Spojte se s námi


Zimní sporty

České biatlonisty čeká o víkendu ostrý test před Světovým pohárem

Česká biatlonová reprezentace se aktuálně nachází v závěrečné fázi přípravy na nadcházející ročník Světového poháru. V norském Sjusjøenu závodníky čekají o víkendu závody za účasti reprezentace Norska nebo Francie.

Publikováno

dne

Česká biatlonová reprezentace se aktuálně nachází v závěrečné fázi přípravy na nadcházející ročník Světového poháru. V norském Sjusjøenu závodníky čekají o víkendu závody za účasti reprezentace Norska nebo Francie.

Čeští reprezentanti se připravují v Norsku od začátku listopadu. Do Sjusjøenu odcestovalo čtrnáct biatlonistů a jedenáct biatlonistek, aby se poprali o místa v reprezentačním týmu na nadcházející závody Světového poháru.

Mírné vrásky na čele jim však minimálně ze začátku dělaly problémy se sněhem. „První den jsme ještě dopoledne nemohly lyžovat, protože upravovali tratě. Místo toho jsme šly běhat. Ale odpoledne už se dalo jít na lyže,“ uvedla v rozhovoru pro Český biatlon Markéta Davidová.

Biatlonisté se aktuálně připravují na závodním okruhu. Bohužel nikam mimo okruh nemohou zamířit kvůli nedostatku sněhu. „Mají tu připravený 3,3 km dlouhý okruh a ten je v pohodě. Ale je šílené, že pět let zpátky jsme tu jezdili na skoro nekonečných tratích a teď tu kroužíme na takovém kousku. Se sněhem je to čím dál horší,“ dodala Davidová.

K radosti biatlonistů v Sjusjøenu během týdne sněžilo, což alespoň o něco zlepšilo stav závodních tratí i poměrně zkrášlilo okolí tratí.

Během víkendu pak závodníky čekají přípravné závody, které zároveň realizačnímu týmu poslouží jako hlavní vodítko k nominaci na závody Světového poháru. Závodů se kromě českého týmu zúčastní i reprezentace Norska, Francie, USA, Litvy, Estonska, Ukrajiny či Belgie.

Nominovaní biatlonisté se pak 19. listopadu vrátí do České republiky, odkud hned 24. listopadu odcestují do švédského Östersundu k úvodním závodům Světového poháru.

Přípravné závody v Sjusjøenu odstartují v sobotu odpoledne, kdy v 11:40 čeká ženy sprint, hned poté ve 13:55 vyrazí ke stejnému závodu i muži.

V neděli se pojedou hned dva mužské závody s hromadným startem, konkrétně v 10:45 a ve 14:15. Mezitím odjedou „masák“ i ženy a to ve 12:30.

Zdroj: Český biatlon

Reklama

Ostatní

Úvod SP v biatlonu: Snový start Davidové, povedený sprint Češek, nečekaný mužský lídr

Olympijská sezóna odstartovala závody v Ostersundu. Muži i ženy měli na programu vytrvalostní závody a sprint. Nejvýraznější českou stopu zanechala Markéta Davidová, která úvodní klání jasně ovládla. Ve sprintu se zadařilo i ostatním Češkám. Mužské závody měly 2 různé vítěze, překvapivým lídrem je Francouz Desthieux.

Publikováno

dne

Zdroj: Petr Slavík, Český biatlon; CC-BY-SA-4.0

Olympijská sezóna odstartovala závody v Ostersundu. Muži i ženy měli na programu vytrvalostní závody a sprint. Nejvýraznější českou stopu zanechala Markéta Davidová, která úvodní klání jasně ovládla. Ve sprintu se zadařilo i ostatním Češkám. Mužské závody měly 2 různé vítěze, překvapivým lídrem je Francouz Desthieux.

Snový start Davidové

Do Markéty Davidové se v této sezoně vkládaly obrovské naděje. Je jedničkou českého týmu, patří do světové špičky. Hned v úvodním závodě svou kvalitu jednoznačně potvrdila. O chyby nebyla nouze, velké favoritky na střelnici selhaly, bezchybný závod mělo jen pár vyvolených. Mezi ně se zařadila i Češka. Přidala i velmi solidní běh a s obrovským náskokem jednoznačně vyhrála.

Po triumfech v Anterselvě a Pokljuce si připsala 3. vítězství kariéry. Úvodní triumf ji také poslal do čela celkového pořadí, navíc získala žlutý dres k tomu. Ve sprintu to už taková sláva nebyla. Davidová vyrobila jednu chybu, ideální to nebylo ani běžecky. Dala tak prostor zazářit svým kolegyním.

České střelecké procitnutí

Sprint vyšel českým biatlonistkám náramně. Excelovaly zejména na střelnici. Vyjma Charvátové se všem střelba vydařila. 3 z nich střílely čistě (Puškarčíková, Jislová, Voborníková), Davidová chybovala pouze jednou. 4 Češky v TOP 30, nejlepší kariérní výsledek pro Voborníkovou. Velmi povedený počin na úvod.

Nejlepší českou závodníci byla 11. Eva Puškarčíková, která velmi překvapila. Byl to od ní jeden z nejlepších výkonů za poslední roky. K přesné střelbě přidala velmi solidní běh (33. místo). Její běžecký výkon byl značně rychlejší než v předchozí sezoně. Zdá se, že během letní přípravy udělala velký kus práce. Tento výsledek by měl Puškarčíkovou povzbudit, potřebovala to jako sůl.

15. skončila Markéta Davidová. Česká jednička chybovala jednou, přidala průměrný běh (18. čas). První sprint sezóny ji úplně nevyšel. Úvodní závody ukázaly střelecké zlepšení, běžecky však není na svém ideálu. Přesto velmi zdařilý start. Davidová se navíc udržela v čele celkového pořadí, těsně vede před Běloruskou Alimbekavovou.

Povedený sprint zajela také Jislová (18. místo). Bezchybná střelba, k tomu solidní výkon na trati (43. běžecký čas). Jeden z nejlepších výsledků za poslední dobu. Položila slušný základ, má na co navazovat.

Skvělý výkon také podala 29. Voborníková. Životní výsledek pro nadějnou Češku. Uspěla díky čisté střelbě, nebylo to špatné ani v běžecké části. Když vezmeme v potaz, že má teprve 21 let, tak je to výsledek jako hrom. Voborníková ukázala ohromný potenciál, jehož maximum může dosáhnout velmi zajímavých výšin.

Překvapivým lídrem se stává Desthieux

Mužské závody přinesly 2 různé vítěze (Laegreid, Samuelsson). Norský talent ovládl individuál podobné jako Davidová. Zastřílel bezchybně a soupeřům nedal žádnou šanci. Ve sprintu zase dominoval Švéd Samuelsson. Domácí biatlonista přidal k výborné střelbě velmi rychlý běh a zaslouženě zvítězil.

Překvapivě tak ani jednou neuspěl největší favorit sezóny – J. Boe (3. a 5. místo). Ve sprintu neudělal jedinou chybu, přesto skončil až 3. A to se příliš často nestává. Zdá se, že by tato sezóna mohla být velmi vyrovnaná. Žlutým mužem celkového pořadí je překvapivě Desthieux. Francouz zazářil v obou závodech a drží společné vedení s J. Boem (88 bodů).

Nezdařilý úvod Krčmáře a spol.

A co Češi? Zatímco v podání Češek to byl start z říše snů, u mužů platil přesný opak. Nejlepším výsledkem bylo 21. místo Krčmáře (vytrvalostní závod) a 27. místo Štvrteckého (sprint), ostatní na body nedosáhli. Hlavní příčina neúspěchu? Nepřesná střelba. Že by se někomu střelecky zadařilo, to se říct nedá. Slušné střelecké parametry předvedl snad jen Švrtecký ve sprintu (1+0).

Nejvíce zklamal Mikuláš Karlík. Nadějný závodník předváděl solidní běžecké výkony, v obou závodech však selhal na střelnici. Z výkonnostní krize se nedostal ani Václavík, Horniga zase trápil velmi pomalý běh. Češi si můžou svou reputaci napravit již za pár dní. Závodní blok v Ostersundu pokračuje, ve čtvrtek jsou na programu sprinty.

Zdroj: Biathlonworld, Twitter

Pokračovat ve čtení

Zimní sporty

Vstup do sezony jako hrom! Davidová rozdrtila konkurenci a oblékne žlutý dres

Český biatlon hned na úvod roku slaví skvělý úspěch. Markéta Davidová, mistryně světa z Pokljuky, dokázala zastřílet vytrvalostní závod ve švédském Östersundu čistě a vyhrála před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou o více jak minutu.

Publikováno

dne

Český biatlon hned na úvod roku slaví skvělý úspěch. Markéta Davidová, mistryně světa z Pokljuky, dokázala zastřílet vytrvalostní závod ve švédském Östersundu čistě a vyhrála před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou o více jak minutu. 24letá reprezentantka se tak podívá poprvé v kariéře do čela Světového poháru.

Do závodu odstartovala Davidová s číslem 37, když už na trati byly takové hvězdy jako aktuální držitelka velkého křišťálového glóbu Eckhoffová nebo vítězky loňského bodování vytrvalostního závodu, Italka Wiererová s Rakušankou Hauserovou.

Zatímco ostatní favoritky se na střelnici trápily, Davidová působila klidným dojmem.

Závod pravděpodobně definitivně rozhodla chyba Hauserové na poslední položce, která dala naší biatlonistce šanci také jednou netrefit terč.

„Makula“, jak zní přezdívka Davidové, však nenechala nic náhodě a čistě zastřílela i poslední „stojku“.

Začátek roku se tak ve Švédsku podařil na jedničku. Z Češek kromě Davidové bodovala pouze 33. Lucie Charvátová.

Dalšími v pořadí byly 58. Jessica Jislová, 63. Tereza Vinklárková a 69. Eva Puskarčíková.

Zdroj: Český biatlon

Pokračovat ve čtení

Zimní sporty

O víkendu začíná Světový pohár v biatlonu. Jaké jsou největší favoritky na celkové vítězství?

V sobotu začíná další ročník Světového poháru v biatlonu. Na zisk celkového titulu si dělá zálusk řada biatlonistek, které jsou však těmi největšími adeptkami na vítězství?

Publikováno

dne

Od

V sobotu začíná další ročník Světového poháru v biatlonu. Na zisk celkového titulu si dělá zálusk řada biatlonistek, které jsou však těmi největšími adeptkami na vítězství?

V uplynulém ročníku kralovaly Norky. Z celkového triumfu se radovala Tiril Eckhoffová, jež měla na kontě 1152 bodů, za ní pak skončila její reprezentační kolegyně Marte Olsbuová Roeiselandová.

Obě tyto závodnice budou patřit k největším favoritkám i nyní. Eckhoffová běžecky nemá konkurenci, otázkou je, jak si povede na střelnici. Eckhoffová totiž není na střelnici zrovna nejjistější, což jsme mohli vidět hned v úvodu minulé sezóny. V prvním závodě se umístila dokonce až na 67. místě, jakmile se ale dostala do pohody, byla k nezastavení.

Oproti Eckhoffové je Olsbuová Roeiselandová o poznání vyrovnanější závodnicí. S železnou pravidelností se v jednotlivých závodech umisťuje v první desítce, bohužel pro ni není tak výraznou závodnicí jako její kolegyně. I přesto bude chtít letos zaútočit na celkové prvenství i ona.

Ve výčtu favoritek nemůžeme zapomenout ani na sestry Öbergovy. Zejména Hanna Öbergová v minulé sezóně dosahovala skvělých výsledků. V úvodu sezóny to dokonce vypadalo, že bude bojovat o celkový titul, dlouho průběžné pořadí vedla, ale poté přišel obrovský březnový výpadek a propad „až“ na čtvrté místo.

Nemůžeme opomenout ani Němku Franzisku Preußovou. Ta má za sebou doposud nejúspěšnější sezónu, ve které se v závěru probojovala na třetí místo celkového pořadí. Preußová má za sebou velký výkonnostní posun a do další sezóny půjde z pozice německé jedničky. A co víc? I jako jedna z kandidátek na vítězství.

Na závěr by bylo vhodné ještě zmínit Dorotheu Wiererovou. Ta v minulé sezóně příliš neoslnila. Běžecky na tom byla velmi špatně, i přesto se umístila na páté pozici. V letní přípravě ale Wiererová působí velmi sebevědomě a odhodlaně. Zcela určitě bude chtít bojovat o titul ze Světového poháru.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené