů. Zda jsou stejné body v konferenční lize nevím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené